Tomasz Kiełbowicz 11
Piotr Giza 7
Tomasz Jarzębowski 78
Maciej Iwański 8
90' Guerreiro Roger 6
79' Maciej Rybus 31
92' Takesure Chinyama 19
Wojciech Skaba 1
Inaki Descarga 2
Piotr Rocki 22
90' Ariel Borysiuk 16
Kamil Majkowski 18
79' Krzysztof Ostrowski 46
92' Adrian Paluchowski 14

Przebudzili się?

Po dobrej pierwszej połowie i słabej drugiej... legionistom udało się wywieźć trzy punkty z ciężkiego terenu w Gdyni. Jedyna bramka spotkania padłą w 45. minucie po dośrodkowaniu Gizy i przedłużeniu piłki przez Kiełbowicza, głową nad Witkowskim do siatki skierował ją Takesure Chinyama. W drugiej części gry to gospodarze zdecydowanie przeważali, raz legionistów uratowała poprzeczka. Mieliśmy szczęście, czyli to czego brakowało w ostatnich spotkaniach. Legia wygrała pierwszy wyjazdowy mecz w tym roku.

Zwycięstwo nie przyszło jednak łatwo. Po pierwszej połowie wydawało się, że legioniści powoli zaczynają wychodzić na prostą, po ostatnich słabych meczach. Arka została zdominowana i zagrożenie pod bramką Jana Muchy było niewielkie. Przyzwoicie funkcjonował środek pomocy, gdzie defensywnym pomocnikiem był Tomasz Jarzębowski, a Maciej Iwański mógł skoncentrować się na konstruowaniu akcji.

Przez długi czas przewaga „wojskowych” kończyła się na 16 metrze od bramki Norberta Witkowskiego. Roger strzelał jakby chciał upolować latające nad stadionem ptaki. Takesure Chinyama tylko delikatnie podawał do bramkarza zamiast mocno uderzyć. Szansę miał też Jarzębowski, ale tylko musną piłkę głową i bramki nie było. Wreszcie szczęście uśmiechnęło się do legionistów w ostatniej minucie pierwszej połowy.

Po rzucie rożnym piłka wróciła pod nogi Piotra Gizy. Ten dośrodkował przed pole karne do Tomasza Kiełbowicza. „Kiełbik” sprytnie przerzucił piłkę nad obrońcami. Tam czyhał Chinyama, który głową wpakował piłkę do bramki. Wtedy rozpoczęły się jednak gwałtowne protesty piłkarzy i fanów Arki, którzy domagali się odgwizdania pozycji spalonej. Ofsajdu jednak nie było. Telewizyjne powtórki wyraźnie pokazują, że przed zawodnikiem Legii znajdował się Michał Łabędzki.

Po przerwie legioniści zamiast szybko strzelić kolejną bramkę i uspokoić mecz, znów zafundowali kibicom nerwy. Po kilki składnych akcjach Arka uwierzyła, że może coś ugrać i Mucha musiał pokazywać na co go stać. Szczególnie nękał go Zbigniew Zakrzewski. W 67. minucie napastnik gospodarzy trafił nawet w poprzeczkę. Jednak bramka Legii pozostała niezdobyta w sobotni wieczór. Tym samym w Gdyni „wojskowi” odnieśli pierwszy wyjazdowe zwycięstwo tej wiosny.

Trzy punkty spowodowały, że Legia nie straciła kontaktu z czołówką. Jednak w grze drużyny Jana Urbana nadal nie widać poprawy. Prawdę mówiąc legioniści zagrali podobnie jak w meczu z Górnikiem Zabrze. Tym razem potrafili jednak przynajmniej raz pokonać bramkarza rywali. Tylko czy z taką grą można myśleć o mistrzostwie Polski?

Autor: Tomek Janus

Legioniści jadą do Gdyni po pierwsze wyjazdowe trzy punkty. Spotkanie z Arką Gdynia rozpocznie się o godzinie 18:15. Zapraszamy na naszą relację LIVE!
-----------------------------------------
17:32 - Witamy ze stadionu w Gdyni. Za ok. 45 minut rozpocznie się spotkanie Legii z Arką
17:39 - Znamy już składy obu drużyn. W drużynie Legii na na prawym skrzydle najprawdopodobniej zagra Piotr Giza
17:40 - Piłkarze Legii rozpoczynają rozgrzewkę
18:05 - Rozgrzewka obu dryżyn dobiegła końca. Na stadionie jest około 200 kibiców ze stolicy
18:13 - Kibice Legii wywiesili jedną flagę - reprezentacyjną z napisem LEGIA
18:18 - Sędziowie wyprowadzają obie jedenastki na murawę.
Legioniści w białych koszulkach i czarnych spodenkach. Arka w żółtych koszulkach i niebieskich spodenkach
Rozpoczną gospodarze

