Marcin Malinowski 32
Maciej Małkowski 0
Marcin Kokoszka 7
Jacek Kowalczyk 16
68' Maciej Korzym 11
Sławomir Szary 16
Aleksander Kwiek 9
Michał Buchalik 22
Piotr Gierczak 8
80' Jaroslav Machovec 17
77' Łukasz Pielorz 23
68' Deivydas Matulevicius 24

Bardzo pomocni pomocnicy

Jan Urban ma prawdziwy ból głowy, zastanawiając się kogo wystawić w linii ataku Legii. Sprawy w swoje ręce wzięli więc pomocnicy "wojskowych" i w niedzielny wieczór to oni doprowadzili Legię do efektownej wygranej z Odrą Wodzisław. Strzelanie rozpoczął Maciej Rybus. Później swoje gole dołożyli Maciej Iwański – rzut karny – Piotr Giza i Roger Guerreiro. Przyjezdni z Wodzisławia Śląskiego nie mieli zbyt wielu okazji do odgryzienia się legionistom i mecz zakończył się pewnym zwycięstwem 4-0.

Ocenianie spotkania tylko przez pryzmat samego wyniku byłoby jednak błędem. Legioniści rozpędzali się dość wolno. Na szczęście wodzisławianie nie mieli pomysłu na przeciwstawienie się Legii. Przez pierwsze dwa kwadranse spotkanie przypominało zawody rozgrywane w zwolnionym tempie. Niby ciężko komukolwiek zarzucić brak zaangażowania, ale mecz do emocjonujących widowisk na pewno nie należał. Rodzynkiem w niezbyt smacznym cieście był gol Macieja Rybusa w 28. minucie. Później wszystko wróciło jednak do normy. "Myślałem, że po pierwszej bramce zagramy bardziej agresywnie i szybciej podwyższymy. Tak się jednak nie stało i do przerwy mecz był dość przeciętny" - ocenił Jan Urban.

W szatni padło zapewne kilka ostrych słów i w drugiej połowie kibice zobaczyli już zdecydowanie lepszą Legię. Na prawdziwe emocje trzeba było czekać do ostatnich 30 minut meczu. Wówczas to przed okazją do podwyższenia prowadzenia stanął Pance Kumbev. Macedoński obrońca Legii przymierzył z 16. metra, ale piłka po jego uderzeniu zatrzymała się na słupku. Kilkadziesiąt sekund później futbolówka wpadła jednak do bramki strzeżonej przez Adama Bensza. W polu karnym faulowany był Maciej Iwański, który sam wymierzył sprawiedliwość i w 64. minucie legioniści prowadzili już 2-0 po dwóch golach pomocników.

Kolejnym bardzo pomocnym pomocnikiem okazał się Piotr Giza. "Gizmo" dość niespodziewanie pojawił się w pierwszym składzie w meczu z Polonią Warszawa. Po dobrym występie na Konwiktorskiej Urban znów postawił na byłego zawodnika Cracovii Kraków. I nie zawiódł się. W 70. minucie po dobrym podaniu Miroslava Radovicia Giza mocnym uderzeniem wyprowadził Legię na prowadzenie trzema bramkami. To nie był jednak koniec popisów pomocników Legii. Odrę dobił Roger, który z akcji na akcję grał coraz lepiej. Po podaniu Marcina Komorowskiego reprezentantowi Polski nie pozostało nic innego jak dołożyć nogę i zdobyć kolejną bramkę.

Po bardzo słabym występie w derbach Warszawy, legioniści nie dali szans Odrze. Która Legia jest więc prawdziwa – ta z Konwiktorskiej czy ta, którą kibice zobaczyli w niedzielny wieczór? "Wielu zawodników zagrało lepiej niż z Polonią. Niby rywal nie był tak wymagający jak w derbach, ale z każdym jest ciężko wygrać. Mam nadzieję, że okazała wygrana pozwoli piłkarzom uwierzyć we własne możliwości" - uważa Urban. I oby tak faktycznie się stało.

