Piotr Bronowicki 23
Błażej Augustyn 5
Przemysław Wysocki 17
Marcin Smoliński 28
79' Sebastian Szałachowski 20
Aleksandar Vuković 14
66' Marcin Burkhardt 9
Maciej Rybus 31
84' Piotr Giza 7
46' Bartłomiej Grzelak 18
Maciej Gostomski 1
Jakub Rzeźniczak 25
79' Adam Frączczak 35
66' Ariel Borysiuk 36
46' Takesure Chinyama 19
84' Tomasz Kiełbowicz 11

Dwie bramki zaliczki

Po dwóch golach Takesure Chinyamy Legia wygrała 2-0 z Polonią Bytom w pierwszym meczu ćwierćfinału rozgrywek o Puchar Ekstraklasy. Na tle bytomian legioniści sprawiali całkiem przyzwoite wrażenie. Wygrali więc zasłużenie i przed meczem rewanżowym mają dość okazałą zaliczkę.

W meczu z Polonią Bytom legioniści prezentowali się lepiej niż w sobotę w Grodzisku Wielkopolskim. O ile w spotkaniu z grodziszczanami piłkarze Legii przegrywali większość pojedynków biegowych, to we wtorkowy wieczór z szybkością zawodników z Warszawy nie było aż tak źle. Widać to było na boisku, gdzie podopieczni Jana Urbana przeważali. Swojej dominacji nad beniaminkiem ekstraklasy nie potrafili jednak przełożyć na zdobycz bramkową. A okazji ku temu było kilka.

W 20. minucie prawą stroną pomknął Bartłomiej Grzelak. Piłka dośrodkowana przez niego przeleciała w poprzek pola karnego i znalazła się pod nogami Macieja Rybusa. Ten nie myśląc długo, uderzył na bramkę Seweryna Kiełpina. Bramkarz dał jednak radę odbić futbolówkę. Dopadł do niej Piotr Giza, ale jego strzał został zablokowany. „Gizmo” stanął przed kolejną szansą na strzelenie gola w 41. minucie. Sprytnym podaniem obsłużył go wówczas Sebastian Szałachowski. Po raz kolejny z całej sytuacji obronną ręką.

Mało roboty miał Wojciech Skaba w pierwszych trzech kwadransach gospodarze nie oddali ani jednego celnego strzału. Bez większych wpadek grała defensywa „wojskowych”. Wreszcie dobry mecz rozgrywał Błażej Augustyn, który jesienią na pewno nie był mocnym punktem obrony. Ze swoich zadań przyzwoicie wywiązywał się też Przemysław Wysocki.

Ciekawiej było po przerwie. Na murawie pojawił się Takesura Chinyama a później także Ariel Borysiuk. I to właśnie ta dwójka rozruszała grę. Młody pomocnik Legii dobrze rozumiał się z Rybusem i lewą stroną raz po raz sunęły ataki legionistów. Swoje robił też „Tejkszur”. W 70. minucie udało mu się nawet skierować piłkę do siatki. Sędzia dopatrzył się jednak pozycji spalonej i nie uznał trafienia napastnika Legii. Jednak co się odwlecze... 360 sekund późnej nawet arbiter nie mógł już przeszkodzić piłkarzom ze stolicy.

Najpierw przed polem karnym faulowany był Sebastian Sałachowki. Rzut wolny wykonywał Aleksandar Vuković. Piłkę po jego strzale ręką zatrzymał jeden z zawodników gospodarzy. Choć miejscowi kibice robili co mogli, by zdeprymować legionistę, to ten pewnie przymierzył i było 1-0 dla Legii. Drugie trafienie zaliczył w ostatnich minutach gry. Pięknym podaniem uruchomił go Adam Frączczak. „Tejkszur” pobawił się z bramkarzem, a potem drugi raz skierował piłkę do suatki.

Do końca spotkania piłkarze z Warszawy kontrolowali grę i nie dali odebrać sobie wygranej. Spotkanie rewanżowe powinno być więc formalnością.

