Jurij Żewnow 30
Dmitrij Godunok 2
Peter Bystrow 7
84' Tomas Cizek 11
59' Aleksiej Riebko 13
Kiriłł Nababkin 14
Mariusz Jop 81
Walerij Kaleszyn 27
46' Aleksandr Stawpiec 37
Stanislaw Iwanow 77
Edgaras Cesnauskis 88
Anton Amełczanka 16
Roman Hubnik 4
Ricardo Bayeno 6
84' Alexandru Epureanu 15
Maxi Lopez 18
59' Aleksandr Samiedow 19
46' Hector Bracamonte 69

Żal było patrzeć...

Niewielu kibiców, zero gry i porażka - tak w skrócie wyglądał pierwszy mecz z FK Moskwa. Goście z Rosji byli słabi, a drużyna Legii żałosna. Podopieczni Urbana delikatnie obudzili się dopiero przy stanie 0-2. Honorowe trafienie zaliczył Roger po podaniu Iwańskiego. Czwartkowe spotkanie było rywalizacją dwóch równie słabych drużyn. Niestety zwycięsko wyszli z niej Rosjanie.

Przed meczem celem legionistów było wypracowanie sobie zaliczki, która pozwoliłaby na w miarę spokojny wyjazd do Moskwy. Obserwatorzy meczu przecierali jednak oczy ze zdumienia, patrząc co wyczynia się na murawie. Obie ekipy grały, jakby ich celem było niepodchodzenie pod bramkę rywala. Nic więc dziwnego, że w pierwszej połowie nie zanotowano ani jednego celnego strzału. W Legii okazję na otworzenie wyniku mieli Aleksandar Vuković i Takesure Chinyama. Obaj jednak nie trafili w bramkę Jurija Żewnowa.

Na żenująco niskim poziomie grali Rosjanie. Okazało się, że FK Moskwa nieprzypadkowo okupuje dolne rejony tabeli. Ale cóż to dla Legii, która nie tak dawno temu nie mogła sobie poradzić z ówczesną austriacką czerwoną latarnią, czyli Austrią Wiedeń. W czwartkowy wieczór przez pierwsze trzy kwadranse widzowie mieli więc wątpliwą przyjemność oglądania sennego i nudnego meczu.

Emocje pojawiły się po przerwie. Najpierw te czysto sportowe. Dwie szybkie kontry i zawodnicy ze wschodu Europy prowadzili 2-0. Katami Legii okazali się Edgaras Cesnauskis i Aleksandr Samiedow. Na niespełna 25 minut przed końcem meczu legioniści zamiast zaliczki mieli pokaźny bagaż straconych bramek. Siły wystarczyło na błyskawiczną odpowiedź Rogera po ładnej akcji Macieja Iwańskiego.

Gdy skończyły się emocje sportowe, pojawiły się te pozasportowe. Rosjanie wobec rosnącego naporu Legii, która wreszcie zaczęła grać choć trochę lepiej, zaczęli nerwowo wyczekiwać końca meczu. I imali się wszelkich sposobów, które pozwalały im zyskać choćby kilka sekund. Stoję obok piłkarza w białej koszulce? No to myk i już leżę, a troskliwy sędzia przerywa mecz. A czas leci. Tak wyglądała taktyka FK Moskwa na koniec meczu. W końcu nerwy zaczęły puszczać i piłkarzom, i kibicom. Tym bardziej, gdy poważne kontuzje Rosjan, cudownie ustępowały po znalezieniu się za linią boczną. Kiedyś lecznicze właściwości murawy przy Łazienkowskiej zadziałały na Grzegorza Piechnę. W czwartkowy wieczór "Kiełbasa" znalazł wielu naśladowców zawodowego symulowania.

Z udawaniem czy też bez to jednak Rosjanie wywieźli z Warszawy komplet punktów. Przed rewanżem legioniści nie stoją jednak na straconej pozycji. Przede wszystkim dlatego, że FK Moskwa jest słabą drużyną i wygranie z nią 2-0 nie jest wielką sztuką. Jest tylko jeden warunek. Legia musi zagrać zdecydowanie lepiej niż w pierwszym meczu. Futbolowe dyletanctwo nie może dać bowiem awansu. Jan Urban musi więc postarać się, żeby jego zawodnicy znów zaczęli grać jak zawodowi piłkarze.

