Artur Jędrzejczyk 2
Michał Żewłakow 6
Inaki Astiz 15
Jakub Wawrzyniak 14
64' Michał Kucharczyk 18
74' Daniel Łukasik 35
46' Janusz Gol 5
Miroslav Radović 32
Jakub Kosecki 20
Danijel Ljuboja 28
Wojciech Skaba 84
Marko Suler 8
64' Jakub Rzeźniczak 25
Dominik Furman 37
74' Ivica Vrdoljak 21
Michał Żyro 33
46' Marek Saganowski 9

Ljuboja dał nadzieję

W pierwszym meczu 3. rundy eliminacyjnej Ligi Europy Legia Warszawa przegrała na wyjeździe 1-2 z SV Ried. Pierwszą bramkę legioniści stracili w 52. minucie, a drugą - po rzucie karnym za zagranie ręką Jakub Wawrzyniaka - dziesięć minut później. Na 1-2 w 85. minucie strzelił Danijel Ljuboja.
Od 62. minuty piłkarze z Warszawy grali w 10. Trzeba przyznać, że teoretycznie słabszy SV Ried był drużyną dominującą na boisku i stworzył sobie znacznie więcej sytuacji do zdobycia bramki.

Z jedną zmianą rozpoczęli legioniści mecz z SV Ried. Na ławce usiadł Marek Saganowski, a do pierwszego składu wskoczył Danijel Ljuboja.
Pierwsza połowa toczona była w średnim tempie, wojskowi przez kilkanaście minut posiadali optyczną przewagę, ale z minuty na minutę coraz lepiej prezentowali się gospodarze. W pierwszych 30. minutach legioniści aż 6 razy zostali złapani na pozycji spalonej. W 31. minucie groźny strzał zza pola karnego oddał Grossinger, ale futbolówka przeleciała metr obok słupka "wojskowych". Dziesięć minut później w polu karnym rywali ładnie dryblował Radović, ale jego podania nie wykorzystał Jakub Kosecki.

W przerwie Janusza Gola zmienił Marek Saganowski. Niestety, nie zmieniło to obrazu gry. Zawodnicy Ried z minuty na minutę poczynali sobie coraz odważniej. W 49. minucie żółtą kartką upomniany został Jakub Wawrzyniak, a trzy minuty później Rene Gartler dał prowadzenie Austriakom. Piłka dośrodkowana z prawej strony boiska zaskoczyła Michała Żewłakowa - skozłowała tuż przed nim i jej nie sięgnął - a Gartler głową nie dał szans Kuciakowi. Równo dziesięć minut później jeden z gospodarzy oddał mocny strzał na bramkę Legii, a piłkę (nieumyślnie) ręką zablokował Jakub Wawrzyniak. Arbiter bez wahania wskazał na "wapno", a "Wawrzynowi" pokazał drugą żółtą kartkę w tym spotkaniu. Jan Urban niemal natychmiast dokonał korekty w składzie. Miejsce Kucharczyka zajął Jakub Rzeźniczak. Rzut karny natomiast na gola zamienił Anel Hadzić.

W 85. minucie po ładnym dośrodkowaniu Miroslava Radovicia z rzutu wolnego piłkę głową do siatki skierował Danijel Ljuboja, tym samym dając piłkarzom Legii nadzieję na awans przy Łazienkowskiej.
Już w doliczonym czasie gry legioniści mogli wyrównać wynik meczu, ale piłka po strzale Marka Saganowskiego uderzyła tylko w poprzeczkę.

Doskonale spisali się za to kibice Legii, którzy bardzo głośno dopingowali przez całe spotkanie.

