Jakub Rzeźniczak 25
Wojciech Szala 3
Dickson Choto 4
Tomasz Kiełbowicz 11
46' Marcin Smoliński 28
Aleksandar Vuković 14
Guerreiro Roger 6
75' Piotr Giza 7
da Silva Edson 27
87' Takesure Chinyama 19
Wojciech Skaba 1
75' Bartłomiej Grzelak 18
Piotr Bronowicki 23
Jakub Wawrzyniak 24
87' Martins Ekwueme 30
Maciej Rybus 31
46' Miroslav Radović 32

Chinyama przeszedł po Pasach

W pierwszej wiosennej kolejce po bardzo dobrym meczu Legia pokonała Cracovię Kraków. Dwa trafienia zaliczył Takesure Chinyama. Na pochwały zasługuje jednak cała drużyna. Legioniści zagrali mądrze i wypunktowali przeciwników. Nie bali się pójść na wymianę ciosów, a gdy nadarzała się okazja kąsali niczym jadowita kobra. Na tak usposobionych Wojskowych krakowianie po prostu nie mogli znaleźć w piątkowy wieczór sposobu. Po 37 latach ze stadionu przy ul. Kałuży warszawianie wracają więc z kompletem punktów.

Legioniści od pierwszych sekund zaczęli z wielkim impetem. Bardzo aktywny był Piotr Giza, który na starych śmieciach chciał pokazać na co go stać. Pierwsze minuty wyraźnie należały do Legii, która całkowicie zepchnęła gospodarzy do defensywy. Legioniści na dobre zadomowili się na połowie Cracovii, a ta ograniczałą się do nielicznych kontr. Ataki Legii przeprowadzane były głównie lewą stroną, gdzie niestrudzeni był Tomasz Kiełbowicz i Edson. Już w 9. minucie "Gizmo" stanął pierwszy raz oko w oko z Marcinem Cabajem. Mocne uderzenie pewnie obronił jednak bramkarz Cracovii. Z każdą minutą przewaga Wojskowych rosła. Z rzutu wolnego groźnie strzelał Edson. Ale bramka Cabaja była niczym zaczarowana. Przebojowy jak zawsze był Takesure Chinyama. Tym razem sprzymierzeńcem piłkarza rodem z Zimbabwe nie była jednak murawa. Napastnik Legii musiał chyba założyć za krótkie kołki i kilka razy ślizgał się na mokrej trawie w najmniej odpowiednich momentach.

Klasą dla siebie był za to Roger. Brazylijczyk rządził i dzielił na murawie. Świetnymi prostopadłymi podaniami obsługiwał kolegów z drużyny. Widać przedłużona runda podziałała na pomocnika bardzo ożywczo, bo tak dobrze nie grał już dawno. Gdyby tak do jego poziomu dostroiła się reszta drużyny...

Minuty płynęły a do roboty wzięli się piłkarze Cracovii. Kontry stawały się coraz groźniejsze i Jan Mucha musiał uwijać się niczym w ukropie by zachować czyste konto. W 28. minucie "Muszkin" nie miałby jednak najmniejszych szans. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego na pustą bramkę strzelał Bartłomiej Dudzic. Choć odległość była niewielka i nikt nie niepokoił zawodnika gospodarzy, jego uderzenie było niecelne. Furę szczęścia mieli w tej sytuacji legioniści. Osiem minut później szczęście znów było przy Wojskowych. Z prawej strony ostro dośrodkowywał Arkadiusz Baran. Akcję zamykał Paweł Nowak i piłka po jego strzale wylądowała na słupku. Końcówka pierwszej połowy zdecydowanie należała do piłkarzy Cracovii i piłkarze Legii z ulgą schodzili na przerwę.

Po przerwie tempo meczu nie spadło. Wciąż obserwowaliśmy więc wymianę ciosów. Akcja za akcję. Strzał za strzał. Aż w 54. minucie Cabaj był bez szans. Akcję na własnej połowie rozpoczął Aleksandar Vuković. Podał na lewo do Edsona, a ten rozpoczął szaleńczy rajd po skrzydle. Mijał rywali niczym slalomowe tyczki, aż wreszcie podał do "Kiełbika". Ten wyłożył piłkę na 16. metr, gdzie już czekał Chinyama. Pewny strzał i 1-0 dla Legii.