Autor: Tomek Janus

Witamy ze stadionu w Bytomiu. Za godzinę rozpocznie się pucharowe spokanie legionistów z miejscową Polonią
Drużyna Legii dotarła już na obiekt Polonii i obejrzeli murawę
Obie drużyny czekają już w tunelu
Sędziowie wyprowadzają obie jedenastki na boisko
Legioniści dziś na biało-czarno, Polonia na czarno-biało

1' - Rozpoczęli legioniści
2' - Faulowany Giza
3' - Zbyt mocne podanie do Grzelaka
4' - Vuković ładnie odebał piłkę w linii obrony... podanie do Szałachowskiego, ten na prawą stronę do Bronowieckiego i mamy rzut rożny
6' - Na stadionie ujawniło się trzech kibiców Legii:) Otrzymali brawa od miejscowych
8' - Kontra gospodarzy... bardzo ładnie Wysocki odebrał piłkę napastnikom Polonii
8' - Burkhardt przyjmuje piłkę na 16 metrze... uderza mocno ale bramkarz łapie piłkę
10' - Giza fauluje Trzeciaka
11' - Pewna interwencja Skaby, który uprzedził Podstawka
12' - Faul na Szałachowskim. Legionista leży na murawie... na szczęście nic groźnego się nie stało
16' - Bardzo niecelnie uderzenie Sebastiana Szałachowskiego z ponad 20 metrów
19' - Akcja Burego, odegranie do Gizy, ten ponownie do Burego... nie z tej akcji nie wyszło
20' - Nawałnica w wykonaniu Legii. Grzelak z prawej strony podaje wzdłuż pola karnego do Rybusa.. ten uderza z pierwszej piłkę odbija bramkarza.. ale piłka trafia na 18 metrze do Gizy, który uderza z pierwszej niestety prosto w jednego z obrońców
22' - Na spalonym Podstawek, który był w sytuacji sam na sam
23' - Robaszek przed polem karnym Legii... Bury w sprytny sposób zabrał piłkę pomocnikowi Polonii
23' - Prostopadła piłka do Postawka... Skaba wychodzi przed pole karne i wybija piłkę, ale dodatkowo arbiter gwizdnął pozycję spaloną
26' - Akcja gospodarzy z prawej strony - Wysocki przejął dośrodkowanie w polu karnym
27' - Dośrodkowanie w pole karne Bytomia... Giza zagrywa ręką
27' - Żółta kartka: Piotr Giza (Legia)
28' - Kolejny raz gospodarze na spalonym
29' - Teraz podstawek sam na sam ze Skabą... uderzył fatalnie i wysoko nad bramką
30' - Po raz kolejny dobrze w obronie spisał się Wysocki
31' - Wysocki fauluje Podstawka przy linii bocznej na wysokości pola karnego
32' - Skaba ładnie wyłapał dośrodkowanie w pole karne
33' - Mróz przejął podanie Burkhardta, minął dwóch legionistów wbiegł w pole karne i... został uprzedzony przez Wysockiego, który wybił piłkę daleko na aut
34' - Kolejne prostopadłe podanie do Postawka, na szczęście wślizgiem Augustyn wybił piłkę na rzut rożny
35' - Zbyt mocne podanie Bronowickiego do Grzelaka
36' - Vuković poślizgnął się i stracił piłkę, ale nie wykorzystali tego gospodarze
37' - Robaszek podaje na piąty metr do Podstawka... niezbyt dokładnie i piłka w rękach Skaby
38' - Faul na Burkharcie tuż przed polem karnym
38' - Żółta kartka: Paweł Wojciechowski (Polonia)
39' - Sam poszkodowany wykona stały fragment gry...
39' - Płaskie uderzenie obok muru, ale i 2 metry obok bramki
41' - Źle wykonany aut przez polonistów
42' - Szałachowski wpada w pole karne... tam piłka trafia do Gizy, który uderza z "czuba" ale bramkarz łapie piłkę
44' - Grzelak wpada z lewej strony w pole karne... chce minąć zwodem obrońcę, ale ten wybija mu piłkę spod nóg na rzut rożny
45' - Krótkie rozegranie stałego fragmentu gry przez Gizę... i kolejny korner
45' - Tym razem dośrodkowanie... i znowu bez żadnego zagrożenia. Od bramki Kiełpin
46' - Żółta kartka: Sebastian Szałachowski (Legia)
46' - Szałach faulował na środku boiska
47' - Koniec pierwszej połowy

Pierwsza, niezbyt porywająca część gry za nami. Na razie wynik bezbramkowy
Piłkarze wrócili na murawę