18:43 - Witamy z Austrii! Za mniej więcej kwadrans rozpocznie się kolejne spotkanie Legii w Lidze Europy
18:44 - Wejście kibiców Legii na trybuny przebiegało w miarę sprawnie. Najpierw sprawdzano flagi, potem bilety sprawdzali... polscy policjanci(?!)
18:46 - Pogoda dopisuje, ok 25 stopni Celsjusza, atmosfera mocno piknikowa
18:46 - Kibice w sektorze gości mają biało-czerwone flagi na kijach
18:47 - Na płocie zawisną: A melanż trwa, UZL, Legia reprezentacyjna, Tradycja Pokoleń, Żyleta, Warriors i Turyści
18:49 - Znamy wyjściowy skład Legii. Jedna zmiana: zamiast Marka Saganowskiego gra Danijel Ljuboja
Gospodarze w zielono-czarnym zestawieniu. Legia na biało-czarno

1' - Rozpoczął Ried
3' - Wrzut z auto w pole karne Legii, ale bez efektu
6' - Prostopadłe podanie do Koseckiego, ale legionista na spalonym
6' - Faul na Golu
8' - Głośny doping legionistów "Ole ole, ole ola i tylko Legia, Legia Warszawa" niesie się po stadionie
10' - W ataku gra Jakub Kosecki, Ljuboja z Radoviciem mają rozgrywać piłkę w środku pola
11' - Ljuboja faulowany w środku pola
12' - Wawrzyniak dobrze zablokował piłkę w polu karnym i pewnie złapał ją Kuciak
14' - Łukasik prostopadle do Radovicia... ten na spalonym
15' - Brzydko faulowany Danijel Ljuboja przy linii autowej na wysokości pola karnego
16' - Dośrodkowanie Ljuboi zbyt niskie - wybili obrońcy
18' - Kosecki w narożniku boiska nie dał rady dwóm rywalom
18' - Na spalonym Michał Kucharczyk
19' - Od bramki rozpocznie Dusan Kuciak po nieudanym dośrodkowaniu Grosslingera
21' - Dośrodkowanie Ljuboi w pole karne... wybijają obrońcy.
22' - Bardzo ładny przechwyt Janusza Gola w środku pola, akcja Legii zakończona uderzeniem Radovicia, ale za słabym by pokonać bramkarza gospodarzy
24' - Tym razem na pozycji spalonej złapany Danijel Ljuboja. Serb w charakterystyczny dla siebie sposób podniósł ręce w geście pretensji :)
25' - Radović założył "siatkę" rywalowi
26' - I kolejny spalony Legii - już szósty
28' - Ładny zwód Ljuboi, który wpadł w pole karne i dośrodkował tak, że obrońca wybił na rzut rożny
28' - Zupełnie nieudane uderzenie Kucharczyk z pierwszej kozłującej piłki
30' - Kosecki dobrze przyjął piłkę na 16 metrze, ale chyba za szybko zdecydował się na strzał, bo w pole karne wbiegał Ljuboja. Bramkarz bez problemów złapał piłkę
31' - Faul Łukasika
32' - Przepiękne mocne uderzenie Grossingera z ponad 25 metrów przeleciało metr od słupka bramki Legii
34' - Groźna kontra Ried lewą stroną. Płaskie dośrodkowanie na piąty metr... i Wawrzyniak bezpiecznie wybija na rzut rożny
35' - Z rożnego SV Ried
35' - Z sektora gości dobiega okrzyk "Ja kocham Legię, pier... ITI".
36' - Przebojowo chciał zagrać Kosecki i został sfaulowany
36' - Żółta kartka: Jan Marc Riegler (SV Ried)
37' - Krótkie rozegranie Ljubi, Gol, Ljuboja.. wszystko na 30 metrze. Teraz Wawrzyniak wykłada na lewą stronę do Kucharczyka, ale ten na wyraźnym spalonym
39' - Małe zamieszanie pod polem karnym Legii zakończone... zagraniem ręką przez zawodnika Ried
40' - Z minuty na minutę gospodarze radzą sobie coraz śmielej
42' - Radović, jeden zwód, drgui trzeci... wszystko to w polu karnym i podanie na 8 metr do Kosy, którego strzał został zablokowany
43' - Nieudane podanie Koseckiego w pole karne - do nikogo
44' - Piłkarze gospodarzy domagają się reakcji sędziego po mocnym wejściu Jakuba Koseckiego, ten jednak nie reaguje
46' - Grossinger pod polem karnym Legii, podaje prostopadle na 12 metr, ale nie zrozumiał tego kolega z zespołu i piłkę złapał Kuciak
46' - Sędzia dolicza 1 minutę
47' - Faul na Łukasiku
47' - Koniec pierwszej połowy

