Michal Pesković 40
Pavol Stano 18
Walerij Sokolenko 4
Tomasz Owczarek 5
58' Janusz Wolański 7
Marcin Radzewicz 20
Grzegorz Podstawek 10
76' Paweł Wojciechowski 20
46' Marek Bazik 19
Mariusz Przybylski 19
Rafał Grzyb 22
Marcin Suchański 1
58' Mariusz Solecki 16
Mateusz Kamiński 17
Hubert Robaszek 21
46' Michał Zieliński 25
Adrian Chomiuk 31
76' Radoslav Kral 18

Legia wicemistrzem. Teraz czas na Puchar Polski

Legia Warszawa wicemistrzem Polski! W ostatnim spotkaniu podopieczni Jana Urbana gładko wygrali 3-1 z Polonią Bytom. Wynik po 40 sekundach otworzył Takesure Chinyama. Dwie bramki dołożył Marcin Smoliński. Natomiast rywale odpowiedzieli jedynie bramką Michała Zielińskiego. Wicemistrzostwo należy do Legii. Teraz czekamy na zdobycie Pucharu Polski. Finał już we wtorek o 17:00 w Bełchatowie.

W sobotni wieczór widać było, że legioniści myślami są już przy wtorkowym spotkaniu. Podobnie myślał Jan Urban, który dał odpocząć kilku zawodnikom z pierwszego składu. Na murawie zabrakło Aleksandara Vukovicia, Dicksona Choto czy Rogera. Ich miejsce zajęli młodzi gracze. Postawienie na mniej doświadczonych graczy nie było jednak dużym ryzykiem. Do wicemistrzostwa Legia potrzebowała jednego punktu, a rywal nie należał do bardzo trudnych. Potwierdziła to pierwsza akcja meczu, w której Chinyama strzałem z 30 metra nie dał szans Michalowi Peskoviciowi. W 40. sekundzie legioniści prowadzili więc 1-0.

Szybko objęte prowadzenie ustawiło mecz. Polonia musiała się odsłonić, a to oznaczało kolejne okazje dla „wojskowych” na podwyższenie wyniku. I Legia spokojnie dominowała na boisku. Nieskuteczny był jednak strzelec pierwszego gola. W pierwszych trzech kwadransach mógł ustrzelić hat-trick, ale bądź nie trafiał w światło bramki, albo bramkarz gości bronił jego strzały. Zresztą w sobotni wieczór Pesković wielokrotnie ratował swoją drużynę przed stratą bramki. choć ostatecznie wyciągał piłkę z siatki trzy razy, to trener Marek Probież nie może mieć do niego większych pretensji.

Legia dominowała, ale przy odrobinie szczęścia goście mogli schodzić do szatni remisując 1-1. W 41. minucie piłka wylądowała jednak na poprzeczce bramki Jana Muchy. Tym razem szczęście było przy bramkarzu „wojskowych”. Zabrakło go w 65. minucie. Wtedy to Mucha nie zrozumiał się z Wojciechem Szalą. Ich błąd wykorzystał Michał Zieliński i skierował piłkę do bramki. Na szczęście w sobotę Legia miała w swoim składzie Marcina Smolińskiego, który znów przypomniał sobie jak grać w piłkę.

Szansy na bramkę „Smoła” szukał już w pierwszej połowie. Szczęście uśmiechnęło się do niego po przerwie. Pierwszy raz Peskovicia piłkarz rodem z warszawskiego Bródna pokonał w 55. minucie. Prawą stroną przedarł się wówczas Przemysław Wysocki. Podanie na środek, a tam był już Smoliński, który strzałem w długi róg umieścił piłkę w siatce. Powtórka przyszła 11 minut później. Tym razem „Smoła” dostał piłkę przed polem karnym. Mocne uderzenie i bezradny golkiper znów musiał uznać wyższość pomocnika Legii. Ten podobną bramkę strzelił kilka lat temu Austrii Wiedeń. Czyżby teraz powracał do tamtej formy?