Autor: Tomek Janus

Odra Wodzisław będzie rywalem Legii w pierwsze wiosennym spotkaniu przed własną publicznością. Podopieczni Jana Urbana mimo braku kilku graczy są zdecydowanym faworytem tego spotkania i nie mogą sobie pozwolić na stratę punktów. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji LIVE!
-----------------------------------------
Witamy wszystkich kibiców ze stadionu Legii. Już za dwa kwadranse gospodarze podejmą Odrę Wodzisław
W chwili obecnej trwa rozgrzewka obu zespołów. Natomiast na trybuny powoli schodzą się kibice
Legia dziś w nieco osłabionym składzie. Brakuje Wojciecha Szali, Dicksona Choto oraz Takesure Chinyamy. Będzie zatem świetna okazja, żeby sprawdzić umiejętności dublerów
Do pierwszego gwizdka pozostał już tylko kwadrans. Trybuny się powoli zapełniają, ale tylko Kryta. Na pozostałym terenie wyrosły wysokie betonowe słupy
Wojciech Hadaj już przy mikrofonie. Na murawie już Młode Wilki gotowe do prezentowania składu
"Sen o Warszawie..." już odegrany. Zaraz zaczną grać piłkarze
Miejmy nadzieję, że piłkarzy nie dopadł kryzys i nie będą oszczędzać... sił w tym spotkaniu
Wychodzą! Legia na biało-czarno, Odra w jednolitych czerwonych strojach

1' - Rozpoczęli legioniści, którzy w piewszej połowie będą szturmować bramkę od strony Łazienkowskiej
2' - Iwański, Paluchowski, i już pierwszy faul napastnika Legii
2' - Odra... podanie do Korzyma, ale wypożyczony z Legii zawodnik nie sięgnął futbolówki
3' - Kumbev, Komorowski, Kumbev patrzy komu podać.. Jest Paluchowski, ale przy nim czujny Małkowski
4' - Radović prawym skrzydłem, zmylił dwóch rywali, podał do Rzeźniczaka, który jeszcze przedłużył w pole karne, ale przecięli to zagranie goście
5' - Astiz na lewe skrzydło, Giza traci piłkę.. Powoli rozkręcają się wodzisławianie
12' - Przed chwilą Giza huknął zza pola karnego, ale centralnie w płot okolający boisko
13' - Póki co bez goli, choć to gospodarze nieznacznie przeważają
15' - Zagranie w kierunku Kwieka, głową wybija na aut Astiz
20' - Komorowski się pokazuje, że jest wolny, ale koledzy forsują obronę Odry prawą flanką
21' - Ruszają wodzisławianie... Gruber, Malinowski, wrzutka z lewej strony.. Komorowski spokojnie do Skaby
24' - Korzym, Korzym podchodzi po 16 metr. Odra próbuje skrzydłami zaatakować, ale na posterunku był Skaba
28' - GOL! Maciej Rybus! (Legia)
28' - GOOOOOOOOOOOOL !!!!!!! Maciej Rybus! Wyskoczył w pole karne do zagranej piłki z prawej strony uderzył obok rozpaczliwie interweniującego bramkarza Odry!
29' - Iwański faulowany, rzut wolny... Benesz wznowi grę
31' - Za ciosem chciał pójść Giza, ale jego uderzenie z dystansu pewnie obronił Benesz
33' - Wodzisławianie ograniczają się do obrony i ewentualnych kontraataków. Na Łazienkowskiej panuje Legia
34' - Żółta kartka: Pance Kumbev (Legia)
34' - Pierwszy żółty kartonik.. Ukarany Pance Kumbev, który pracował od początku na tę kartkę
35' - Radović.. przy nim Małkowski, ale Serb jeszcze zagrywa ze skrzydła. Niestety futbolówka ląduje w bocznej siatce
38' - Komorowski z lewej strony, Rybus w polu karnym otrzymuje podanie, ale futbolówka odskakuje legioniście
38' - Walka przeniosła się w środkowy sektor boiska
39' - Korzym.. zatrzymał się na Astizie. Jeszcze Odra w natarciu
40' - Kwiek z wolnego do kolegi. Odra z lewą stroną próbuje się przedrzeć
40' - Żółta kartka: Jan Gruber (Odra)
40' - No to w żółtych kartkach mamy remis
41' - Groźnie... ruszyli rywale. Do Wosia wyskoczył Skaba i zażegnał niebezpieczeństwo
42' - Roger do Paluchowskiego i akcja przenosi się na połowę rywali
42' - Rybus na lewej flance. Seria zwodów i pu! w pole karne, gdzie Paluchowski skisował! Szkoda, bo mogło być 2-0
44' - Legia prawą stroną.. wrzutka w pole karne, gdzie najwyżej skacze Bensz
46' - W ataku Odra... Rybus musiał faulować
47' - Małkowski jeszcze z wolnego
47' - ...od bramki Skaba
47' - Koniec pierwszej połowy