Do przerwy bez bramek na stadionie w austriackim Ried

Piłkarze gospodarzy już wrócili na boisko. Wchodzą też legioniści
Do wejścia szykuje się Marek Saganowski

46' - Zmiana Legia:

Janusz Gol -
Marek Saganowski
46' - Kosecki przeszedł na lewe skrzydło, w ataku Saganowski
47' - Hymn Polski w wykonaniu kibiców Legii
49' - Biało-czerwona oprawa w sektorze Legii z angielskim napisem ""We wanted to be free and owe this freedom to nobady"
50' - Są także race
50' - Żółta kartka: Jakub Wawrzyniak (Legia)
51' - Niecelne uderzenie Meilingera z rzutu wolnego
52' - GOL! Rene Gartler! (SV Ried)
53' - No i niestety przegrywamy... Dośrodkowanie na piąty metr, piłka skozłowała przed Żewłakowem i Gartler głową nie daje szans Kuciakowi
54' - Rozochoceni Austriacy atakują, podobna sytuacja do tej sprzed chwili, ale tym razem Żewłak wybija piłkę
56' - Na spalonym Gartler
60' - Zmiana SV Ried:
Markus Grossinger -
Nacho
61' - Radović dośrodkowuje z rzutu rożnego, ale obrońcy wybili na aut
62' - Karny dla Ried!
62' - Druga żółta kartka, a w konsekwencji czerwona: Jakub Wawrzyniak (Legia)
62' - Nieumyślne zagranie ręką Wawrzyniaka, ale arbiter uznał, że gospodarzom należy się jedenastka...
63' - GOL! Anel Hadzić z karnego! (SV Ried)
63' - Kuciak zmylony no i już 0-2 :(
65' - Rożny dla Legii. Mocne dośrodkowanie Ljuboi... przeleciało niemal nad wszystkimi, jeszcze z drugiej strony próbowali legioniści - bez efektu
65' - Zmiana Legia:
Michał Kucharczyk -
Jakub Rzeźniczak
69' - Bardzo ładnie Rzeźniczak zabrał piłkę rywalowi, który wbiegł w pole karne.
69' - Nieudana próba przelobowania Kuciaka
72' - Zmiana SV Ried:
Rene Gartler -
Robert Zulj
74' - Zmiana Legia:
Daniel Łukasik -
Ivica Vrdoljak
77' - Kuciak broni sam na sam, ale i tak była pozycja spalona...
79' - Rzut rożny dla Ried wykona Nacho
79' - Zmiana SV Ried:
Marco Meilinger -
Guillem Marti Misut
81' - Faul Jędrzejczyka na środku boiska
83' - Ljuboja z rzutu wolnego dośrodkował tak, że piłkę mogli łapać tylko fotoreporterzy siedzący za bramką Ried
84' - Żółta kartka: Thomas Gebauer (SV Ried)
84' - Dośrodkowanie Radovicia za mocne, ale piłkę przejął Rzeźniczak. Kosecki zbiega do środka i jest faulowany
84' - Żółta kartka: Marcel Ziegl (SV Ried)
85' - Radović ddośrodkowuje.... GOOOOOLLL!!!!
85' - GOL! Danijel Ljuboja! (Legia)
86' - Ljubo głową przedłużył to dośrodkowanie zmylając bramkarz gospodarzy!!
87' - Faul na Saganowskim
88' - I kolejne dośrodkowanie Radovicia się szykuje, ale tym razem nic z tego nie wyszło
91' - Sędzia doliczył 3 minuty
92' - Poprzeczka ratuje Ried przed utratą drugiej bramki!
92' - Jeszcze Legia w ataku, Saganowski zablokowany
94' - Była szansa na szybką kontrę, ale Kosecki został sfaulowany
94' - Koniec meczu!