Do końca spotkania kolejnego trafienia szukał Chinyama. Pesković nie dał się jednak pokonać. Mimo to Legia wygrała pewnie i zasłużenie. Jej przewaga nawet przez moment nie podlegała dyskusji. We wtorek legionistów czeka dużo trudniejszy sprawdzian. W finale rozgrywek o Puchar Polski spotkają się z Wisłą Kraków. Mistrz Polski będzie chciał wygrać i potwierdzić swoją dominacje. Tyle tylko, że wiosną Legia już dwa razy potrafiła pokonać drużynę „Białej Gwiazdy”.

Autor: Tomek Janus

O godzinie 19. legioniści zmierzą się na Łazienkowskiej z Polonią Bytom. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji LIVE!
Witamy ze stadionu przy Łazienkowskiej, gdzie za 3 kwadranse Legia zmierzy się w ostatnim ligowym meczu z Polonią Bytom
Póki co na trybunach garstka kibiców
Na murawie pojawili się bramkarze obu drużyn, którzy rozpoczynają rozgrzewkę
Na rozgrzewkę wychodzą gracze Polonii Bytom
W dzisiejszym spotkaniu legioniści powalczą o utrzymanie pozycji wicelidera. Gości bronią się przed barażami
Podopieczni Jana Urbana wybiegli już na rozgrzewkę. Do rozpoczęcia spotkania nieco ponad 30 minut
Na sektorze pod zegarem nieśmiało pojawiają się kibice z Bytomia. Póki co jest pięciu fanatyków Polonii
Znamy jedenastki obu ekip. Jan Urban posiadził na ławce swoich czołowych graczy
Zbierające się chmury nad Warszawą przyniosły lekkie opady deszczu. Nie ma się co dziwić. Deszcz na Łazienkowskiej w czasie meczu to w ostatnich miesiącach tradycja
Już Wojciech Hadaj złapał za mikrofon. To oznacza jedno. Do rozpoczęcia spotkania już tylko minuty...
Legia i Polonia schodzą już do szatni, żeby za chwilę pojawić się na niej ponownie
Pod zegarem z 50 fanów, na Żylecie spore prześwity
"Sen o Warszawie
Obie jedenastki już na murawie. Legia w biało-czarnych strojach, goście na czerwono-niebiesko