Podrażniona Cracovia natychmiast odpowiedziała. W doskonałej sytuacji znalazł się Kamil Witkowski. Na szczęście zdążył wrócić za nim Jakub Rzeźniczak. Desperackim wślizgiem trącił piłkę i ta przeleciała minimalnie ponad poprzeczką. Z każdą sekundą mecz nabierał jeszcze większych rumieńców. Dobrą zmianę dal Miroslav Radović, który w przerwie zastąpił nieco dziś słabszego Smolińskiego. Wejście "Rado" wzmocniło prawą stronę i krakowianie byli nękani przez obie flanki Legii. Tyle, ze znów zaczęła dawać o sobie znać nieskuteczność Chinyamy. W 67. minucie napastnika Wojskowych pięknym podaniem obsłużył Edson. "Tejkszu" długo przekładał sobie piłkę, szukając najdogodniejszej sytuacji. W końcu wywiódł w pole obrońców, ale mimo to jego strzał nie znalazł drogi do bramki.

Ale w 78. minucie już nikt nie mógł mieć pretensji do Chinyamy, bo po jego uderzeniu było 2-0.Akcja zaczęła się z prawej strony boiska. Piłka szybko została jednak przerzucona na lewą stronę. Do piłki niepotrzebnie pobiegł Cabaj zostawiając pustą bramkę. Na to tylko czekał Edson, który przerzucił piłkę nad bramkarzem Cracovii i podał ją wprost na głowę "Tejkszu" i Legia prowadziła dwiema bramkami. Tego nie można było już przegrać.

Ręce same składały się do oklasków, gdy patrzyło się na grę Legii w piątkowy wieczór. Zawsze chciałoby się oglądać tak grających piłkarzy ze stolicy. Wtedy strata do Wisły na pewno nie byłaby tak duża.

Autor: Tomek Janus

Jesienią rozpoczyna się runda rewanżowa ligowych zmagań. W piątek legioniści zmierzą się w Krakowie z Cracovią, z którą nie wygrali na wyjeździe od 37 lat. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji LIVE!
-------------------------------------------
Witamy ze stadionu w Krakowie. Za 45 minut początek spotkania. Kibice Cracovii właśnie przygotowują oprawę meczową o tresci "Cracovia Reaktywacja"
Znamy już składy obu drużyn. W Legii nie ma żadnych niespodzianek
W Krakowie bardzo zła pogoda. Właśnie pada rzęsisty deszcz ze śniegiem. Piłkarze Cracovii już się rozgrzewają
Stadion wypełnia się bardzo powoli
Legioniści zakończyli rozruch i zeszli do szatni. Za 10 minut początek meczu.
Trójka sędziowska wyprowadza obie jedenastki
Legioniści dziś zagrają w zielonych koszulkach i białych spodenkach. Cracovia w tradycyjnych biało-czerwonych koszulkach i czarnych spodenkach

