Marcin Pietrowski 17
Rafał Janicki 2
Tiago Valente 6
Nikola Leković 33
74' Maciej Makuszewski 11
Daniel Łukasik 8
90' Ariel Borysiuk 16
89' Bruno Nazario 10
Stojan Vranjes 21
Antonio Colak 20
Dariusz Trela 12
89' Piotr Grzelczak 9
Mavroudis Bougaidis 13
Adam Dźwigała 15
Bartłomiej Pawłowski 19
90' Kevin Friesenbichler 29
74' Mateusz Możdżeń 32

Orlando SAm

Legia Warszawa wygrała w piątkowy wieczór z Lechią Gdańsk 1-0. Jedynego gola dla stołecznych piłkarzy zdobył tuż przed końcem regulaminowego czasu gry Orlando Sa, który popisał się dobrą główką po wrzutce od Ondrej Dudy. Mistrzowie Polski może nie zagrali tego dnia na miarę swoich możliwości, ale sięgnęli po niezwykle ważne trzy punkty.

Już w 3. minucie gry okazję do strzelenia gola miała Legia Warszawa. Po wrzutce z rzutu wolnego Tomasza Brzyskiego, pojedynek główkowy wygrał Orlando Sa, ale Mateusz Bąk pewnie złapał lecącą piłkę. Chwilę potem indywidualną akcję strzałem zakończył Michał Kucharczyk, jednak golkiper gości znów dobrze interweniował. W 8. minucie wynik spotkania mógł otworzyć Orlando Sa, kiedy po ograniu w środku pola dwóch rywali nieznacznie się pomylił. Blisko kwadrans po rozpoczęciu gry po dośrodkowaniu Tomasza Brzyskiego uderzeniem głową szczęścia spróbował Tomasz Jodłowiec. Tym razem Mateusz Bąk nie musiał nawet interweniować. Napór gospodarzy trwał nadal, a goście z nad morza ograniczali się tylko do szczelnej obrony.

W 21. minucie przebudziła się Lechia Gdańsk. Stojan Vranjes ładnie strzelił zza pola karnego, a z niezbyt pewnej interwencji Dusana Kuciaka powinien skorzystać Bruno Nazario, ale z bliska fatalnie chybił. Dopiero kilkanaście minut potem znów napocić się musiał bramkarz przyjezdnych. Bąk najpierw minął się z wrzutką z rzutu rożnego, a za moment szczęśliwie wybił futbolówkę na słupek po główce Igora Lewczuka. Do końca pierwszej połowy obraz gry nie uległ już zmianie. Legioniści cały czas kontrolowali wydarzenia na boisku, ale nie potrafili udokumentować swojej przewagi strzeleniem bramki.

Po zmianie stron do zdecydowanych ataków ruszyła Lechia. Gdańszczanie w ciągu kilku minut stworzyli sobie dwie znakomite szanse do pokonania Dusana Kuciaka. Najpierw uderzając zza szesnastki nieco niedokładny był Bruno Nazario, a za chwilę Antonio Colak przegrał z bramkarzem Legii sytuację sam na sam. W 55. minucie strzał z dystansu Stojana Vranjesa pewnie wyłapał bramkarz ze stolicy. Za kilkadziesiąt sekund nieatakowany w polu karnym rywala znalazł się Antonio Colak. Chorwacki napastnik dostał podanie od Bruno Nazario i trafił wprost w dobrze ustawionego Kuciaka. Po upływie godziny pierwszą groźną akcję w drugiej połowie przeprowadziła Legia. Dwójkową akcję pomiędzy Łukaszem Brozeim a Michałem Żyro kończył Orlando Sa, ale defensorzy zdołali w porę zażegnać niebezpieczeństwo.

Z biegiem czasu przewaga Lechii zarysowywała się coraz bardziej. Ewidentnie widać było, że na drugie 45 minut goście wyszli niesamowicie zmotywowani, aby wywalczyć tego dnia trzy punkty. W 77. minucie kolejną stuprocentową akcję mieli gdańszczanie. Po dużym błędzie Łukasza Brozia na świetnej pozycji znalazł się Bruno Nazario, jednak Brazylijczyk trafił wprost w dobrze interweniującego bramkarza gospodarzy. Chwilę później w pole karne legionistów wpadł Stojan Vranjes i minimalnie przestrzelił nad poprzeczką. Niezbyt dobrze dysponowana tego dnia Legia dopięła jednak swego w 87. minucie gry. Z rzutu wolnego piłkę dośrodkował Ondrej Duda, a fenomenalną główką Mateusza Bąka zaskoczył Orlando Sa.