1' - Rozpoczęli legioniści
1' - GOL! Takesure Chinyama! (Legia)
2' - GOOOOOOOOOOOOOOL !!!!!!
2' - Ledwo się rozpoczęło spotkanie, a Takesure Chinyama huknął z 30 kilku metrów i Pesković musiał wyciągać piłkę z siatki. Do była 40 sekunda meczu! Legia 1. Polonia 0.
3' - Takiego rozpoczęcia mało kto się spodziewał. Legia rozpoczęła od mocnego uderzenia
4' - Goście pod zegarem rozpoczynają doping. Trochę ich przybyło. Ogólnie na stadionie zebrało się z 7000 fanów
5' - Od bramki rozpocznie Mucha
5' - Astiz, Borysiuk... gospodarze prawym skrzydłem
5' - Zgranie do środka, łapie Pesković
6' - Smoliński do Borysiuka, Kiełbowicz... wywalczył rzut rożny
6' - W narożniku Borysiuk...
7' - ...i jeszcze raz młody legionista
7' - Z dystansu Smoliński, ale tuż nad poprzeczką!
8' - Legia prawą flanką, ale brakowało dobrego dośrodkowania
8' - Goście spokojnie próbują stworzyć ofensywną akcję
9' - Podanie do Podstawka, ale po profesorsku w obronie zachował się Szala
9' - Zbyt mocne zagranie w kierunku Wysockiego.. piłka dla rywali
11' - Polonia próbuje ruszyć z akcją, ale legioniści szybko rozbijają akcje rywali
11' - Kiełbowicz do Chinyamy i mamy kolejny rzut rożny
12' - Wrzutka, wybijają rywale
14' - Niby goście przy piłce, ale tylko na swojej połowie
15' - Podanie w kierunku Grzyba, ale na posterunku był Kiełbowicz
16' - Gospodarze prawym skrzydłem... Strzał i tuż nad bramką Peskovicia!
17' - Wysocki do Chinyamy, ale ten nie opanował piłki
18' - Ekwueme, Smoliński... zagranie za plecy Chinyamy, ale ten się nie zorientował w porę
19' - Smoliński decyduje się na uderzenie z 20 metrów, ale wywalczył rzut rożny, który sam zaraz wykona
20' - Piąstkował Pesković..
21' - Bytomianie w środkowej strefie boiska, ale Legia szybko odzyskuje inicjatywę
22' - Wysocki, Kiełbowicz do Chinyamy, ale niedokładnie
23' - Zagranie w kierunku Podstawka, ale Mucha bez trudu wyłapał to podanie
23' - Kolejny raz Chinyama zza pola karnego! Po ziemi, obok bramki! Na Łazienkowskiej nadal 1-0
26' - Rywale próbują bezskutecznie przedostać się przez defensywę warszawskiego zespołu
27' - Żółta kartka: Kamil Majkowski (Legia)
29' - Kiełbowicz podciąga kilka metrów, strzela, ale Pesković musi ustawić sobie piłkę na piątym metrze
30' - Majkowski, próbował zwodzić rywali.. Jeszcze Legia. Zagranie do Chinyamy, który głową uderza tuż obok dalszego słupka
31' - W meczach drużyn z czołówki tabeli zarówno Wisła Kraków, jak i Dyskobolia prowadzą 1-0, Lech remisuje 0-0 z ŁKS-em
32' - Tymczasem w Warszawie goście próbują stworzyć choćby pół akcji ofensywnej, ale gospodarze w środku pola przejmuję inicjatywę
32' - Majkowski, Rzeźniczak w pole karne.. rzut rożny dla legionistów
32' - Do narożnika zmierza Borysiuk
33' - Dośrodkowanie i Pesković łapie na raty
33' - Błędne podanie Rzeźniczaka naprawia Ekwueme. Legia wciąż przy piłce
35' - Rozpędzał się Przybylski, ale szybko go powstrzymali legioniści
35' - Majkowski, Chinyama, ale strzela w boczną siatkę
38' - Smoliński kolejny raz z dystansu. Futbolówka po ręce Peskovicia wychodzi poza plac gry. Korner dla Legii
38' - Krótko rozegrany stały fragment gry. Wrzutka, prawie samobój i... rzut rożny od strony Krytej!
39' - Borysiuk do Smolińskiego, faulowany Chinyama
40' - Lewą flanką Legia, przedziera się Ekwueme
41' - Faul dla Polonii na połowie gospodarzy
41' - Sokolenko przy piłce.. w pole karne, piłka odbija się od poprzeczki!
42' - Było blisko, żeby na zegarze wyświetlił się rezultat 1-1
42' - Rzut rożny dla legionistów. Smoliński kolejny raz musi podbiec do narożnika
43' - Gospodarze spokojnie tworzą akcję ofensywną, ale tym razem nieudanie
44' - Bażik w kierunku Wolańskiego, ale na posterunku byli legioniści
44' - Na spalonym Podstawek
45' - W Poznaniu Lech przegrywa 0-1 z ŁKS-em, Dyskobolia prowadzi 2-0 w Wodzisławiu. W takim układzie wicemistrzostwo należy dla Legii
46' - Strzał na bramkę Muchy, ale Słowak pewnie chwyta piłkę
46' - Koniec pierwszej połowy

Sędzia nic nie doliczył do pierwszej połowie i Legia może cieszyć się z zasłużonego prowadzenia
Polonia już na murawie. Będzie zmiana w szeregach bytomian. Wejdzie Zieliński
Zmiana również w ekipie Legii