2' - Pierwszy rzut wolny dla Arki, ale duża odległość do bramki Legii
2' - Przewienienie Jarzębowskiego, przy wyskoku do piłki
4' - "Nie dla Legii i Warszawy lecz dla naszej wspólnej sprawy" - śpiewają kibice gospodarzy i bluzgają na ITI
4' - Iwański do Rybusa, ten zablokowany przez obrońcę traci piłkę
5' - Aut dla Legii na wysokości pola karnego
6' - Za mocne dośrodkowanie Gizy w pole karne
6' - Bartosz Ława groźnie w polu karnym Legii, ale Rzeźniczak wybił piłką na rzut rożny
7' - Mucha wyłapuje dośodkowanie i szybko rozpoczyna atak Legii.
7' - Rybus przedziera się prawym skrzydłem, ale akcja nie przniosła rezultatu
9' - Roger za mocno wypuściłsobie piłkę
9' - Rzeźniczak w ataku na prawej stronie, odgrywa do Gizy, ale ten za słabo dośrodkowuje
9' - Na spalonym Giza
10' - Astiz blokuje dośrodkowanie Zakrzewskiego - rożny dla Arki
10' - Astiz daleko wybija głową dośrodkowanie w pole karne
12' - Roger próbował minąć dwóch obrońców - nieskutecznie, ale szybko legioniści odzyskali piłkę
13' - Pierwsze celny strzał na bramkę Witkowskiego oddał Takesure Chinyama, ale było to bardzo słabe uderzenie
14' - Rzeźniczak głową od Muchy, ten niepewnie łapie piłkę, ale jednak łapie
15' - Faul Choto
15' - Dośrodkowanie prosto w ręce Muchy
16' - Faul na Rogerze
17' - Iwański sprytnie dośrodkował nad obrońcami Arki, piłkę sięgnął Jarzębowski, ale za lekko oddał strzał głową i Witkowski bez problemu złapał
17' - Rzut rożny dla Legii
18' - Kiełbowicz uderza zza pola karnego mocno, ale piłka po rykoszecie przeszła obok bramki
19' - Kontra Arki, Lubenow, Sokołowski... i piłka w rękach Muchy
20' - Faul Chinyamy
21' - Roger strzela na wiwat
22' - CHinyama uderza zza pola karnego - po ziemi, ale prosto w ręce bramkarza Arki
23' - Rzut rożny dla Legii
24' - Faulowany Jarzębowski ok 28 metrów przed bramką Arki - legionista zderzył się głową z jednym z arkowców, obaj są opatrywani przez lekarzy
25' - Kiełbowicz... prosto w mur
26' - Roger wywalczył rzut rożny
27' - Faul na Rzeźniczaku
27' - Od bramki rozpocznie Witkowski
29' - Choto do spółki z Rzeźniczakiem blokują akcję gospodarzy
30' - Jarzębowski blokuje Wachowicza i arkowcy mają rzut rożny
32' - Kibice gospodarzy prezentują oprawę zgodową Arka-Zagłębie Lubin
34' - Jarza przejął piłkę wślizgiem ale przez przypadek nadział się na nogę zawodnika gospodarzy i teraz zwija się z bólu na murawie - przerwa w grze
34' - Legionista na noaszach opuszcza boisko i jest opatrywany przy linii bocznej
35' - Trenerzy nakazują rozgrzewkę Borysiukowi i Paluchowskiemu
35' - Ale nasz Jarza jest twardy i już wróciłdo gry!
36' - Giza czaruje w polu karnym... blisko linii końcowej próba dośrodkowania, futbolówka odbija się od jednego z obrońców i trafia w boczną siatkę
36' - Rożny dla Legii i faul na bramkarzu Arki
37' - Astiz bezbłędnie w obronie przerywa akcję gospodarzy
37' - ... dwa razy z rzędu.
40' - Na spalonym Ława
41' - Rzeźniczak źle podał do Gizy i piłka opuściła boisko
41' - A teraz z lewej strony Rybus za mocno do Kiełbowicza. Od bramki rozpocznie Witkowski
46' - GOL! Takesure Chinyama! (Legia)
46' - GOOOOOOOOLLLLLLL!!!! Zaskakująca decyzja arbitrów bo wydawało się, że Chinyama jest na spalonym a tymczasem napastnik Legii strzelił głową nie do obrony nad Witkowskim!
47' - Koniec pierwszej połowy

Zasłużone, ale niewielkie prowadzenie Legii do przerwy. Przy golu Chinyamy spóźnił się jeden z obrońców
Kibice Arki krzyczą "złodzieje, złodzieje" w kierunku sędziów