Do przerwy skromne, bo skromne, ale zasłużone prowadzenie Legii
Druga połowa przed nami. Już oba zespoły na murawie, bez zmian w składach

47' - Druga połowa już rozpoczęta, oby była ciekawsza niż pierwsze 45 minut
47' - Rzeźniczak prawym skrzydłem.. Jest korner
48' - Zamieszanie w polu karnym, ale daleko wyekspediowali futbolówkę przyjezdni
50' - Kumbev, Astiz... bezproduktywna wymiana podań
50' - Radović, Roger, próba uruchomienia Paluchowskiego, ale czujnie w obronie zagrali defensorzy w czerwonych kostiumach
51' - Rybus ustawia piłkę na prawej flance do rzutu wolnego
51' - Bensz wykonuje podwójny wyskok i pewnie schwytał piłkę w dłonie swe
53' - Ofiarnie Rzeźniczak głową do Skaby. Spokojnie legioniści
54' - Aj! Wystartował Radović z futbolówkę. Podążył kilka metrów i odegrał do Paluchowskiego. Niestety na drodze stanął podopieczny Ryszarda Wieczorka
55' - Paluchowski naciska na Kowalczyka.. Gracz Odry się przewraca, ale sędzia dopatrzył się faulu legionisty
55' - Roger... z 20 kilku metrów po ziemi, obok celu
56' - Gruber, Korzym, Woś próbują zagrozić bramce Skaby... Nie byli w stanie przedrzeć się przez blok obronny chłopaków Jana Urbana
57' - Zagranie do Paluchowskiego, ale ten nieskutecznie się przepycha z rywalami
58' - Trzeba przyznać, że mecz się nieco ożywił. Nie jest to już gra do jednej bramki
58' - Leży Kokoszka po starciu z Gizą, który składał się do przewrotki
58' - Gracz Odry stanął już na nogi
60' - Paluchowski, kolejne starcie, tym razem z Szarym
62' - AJ!!!!! Prawie byłoby 2-0! Giza z dystansu, lekko wypluwa przed siebie Bensz... Dopada do piłki Paluchowski, zagrywa do Rybusa, który niemal w momencie strzału zderzył się z zawodnikiem przeciwnej drużyny.. Szkoda
64' - GOL! Maciej Iwański z karnego! (Legia)
65' - Maciej Iwański faulowany w polu karnym. Sam poszkodowany wymierza karę i Legia prowadzi 2-0!
68' - Zmiana Odra: Jan Woś - Łukasz Pielorz
69' - Zmiana Odra: Maciej Korzym - Deivydas Matulevicius
70' - GOL! Piotr Giza! (Legia)
79' - Zmiana Legia: Maciej Iwański - Ariel Borysiuk
79' - Odra poszła na wymianę ciosów i musiało to ją kosztować.. W efekcie Legia prowadzi już 3-0
81' - Zmiana Odra: Jan Gruber - Jaroslav Machovec
81' - Zmiana Legia: Adrian Paluchowski - Kamil Majkowski
81' - Szereg zmian dokonanych w obu ekipach
82' - Jaceeeeeek Magieraaaaa niesie się z trybun :-)
84' - GOL! Guerreiro Roger! (Legia)
86' - Zmiana Legia: Miroslav Radović - Piotr Rocki
87' - Pomocnicy idealnie zrealizowali zalecenia Jana Urbana wyręczając w napastników
91' - Rocki, Giza, pędzą legioniści, ale Majkowski nie opanował futbolówki. Jeszcze korner
92' - Sędzia dolicza jeszcze 2 minuty
93' - Koniec meczu!

