2 Michał Skwiercz
11 Maciej Stefanowicz
8 Krzysztof Wicki 46'
Wojciech Skaba 84
67' Artur Jędrzejczyk 2
Inaki Astiz 15
Dickson Choto 4
Tomasz Kiełbowicz 11
Ivica Vrdoljak 21
Daniel Łukasik 35
Nacho Novo 9
68' Miroslav Radović 32
Michał Żyro 33
Ismael Blanco 22
Jakub Szumski 29
Janusz Gol 5
68' Michal Hubnik 7
Michał Kucharczyk 18
Rafał Wolski 27
67' Dominik Furman 37

Bez niespodzianki. Legia jedną nogą w półfinale

W pierwszym meczu 1/4 finału Pucharu Polski Legia Warszawa wygrała na wyjeździe z trzecioligowym Gryfem Wejherowo 3-0. Dwie bramki dla gości zdobył Michał Żyro, a jednym trafieniem popisał się Ismael Blanco. Rewanż odbędzie się za tydzień na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej o godzinie 20:30.

Niespodziewanie pierwsi groźną sytuację stworzyli sobie skazywani na pożarcie zawodnicy Gryfa. Piotr Kołc posłał znakomite podanie ze środka pola za linię warszawskiej obrony, pojedynek biegowy z Dicksonem Choto wygrał Michał Fidziukiewicz, ale dobrym wyjściem z bramki niebezpieczeństwo zażegnał Wojciech Skaba. Legia odpowiedziała chwilę później. Po zamieszaniu w polu karnym gospodarzy do sytuacji strzeleckiej doszedł Ismael Blanco, jednak jego płaskie uderzenie z problemami odbił Wiesław Ferra. W 13. minucie bardzo mocny strzał z dystansu Nacho Novo bez problemów obronił golkiper z Wejherowa. Przez pierwsze dwa kwadranse gospodarze okazali się być równorzędnymi przeciwnikami dla aktualnego lidera ekstraklasy. Pomimo sporej przewagi Legii w posiadaniu piłki, zawodnicy tego zespołu nie potrafili stworzyć sobie żadnej stuprocentowej okazji do wyjścia na prowadzenie.

Dopiero w 27. minucie po raz pierwszy było bardzo gorąco pod bramką gospodarzy. Nacho Novo ładnie rozegrał piłkę do Miroslava Radovicia, ten wbiegając w pole karne raz jeszcze odegrał do hiszpańskiego zawodnika, ale jego strzał instynktownie sparował Ferra. Zaraz potem po dośrodkowaniu od Michała Żyro minimalnie spóźniony był Ismael Blanco i z ostrego kąta nie zdołał skierować futbolówki do siatki. Po wielu niedokładnych i mało dynamicznych akcjach, Legia dopięła swego w 38. minucie. Radović bardzo ładnie dograł do biegnącego Tomasza Kiełbowicza, który mocno wstrzelił piłkę w szesnastkę Gryfu, a tam formalności dopełnił Żyro otwierając wynik spotkania. Zawodnicy z Wejherowa nie zdążyli jeszcze otrząsnąć się po pierwszym ciosie, a już otrzymali następny. Nacho Novo przytomnie rozegrał futbolówkę do Artura Jędrzejczyka, ten z prawego skrzydła zacentrował na piąty metr bramki strzeżonej przez Wiesław Ferrę, tam ładnie odnalazł się Ismael Blanco i podwyższył prowadzenie swojej drużyny. Tuż przed zakończeniem pierwszej połowy, swojego drugiego gola zdobył Michał Żyro. Napastnik stołecznego klubu przebiegł nieatakowany przez pół boiska, po czym płaskim uderzeniem po raz trzeci w ciągu kilku minut zmusił do kapitulacji bramkarza Gryfa.