45' - Początek drugiej połowy
46' - Zmiana Polonia: Marek Bazik - Michał Zieliński
46' - Zmiana Legia: Martins Ekwueme - Aleksandar Vuković
46' - Ostatnie 45 minut w rozgrywkach ligowych rozpoczęte
47' - Groźnie pod bramką Legii. Zagotowało się, ale na szczęście nie skończyło się to stratą bramki
48' - Ofiarnie Majkowski. Rozpędzają się legioniści... Szybko powstrzymani przez Stano
48' - Niedokładnie wybijał Wysocki, Polonia próbuje forsować defensywę Legii przeprowadzając akcję prawym skrzydłem
49' - Żółta kartka: Walerij Sokolenko (Polonia)
50' - Żółta kartka dla Sokolenki, który przeciął lot piłki zagrywając.. ręką
51' - Błąd Vukovicia, który o mały włos nie skończył się utratą bramki. Jednak "Aco" wrócił za Podstawkiem i zdołał wyłuskać piłkę
51' - Vuko lekko ucierpiał w tej akcji, opatrzony przez lekarzy zaraz wróci do gry
52' - Majkowski włącza piąty bieg, nabiera szybkości, musiał go faulować Owczarek
52' - Smoliński będzie wykonawcą tego stałego fragmentu gry
53' - Strzał, z trudem Pesković, dobija jeszcze Astiz, ale będzie róg!
54' - Rzeźniczak strzela, ale blokowany przez rywali nie mógł zaskoczyć goalkeepera Polonii
55' - GOL! Marcin Smoliński! (Legia)
56' - 2-0 na Łazienkowskiej! Wysocki mija rywala, zgrywa do środka, gdzie Smoliński przyjmuje piłkę i posyła ją w długi róg. Pesković interweniuje bezradny.
56' - Teraz prawą stroną.. Borysiuk do Majkowskiego, ale tym razem na posterunku Pesković
57' - Groźnie pod bramką Legii, ostatecznie futbolówka wylądowała na górnej siatce
58' - Zmiana Polonia: Janusz Wolański - Mariusz Solecki
58' - Zmiana w Polonii, zaraz wejdzie Roger Guerreiro
58' - Póki co w ulewnym deszczu róg wykonają rywale
59' - Od bramki rozpocznie Mucha
59' - Zmiana Legia: Ariel Borysiuk - Guerreiro Roger
61' - Długie zagranie na prawe skrzydło. Wrzutka w pole karne, przecinają podanie rywale. Tylko aut dla Legii
64' - Festiwal pozdrowień między trybunami
65' - GOL! Michał Zieliński! (Polonia)
65' - I gol dla Polonii. Nieporozumienie Szali z Muchą sprawiło, że pewnie zmierzającą piłkę do bramki gospodarzy wpakował Michał Zieliński. Legia 2. Polonia 1.
66' - GOL! Marcin Smoliński! (Legia)
67' - F-E-N-O-M-E-N-A-L-N-I-E !!! SMOLIŃSKI !!! Strzał niemal taki jak z Austrią Wiedeń przy Łazienkowskiej. Nie mogło być inaczej. Musiał zakończyć się golem! Legia 3. Polonia 1.
67' - Zmiana Legia: Kamil Majkowski - Miroslav Radović
68' - Trzecia zmiana w Legii. Brawa żegnają Kamila Majkowskiego
70' - Podstawek w kierunku Soleckiego, ale był przy nim Astiz
71' - Radzewicz, Owczarek, przerzutka na prawe skrzydło. Wrzutka w pole karne, ale tam czekał Rzeźniczak
73' - Zagranie na prawą stronę do gracza Polonii, legioniści się wrócili... Jeszcze Polonia
73' - Było blisko! Radović do Chinyamy, ten spokojnie w pole karne, ale byli tam obrońcy z Bytomia
74' - Teraz z lewego skrzydła wrzucał Radzewicz i wywalczył rzut rożny...
74' - Sokolenko, Astiz wybija.. ponownie Sokolenko
74' - Wciąż rywale w natarciu
75' - Był Astiz i rusza Roger, który zagrywał do Takesure'a
76' - Przedziera się Polonia, kolejny raz bardzo dobrze Astiz
76' - Zmiana Polonia: Paweł Wojciechowski - Radoslav Kral
80' - Legia.. z lewej srony Roger do środka, ale Pesković stał idealnie na linii zagrania
82' - Wrzutka w pole karne, trącenie głową, ale Mucha łapie
82' - Chinyama w polu karnym, próba strzału w długi róg i od bramki bytomianie
83' - Chinyama co chwila znajduje się w sytuacji strzeleckiej, ale za każdym razem brakuje naprawdę niewiele
84' - Wrzutka.. Astiz skacze najwyżej, ale jego uderzenie głową skozłowało tuż obok słupka gości
86' - Kolejny raz Takesure, który zza pola karnego na wiwat
86' - Atak gości. Na spalonym gracz Polonii
88' - Na murawie zwija się z bólu Smoliński. Ekipa lekarzy wpada na murawę niczym kibice w Wilnie, żeby opatrzyć pomocnika gospodarzy
89' - Próba zagrania w kierunku Radovicia, ale powstrzymana przez Owczarka
89' - Kral do Zielińskiego, ale za mocno i od bramki grę wznowi Jan Mucha
90' - Jeszcze rzut wolny dla bytomian z prawej strony boiska przy polu karnym Legii
90' - Sędzia dolicza 2 minuty
91' - Zza pola karnego uderza Przybylski, ale Mucha pewnie obronił ten strzał
92' - Zamieszanie pod polem karnym Polonii. Jednak ani Radović, ani Kiełbowicz nie potrafili wpakować futbolówki do siatki przyjezdnych!
93' - Jeszcze Chinyama, ponownie tuż nad bramką!
93' - Szkoda
93' - Koniec meczu!