Autor: Tomek Janus

W czwartek o godzinie 18 Legia zmierzy się w kolejnym meczu Pucharu UEFA. W 2. rundzie kwalifikacyjnej przeciwnikiem drużyny Jana Urbana będzie FK Moskwa. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji LIVE!
---------------------------------------------------------
Witamy ze stadionu przy Łazienkowskiej. Za nieco ponad 30 minut Legia podejmie FK Moskwa w pierwszym meczu II rundy kwalifikacyjnej Pucharu UEFA
Obie ekipy przeprowadzają rozgrzewkę. Na trybunach bardzo dużo wolnych miejsc. Pod zegarem zasiadło 10 fanów FK Moskw
Do składu powraca Takesure Chinyama. Czy napastnik Legii odzyskał już formę? Przekonamy się za pół godziny
Na trybunach tylu widzów, ilu przychodziło zwykle na mecze Pucharu Ekstraklasy... zimą
Fani rosyjskiego zespołu wywiesili pod zegarem trzy płótna, które wyglądają... jednakowo
Podopieczni Jana Urbana już powoli schodzą do szatni. Poszli przebrać się również gracze z Moskwy
Przyjezdni z Rosji dorzucili na płot jeszcze 3 płótna. Łącznie stawiło się 10 osób
"Sen o Warszawie..." ale tylko z głośników
"Mistrzem Polski jest Legia..." z głośników i obie ekipy na murawie.
Legia zagra dziś na biało-czarno, FK Moskwa w bordowo-czarnych strojach