Legia przegrała pierwszy mecz w Austrii 1-2, na szczęście i tylko 1-2... W pewnym momencie było bardzo źle, ale w końcówce Ljuboja strzelił ważnego gola, a w doliczonym czasie gry Saganowski trafił w poprzeczkę. Teraz na Łazienkowskiej trzeba po prostu pewnie wygrać!
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji LIVE! i zapraszamy na Legionisci.com - wkrótce zdjęcia i wypowiedzi

Tropikalna Austria

W 3. rundzie eliminacji Ligi Europy Legia mierzy się z austriackim SV Ried. Mecz wyjazdowy już za nami. Niestety piłkarze przegrali 1-2. Świetnie zaprezentowali się za to kibice warszawskiego zespołu, którzy, mimo że w stosunkowo niewielkiej grupie, bardzo dobrze dopingowali i przygotowali efektowną oprawę, nawiązującą do Powstania Warszawskiego.

Jako że pojemność stadionu "Keine Sorgen Arena" (Arena bez trosk) wynosi nieco ponad 7500 miejsc, obawialiśmy się, że mecz będzie mogła obejrzeć jedynie garstka fanów Legii. Ostatecznie udało się wynegocjować z austriackim klubem prawie tysiąc wejściówek. Nie ma się co oszukiwać – te do tanich nie należały. Kwota około dwudziestu euro, jaką przyszło zapłacić warszawiakom za bilet, była porównywalna do tej sprzed kilku lat na wiedeńskim stadionie im. Ernsta-Happela. Wówczas legioniści płacili 18 euro za wejściówkę, zaś uczniowie i studenci mogli liczyć na zniżkę.
Ze względu na niezbyt atrakcyjnego przeciwnika i wysokie ceny biletów, można się było jednak spodziewać mniejszego zainteresowania meczem niż w 2004 czy 2006 roku, kiedy to Legia wylosowała w Pucharze UEFA Austrię Wiedeń. Mimo wszystko frekwencja rozczarowała, bo legioniści wykorzystali tylko 586 wejściówek, czyli niewiele ponad połowę przyznanej puli.

Zdecydowana większość kibiców z Warszawy wybrała najtańszą opcję przejazdu i udała się do Ried im Innkreis samochodami lub busami. Wielu z nich ruszyło na mecz bezpośrednio po zakończeniu ceremonii na Kopcu Czerniakowskim, związanych z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Legioniści mieli do wyboru dwie trasy: krótszą przez Czechy lub nieco dłuższą, lecz bardziej komfortową, autostradami przez wschodnią część Niemiec. Jak się okazało, część osób musiało przejść kontrolę na granicy czesko-austriackiej, ale szczęsliwie obyło się bez większych problemów.

Ried im Innkreis to niewielka miejscowość, położona niedaleko Linz. Jako że niewiele w niej atrakcji, niektórzy kibice postanowili spędzić czas pozostały do meczu w Linz, Salzburgu czy Wiedniu. Znaleźli się również amatorzy kąpieli w jednym z austriackich jezior.
Ci, którzy zdecydowali się zostać w Ried, byli rozczarowani brakiem jakichkolwiek rozrywek. Ponad trzydziestostopniowy upał spowodował, że kibice woleli smakować w cieniu zimne napoje, niż spacerować po miasteczku. W tym zresztą na każdym kroku napotykaliśmy na liczne grupy policjantów pilnujących porządku.