48' - Brzydki faul na Jarzębowskim
49' - Żółta kartka: Marcin Budziński (Arka)
52' - Nieudana próba dośrodkowania Rogera
52' - Rzut rożny dla Arki
54' - Piękna interwencja Muchy, Arka mocniej atakuje od początku drugiej części gry
54' - Kolejny faul na Jarzębowskim
54' - Faul na Iwańskim
55' - Dośrodkowanie Rybusa wyłapał Witkowski
56' - Łabędzki uderza zza pola karnego równie mocno co i niecelnie
57' - Jarzębowski głową do Muchy
57' - Na spalonym Zakrzewski
59' - Roger na spalonym
60' - Dobre przejęcie piłki przez Gizę, faulowany Iwański ale arbiter na gwiżdże
60' - Faul Choto
62' - Szarża Rybusa bez żadnego efektu
63' - Zmiana Arka: Marcin Budziński - Damian Nawrocik
65' - Zablokowany strzał Gizy - rzut rożny dla Legii
66' - Groźnie pod bramką gospodarzy... dwukrotnie próbował uderzać Iwański ale trafiał w obrońców, a Chinyama był na spalonym
67' - Dośrodkowanie w pole karne Legii.. Mucha mija się z piłką ale na szczęście był tam Kiełbowicz
67' - Dośrodkowanie z rzutu rożnego Zakrzewski w poprzeczkę!
69' - Rzut rożny dla Legii i druga zmiana w Arce
69' - Zmiana Arka: Lubomir Lubenow - Przemysław Trytko
70' - Dośrodkowanie Iwańskiego i ładna główka Astiza, jednak przeleciała nad bramką Arki
72' - Do piłki na 16 metrze dopada Łabędzki uderza bez zastanowienia a Mucha pięknie broni!
73' - Zakrzewski uderza z kilknastu metrów tuż obok słupka! Oj było groźnie
74' - Wachowicz wychodzi sam na sam, ale szybko wracają obrońcy Legii i napastnik Arki niemiłosiernie podłuje
74' - Do wejścia gotowy Moskalewicz - trener Michniewicz stawia na atak
74' - Zmiana Arka: Bartosz Ława - Olgierd Moskalewicz
75' - Faul Jarzębowskiego
76' - Daleki wykop Muchy
77' - Choto wyjaśnia sytuację w polu karnym Legii
77' - Arkowcy długimi podaniami szybko starają się przemieszczać w okolice pola karnego Legii. Legia na razie umieętnie się broni. Miejmy nadzieję, że podopieczni Jana Urbana wyprowadzą wkrótce skuteczny kontratak
78' - Do wejścia szykuje się Krzysztof Ostrowski w drużynie Legii
79' - Chinyama sam na sam... niestety pozycja spalona
79' - Zmiana Legia: Maciej Rybus - Krzysztof Ostrowski
80' - Trener Legii podziękował Rybusowi za grę
82' - Faul na Astizie
83' - Niecelne uderzenie Rogera zza pola karnego - piłka poszybowała nad poprzeczką
83' - Rzut rożny dla Arki Gdynia
85' - Od bramki rozpocznie Jan Mucha
85' - Fatalnie zagrał na skrzydło do Ostrowskiego
86' - Chinyama w poprzeczkę! Wszystko jednak działo się po gwizdku
88' - Ułańską fantazją przed chwilą popisał się Chinyama. Uderzył... wyżej niż jupitery, więcej nie napiszemy :)
88' - Witkowski uprzedza Chinyamę
90' - Nawrocik pięknie uderza Mucha z największym trudem przenosi piłkę nad poprzeczką!
90' - A dośrodkowanie z rzutu rożnego wybija głową Astiz, ale na króko coraz goręcej pod bramką Legii...
90' - Teraz złe podanie do Iwańskiego zaliczył Chinyama
90' - Zmiana Legia: Guerreiro Roger - Ariel Borysiuk
91' - Arbiter dolicza 3 minuty
93' - Zmiana Legia: Takesure Chinyama - Adrian Paluchowski
94' - Mucha wyjaśnia sytuację w polu karnym Legii
95' - Żółta kartka: Zbigniew Zakrzewski (Arka)
96' - Koniec meczu!