1' - Rozpoczęli legioniści!
1' - Rybus przedziera się lewą stroną. Jest przy nim Nababkin
3' - FK Moskwa przy piłce. Wymiana podań. Lewym skrzydłem Rosjanie, ale dobrze w obronie Jakub Rzeźniczak
3' - Chinyama sprytnie odgrywa do Radovicia, ten dośrodkowuje ze skrzydła, ale był na posterunku gracz przyjezdnych
5' - Rybus, Radović mknie prawym skrzydłem. Wywalczył aut
5' - Rzeźniczak mocno dośrodkowuje z prawego skrzydła. Wychodzi bramkarz gości i pewnie przytula piłkę
6' - Nababkin do Stawpieca, ale był przy nim Dickson Choto
7' - Teraz Legia w ataku pozycyjnym. Złe podanie Vuko, próba odzyskania piłki kończy się faulem na rywalu w środku pola
8' - Bystrow z prawej strony z rzutu wolnego. Mocno w pole karne, ale Roger głową wybija na róg
8' - Iwanow już w narożniku boiska...
9' - Zbyt mocne wykonanie tego stałego fragmentu gry. Od autu Legia
10' - Iwański sprytnie do Rybusa. Ten walczy o futbolówkę... Nababkin z autu
11' - Roger zagrywa bardzo widowiskowo do Kiełbowicza, który niestety zbyt mocno zagrywa w pole karne rywala
12' - Bystrow z rzutu rożnego. Piłka spada na głowę rywala, ale Vuković wybija piłkępoza pole karne
12' - Choto się przewraca nieatakowany przez nikogo. Potrzebna opieka lekarzy. Będzie zmiana?
13' - Dixi odzyskuje siły i najpewniej zaraz powróci na murawę
13' - "Gruzja!" niesie się z trybun
14' - Rozgrzewa się mimo wszystko Kumbev
14' - Pojedynek biegowy Jopa z Rogerem. Górą polski obrońca z obozu FK Moskwa
15' - Kwadrans gry za nami. Nie da się ukryć, że spotkanie nie toczy się w porywającym tempie, a efektownych akcji jest jak na lekarstwo
16' - Przyjezdni prowadzą doping, ale słaaaabo słyszalny
17' - A jednak... do wejścia szykuje się Pance Kumbev
17' - Jeszcze atak przyjezdnych... zakończony odgwizdaniem spalonego
17' - Zmiana Legia: Dickson Choto - Pance Kumbev
18' - Oby uraz Choto nie okazał się zbyt groźny
19' - Iwański uruchamia Chinyamę. Wymiana podań, faulowany Radović
20' - Jak on to zrobił?! Rado bardzo ładnie zagrał do Takesure'a na głowę, a ten zamiast skierować futbolówkę do siatki to uderzył ją... przed siebie, czyli obok bramki FK
21' - Kumbev wyekspediował daleko piłkę, al jeszcze w ataku rywale
21' - Dośrodkowanie z lewego skrzydła przecina Wojciech Szala
22' - Strata piłki w środku pola. Rozpędził się Cizek. Byli przy nim legioniści i liniowy uniósł chorągiewkę. Bystrow już ustawił sobie futbolówkę
23' - Bystrow.. na dalszy słupek. Bez zagrożenia. Rusza Legia
24' - Vuković, Roger, Kumbev, na spokojnie Legia
24' - Cizek do Nababkina, Jop. Wymiana podań
25' - Sporo niedokładności w podaniach legionistów. Szczególnie tych na kilka metrów
25' - Szala próbował zagrać do Radovicia. Za mocno...
26' - Rybus się rozpędza... Nababkin ciągnie legionistę za koszulkę. Jest faul. Jest szansa dla Iwańskiego na dobre dogranie do partnerów. Może strzał?
27' - Fatalne dogranie. Szkoda... No to od nowa trzeba tworzyć atak
27' - Bystrow zrobił z piłką dobrych parę metrów, ale legioniści czujnie w obronie
28' - Heh, spalony! Niby Chinyama. Gdzie sędzia go dostrzegł, nie wiem?
28' - Kumbev w kierunku Chinyamy, przejął piłkę Jop i... wyjechał z nią na aut
29' - Rozpędzali się legioniści. Vuković próbował dograć do napastnika, ale wyszedł do piłki Jop
31' - Iwanow rozciąga grę na prawe skrzydło. Był tam Rybus. Ruszają legioniści.. kończy się to faulem podopiecznego Jana Urbana
31' - Kolejny kwadrans gry upłynął. Niby Legia coś tam szarpie, ale generalnie obraz gry nie zmienił się zbytnio
32' - Chinyama z lewej strony. Chciał podać celnie do Rogera w polu karnym. Bez sukcesu
33' - Godunok w kierunku Cizka. Był tam Kumbev z Szalą
34' - Iwanow, myli się Stawpiec i przy piłce legioniści
35' - Ofiarnie w obronie gracze z Moskwy, ale opłaca się
36' - Kiełbowicz do Rogera zakładając rywalowi siatę i będzie korner, do którego zmierza Iwański
36' - Iwański.. strzał, ale piłka przechodzi nad bramką! Szkoda
37' - Powoli próbują się rozkręcić rywale, ale póki co słabo im to wychodzi
38' - Sporo kontrowersji budzą decyzje sędziów. Kibice "nagradzają" te reakcje gwizdami
38' - Brawo Roger, który skutecznie wcielił się w rolę defensora i powstrzymał w polu karnym Bystrowa
39' - Piłka w pole karne... zamieszania przed bramką Muchy, ale sędzia sięga po gwizdek
40' - Żółta kartka: Walerij Kaleszyn (FK Moskwa)
40' - Faul gracza FK Moskwa na legioniście. Kiełbowicz będzie miał okazję do wrzutki w pole karne...
41' - Ładnie Kiełbowicz, skacze Roger trąca piłkę i... muska o poprzeczkę! Było blisko
42' - Roger wypuszcza na skrzydło Rybusa. Spowolnienie akcji.. zakończone stratą
42' - Być może od początku drugiej połowy zagra Szałachowksi, który skutecznie się rozgrzewa poza placem gry
44' - Kaleszyn w polu karnym, próba strzału, ale czujni legioniści w obronie i skutecznie wyłuskali piłkę
44' - Strzela Chinyama z dystansu, ale jego uderzenie było baaaardzo dalekie od doskonałości
44' - Podanie do Cizka, ten trąca piłkę, która wpada w ręce Muchy
46' - Sędzia dolicza jeszcze jedną minutę
46' - Trzeba przyznać, że pierwsza połowa nie zachwyciła. Brakuje dokładności pod polem karnym przyjezdnych. Brakuje realnego zagrożenia
46' - Oby druga połowa zmieniła oblicze gry Legii
47' - Koniec pierwszej połowy

