85' Guilherme 6
Dominik Furman 37
Michał Masłowski 16
Michał Kucharczyk 18
78' Aleksandar Prijović 99
46' Nemanja Nikolić 11
Arkadiusz Malarz 1
Bartosz Bereszyński 19
Igor Lewczuk 4
85' Michał Żyro 33
Rafał Makowski 47
46' Ondrej Duda 8
78' Marek Saganowski 9

Skuteczny Nemanja i koniec grania

Legia Warszawa bez najmniejszych problemów pokonała na wyjeździe Górnik Łęczna w meczu 3. kolejki ekstraklasy. Obydwa gole dla stołecznego zespołu zdobył Nemanja Nikolić. Serb najpierw pokonał Sergiusza Prusaka uderzeniem nogą, a za kwadrans zmusił go do kapitulacji po strzale głową. Dla snajpera przyjezdnych był to już szósty gol w szóstym meczu tym sezonie.

Od początku spotkania przewagę mieli zawodnicy Legii, którzy często utrzymywali się przy piłce i kontrowali boiskowe wydarzenia. Pierwsza ciekawa akcja miała miejsce 15 minut po rozpoczęciu gry i stworzyli ją gracze gospodarzy. Futbolówkę przed własną szesnastką stracił Jakub Rzeźniczak, a płaskim strzałem Dusana Kuciaka starał się zaskoczyć Bartosz Śpiączka, ale Słowak zdołał odbić jego próbę na rzut rożny. Chwilę potem "Wojskowi" wyszli na prowadzenie. Aleksandar Prijović znakomicie wyszedł do podania z głębi pola od Guilherme dograł do niepokrytego Nemanji Nikolicia, który z najbliższej odległości pokonał Sergiusza Prusaka. Był to zarazem czwarty gol Serba w czwartym meczu z rzędu. W 23. minucie o sobie znów dał znać Cernych. Napastnik Górnika Łęczna główkował po wrzutce z lewej strony, lecz wprost w dobrze ustawionego Dusana Kuciaka. Za kilkadziesiąt sekund dalekie dogranie opanował Michał Kucharczyk, starając się przelobować bramkarza gospodarzy był nieco niedokładny. Legia nadal przeważała i za wszelką cenę chciała zdobywać kolejne gole.

W 32. minucie po raz kolejny mogliśmy przekonać się o klasie Nemanji Nikolicia. Snajper przyjezdnych fantastyczną główką pod poprzeczkę wykończył wrzutkę od Michała Kucharczyka i podwyższył prowadzenie swojej drużyny. Pięć minut przed przerwą „Niko” mógł na swoje konto dopisać asystę. 27-latek uruchomił swojego kolegę znakomitym podaniem, ten znalazł się w sytuacji sam na sam z Sergiuszem Prusakiem, ale lewą nogą posłał futbolówkę obok słupka.

Drugą połowę Górnik rozpoczął od szybkiej kontry, którą strzałem wprost w Dusana Kuciaka zakończył jeden z podopiecznych Jurija Ształowa. Po pięciu minutach po zmianie stron Legia dwukrotnie miała okazje po rzutach wolnych. Najpierw niedokładny był jednak Tomasz Brzyski, a za moment Dominik Furman. Po godzinie gry ten drugi ponownie spróbował zaskoczyć Sergiusza Prusaka, jednak i tym razem nie zdołał trafić chociażby w światło bramki. Za chwilę odpowiedzieli łęcznianie, gdy z dystansu pomylił się Grzegorz Piesio. Drugie 45 minut to głównie spokojna gra z obydwu stron. Żadna z drużyn nie forsowała tempa – Górnik zdawał się być już pogodzony z porażką, a Legia spokojnie rozgrywała sobie piłkę w środku pola. Dopiero w 73. minucie w szesnastce przeciwnika namieszał Guilherme, ale Brazylijczyka w ostatnim momencie powstrzymali defensorzy.

Autor: Wiśnia

17:05 - Witamy z Łęcznej!
17:15 - Bramkarze Legii na rozgrzewce w koszulkach "PamiętaMY"