Po przerwie obraz gry nie zmienił się. Legioniści przestali wprawdzie już tak często atakować rywala, ale cały czas byli stroną zdecydowanie bardziej przeważającą. W 56. minucie rzut wolny sprytnie rozegrał Tomasz Kiełbowicz, obrońca gości przytomnie uruchomił Nacho Novo, jednak finalne podanie gracza z Warszawy zostało zablokowane przez defensorów oponenta. Z biegiem czasu coraz odważniej zaczął się prezentować Gryf. Po godzinie gry dokładnie z boku boiska piłkę dorzucił Jarosław Feliksiak, przed bramką Legii był Michał Fidziukiewcz, lecz zdołał tylko lekko trącić futbolówkę. W 71. minucie Ismael Blanco ponad obrońcami Gryfu podał do wprowadzonego po zmianie stron Michala Hubníka, Czech strzelił mocno z półwoleja, ale trafił wprost w Wiesława Ferrę. Trzy minuty później po dośrodkowaniu jednego z partnerów minimalnie niecelnie główkował Mateusz Toporkiewicz. Legia mogła zdobyć czwartego gola w 83. minucie, kiedy uderzając głową zaledwie w poprzeczkę trafił Iñaki Astiz. W drugiej połowie wyraźnie było widać, że podopieczni Maciej Skorży zadowoleni są z już osiągniętego rezultatu i ich ataki nie były tak niebezpieczne jak chociażby w końcówce pierwszych 45 minut.

Autor: Wiśnia

Witamy ze stadionu w Wejherowie
Warunki do pracy nie są łatwe, mamy więc nadzieję, że wybaczycie nam ewentualne potknięcia :)
Maciej Skorża zdecydował się wystawić raczej rezerwowych piłkarzy
Na trybunach zasiądzie tu mniej niż tysiąc widzów, kibice Gryfa mają zaprezentować oprawę
Piłkarze niebawem pojawią się na murawie
Piłkarze wychodzą na murawę
Kapitanowie witają się z sędziami