Po dobrej pierwszej połowie i słabej drugiej... legionistom udało się wywieźć trzy punkty z ciężkiego terenu w Gdyni. Jedyna bramka spotkania padłą w 45 minucie po dośrodkowaniu Gizy i przedłużeniu piłki przez Kiełbowicza, głową nad Witkowskim do siatki skierował ją Takesure Chinyama. W drugiej części gry to gospodarze zdecydowanie przeważali, raz legionistów uratowała poprzeczka. Mieliśmy szczęście, czyli to czego brakowało w ostatnich spotkaniach. Legia wygrała pierwszy wyjazdowy mecz w tym roku.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji LIVE! i zapraszamy na www.legialive.pl, za kilka minut zaprezentujemy pierwsze zdjęcia z meczu

Bez podziękowań

Protest na Legii trwa, więc tak jak przez ostatnie półtora roku o możliwość pojawienia się na wyjazdowych meczach kibice muszą walczyć sami. Od kilkunastu miesięcy skutecznie łamiemy bariery stawiane przez KP Legia, PZPN i inne nieprzychylne nam instytucje. Mimo że jeszcze kilka lat temu nikomu nie mieściłoby się to w głowie, z racji sytuacji, musieliśmy zwrócić się do kibiców Arki o przysługę.

Wyjazd zapowiadał się ciekawie, tak więc i chętnych na udział w tej wycieczce było dużo więcej niż samych biletów. Wejściówki okazały się towarem mocno deficytowym, z racji czego negocjacje co do podziału otrzymanej puli 200 biletów były długie i niezmiernie ożywione. Kiedy wreszcie został ustalony skład wyjazdu i sposób przejazdu, wszyscy razem wyruszyliśmy na północ Polski.

Droga do Gdyni jak i na sam stadion przebiegała bez zastrzeżeń - pod „eskortą” kibiców z Gdyni dotarliśmy bez problemów na nasz sektor. Teoretycznie miało nas być 200, jednak - jak to często bywa na wyjazdach - znalazła się grupa legionistów, którzy bilety zakupili wcześniej w Gdyni, na własną rękę, więc w sumie było nas ok. 250 osób. Arkowcy udostępnili nam "sektor rodzinny", który z łatwością pomieścił naszą grupę wyjazdową.

Po przybyciu na sektor zastaliśmy czekający na nas catering, który w sumie zaczął funkcjonować z lekkim opóźnieniem ale i tak plus za umożliwienie nam posilenia się w trakcie meczu. Stadion przy Olimpijskiej wypełnił się po brzegi, ale nikogo to nie dziwi - w końcu mecze z Legią tak działają na kibiców w każdym mieście. Mimo że wizualnie na sektorze prezentowaliśmy się dobrze, to wokalnie praktycznie nie istnieliśmy. Nie wynikało to jednak z dobrego dopingu Arki, a raczej z braku dopingu na naszym sektorze. Uaktywniliśmy się tylko kilka razy, kiedy to odśpiewaliśmy m.in. „Mistrzem Polski jest Legia”, „Jesteśmy zawsze tam...”, „Za nasze miasto i za te barwy...”, jednak nawet w momentach naszej wokalnej aktywności nie popisaliśmy się dobrym dopingiem. Cóż, chyba rozleniwiła nas pogoda ;)

Kibice Arki powitali nas okrzykiem „nie dla Legii i Warszawy, lecz dla naszej wspólnej sprawy - ITI sp...”, na co legioniści odpowiedzieli brawami. Doping arkowców również nie stał na najwyższym poziomie, przewijały się w nim pozdrowienia dla PZPN, a i zdarzyły pojedyncze okrzyki ubliżające Legii, które to jednak były szybko uspokajane. Legioniści kilkakrotnie intonowali z kolei hasło „Piłka nożna dla kibiców”. Z naszej strony nie było żadnej oprawy czy pirotechniki, na płocie zawisła tylko jedna flaga - reprezentacyjna Legia oraz transparent pozdrawiający jednego z kibiców „Słowo, trzymaj się. Przyjaciele z Legii”. Arka zaprezentowała oprawę dopiero w drugiej połowie - rozwinęli sektorówkę prezentującą ich przyjaźń z kibicami Zagłębia Lubin, a po jej bokach ukazały się małe transparenty na kijach. I to by było na tyle ultrasowania.

Sam mecz zakończył się dla nas z niesmakiem, gdyż po ostatnim gwizdku nasi piłkarze nie wyrazili nawet cienia wdzięczności za to, że przejechaliśmy za nimi kilkaset kilometrów i nie raczyli w najmniejszym stopniu podziękować nam za obecność na obcym stadionie. Spotkało się to z oburzeniem z naszej strony i nieprzychylnymi okrzykami w stronę schodzących z murawy piłkarzy. Po meczu odczekaliśmy aż stadion Arki opustoszeje i opuściliśmy spokojnie nasz sektor. Droga ze stadionu na parking przebiegła spokojnie, jedynie pojedynczy osobnik chciał wyrazić swoją niechęć do naszego klubu, ale eskortujący nas kibice Arki szybko doprowadzili go do porządku.

Teraz czeka na nas egzotyczny i odległy Sanok. Oby bardziej szczęśliwy niż poprzednio.