2' - Rozpoczęła Legia
3' - Z autu legioniści
4' - Pierwsza sytuacja dla Legii CHinyama powalczył przed polem karnym, następnie na 11 metr piłkę dogrywał Edson, ale Giza atakowany przez obrońców nie poradził sobie
4' - Od bramki Mucha, po szybkiej ale niegroźnej akcji gospodarzy
5' - Tomek Kiełbowicz wywalczył rzut rożny z lewej strony boiska
5' - Vukovi główkował po dośrodkowaniu Kiełbika, ale bez problemu piłkę złapał Cabaj
6' - Faul Kiełbowicza przy linii bocznej
6' - Z piątego metra będzie wybijał Mucha. Podał lekko do Choto. Ten do Szali. Spokojnie legioniści
7' - Witkowski nie dał się ograć trzem legionistom
8' - Brzydki faul na Kiełbowiczu w narożniku boiska. Legionistę faulował Pawlusiński
8' - Z rzutu wolnego będzie dośrodkowywał Giza...
8' - ... proso na głowę obrońcy
9' - Świetna wymiana piłki Roger idealnie wyłożył Gizie a ten uderzył bardzo mocno z ostrego kąta, ale Cabaj zdołał odbić piłkę!
10' - Mocny strzał Moskały z ponad 20 metrów przeleciał 2 metry obok słupka bramki Legii
13' - Akcja Smolińskiego prawą stroną... strata piłki na 17 metrze
14' - Złe przyjęcie piłki przez Pawlusińskiego. Aut dla Legii
14' - Chinyama z Edsonem przeszkodzili sobie w przeprowadzeniu skutecznego ataku
15' - Strzał Nowaka broni Mucha
17' - Faul na Smolińskim. Około 25 metrów do bramki Cabaja. Okazja dla Edsona!
17' - Ładne uderzenie nad murem, ale piłk przeleciała 2 metry obok słupka
18' - Pierwszy korner dla Cracovii po tym jak piłka trafiła w Szalę
18' - Potężne uderzenie Barana trafia w jednego z krakowian
19' - Szybka kontra Legii. Roger sam przebiegł kilkanaście metrów i podał na lewą stronę do Chinyamy... który byłna spalonym
19' - Dzielnie walczący Vuko wybija piłkę na aut
21' - Ładne przyjęcie Edsona i podanie w pole karne do Gizy, który próbował dogrywać do Chinyamy, ale obrońcy wyczuli intencje legionisty
21' - Edson Edson... uderza z narożnika pola karnego - mamy rzut rożny
22' - Na boisku leży Kłus, który zderzył się chwilę wcześniej przy wyskoku do piłki z kolegą z drużyny
23' - Ostre dośrodkowanie Edsona, Choto nieczysto trafił głową w piłkę
23' - Początek spotkania zdecydowanie pod dyktando Legii, ale gospodarze przeprowadzają groźne kontry
25' - Zbyt mocne podanie Rogera na skrzydło do Edsona. Aut dla gospodarzy
27' - Vuković prostopadle podał do Kiełobiwcza,który uderzyłz 7 metrów ale prosto w nogi Cabaja! Jeszcze nie koniec akcji Legii.. Giza drybluje w polu karnym i stracił piłkę
27' - Zmiana Cracovia: Dariusz Kłus - Tomasz Wacek
27' - Rzut wolny dla Cracovii z lewej strony pola karnego
28' - A teraz rzut rożny dla gospodarzy
28' - Fenomenalna okazja dla Cracovii. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłka minęła wszystkich i trafiła do niekrytego Dudzica, który z metrów strzelił obok bramki!
31' - Faul na Vukoviciu
32' - Minimalnie za mocne podanie Edsona do Kiełbowicza. Od bramk Cabaj
33' - Żółta kartka: Marcin Smoliński (Legia)
34' - Grozna akcja gospodarzy. podanie z lewej strony w pole karne... ładnie wybija Kiełbowicz
35' - Chinyama ślizga się na murawie jak na lodzie... i w ten sposób zatrzymał groźny atak Legii
36' - Baran świetnie dośrodkowuje na 5 metr do Nowaka... ten dokłada nogę i piłka chyba trafiła w słupek!
36' - Dużo szczęscia mieli legioniści
37' - Aut dla Legii na wyskości pola karnego Cracovii
38' - Legia bardzo często gra dziś prostopadłymi piłkami w pole karne, czasami jednak te podania są zupełnie niecelne
39' - Rzeźniczak nie zdążył za Dudzicem, ten płasko podał na 5 metr, ale przytomnie Choto wybił na rzut rożny
39' - Świetna interwencja Muchy!! Bramkarz Legii złapał piłkę tuż przed wystawiającym nogę piłkarzem gospodarzy
41' - Po bardzo dobrym początku meczu, druga część pierwszej połowy to kilka groźnych okazji dla Cracovii, z których co najmniej jedna powinna zakończyć się bramką.
42' - Fatalne rozegranie piłki przez Vukovicia
43' - Na środku boiska faulowany Smoliński
44' - Bezbłędny Choto ze stoickim spokojem przerwał kontrę Cracovii
44' - Ładna wymiana piłki Roger, Edson, Chinyama i zbyt mocne dośrodkowanie tego ostatniego
47' - Rzeźniczak wybija piłkę na aut
48' - Koniec pierwszej połowy