Do przerwy 0-0
Są na murawie gracze FK Moskwa. Będą zmiany

46' - Zmiana FK Moskwa: Aleksandr Stawpiec - Hector Bracamonte
46' - Zmiana Legia: Maciej Rybus - Sebastian Szałachowski
47' - Drugie 45 minut przed nami. Czy słaba Legia zdoła wbić choćby jedną bramkę jeszcze słabszemu FK Moskwa?
48' - Legioniści na połowie FK Moskwa
48' - Radović rozciąga grę na lewe skrzydło
49' - Strzał Cizek.. od bramki Mucha
49' - Żółta kartka: Pance Kumbev (Legia)
50' - Fauluje Kumbev. Będzie okazja dla Rosjan
51' - Roger próbował lewą stroną. Strata.. rozpędzająsię przyjezdni
52' - Legia ma lekkie problemy, żeby wyjść z połowy. Udaje się. Roger do Radovicia na prawe skrzydło. Będzie aut
53' - GOL! Edgaras Cesnauskis! (FK Moskwa)
54' - Stało się. 1-0 dla FK Moskwa. Zawodnik rosyjskiej kaandy wpakował piłkę do pustej bramki i nieliczna grupka kibiców gości mogła wyskoczyć z fotelików i cieszyć się z gola
54' - Jaka będzie odpowiedź legionistów?
55' - Kiełbowicz do Szałachowskiego, który decyduje się na strzał. Mocno! Broni Żawnow
57' - Goście nieustępliwi w drugiej połowie. Bardziej przykładają się do gry. Nie jest to dobra wiadomość dla tak prezentującej się Legii
57' - Roger na skrzydle. Chinyama w polu karnym główką... prosto w ręce Żewnowa
58' - Fatalnie Szala z Rzeźniczakiem w polu karnym. O mały włos, a podaliby do rywala
59' - Roger w polu karnym, piłka się odbija.. i to wszystko
59' - Roger do Szałachowskiego, ale ten nie ma z kim grać
60' - Zmiana FK Moskwa: Aleksiej Riebko - Aleksandr Samiedow
60' - Kolejna zmiana w barwach FK Moskwa. Patrząc na ławkę rezerwowych Legii, to nie ma Jan Urban za mocno kim straszyć
62' - Moskwa na połowie Legii. Jop w kierunku napastników, ale piłka opuszcza plac gry
62' - Razi niedokładność podopiecznych Jana Urbana
63' - Szałachowski z 15 metra. Z trudnej pozycji strzela, ale łapie piłkę bramkarz gości
64' - GOL! Aleksandr Samiedow! (FK Moskwa)
64' - Po zawodach. Tak grająca Legia nie ma szans odrobić strat. W drugiej połowie to FK Moskwa dzieli i rządzi na murawie
65' - Samiedow wyszedł niemal sam na sam z bramkarzem i strzelił płasko obok interweniującego Muchy
66' - Ostatnia deska ratunku Urbana, czyli Piotr Giza..
66' - GOL! Guerreiro Roger! (Legia)
66' - W końcu! Iwański poszedł do końca, do linii, zgrał do środka do Rogera, który huknął po ziemi! Legia 1. FK Moskwa 2
66' - Zmiana Legia: Takesure Chinyama - Piotr Giza
67' - Oby ta strzelona bramka przez Rogera była impulsem do lepszej gry dla legionistów
68' - Teraz to gospodarze siedzą na połowie przeciwnika
68' - Roger chciał pójść za ciosem, ale tym razem jego uderzenie przeszło daleko obok celu
70' - Rzeźniczak, Radović się potknął o swoje nogi.. Radović drugi raz
70' - Tym razem faul na serbskim pomocniku
70' - Żółta kartka: Dmitrij Godunok (FK Moskwa)
70' - Kiełbowicz ustawia sobie piłkę. Będzie dośrodkowanie w pole karne
71' - Kiełbowicz.. rzut rożny
71' - Kiełbowicz w pole karne, wybijają głową rywale
72' - Ładne wejście Rzeźniczaka w Cesnauskisa
73' - Leży na murawie zawodnik z dwiema ósemkami na plecach. Opatrywany poza boiskiem
74' - Roger na lewej stronie. Czaruje, czaruje...
75' - W niewyjaśnionych okolicznościach sędzia gwizdnął, kiedy to "Gizmo" znalazł się w wybornej okazji do zdobycia gola...
75' - Wjazd lekarzy na murawę po gracza w bordowo-czarnym stroju
76' - I kolejne gwizdy pod adresem sędziego. Tym razem po akcji Radovicia z rosyjskim wrogiem
77' - Kiełbowicz, Roge w kierunku Szałachowskiego, ale był przy nim Godunok
77' - Kolejny Rosjanin leży na murawie. Brak sił czy jak?
79' - Bystrow schodzi z murawy trzymając się za głowę. Ojojoj!
80' - Roger na przebój.. Roger, ale wślizgiem został zatrzymany przez rywala
81' - Vuković do Szałachowskiego. Legia w ataku, Radović, ale piłka odbija się od rywala i pada w rękawicach Żewnowa
81' - Komedia! Bystrow wrócił z obandażowaną głową na murawę, to teraz padł jeden z jego kolegów. Żałostka
82' - Ciekawe ile minut doliczy sędzia...
83' - Dość takiego zachowania mają kibice Legii, którzy dosadnie wyrażają swoją dezaprobatę
83' - Zaczyna się ostre pogrywanie. Ruscy ostro prowokują. eraz faul Cesnauskisa na Radoviciu
84' - Żółta kartka: Edgaras Cesnauskis (FK Moskwa)
84' - Kiełbowicz z rzutu wolnego w pole karne..
84' - ..łapie Żewnow
85' - Zmiana FK Moskwa: Tomas Cizek - Alexandru Epureanu
85' - Na trybunach "deszcze niespokojne", a na murawie ostatnia zmiana w szeregach przyjezdnych
85' - Żółta kartka: Miroslav Radović (Legia)
87' - Kolejny zawodnik FK Moskwa zwija się z bólu. Do szachów!
88' - Rywale w komplecie. Za pewne do czasu...
89' - Prawą stronę rywale, ale Szala przejmuje piłkę
89' - Rzeźniczak rozciąga grę na drugie skrzydło..
90' - Radović posłał fajną piłkę w pole karne. Szkoda tylko, że nikt do niej nie doskoczył
91' - GOOOOL !!!! Spalony!
91' - Sędzia dolicza jeszcze 5 minut. W sumie słusznie mając na uwadze te pokładanie się rywali
92' - Żółta kartka: Stanislaw Iwanow (FK Moskwa)
93' - Iwański z rzutu wolnego.. odbija się piłka od rywali
93' - Kumbev do Szałachowskiego, który głową strąca w ręce bramkarza
94' - Jeszcze legioniści na połowie rywali..
94' - Pchnięty Roger. Jeszcze Iwański z rzutu wolnego..
94' - Gdzie z takimi wolnymi...
95' - Jeszcze korner. Jeszcze Roger w polu karnym..
95' - Roger, Radović.. Brygada RR. Wrzuta w pole karne, głową trącają legioniści i piłka opuszcza plac gry
96' - Koniec meczu!