1' - Przy piłce Legia
2' - Pierwszy kontakt bramkarza Gryfa z piłką, ale zupełnie przypadkowy
2' - Kibice Gryfa na rozpoczęcie meczu machali m.in. balonikami
3' - Lewym skrzydłem Kiełbowicz, próbuje minąć zwodem Krzemińskiego, ale jest to zbyt czytelne
4' - Blanco uderza z osiemnastego metra, bardzo, bardzo niecelnie
6' - Faul Łukasika w środku pola
7' - Młynek Gryfa coś śpiewa, ale nie słyszymy dokładnie co ;)
8' - Akcja Gryfa. Prostopadła piłka do napastnika. Ten próbował lobować Skabę, ale piłka minęła słupek. Najgroźniejsza na razie akcja meczu
9' - W rewanżu próbował strzelać Blanco. Jeszcze rożny
10' - Rożny dla Legii, ale źle rozegrany
11' - Gra toczy się w środku pola
12' - Nacho Novo wślizgiem powstrzymuje Oleszczuka
12' - Doskonała szansa Gryfa. Dośrodkowanie z prawej strony boiska, Skaba w ostatniej chwili przejął piłkę, a już czaił się przed nim napastnik
16' - Oh, wow. Kibice Gryfa bluzgają na Legię. Tradycyjna ubliżająca pieśń dobiega z... drzew wokół stadionu na których, niczym małpy, zawiśli miejscowi
17' - Łukasik przyjmuje piłkę ręką
17' - Żółta kartka: Daniel Łukasik (Legia)
18' - Faulował w środku pola Żyro
21' - Jędrzejczyk mocno pracuje na żółtą kartkę
22' - Na razie nie widać przewagi Legii, ale fatalna murawa nie sprzyja grze technicznej
23' - Faulowany Jędrzejczyk, od rzutu wolnego z połowy boiska Legia wznowi grę
23' - Dobre, dalekie dośrodkowanie Kiełbowicza, ale żaden z legionistów nie zamykał akcji
24' - "Wygramy, Legię pokonamy" - śpiewają miejscowi
24' - Skaba łapie dośrodkowanie
24' - Gryf nie ogranicza się do obrony - Gicewicz wrzucał piłkę w pole karne, ale Skaba był na posterunku
24' - Felisiak powalony przez Żyrę
25' - Żyro faulował i mamy rzut wolny
26' - Rzut rożny dla Legii - dośrodkowuje Kiełbowicz
26' - Niestety legioniści wycofali piłkę na własną połowę i nic z akcji nie wyszło
27' - Od bramki Ferra
28' - Radović środkiem... ładna wymiana piłki z Novo, ten ostatni strzelał - bardzo dobrą interwencją popisał się Ferra
28' - Piłka po dobitce Łukasika przeleciała daleko od bramki
29' - Żyro dobrze w pole karne, tam był Blanco, ale z bardzo bliskiej odległości nie zdołał wpakować piłki do siatki
29' - Chwilę później uderzał Radović, ale nie zdołał pokonać bramkarza Gryfa
30' - Kołc fauluje Łukasika w narożniku pola karnego Legii
31' - Choto i Jędrzejczyk do spółki powstrzymywali Fidziukiewicza
31' - Zablokowany Żyro, a mogło być groźnie
33' - Obrońcy Legii spokojnie rozgrywają piłkę, teraz dalekie podanie do Żyry, ten odegrał do Blanco... i nadal 0-0
34' - Piłkarze Legii zachowują się tak, jakby zupełnie im się nie spieszyło, pomału wyprowadzają akcje, długo utrzymują się przy piłce, wymieniają podania
35' - Żyro uderzał z dystansu, ale jego strzał został zablokowany, chwilę później z dystansu strzelał Novo, niestety ponownie niecelnie
36' - Bardzo złe zagranie Żyry - żaden z kolegów nie doszedł do piłki
36' - "Gryf Wejherowo" - skanduje skromny młynek. Przypomnijmy, że kibice Legii mają zakaz wyjazdowy za finał PP w Bydgoszczy
37' - Nieudane dośrodkowanie Radovicia z lewej strony, piłka opuszcza boisko
38' - Szansa dla Gryfa, jeden z zawodników został wypuszczony lewą stroną, na szczęście był tam Astiz i wybił piłkę
39' - GOL! Michał Żyro! (Legia)
41' - GOL! Ismael Blanco! (Legia)
41' - GOOOOOOL!!!!!!!!!!!! Miroslav Radović ze środka odegrał do Kiełbowicza, a ten do Żyry i mamy 1-0
41' - GOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL!!!!!!!!!!! Mamy już 2-0 dla Legii
42' - Blanco ładnie uderzył przy słupku po dośrodkowaniu Jędrzejczyka
42' - Na boisku leży Vrdoljak, który zderzył się z Astizem
42' - na szczęście legionista już się podniósł
43' - Nacho Novo zatrzymany na prawej stronie przez Kochanka
45' - Faulowany Szymański
45' - GOL! Michał Żyro! (Legia)
46' - GOOOOOOLLLLLLLLLL!!!!!!!! Indywidualna akcja Żyry, który przebiegł chyba pół boiska, bardzo ładnie uderzył lewą nogą przez nikogo nie niepokojony, piłka jeszcze odbiła się od słupka i wpadła do bramki
46' - Ciekawe czy piłkarze Gryfa będą jeszcze w stanie przeciwstawić się grającej na luzie Legii
46' - Koniec pierwszej połowy

Do przerwy Legia prowadzi z Gryfem 3-0.
Piłkarze obydwu zespołów są już na murawie

45' - Początek drugiej połowy
46' - Zmiana Gryf Wejherowo:

Łukasz Krzemiński -
Łukasz Pietroń
Maciej Szymański -
Krzysztof Wicki
46' - Dwie zmiany w Gryfie, Legia bez zmian
47' - Żółta kartka: Inaki Astiz (Legia)
49' - Szarpał z przodu Jędrzejczyk, ale faulował legionista
50' - W odpowiedzi Gryf, ale Inaki Astiz nie daje się oszukać
52' - Gospodarze nie stracili jeszcze nadziei na honorowe trafienie
54' - W środku Radović. Szkoda, że Serb nie podał do Novo
55' - Faul i będzie rzut wolny dla Legii z dogodnej odlegości
56' - Sprytnie Kiełbowicz obok muru do Novo, ale gospodarze byli czujni
57' - Od bramki Skaba
59' - Rusza Radović... i nic nie wyszło
59' - Faul Kiełbowicza
59' - Niepewna interwencja Choto, mamy rzut rożny dla Gryfa
60' - Niezłe dośrodkowanie, ale legioniści sobie poradzili, tymczasem na boisku leży Kiełbowicz
62' - Kibice podrawiają zgody - Kaszubia, Orkan, Rumia
62' - Zmiana Gryf Wejherowo:
Grzegorz Gicewicz -
Mateusz Toporkiewicz
62' - Trener Grzegorz Niciński wykorzystał już przysługujące mu zmiany
63' - Z rzutu roznego Toporkiewicz... legioniści nie bez problemów
63' - Legia próbowała szybkiej kontry, ale Blanco nie doszedł do piłki
63' - Żółta kartka: Artur Jędrzejczyk (Legia)
64' - Jędrzejczyk faulował i został ukarany żołtą kartką
65' - Dobra okazja gospodarzy, z prawej strony dośrodkowywał Toporkiewicz, był tam Choto, za chwilę kolejne dośrodkowanie Felisiaka i Skaba złapał piłkę
65' - Do wejścia na boisko szykuje się Hubnik
66' - Artur Jędrzejczyk nie zagra w rewanżu z Gryfem, będzie musiał pauzować za kartki
67' - Dwie zmiany w Legii, wejdą Furman i Hubnik
67' - Zmiana Legia:
Artur Jędrzejczyk -
Dominik Furman
68' - Zmiana Legia:
Miroslav Radović -
Michal Hubnik
69' - W ataku Gryf...
69' - Furman faulował Kostucha
70' - Faulowany Hubnik, przez dłuższą chwilę nie podnosił się z boiska, ale wygląda na to, że wszystko jest ok.
71' - Z rzut wolnego oczywiście Kiełbowicz, Ferra z dużymi problemami łapie piłkę
71' - W świetnej sytuacji Hubnik, ale z minimalnej odległości z ostrego kąta trafił prosto w rękę bramkarza
74' - Dalekie podanie Kiełbowicza do Blanco i Argentyńczyk wywalczył aut
74' - Z rzutu wolnego rozpocznie Kiełbowicz
74' - Hubnik uderzał głową, ale Ferra złapał zbyt lekko uderzoną piłkę
75' - Świetna okazja Gryfa!!! Bardzo dobry strzał głową Toporkiewicza, na szczęście piłka uderzyła tylko w tylną siatkę
77' - Żyro "wyjechał" z piłką za linię końcową boiska i od bramki Ferra
78' - Ładny strzał z ostrego kąta Novo - Ferra łapie piłkę
79' - Furman zablokowany przez Kotwicę
80' - Dzisiaj mamy dzień debiutów - Blanco zdobył debiutancją bramkę, a Furman oficjalnie zadebiutował w barwach Legii
82' - Jeden z piłkarzy Gryfa próbował strzelać, ale został zablokowany
83' - Strzela głową Astiz i... mamy poprzeczkę!
84' - Mogła być bramka, bo Hiszpan przelobował bramkarza
85' - Niewidoczny dziś Vrdoljak próbował odgrywać do kolegów, ale piłkę przejęli gospodarze
85' - Zbyt mocne dośrodkowanie Hubnika
86' - Strzał Żyro niecelny
87' - Legioniści całkowicie kontrolują grę, do końca jeszcze tylko kilka minut
87' - a w Wejherowie jest bardzo zimno, wieje lodowaty wiatr
88' - Fatalne pudło Nacho Novo. Hiszpan dostał dobre podanie od Żyry, ale posłał piłkę wysoko nad poprzeczką
88' - Groźnie pod bramką Legii, ale Wicki fauluje Skabę
89' - Kibice Gryfa nadal chcą gola, ale ich piłkarze mają coraz mniej czasu, żeby pokonać Skabę
89' - Od rzutu wolnego Legia
91' - Na spalonym Toporkiewicz
91' - Tymczasem sędzia dolicza dwie minuty
92' - Furman w starciu z Kołcem, ten drugi z trudem podnosi się z murawy
92' - GOL dla Gryfa, ale sędzia nie uznał bramki!
92' - a strzelał Kotwica
93' - Jeszcze szczęścia próbował Fidziukiewicz
93' - Koniec meczu!

Legia wygrała na wyjeździe z Gryfem Wejherowo 3-0. Dwie bramki zdobył Michał Żyro, a jedno trafienie dołożył Ismael Blanco. Zapraszamy na Relację LIVE! z piątkowego meczu z Polonią.