17:26 - Dziś przed meczem z głośników gospodarze puszczają powstańczą muzykę. Brawo!
"Warsaw city of war" - rozbrzmiewa z głośników!
17:37 - Ostatni wyjazd do Łęcznej nie był zbyt udany dla legionistów. Ekipa Górnika wygrała 3-1, a obie bramki dla gospodarzy zdobył Fedor Cernych, który dzisiejsze spotkanie rozpocznie w wyjściowym składzie
17:38 - Natomiast w spotkaniu wieńczącym 2014 rok, honorowe trafienie zaliczył Ondrej Duda, który dzisiejsze zawody zacznie na ławce rezerwowych
17:40 - Oczywiście dziś w ekipie warszawskiej nie zakłada porażki. Remis również nie wchodzi w grę. Tylko zwycięstwo, mimo, że podopieczni Jurija Szatałowa udanie rozpoczęli sezon i mają 6 punktów po dwóch meczach, czyli tyle samo co chłopcy Henninga Berga
17:41 - Legia dziś w ultra ofensywnym zestawieniu. Dwóch napastników, w środku Masłowski i Furman. Obrona w najsilniejszym zestawieniu. Liczymy na przekonujące zwycięstwo!
17:42 - Legioniści wywiesili flagę "Warszawiacy"
17:57 - Drużyny wychodzą na boisko
Legia w jednolitych białych strojach. Górnik na zielono-czarno-zielono
Fani gospodarzy wykonują hymn narodowy
Minuta ciszy.
Rozpoczną gospodarze
Legioniści grają w biało-czerwonych opaskach

1' - "Cześć i chwała Bohaterom" - niesie się ze wszystkich trybun
3' - Zablokowane dośrodkowanie Brzyskiego i mamy pierwszy rzut rożny dla Legii
3' - Furman dośrodkowuje... Rzeźniczak uderza ale broni Prusak!
5' - W jednym ze starć ucierpiał Jakub Rzeźniczak, ale po interwencji lekarza wrócił na boisko
5' - Mimo to Igor Lewczuk rozpoczął rozgrzewkę
5' - Oj, być może za moment będzie zmiana. Na razie widać duży ból u kapitana Legii
7' - Prostopadłe zagranie Guilherme w stronę Nikolicia, ale Serb nie doszedł do piłki
10' - Masłowski próbował indywidualnie minąć trzech rywali - bez skutku
11' - Od początku wyraźna przewaga legionistów. Górnik broni się całą drużyną i liczy na kontry. Taka właśnie miała miejsce, ale obrońcy Legii poradzili sobie z atakiem lewą stroną
13' - Guilherme faulowany na środku boiska
15' - Dobry odbiór Furmana, wymiana piłki z Prijoviciem i długie podanie do Nikolicia, który jednak przegrał pojedynek z rywalem
16' - Teraz strata Rzeźniczaka w obronie. Cernych przejął piłkę i uderzył zza pola karnego na tyle mocno, że Kuciak musiał wybić piłkę na rzut rożny
16' - Kontra Legii zatrzymała się już na połowie boiska, bo Guilherme stracił piłkę
16' - GOL! Nemanja Nikolić! (Legia)
18' - Guilherme wykorzystał błąd rywala, przejął piłkę i wypuścił prostopadle Prijovicia, który nie był samolubny i wyłożył piłkę Nikoliciovi, a ten nie marnuje takich setek. BRAWO!
19' - Przewrotka w wykonaniu Szmatiuka, ale spokojnie broni Kuciak
21' - Prijović dzielnie walczył o piłkę po długim podaniu Furmana, ale faulował Szmatiuka
22' - Guilherme znów próbował prostopadle podać do Nikolicia, ale uczynił to stanowczo za lekko
22' - Rzut rożny dla Górnika Łęczna
23' - Cernych główkował po rzucie rożnym, ale prosto w ręce Kuciaka
24' - Długa piłka od Guilherme do Kucharczyka, ten przejął piłkę w polu karnym i próbował lobować, ale Prusak złapał piłkę
26' - Masłowski od Kucharczyka a ten na spalonym
27' - Przerwa w grze na uzupełnienie płynów
29' - Kucharczyk przedarł się lewą stroną, podał w pole karne a piłka po rykoszecie wyszła na rzut rożny
30' - Piłka w siatce Górnika po uderzeniu Nikolicia, ale arbiter dopatrzył się spalonego
30' - Faul na Nikoliciu
32' - Prijović dośrodkował w pole karne, Leanrdo wybił piłkę na rzut rożny
33' - Dośrodkowanie Brzyskiego wyłapał Prusak
33' - GOL! Nemanja Nikolić! (Legia)
34' - Michał Kucharczyk dośrodkował w pole karne, a Nikolić po prostu głową posłał ją pod poprzeczkę. Ot tak! :)
35' - Dośrodkowanie Leandro łapie Kuciak
38' - Nioklić świetnie prostopadle posłał piłkę do wbiegającego w pole karne Kucharczyka, ale Kuchy minimalnie nie sięgnął piłki. Ładna to była akcja
39' - Strata Brzyskiego na własnej połowie, ale piłkę odzyskał Broź
39' - Ajjjjjjjjjjj Prijović, Nikolić.. Pirjović sam na sam i minimalnie obok słupka! Gospodarze tylko patrzyli się jak Legia klepie piłkę
46' - Legia niezmiennie kontroluje przebieg spotkania. Czekamy na kolejne trafienia! Może Prijović?;)
46' - Sędzia dolicza 2 minuty
47' - Masłowski z 35 metrów wysoko nad poprzeczką...
48' - Koniec pierwszej połowy