Koniec meczu. Legia przegrywa. Nie ma co się dziwić, skoro dobrych momentów było jak na lekarstwo. Teraz ekipie Jana Urbana potrzebny jest na wyjeździe wynik 2-0

Nietypowo

Właściwie to o stronie kibicowskiej meczu z FK Moskwa nie ma co pisać. Do stolicy dotarło 22 fanów rosyjskiej drużyny, kilka razy pokrzyczeli "Moskwa, Moskwa", odśpiewali hymn Rosji i dwukrotnie cieszyli się po golach swoich pupili. W tym czasie kibice Legii odpowiadali gościom "Gruzja, Gruzja", a gdy zawodnicy Błochina padali na murawie jak muchy, irytacja kibiców z trybuny Krytej sięgnęła zenitu i rozpoczęli oni skandowanie "j... ruskich j...", do którego dołączyła Żyleta. Na stadion kibice próbowali legalnie wnieść transparent z poparciem dla Gruzji, ale ten nie uzyskał homologacji organizatora imprezy. Żeby komuś nie umknęła informacja podstawowa: obyło się bez "wrzutów" na ITI, a spotkanie z Rosjanami obejrzało ok. 3000 widzów. Dla zdezorientowanych: stadion nie jest jeszcze remontowany, zarząd nie zamknął jeszcze trybuny odkrytej. Wygląda na to, że wielu osobom nie chce się przychodzić na "martwy" stadion.