Autor: Wiśnia

19:56 - Witamy ze stadionu Legii!
19:57 - Drużyna Legii dziś z kilkoma zmianami w składzie. W ataku zagrają Orlando Sa i Miroslav Radović, na środku obrony Igor Lewczuk i Inaki Astiz
20:01 - W środku pola w Lechii Gdańsk wystąpi dwóch byłych legionistów - Daniel Łukasik i Ariel Borysiuk
Czekamy na wyjście zawodników. Na trybunach bardzo dużo prześwitów...
Zawodnicy obu zespołów wybiegli już na murawę,
Legioniści standardowo w swoich białych strojach. Gracze Lechii na zielono.

2' - Faul w środku pola, przerwana akcja. Gracze Lechii wznawiają grę
3' - Przejęcie Jodłowca, podanie na lewą stronę do Kucharczyka. Zablokowany strzał.
3' - Vranjes fauluje Radovicia
5' - Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego wykonanego przez Brzyskiego, głową uderza Orlando Sa. Prosto w bramkarza.
6' - Rzut wolny po interwencji Kuciaka. Radović przejmuje piłkę, podaje do Vrdoljaka, ten do Kucharczyka. Skrzydłowy Legii prosto w bramkarza.
7' - Żyleta skanduje nazwiska Borysiuka i Łukasika
8' - Przejęcie Vrdoljaka. Podanie do Żyro. Bąk szybciej przy piłce.
9' - Dobra sytuacja Orlando Sa. Strzał z 20m - niestety obok bramki
10' - Makuszewski na skrzydle, odbiór defensorów Legii
11' - Valente fauluje Radovicia na środku boiska
12' - Zaskakujący celny strzał po ziemi Kucharczyka, broni Bąk.
12' - Orlando Sa po dośrodkowaniu Tomka Brzyskiego uderza głową ponad bramką.
13' - Dobra pilka Brzyskiego do Orlando Sa. Zabrakło dobrego przyjęcia.
14' - Rzut wolny dla Lechii.
14' - Po wznowieniu z rzutu wolnego Makuszewski na pozycji spalonej
15' - Faul Vranjesa na połowie Legii
15' - Zablokowany strzał Michała Żyro. Mamy rzut z autu.
16' - Rzut rożny dla Legii.
16' - Piłka przechodzi wszystkich w polu karnym.
17' - Lewczuk agresywnie prawą stroną, mamy aut.
17' - Idealna szansa dla Brzyskiego na dośrodkowanie z 16m w pole karne.
18' - Mało brakowało a piłka doszła by do adresata. Jeszcze jeden aut na wysokości pola karnego Lechii.
19' - Seria zwodów Kucharczyka. Nieudane podanie do środka
19' - Żyro prawym skrzydłem. Od bramki Lechia.
21' - Która to już idealne podanie Vrdoljaka. Żyro bliski przyjęcia piłki.
21' - Brzyski prawą stroną... znowu brakuje podania w pole bramkowe.
23' - Groźny strzał Vranjesa! Broni Kuciak, jeszcze dobitka Narazio. Ponad bramką!
23' - Faul Valente. Obywa się bez kartki.
23' - Łukasik faulowany w środku pola.
25' - Obie drużyny próbują skonstruować składną akcję. Niestety bez skutku.
25' - Kolejny faul na Łukasiku. Rzut wolny dla Lechii.
26' - Wrzutka Żyro, piłka odbija się od obrońcy i trafia pod nogi Kucharczyka. Niecelny strzał.
27' - Zagranie ręką Żyry,wznowienie od połowy gości.
28' - Valente schodzi z boiska. Lechia w dziesięciu.
28' - Valente wraca do gry.
29' - Żyro zagrywa do Brozia, Łukasz w pole karne... prosto w ręce Bąka.
30' - Wrzutka Żyry prosto na głowę Valente.
30' - Rzut wolny dla Lechii. Faulowany Colak.
31' - Faulowany Orlando Sa. Wolny dla Legii.
32' - Brzyski w pole karne, piłka wybita w aut.
32' - Strzał Żyro, niepewna interwencja bramkarza gości.
33' - Brzyski z rzuty rożnego, piłka piąstkuje Bąk. Jeszcze dobija Lewczuk lob głową i... Bąk paruje na słupek.
34' - Strzał Łukasika wysoko nad bramką.
34' - Vrdoljak do Radovicia. Ten do Orlando, zablokowany strzał.
35' - Minuta ciszy dla Maćka, kibica Legii, który zmarł w tym tygodniu
35' - Kompletna cisza na stadionie, słychać każdy krzyk piłkarza
36' - Warto podkreślić, że fani gości również uczcili pamięć legionisty
36' - Dobra akcja Kucharczyka prawa stroną, wybita piłka. Rzut rożny/
36' - Niegroźne dośrodkowanie.
38' - Akcja Lechii prawą stroną, mały błąd w komunikacji między Kuciakiem i Brzyskim, wszystko kończy się dobrze.
39' - Kolejny sprint Kucharczyka, czujnie obrońcy Lechii.
40' - Żyro podaje prostopadle do Kucharczyka. Piłka zagrana prosto w ręce Bąka.
41' - Dobra piłka do Vranjesa, napastnik Lechii na spalonym
45' - Obie drużyny dosyć niemrawo rozgrywają piłkę. Minuta do końca plus to, co do liczy arbiter
46' - Koniec pierwszej połowy