45 minut za nami i choć Górnik miał swoje szanse, to Legia zrobiła swoje. A dokładniej Nikolić zrobił to, co do niego należało. Dwie bramki i możemy spokojnie wyczekiwać drugiej odsłony spotkania.
Henning Berg szykuje jedną zmianę. Na murawie pojawi się Ondrej Duda
Piłkarze wracają na murawę. Nemanja Nikolić nie poprawi swego dorobku strzeleckiego.

47' - Zmiana Legia:

Nemanja Nikolić -
Ondrej Duda
47' - Zmiana Górnik Łęczna:
Kamil Poźniak -
Przemysław Pitry
48' - Drugie 45 minut rozpoczęte. Oprócz trenera Berga, na roszadę zdecydował się także Jurij Szatałow
48' - Legioniści zaczynają od rzutu rożnego. Furman z narożnika...
49' - Piłka do Cernycha, strzał, ale broni Kuciak
49' - Duda do Prijovicia, który ma duuużo miejsca, więc wrzuca w stronę Kucharczyka, ale sędzia dopatrzył się minimalnego spalonego
50' - Górnik próbuje zaskoczyć legionistów akcją lewym skrzydłem. Dośrodkowanie, ale podopieczni Berga są bezbłędni w obronie
51' - Tymczasem Prijović z Masłowskim tuż przed polem karnym, ale ostatecznie żaden z nich nie oddał strzału, a futbolówka padła łupem Prusaka
52' - Basta do Pitrego, zgranie do Śpiączki, który składa się do strzału... Uderzenie z pierwszej piłki zza pola karnego, ale piłka szybuje ponad poprzeczką
53' - Broź, włącza się Guilherme, pokazuje się Duda... Piłka wędruje między legionistami, ale nie udaje zamknąć się akcji choćby strzałem
53' - Faulowany Guilherme. Czas na bramkę z rzutu wolnego...
54' - Brzyski decyduje się na strzał. Do celu 25 metrów, ale piłka powędrowała nad bramką
54' - Kolejny raz nieprzepisowo powstrzymany zawodnik Legii. Tym razem poszkodowany Kucharczyk
55' - Tym razem jest jeszcze bliżej do bramki Prusaka. Rysuje się szansa na 3-0
55' - Furman, Brzyski... Jeszcze wskazówki od Prijovicia. Legioniści tuż przed polem karnym
56' - Furman! Było blisko! Piłka powędrowała nieznacznie nad poprzeczką
56' - Teraz zagrnie do Prijovicia, ale uprzedza go Prusak, który wypuścił się poza obręb szesnastki
57' - Górnik podchodził pod pole karne Legii, ale szybko został spacyfikowany
57' - Dusan Kuciak może spokojnie rozwiązywać sudoku
58' - Łęcznianie na połowie legionistów... Piesio, Cernch w polu karnym i faul! Tylko, że to Rzeźniczak był poszkodowany, a i Broź padł na murawę jak świerk w tajdze
60' - Guilherme, Duda... Zwleka Słowak, więc przerzuca piłkę do Brzyskiego, Duda, Brzyski w pole karne i... Kucharczyk był bliski zakończenia akcji golem! Zabrakło naprawdę niewiele
60' - Kucharczyk występuje nominalnie jako skrzydłowy, ale baaardzo często widujemy go dziś w środku ofensywnej formacji
60' - Żółta kartka: Michał Pazdan (Legia)
61' - Pierwszy żółty kartonik w tym spotkaniu. Ukarany Pazdan po przewinieniu na Śpiączce
62' - Nowak z rzutu wolnego... Chciał zaskoczyć Dusana Kuciaka, ale ten nie musiał się wysilać. Piłka poszybowała daleko od celu
63' - Guilherme świetnie wyłsukał piłkę, podał do Furmana, który podciągnął bliżej pola karnego... Próba strzału z dystansu, ale nie ma co ukrywać. Dominik potrafi lepiej wykańczać takie akcje
63' - Broź, Rzeźniczak, Pazdan... legioniści bez pośpiechu, wymieniają podania
64' - W drugiej połowie w sektorze gości zawisły flagi #uwolnicMacka i PamiętaMY
64' - Jednak teraz strata w środkowej części boiska. Piesio idzie sam, zrobił ładnych parę metrów i uderza z dystansu... Nadal bez zagrożenia
64' - Tymczasem zwija się z bólu Guilherme. Trzyma się za łydkę zawodnik Legii