A teraz przechodzę do esencji w tej nietypowej relacji.

Mamy sierpień-wrzesień 2006 - Spotkanie Legii z FH Hafnarfjoerdur (Islandia) obejrzało 8000 kibiców.
O wydarzeniach z trybun pisaliśmy tak: "Gdy piłkarze pojawiali się na murawie, a my śpiewaliśmy "Sen o Warszawie" zrobiło się podniośle. Na trybunie odkrytej pojawiły się transparenty z hasłem "To jest hołd dla tych co noszą blizny. Dla tych co przelali krew w imię ojczyzny". W centralnym punkcie pojawiła się sektorówka z symbolem Polski walczącej oraz biało czerwona flaga utworzona z małych flag na kijach. Kibice dwukrotnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". Wielu młodych fanów wycierało oczy ze wzruszenia. Jak widać, pamięć o Powstaniu Warszawskim nigdy nie zginie. Nie zapomnimy! Na płocie wisiała również flaga, która jest obecna na wszystkich meczach Legii z hasłem "Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, za każdy kamień twój. Stolico damy krew!". - Zdjęcia z meczu

Kilkanaście dni później, przez moment, śniliśmy o fazie grupowej Ligi Mistrzów. Na mecz z Szachtarem Donieck wybrało się 11000 kibiców. " Na trybunie odkrytej zaprezentowana została oprawa. Były kartoniki, sektorówki oraz transparenty. Przesłanie było takie - legionista marzy, a właściwie śni o Lidze Mistrzów... i napis "I had a dream"... Cały stadion darł się ile sił - "Mistrzem Polski jest Legia". (...) Doping początkowo był wzorowy. Każdy dawał z siebie wszystko. Na boisku przeważali goście, którzy na dobre zadomowili się w naszym polu karnym. Na szczęście udało nam się wyjść z opresji, a w 18. minucie, zupełnie niespodziewanie... objęliśmy prowadzenie!!! Wszyscy oszaleli! Skakali sobie w ramiona! Inni po skokach z radości, lądowali kilka rzędów niżej." - relacjonowaliśmy na łamach Legia LIVE! Zdjęcia z meczu

Kolejnym pojedynkiem na europejskiej arenie była Austria Wiedeń. "Frekwencja na meczu z Austrią dopisała. Na Łazienkowskiej zjawiło się wiele osób - prawie 9000 fanów, którzy mimo niepowodzeń w lidze, w europejskich pucharach, dalej wierzą że będzie lepiej. A nawet jak nie wierzą... to są z Legią na dobre i na złe. Będą tu zawsze, czy będziemy remisować z Austrią Wiedeń, czy ze Stalą Sanok. To nasz obowiązek. To nasza duma i sława! (...) Nad głowami kibiców pojawiła się sektorówka z orłem, czyli naszym godłem państwowym, którego szpony trzymały eLkę w kółeczku i nazwę naszego klubu. Bardzo staranne wykonanie i świetny efekt." Zdjęcia z meczu

sierpień 2005 - Legia walczy w 2. rundzie eliminacyjnej z FC Zurich, a na trybunach było tak: "Ostatecznie na stadionie zebrało się zaledwie ok. 7000 kibiców. Trybuna odkryta była zbyt pusta... aby wszystkie kartony zostały podniesione w górę. Przez to właśnie efekt dwustronnej kartoniady nie był najlepszy. Ta przedstawiała napis "Warsaw Warriors", a na środkowym sektorze kibica z założonym na twarz szalem Legii. (...) Najpierw w górę poszła nasza największa sektorówka - Panorama Warszawy. Kilkanaście minut później swój debiut zaliczyła nowa malowana sektorówka, przedstawiająca żyletkę w barwach czerwono-biało-zielonych. Na bocznych sektorach powiewały setki flag na kijach. Te, nawet po opuszczeniu "Żyletki", powiewały już do końca meczu." Zdjęcia z meczu