Bardzo ciekawe spotkanie dziś przy ulicy Kałuży. Na razie jednak mimo wielu okazji jednej i drugiej drużyny na tablicy widnieje rezultat bezbramkowy
Prawdopodobnie po przerwie na boisko wejdzie Miroslav Radović. Serb teraz pod okiem Ryszarda Szula rozgrzewa się jako jedyny na murawie
Piłkarze wracają na murawę

46' - Zmiana Legia: Marcin Smoliński - Miroslav Radović
50' - Na razie nie dzieje się nic ciekawego w tej częsci gry
53' - Strzał Chinyamy z 16 metrów po podaniu Vukovicia trafił prosto w Cabaja
54' - GOL! Takesure Chinyama! (Legia)
55' - GOOOOOOOOOOL!!!!!!!!!!!!!! W końcu!! Kontrę Legii wyprowadził Vuković, podał do Edsona a ten na lewą stronę do Kiełbowicza który odegrał do Chinyamy a ten płaskim uderzeniem pokonał Cabaja!
56' - Szybka odpowiedź gospodarzy. Witkowski uderzył tuż nad poprzeczką. Następnie dwa rzuty rożne dla gospodarzy...
61' - Pawlusiński z ruztu wolnego uderza w mur - rzut rożny dla Cracovii
61' - Groźnie pod bramką Legii... Kulig główkuje obok słupka!
62' - Radović za mocno dośrodkowuje w pole karne i tracimy piłkę
63' - Indywidualnie prawą stroną Radović, dwa zwody i uderzenie w obrońcę - mamy róg
64' - Krótkie rozegranie z Edsonem i fatalne dośrodkowanie Brazylijczyka wyszło na aut
65' - Legia teraz cały czas w ataku, ale na razie nieskutecznie
65' - Roger uderzał z 18 metrów, za lekko i po ziemi
66' - Faul Szali na Witkowskim
66' - Zmiana Cracovia: Dariusz Pawlusiński - Marcin Bojarski
68' - Chinyama znakomita okazja przekłada piłkę z prawej na lewą nogę i uderza obok słupka!!
69' - Złe dośrodokowanie Radovicia
71' - Indywidualna akcja Chinyamy prawą stroną boiska zakończona uderzeniem metr od spojenia słupka z poprzeczką
72' - Rado płasko w pole karne Giza uderza i mamy rzut rożny
73' - Do wejścia szykuje się Grzelak
74' - Ładnie piłkę wyłapał Mucha
75' - Zmiana Legia: Piotr Giza - Bartłomiej Grzelak
76' - Rzut wolny dla Legii z prawej strony boiska
76' - Zmiana Cracovia: Bartłomiej Dudzic - Jacek Wiśniewski
76' - Dośrodkowane Edsona... zamieszanie w polu karnym piłka wpada do siatki Cracovii, ale sędzia wcześniej gwizdnął faul na bramkarzu
78' - GOL! Takesure Chinyama! (Legia)
78' - GOOOOOOOOOOLL!!!!!!! Edson dośrodkował prosto na głowę Chinyamy i ten głową skierował piłkę do siatki!
80' - Na spalonym Wiśniewski
82' - "Filipiak zwolnij Stefana" "Filipiak to jest tragedia" śpiewają poirytowani fani Cracovii
82' - Faul na Radoviciu
87' - Witkowski podaje na lewą stronę, a tam jest Tomek Kiełbowicz, który dziś rozgrywa bardzo dobre zawody
87' - Zmiana Legia: Takesure Chinyama - Martins Ekwueme
89' - Rzut rożny dla Cracovii
90' - Żółta kartka: Tomasz Moskała (Cracovia)
91' - Arbiter dolicza 2 minuty
93' - Koniec meczu!

Pewne i zasłużone zwycięstwo Legii! Dwa gole Chinyamy i inkasujemy bardzo ważne 3 punkty a dodatkowo wygrywamy na Cracovii po 37 latach