Przy stadionie przygotowano parking dla kibiców z Warszawy. Na miejscu okazało się, że, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, bez problemu można nabyć wejściówki na sektor gości. Legioniści zaczęli się gromadzić w okolicach stadionu ok. 2 godziny przed rozpoczęciem meczu. Przed bramkami zostaliśmy jeszcze wyposażeni przez ultrasów we flagi w barwach Polski, po czym można było wchodzić na sektor. Wejście odbywało się stosunkowo sprawnie i płynnie, ale zostało podzielone na... cztery etapy. Najpierw należało okazać dowód osobisty, po czym sprawdzano zgodność danych z voucherem, następnie trzeba się było uśmiechnąć do kamery, potem następowało przeszukanie i sprawdzenie flag. Na końcu jeszcze tylko sprawdzenie biletu i można było wejść na trybuny. Warto podkreślić, że bilety sprawdzali polscy funkcjonariusze policji.

Sam stadion wygląda kameralnie, ale wszystkie trybuny posiadają zadaszenie. Kibice Legii zajęli trybunę za wschodnią bramką. Dookoła stworzono strefy buforowe, a sektor gości odgrodzono od murawy siatką.
Po raz pierwszy zaznaczyliśmy swoją obecność ok. 40 minut przed początkiem meczu, tradycyjnym "Jesteśmy zawsze tam...". Wiele osób miało obawy, czy w panującym w Austrii upale będziemy w stanie zaprezentować stojący na wysokim poziomie doping. Jak się później okazało, obawy były nieuzasadnione, a my dawaliśmy z siebie wszystko.

Co do gospodarzy, to ich sektor prezentował się całkiem przyzwoicie. Wywiesili kilka flag na płocie, machali flagami na kijach w barwach swojej drużyny oraz prowadzili doping w asyście bębna.

My jednak zajęliśmy się dopingowaniem własnej drużyny. Na dobre rozpoczęliśmy zabawę w drugiej części spotkania. Nie zabrakło dobrze znanych "Ole, ole, ole, ola" czy "Moja jedyna miłość". Pozdrawialiśmy także tych fanów, którzy z różnych względów nie mogą od pewnego czasu wspierać Legii na meczach u siebie i na wyjazdach. Następnie odtańczyliśmy legijnego walczyka – klasycznie i w wersji pogo, po której rozległo się dawno nie słyszane hasło "Zło, zło, agresja!". Tuż przed końcem pierwszej połowy do prowadzenia dopingu włączył się Alchim, który kilka razy zarzucił głośnym "Ceeeee...!". Na początku drugiej części meczu zaprezentowaliśmy okolicznościową oprawę, nawiązującą do rocznicy Powstania Warszawskiego. Na sektorze pojawiły się biało-czerwone flagi, transparent o treści: "We wanted to be free and owe this freedom to nobody" z symbolami Polski Walczącej oraz datą ’44. Całość dopełniło kilka rac, dzięki czemu choreografia wyglądała bardzo efektownie. Odśpiewaliśmy również hymn Polski.

Nawet dwie bramki dla gospodarzy nie osłabiły naszego dopingu. Głośne i długo śpiewane "Legia gol, allez, allez" niosło się po całym stadionie. Przez ostatnie minuty meczu, już bez koszulek, śpiewaliśmy tylko jedno - hit z Wiednia.
Na kilka minut przed końcem kontaktową bramkę zdobył Danijel Ljuboja, co wywołało eksplozję radości w sektorze zajmowanym przez fanów z Warszawy. Mieliśmy nadzieję, że legionistom uda się zdobyć jeszcze jednego gola. Niestety, nie ta sztuka się nie powiodła, chociaż okazje były.
Po meczu podziękowaliśmy piłkarzom za grę, odśpiewaliśmy "Warszawę" oraz "Walczyć, trenować...", po czym przybiliśmy z nimi piątki.

Na opuszczenie sektora nie trzeba było czekać i w ciągu kilkunastu minut mogliśmy udać się w drogę powrotną albo na przedłużony weekend. Kolejny mecz już w niedzielę w Brzesku. Tam jednak zabraknie zorganizowanej grupy kibiców Legii, ze względu na zakaz wyjazdowy w Pucharze Polski.