Po przerwie na murawie pojawi się Ondrej Duda. Zastąpi prawdopodobnie Miroslava Radovicia

46' - Zmiana Legia:

Miroslav Radović -
Ondrej Duda
47' - Uf... ładne uderzenie Nazario tuż obok słupka!
48' - I znowu w ataku Lechia. Głową po dośrodkowaniu z lewej strony głową uderzał Colak... niecelnie
49' - Co się dzieje z Legią... znowu goście przed szansą na gola... Kuciak broni!
51' - Ważny odbiór Brozia na prawej stronie
52' - Colak na prawej stronie, próba dośrodkowania, świetny blok Brzyskiego
54' - Gra toczy się głównie w środku pola z momentami gdzie pomocnicy obu druzyn posyłają prostopadłe piłki
56' - Ależ zamieszanie w polu karnym Legi! Ostatecznie strzał Łukasika zablokowany przez Jodłowca
56' - Strzał Colaka. Łatwo broni Kuciak
57' - Faul na Makuszewskim. Lechia od rzutu wolnego
58' - Nazario lewą stroną podaje do Colaka... Strzał z 14 metrów był jednak za słaby, by pokonać Kuciaka
60' - Groźny strzał z poza pola karnego, Kuciak odbija piłkę przed siebie. Na spalonym gracz Lechii
62' - Legia długo rozgrywa piłkę w defensywie...
63' - Za mocne zagranie na Michała Kucharczyka
65' - Jodłowiec - Broź - Żyro - jeszcze raz Broź, zagranie do Orlando Sa. Akcja kończy się rzutem rożnym
65' - Nieudany korner
66' - Zagranie do Colaka! Na szczęście w porę wracają obrońcy "wojskowych"
68' - Błędy Legionistów przy rozegraniu piłki z własnej połowy. Całe szczęście za każdym razem kończy się to dość szczęśliwie dla gospodarzy
69' - Świetna akcja Żyry na prawej stronie. Piłkę zdejmuje z głowy Orlando Sa obrońca Lechii Rafał Janicki
71' - Lechia dłuższy czas w natarciu. Próbował Nazario - obok słupka
72' - Niebezpieczny rzut wolny na skraju pola karnego. Faulował Vrdoljak
73' - Łukasik z rzutu wolnego i... koszmarne rozegranie stałego fragmentu gry
75' - Zmiana Lechia:
Maciej Makuszewski -
Mateusz Możdżeń
76' - Akcja lewą stroną Bruno Nazario, głową uderza Leković. Na szczęście obok słupka
77' - Koszmarny błąd Brozia! Poślizgnął się w polu karnym, przez co Bruno Nazario miał stuprocentową szanse na pokonanie bramkarza Legii. Kuciak świetnie obronił uderzenie nogami
78' - W sektorze gości oprawa: Sektorówka, flagi na kijach i stroboskopy
78' - Niegroźny strzał Dudy z poza pola karnego
78' - Zmiana Legia:
Tomasz Brzyski -
Costa Marques Guilherme
79' - Vranjes rozbujał obrońców na prawym skrzydle, schodzi do środka i minimalnie chybia nad poprzeczką. Raz po raz piłkarzom Lechii brakuje wykończenia
80' - Vranjes wbija piłkę w pole karne. Rzut rożny
81' - Groźna piłka na krótki słupek. Jeszcze jeden korner
82' - Nieudane zagranie z rzutu rożnego, lecz Lechia nada przy piłce
83' - Zmiana Legia:
Michał Kucharczyk -
Marek Saganowski
84' - Legia próbuje rozgrywać piłkę, jednak bez większego skutku
85' - Na murawę wbiegają służby medyczne, jeden z piłkarzy Lechii poza placem gry
86' - Gorąco pod bramką Lechii, obrona dosyć łatwo radzi sobie z wrzutką w prawej strony
87' - Zostało jedynie 5 minut do końca meczu, dla obu zespołów jest to moment, by odmienić wynik tego spotkania
88' - Służby medyczne Lechii jeszcze raz na boisku, Colak za linią, Lechia w dziesiątke
88' - GOL! Orlando Sa! (Legia)
90' - Rzut wolny z pod linii bocznej. Duda dośrodkowuje i dosyć szczęśliwie bramkę głowąstrzela Orlando Sa!!!! 2 minuty do końca
90' - Zmiana Lechia:
Bruno Nazario -
Piotr Grzelczak
91' - Zmiana Lechia:
Ariel Borysiuk -
Kevin Friesenbichler
91' - Lechii nie zostało nic innego niż atak. Sędzia dolicza 3 minuty do regulaminowego czasu gry
92' - Kontra Legii. Saganowski do Orlando Sa, ten zmylił obrońcę i lewą nogą przeniósł piłkę nad poprzeczkę bramki strzeżonej przez Bąka
93' - Rajd Jodłowca, podanie do Dudy. Faul! Rzut wolny z podobnego miejsca, z którego padła bramka dla Legii
95' - Duda mądrze przy narożniku boiska... jednak nie ma rzutu rożnego. Rusza ostatni atak Lechii
95' - Koniec meczu!