Koniec! Legia zasłużenie wygrywa i zostaje wicemistrzem sezonu. Teraz czas na Puchar Polski

Za Bełchatów do dymisji

To był prawdopodobnie ostatni mecz, który fani obejrzeli z historycznej "Żylety". Choć spotkanie z Polonią było ostatnim meczem tego sezonu, na biletach wciąż widniał napis "Runda jesienna". Jak widać o wiele łatwiej zmienić na nich cenę (vide mecz z Wisłą), niż poprawić błędną informację. Przed spotkaniem w okolicy stadionu oraz na ulicy Wiertniczej pojawiły się transparenty z hasłem "Tym panom brakuje L". W trakcie meczu fani domagali się dymisji zarządu oraz mieli niezły ubaw z haseł skandowanych przez fanów gości.

KP Legia już wcześniej informował, że od nowego sezonu trybuna odkryta zostanie zamknięta. Właściwie to chciano to uczynić już tej wiosny i na ostatnim meczu rundy jesiennej kibice skandowali hasło "Burzcie co chcecie, nas się stąd nie pozbędziecie". Ostatecznie realizację tego czynu odłożono w czasie i dopiero od nowego sezonu "Żyleta" ma być niedostępna dla widzów. Na zmianę tej decyzji trudno będzie liczyć, nawet w przypadku rozpoczęcia budowy stadionu pod koniec roku. Wszak klubowi działacze w jednym z oświadczeń wyjaśnili, że wpuszczanie kibiców na tę trybunę jest nieopłacalne i jest jednym z ich błędów.

Przed meczem kibice rozdawali bezpłatny biuletyn kibiców - "Tylko Legia". 8 tysięcy egzemplarzy rozeszło się co do sztuki, a reakcja większości fanów była bardzo pozytywna. Jak widać, brakowało nam niezależnego pisma, w którym można prezentować zdanie nie tylko jednej strony. Wróćmy jednak do meczu, który nie cieszył się zbyt wielkim zainteresowaniem widzów. Na każdej z trybun można było znaleźć wolne miejsca. Przy bramach wejściowych przesunięto w bok "Studio nStefa", tak by nie drażnić kibiców, a jednocześnie zarejestrować każdego dilera z Żylety. O tym, że w klubie sprzętu RTV nie brakuje (nie od parady kibice przerobili reklamę jednej z firm zajmującej się ich dystrybucją), świadczyć mogły kolejne kamery, którymi kręcono kibiców z Żylety i Krytej. A jako, że klub ceni sobie również artystyczne fotografie, nie mogło zabraknąć fotografa "dachowca", a każdy ochroniarz wyposażony został w telefon komórkowy z wbudowanym aparatem. W ten sposób firma ochroniarska próbowała uwiecznić kibiców wieszających transparent dla swoich kolegów.