46' - Zmiana Legia: Bartłomiej Grzelak - Takesure Chinyama
51' - Chinyama przeszkodził w akcji Burkhardtowi
53' - Skaba wybiega poza pole karne, ale źle obliczył lot piłki i musiał ratować sytuację wybiciem piłki na rzut rożny
54' - Po rzucie rożnym bytomianie uderzyli z główki nad bramką
55' - Na spalonym jeden z graczy Polonii
55' - Żółta kartka: Grzegorz Podstawek (Polonia)
57' - Na spalonym Maciej Rybus
58' - Żółta kartka: Takesure Chinyama (Legia)
58' - Napastnik Legii ukarany za próbę wymuszenia rzutu wolnego
60' - Przewinienie Smolińskiego
61' - Szałachowski blokuje dośrodkowanie Wojciechowskiego i Polonia ma rzut rożny
62' - Dośrodkowanie... uderza głową Robaszek, prosto w nogi Skaby
62' - Faul na Gizie
62' - Zmiana Polonia: Grzegorz Podstawek - Mariusz Solecki
62' - Zmiana Polonia: Michał Zieliński - Mariusz Mężyk
63' - Żółta kartka: Marcin Smoliński (Legia)
65' - Brzydki faul na Bronowickim na środku boiska
67' - Do wejścia gotowy Ariel Borysiuk
67' - A Bronowicki po opatrzeniu przez lekarzy powraca na murawę
67' - Zmiana Legia: Marcin Burkhardt - Ariel Borysiuk
67' - Do tej chwili legioniści oddali 10 strzałów na bramkę Kiełpina, z czego 4 leciały w światło bramki
70' - Chyinyama źle podaje do Szałachowskiego
71' - Chinyama trafia do siatki z 6 metrów, ale arbiter podniósł chorągiewkę - spalony!
72' - Indywidualna akcja Rybusa lewą stroną... podał na piąty metr... do obrońcy. Ale jescze w uderzał zza pola karnego Borysiuk - bramkarz ładnie obronił
75' - Faul na Szałachowskim 25 metrów do bramki Kiełpina
75' - Żółta kartka: Mateusz Kamiński (Polonia)
75' - Vuković w mur... a tam było zagranie ręką!
76' - Karny dla Legii!
76' - Jedenastkę będzie wykonywał Chinyama
76' - Zmiana Polonia: Mateusz Kamiński - Grzegorz Bochenek
77' - GOL! Takesure Chinyama z karnego! (Legia)
77' - Pewnie wykonana jedenastka przez napastnika Legii
77' - Chini pojazuje eLki do kibiców gospodarzy i pyta dlaczego są tak cicho
80' - Zmiana Legia: Sebastian Szałachowski - Adam Frączczak
81' - Chinyama z 20 metrów uderza płasko tuż obok słupka!
83' - Augustyn wybija piłkę głową poza pole karne Legii
84' - Skuter wybija piłkę na rzut rożny
85' - Zmiana Legia: Piotr Giza - Tomasz Kiełbowicz
87' - Akcja CHinyamy, wbiegł w pole karne i odegrał na 11 metr do wbiegającego Borysiuka.. ten zakręcił się, ale oddał strzał na bramkę Kiełpina
88' - Rzut rożny dla Polonii
91' - GOL! Takesure Chinyama! (Legia)
92' - Piękna akcja Chinyamy! Przebiegł 30 metrów sam na sam z Kiełpinem, okiwał bramkarza i ze stoickim spokojem skierował piłkę do pustej bramki!
92' - Asystę zaliczył w tej akcji Frączczak
94' - Koniec meczu!

W drugiej połowie Taksesure Chinyama dwa razy pokonał Kiełpina i Legia wyjeżdża z dwubramkową zaliczką przed rewanżem w Warszawie
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji LIVE! i zapraszamy na www.legialive.pl, gdzie już możecie obejrzeć kilka zdjęć z Bytomia!

Otwarcie przy Olimpijskiej

W końcu bytomianie doczekali się spotkania swojej drużyny na obiekcie przy Olimpijskiej. Choć wielkie emocje będą miały miejsce dopiero za kilka dni, przy okazji spotkania z Zagłębiem Sosnowiec, we wtorek na stadionie zebrało się 2 tysiące fanów. Zupełnie niespodziewanie na obiekcie zameldowała się piątka kibiców Legii, która ujawniła się śpiewając legijne pieśni. Jako że legioniści znajdowali się między kibicami z Bytomia, ochrona szybko przeniosła skromną grupę do sektora gości. Warszawiacy bojkotują mecze Pucharu Ekstraklasy od początku tego sezonu i zorganizowana grupa na Śląsk nie ruszyła.