Legia po ciężkim meczu wygrywa po bramce Orlando Sa 1-0. Goście z Gdańska mieli swoje sytuację, których nie potrafili jednak wykorzystać. Nie wykorzystane sytuacje lubią się mścić... i tak było tym razem. Dziękuje za śledzenie naszej relacji!

Nagrodzony kibicowski trud

Legia zagrała bardzo słabe spotkanie, ale nasz kibicowski trud został nagrodzony i nasz zespół w samej końcówce zdobył zwycięską bramkę. Doping mógł być jednak głośniejszy... Lechiści przyjechali do Warszawy w około 800 osób i zaprezentowali niezbyt skomplikowaną prezentację.

Przerwy na reprezentację
Po kolejnej przerwie reprezentacyjnej znowu wróciliśmy na trybuny. Jeszcze kilkanaście lat temu wspomniane przerwy aż tak nie doskwierały, bo na kadrę jeździły wszystkie liczące się ekipy... i regularnie "działo się". Dziś na meczach biało-czerwonych króluje totalny piknik, pazie, Janusze w perukach, czapkach-błaznówkach itd. Tak więc, gdy nasze orły mierzyły się z Niemcami i Szkocją, my nie mogliśmy doczekać się kolejnych meczów ligowych.

Uprzejmości nie brakowało
W piątkowy wieczór na trybunach zasiadło ponad 18 tysięcy kibiców. Stadion wypełniał się jakoś wyjątkowo wolno, wiele osób przychodziło na styk. Przed meczem pozdrowiliśmy dwóch byłych zawodników naszego klubu, występujących obecnie w Lechii - Daniela Łukasika i Ariela Borysiuka. W naszym dopingu nie brakowało uprzejmości pod adresem przyjezdnych - dobrych kilkanaście razy śpiewane było "Gdańska k... aejaejao", nie zabrakło także pieśni "Bo Warszawa jest od tego, aby j... was na całego". W drugiej połowie doszła jeszcze wykonana na dwie trybuny "Będą filmy!" na "cześć" ich wiślackiej zgody.

Osiem setek Lechii
Kibice gości przyjechali do Warszawy 6 autokarami i samochodami w 834 osoby, w tym Wisła (60), Śląsk (15), Gryf (11) i Czarni Słupsk (11). Zajęli górną część sektora gości, gdzie wywiesili kilka flag, w tym płótna Gryfa i Czarnych Słupsk. Gwoli ścisłości - płótno "Siedlce", które wywiesili gdańszczanie, nie ma nic wspólnego z naszymi, legijnymi Siedlcami. W "pozdrowieniach" nie byli nam dłużni i... właściwie tyle słyszeliśmy z ich repertuaru na Żylecie.