Wspomnień czar

Pierwsze spotkanie przy Łazienkowskiej w 2009 roku nie cieszyło się przesadnym zainteresowaniem kibiców. Na trybunie Krytej pojawiło się około 5 tysięcy fanów. Zgodnie z przewidywaniami, doping pojawiał się sporadycznie - tylko wtedy, gdy orkiestra wybijała rytm melodii, śpiewała je część widowni. Przez większość meczu z trybun raziła głucha cisza przerywana pojedynczymi okrzykami "Śpiewaj Miklas, śpiewaj". Protestujący kibice do minimum ograniczyli hasła pod adresem ITI. Pod koniec spotkania na trybunie F dało się słyszeć pieśni sławiące dawne gwiazdy i "gwiazdy" Legii, a minutę przed końcem fani zaśpiewali pieśń "Legia albo śmierć". Warto dodać, że na stadionie pojawiła się delegacja fanów z Wodzisławia.

Kibice, którzy na mecz udali się samochodami, mieli niemałe problemy z pozostawieniem swoich pojazdów pod stadionem (głównie ze względu na imprezę na Torwarze). Tłoczno było również przy wejściach na Krytą. Przed nimi zdecydowano się na ładny gest - wszystkim paniom z okazji Dnia Kobiet wręczano tulipany. Część kwiatów wręczono także... ochronie. Spore zamieszanie czekało kibiców już po przekroczeniu bram stadionu. W związku trwającą budową, nie ma już dawnych wejść na trybunę przed krytą. Fani dowiadywali się o tym dopiero na miejscu i tu byli kierowani do odpowiednich wejść, przez co dostanie się na swoje miejsce znacznie się wydłużało.

Zgodnie z przewidywaniami, przez zimę nie uczyniono nic, by konflikt pomiędzy fanami a działaczami zakończył się. Przedmeczowe dyskusje dotyczyły głównie tego, co jeszcze wolno kibicom na stadionie. "Można gwizdać po nieudanych zagraniach piłkarzy?" - zastanawiali się niektórzy. Poza tym dyskutowano o budowie nowego stadionu, którego trybuny rosną w szybkim tempie. W końcu z głośników usłyszeliśmy dobrze nam znany "Sen o Warszawie", a chwilę później na murawie pojawili się piłkarze obu drużyn. Dopingu jako takiego nie było. Ten pojawiał się tylko przy okazji ofensywnych akcji naszej drużyny, gdy orkiestra zaczynała wybijać melodie piosenek. Na sektorze F pojawiła się także 15-osobowa grupa kibiców z Wodzisławia, która zaraz po zajęciu miejsc, zaznaczyła swoją obecność. Tym razem ochrona nie zareagowała tak nerwowo, jak podczas meczu z GKS-em. Zresztą na trybunach ochroniarze byli praktycznie niewidoczni, a ci znajdujący się na murawie, nie mieli ze sobą kamer i aparatów. Fani Legii skandowali hasło "Piłka nożna dla kibiców", odnoszące się do nie wpuszczania na nasz (i nie tylko) stadion kibiców drużyn przyjezdnych.

Okrzyków pod adresem ITI było naprawdę niewiele. Po bramkach nie pojawiały się wcale. A tych niedzielnego wieczora było sporo. Pod koniec meczu fani z tryby F trochę się ożywili. Zaczęło się od zaintonowanej przez jednego z kibiców dawnej przyśpiewki na cześć Jacka Magiery. Podchwyciło ją zdecydowanie więcej fanów i... zaczęło się. Później śpiewano piosenki o Ryśku S., Romanie Oreszczuku, Darku Czykierze, "Manuela za Mięciela", czy w końcu "Kokoszanek łowca bramek" i "Okuka zdejmij Yahayę". Gdy część osób opuszczała już trybuny, fani z F minutę przed końcem zaczęli śpiewać piosenkę zaczynającą się od słów "My kibice z Łazienkowskiej nie poddamy się...". Doping nie trwał długo, bo zaraz sędzia zakończył spotkanie. Piłkarzy schodzących do szatni żegnały zasłużone oklaski. Zawodnicy Odry po meczu przybili piątki ze swoimi kibicami. Tak minął pierwszy tegoroczny mecz na Legii. Kolejny za półtora tygodnia. Wcześniej Legia pojedzie do Białegostoku, ale tam będzie musiała sobie radzić bez wsparcia kibiców - w związku ze zburzeniem trybun, na stadionie Jagiellonii nie są przyjmowani fani gości.