wrzesień 2004 - Kolejna potyczka z Austrią Wiedeń, kolejny raz porażka (1-3), ale spotkanie na Łazienkowskiej oglądał komplet 13000 kibiców. "Gratulacje za 50 lat spędzonych w Legii odebrał Lucjan Brychczy. Na "Żylecie" zaprezentowaliśmy sektorówkę z podobizną żywej legendy naszego klubu, a wszyscy zgodnie skandowali imię i nazwisko "Kiciego". Niedługo później na murawę wybiegli zawodnicy obu drużyn. Na trybunie odkrytej powstała choreografia z pasów folii w barwach naszego klubu, po bokach której widniał herb Legii i eLka. Głośne "Mistrzem Polski jest Legia" miało być preludium do niesamowitego dopingu przez 90 minut. Słychać było mobilizację, którą spotęgował wczorajszy apel Stowarzyszenia." - opisywał mecz w relacji z trybun Bodziach. Zdjęcia z meczu

jesień 2002 - Drużyna Legii w europejskich pucharach rozegrała aż cztery dwumecze. Na potyczkę z Vardarem Skopje w rundzie wstępnej Ligi Mistrzów wybrało się zaledwie 6500 kibiców. W kolejnych meczach trudno było szukać wolnych miejsc na trybunach:

- FC Barcelona - 13000 kibiców
"Gdy kibice odpalili na trybunie odkrytej 90 rac w trzech rzędach, sędzia był zmuszony na kilka minut przerwać mecz. Wyglądało to niesamowicie. W tym czasie padła bramka dla gości, o czym jednak większość z nas nie wiedziała. Dopiero, gdy z Krytej zaczęły dochodzić przeciągłe gwizdy, zrozumieliśmy, że przegrywamy. Jak na ironię, od tego momentu doping był coraz lepszy." Zdjęcia z meczu

- FC Utrecht - 11000 kibiców
"Głośne "Legia, Legia Warszawa" było zapewne słyszalne w całej Warszawie. A hit tego wieczoru dopiero miał nadejść... Warszawscy fanatycy przez kilkanaście minut(!) bez przerwy śpiewali hit: "Gooooooooooool, hej Legia gol". Efekt fantastyczny!!! Nasi gracze zdobyli jeszcze dwie bramki, a to co działo się na trybunach po prostu ciężko opisać. Do końcowego gwizdka nikt nie milkł. Pod koniec po zagraniach naszych piłkarzy unosiło się gromkie "Ole". Zrobiliśmy także meksykańską falę. (...) Podziękowaliśmy piłkarzom za wspaniały spektakl, a oni nam za fantastyczny doping. Vuković podbiegł pod płot i pokazał, że pod koszulką meczową ma... koszulkę z Deyną!!! Wszyscy głośno zaczęli skandować "Vuko!". Kibice opuszczający stadion jeszcze długo śpiewali..." Zdjęcia z meczu

- Schalke 04 - 13000 kibiców
"Pomimo wysokich cen biletów na spotkanie Legia-Schalke w II rundzie Pucharu UEFA kibice licznie zjawili się na Łazienkowskiej. 14 tysięcy fanów głośno zagrzewało do boju legionistów, pomimo iż pogoda nie sprzyjała. (...) Fani ze stolicy przygotowali na to spotkanie oprawę złożoną z 10000 balonów. Te podniesione do góry przez fanów z "Żylety" utworzyły na środkowych sektorach barwy Legii, a na skrajnych - biały krzyż, w otoczeniu barw. Dało to niezły efekt, podobnie jak balony wyrzucone do góry i... przebijane przez fanów." - Zdjęcia z meczu

...powrót do rzeczywistości
Powyższe fragmenty naszych relacji kibicowskich z ostatnich kilku lat to wspaniała historia, której byliśmy uczestnikami. I żaden znany mi kibic, który był chociaż na jednym z tych spotkań, nie powie, że nie było warto, bo te wspomnienia pozostaną na zawsze.

Fani Legii już jakiś czas temu stracili miano najlepszych w Polsce. W czwartek piłkarze prawdopodobnie stracili szansę na awans do kolejnej rundy Pucharu UEFA (choć wierzyć trzeba do końca!), a klubowa kasa straciła - lekko licząc - 300 tysięcy złotych. Tyle bowiem pieniędzy z biletów nie wpłynęło, choć - jak pokazuje historia - powinno. Ale kto w klubie będzie przejmował się żywą gotówką z wejściówek, która jest przecież tylko jakimś małym procentem dochodu, w coraz bardziej zadłużonej Legii Warszawa? O atmosferze już nie wspominając...

Ze specjalną dedykacją dla tych, którzy tworzyli tamten niezapomniany klimat.