Minuta ciszy w 34. minucie
W 34. minucie Żyleta obwieściła minutę ciszy poświęconą zmarłemu kilka dni temu naszemu bratu - Maćkowi, który za Legię poświęcił sporo życia i zdrowia. Rzadko zdarza się, by minuta ciszy miała miejsce w trakcie spotkania... minuta 34 nie została wybrana przez przypadek - tyle lat żył "Gruby". Warto podkreślić, że ładnie zachowali się przyjezdni, którzy również uszanowali tych kilkadziesiąt sekund. W ich trakcie słychać było tylko odgłosy dochodzące z boiska i ławek rezerwowych. Na koniec legioniści skandowali "Hej Maciej nie zapomnimy!". Pośród legijnych flag zawisło natomiast płótno "Ś.P. Gruby Maciek. 05.04.1980 - 13.10.2014".

Głośnik nie wytrzymał "pouczania"
Chwilę później przyjezdni zaczęli jedną z obraźliwych pieśni pod naszym adresem, co spotkało się z szybką odpowiedzią. Wtedy tradycyjnie z głośników słychać było monotonny głos "prosimy o nieużywanie wulgarnych tekstów". Chyba zbyt częste używanie głośników do tego celu sprawiło, że w trakcie spotkania coś (głośnik?) odpadło z jednego z dźwigarów dachowych, wywołując niemały popłoch na trybunie wschodniej. Na szczęście nic wielkiego się nie stało.

Zabkrało pier...cia
W drugiej połowie gra Legii to była jakaś katastrofa, ale tych, którzy za bardzo przeżywali boiskowe dramaty, gniazdowy upominał odpowiednio i przypominał, że nie raz było już tak, że to dzięki naszemu wsparciu, udawało się zdobyć Legii bramkę. "Wynikowcy" zostali odesłani do domu. Najlepiej wychodził nam "Hit z Wiednia" oraz "Za kibicowski trud". W perspektywie całego spotkania, trzeba jednak przyznać, że nasz doping pozostawiał wiele do życzenia. Czegoś brakowało do konkretnego pierd...cia, z którego jesteśmy znani.

Oprawa roku?
Lechia po przerwie zaprezentowała oprawę, która raczej nie przejdzie do historii ruchu ultras. 7 białych i 7 zielonych, krótkich szarf, do tego z problemami przy konfiguracji części z nich, a ponadto kilkanaście flag na kiju i raptem trzy, może cztery odpalone stroboskopy... Szału nie było, 10 punktów do Ligi Ultras ;).

Dobrze, że to tylko Lechia...
Na szczęście w końcówce szczęście uśmiechnęło się do Legii. Na dwie minuty przed końcem wreszcie udało się strzelić zwycięską bramkę i od tego momentu było zdecydowanie głośniej. Sędzia doliczył jeszcze co prawda trzy minuty, ale goście nie zdołali odpowiedzieć na trafienie Orlando Sa. "Dobrze, że to tylko Lechia, każda inna ekipa z tylu okazji wykorzystałaby przynajmniej trzy" - to jeden z zasłyszanych na trybunach cytatów, zresztą bardzo trafny. Dobrze, że to była tylko Lechia, bo kolejne punkty by nam uciekły. Forma legionistów jednak nie napawa optymizmem przed wyjazdowym meczem z Metalistem... Ale co tam, w europucharach gramy inaczej i tak też będzie już w środę!

Do Kijowa po zwycięstwo!
Po meczu podziękowaliśmy piłkarzom za wygraną, zaśpiewaliśmy z nimi "Warszawę" i skandowaliśmy "Do Kijowa po zwycięstwo". Już w najbliższym tygodniu jedziemy na wyjazdowy mecz z Metalistem Charków. Pewnie część osób nastawiała się na najazd do bliskiego Lwowa. Takie jednak życie - cieszą się ci, którzy w dniu losowania kupili w ciemno bilety lotnicze do Kijowa... Jest ryzyko, jest zabawa. Zresztą nie dramatyzujmy, do stolicy Ukrainy wcale daleko nie jest, a zainteresowanie biletami na ten mecz pokazuje, że tych dodatkowych 540 kilometrów stałej ekipie wyjazdowej wielkiej różnicy nie robi. A że trzeba będzie się mieć bardziej na baczności, ze względu na nagromadzenie kibolskich ekip w Kijowie (Metalist, Dynamo, Dnipro)? To tylko uatrakcyjni ten wyjazd!

Frekwencja: 18 171