Na płocie wokół stadionu tradycyjnie nie zawisła żadna flaga. Jedynie na trybunie Krytej pojawił się baner przygotowany przez niepełnosprawnych kibiców Legii - "Niepełnosprawni dziękują SKLW i kibicom za organizowanie i finansowanie wyjazdów. Dzięki wam jesteśmy tam gdzie nasza Legia gra!". Osiem płócien zawisło natomiast w sektorze gości. Poloniści dotarli do Warszawy specjalem w trzy i pół stówki i prezentowali się całkiem nieźle. Niestety nie wszyscy bytomianie zostali wpuszczeni na stadion. Grupa około 80 fanów całe spotkanie spędziła przed wejściem, otoczona przez policję. Nie pomogły hasła skandowane przez kibiców obu drużyn - "Wpuśćcie kibiców" i "Piłka nożna dla kibiców".

Przed meczem głównym tematem rozmów był finał Pucharu Polski i kompromitacja działaczy. To właśnie przekazano w czasie meczu okrzykiem na dwie trybuny: "Zarząd! Co? Za Bełchatów do dymisji". Wcześniej, gdy poloniści zasiedli już na swoim sektorze, skandowano hasło "ITI s..." - parokrotnie przyłączali się do niego również fani PB. Inne hasło skierowane do właścicieli to "Walter ..., masz Legię tylko w portfelu". Zaśpiewano również piosenkę pod adresem przyjezdnych - "Deszcze niespokojne". Polonia początkowo śpiewała bardzo przeciętnie i ze sporymi przerwami. Z biegiem czasu rozkręcali się coraz bardziej i po przerwie dopingowali już naprawdę konkretnie. Inna sprawa, że niektóre teksty pociesznej ekipy Polonii rozbawiły nas do łez.

Zacznijmy jednak od tego, że strzelona w 40 sekundzie meczu bramka dla Legii z pewnością nie ucieszyła sympatyków z Bytomia. Ich klub tylko w przypadku zwycięstwa miałby zapewnione utrzymanie w lidze bez konieczności rozgrywania barażów i oglądania się na inne drużyny. Chinyama znacznie utrudnił polonistom to zadanie.

W drugiej połowie na płocie sektora gości pojawił się transparent, który Polonia wywiesiła już w środę "Radzionków to Polonia. Kompromisu nie ma". Przyjezdni parokrotnie skandowali również nazwy swoich zgód - Odry Opole i Arki Gdynia. Legioniści nie powstrzymali się i wyrazili swoje zdanie o Arce. W odpowiedzi poloniści "pojechali" Zagłębie. O tym, że bytomianie mają niezłe poczucie humoru mógł świadczyć fakt, że zaśpiewali wymyśloną przez nas pieśń - "Przyszliście chamy, dlatego że my tu gramy". Ubaw na Żylecie był niesamowity. Ci, którzy nie dosłyszeli hasła Polonii, już po chwili, gdy ci zaśpiewali je po raz drugi, zwijali się na krzesełkach ze śmiechu. Na dokładkę usłyszeliśmy jeszcze w ich wykonaniu przyśpiewkę zaczynającą się od wzywania pomocy - "Mayday, mayday, mayday". Po czym Polonia śpiewała "Jesteśmy poj...ani". Trzeba przyznać, że... mają do siebie dystans ;)

Po wygranym przez Legię meczu okazało się, że cieszyć się mogą i jedni i drudzy. Legia zapewniła sobie drugie miejsce w lidze, zaś Polonia, dzięki wynikom z innych stadionów, uniknęła gry w barażach. Parę minut po meczu na murawie rozłożono dywany, na których piłkarze otrzymali medale za zdobycie drugiego miejsca. Przez cały ten czas w tle przygrywała muzyka, ale fani i tak jak najgłośniej domagali się odejścia z klubu Grupy ITI.

Sezon ligowy za nami, ale przed Legią jeszcze dwa finałowe mecze. Co prawda, gdyby nie zaradność kibiców, nie mielibyśmy szansy obejrzeć żadnego z nich. A tak we wtorek robimy konkretny najazd na Bełchatów. Do zobaczenia!