65' - Sztab medyczny przy zawodniku Henninga Berga. Leandro tylko przeprosił za swe zachowanie
66' - Broź, Kuciak wyekspediował piłkę w kierunku Prijovicia, ale to defensorzy z Łęcznej jako pierwsi dopadli do futbolówki
68' - Cernych schodzi do środka... Oj szukają, szukają tych strzałów z dystansu górnicy, ale zdecydowanie muszą popracować nad celnością. Kolejny raz piłka obiła reklamy
69' - Duda zgrywa do środka, ale tam nie było nikogo, żeby zamknąć akcję i wpakować piłkę na 3-0. Gdzie był Prijović?
70' - Swoją drogą, za nami już dobre 20 minut drugiej połowy i... z boiska wieje nieco nudą. Totalny spokój, zero zagrożenia. Sytuacja trochę podobna do tego, co oglądaliśmy tydzień temu z Podbeskidziem
70' - Furman fauluje Nikitovicia. Będzie szansa na wrzutkę w pole karne po stronie gospodarzy
71' - Wrzutka nie przyniosła zagrożenia... Tymczasem trener Szatałow dokonuje zmian
71' - Zmiana Górnik Łęczna:
Tomasz Nowak -
Łukasz Tymiński
Bartosz Śpiączka -
Jakub Świerczok
72' -
72' - Szkoleniowiec Górnika wyciągnął już komplet asów ze swego rękawa. Wkrótce się przekonamy czy to był tylko blef. Berg z twarzą wytrawnego pokerzesty, trzyma jeszcze swych dwóch jokerów na ławce
73' - Duda - Brzyski - Duda, ale Słowak osaczony przez rywali, nie mógł obsłużyć celnym podaniem swoich kolegów
74' - Masłowski, Guilherme, Broź na prawej stronie urywa się rywalowi, wpada w pole karne i.. odrobina zagubienia, ale jest jeszcze Guilherme, który blisko prowadzi piłkę, ale zabrakło zimnej krwi, żeby oddać strzał z najbliższej odległości!
74' - Co prawda "Gui" padł jeszcze na murawę, ale o rzucie karnym nie mogło być mowy
74' -
75' - Żółta kartka: Dominik Furman (Legia)
76' - Napędza się Górnik, ale wracający Furman ucieka się do faulu i reakcja sędziego mogła być tylko jedna
76' - Nikitović w pole karne... Pitry wyskakuje w powietrze, uderza głową, ale piłka przechodzi obok celu
78' - Furman, Dua, czeka na swoich kolegów. Zresztą Legia jakoś nie spieszy się z atakiem, wszak prowadzi 2-0, a do końca jeszcze kwadrans
78' - Być może Saganowski rozrusza towarzystwo. Doświadczony napastnik zara wejdzie na murawę
79' - Zmiana Legia:
Aleksandar Prijović -
Marek Saganowski
80' - Trener Berg zmienia dwie dziewiątki na jedną. Takie numery!
81' - Leandro na skrzydle, ale legioniści nie pozwolili mu pokazać swych umiejętności
81' - Tymczasem Pazdan z faulem na Świerczoku i rzut wolny dla Górnika. Do celu daleko, więc spodziewamy się wrzutki
82' -
82' - A jednak... Tymiński pomyślał: "A co, spróbuję!" No i huknął bezpośrednio. I tylko celnością dostosował się do swych kolegów z zespołu, który już próbowali zaskoczyć Kuciaka z dystansu
84' - Górnik teoretycznie mógłby ruszyć na Legię, ale teraz, to już za późno... Gospodarze sprawiają pogodzonych z losem i jeszcze obawiają się, że w przypadku szarży mogą zostać skarceni
85' - Guilherme.. leży na murawie. Prusak pomaga legioniście
86' - Zmiana Legia:
Costa Marques Guilherme -
Michał Żyro
86' - Guilherme opuścił plac gry na noszach, więc trener Legii od razu zdecydował się na zmianę
87' - Saganowski elegancko do Kucharczyka... Jednak ten nie zdołał opanować futbolówki. Swoją drogą, tą akcją "Kuchy" przypomniał o sobie, bo jakoś zaginął w akcji w ostatnich minutach
88' - Pitry, Cernych, łęcznianie przed polem karnym, ale odbijają się od legionistów
90' - Rzut wolny dla Górnika. Nikitović z wolneg w pole karne, ale Kucharczyk oddala potencjalne zagrożenie. Jeszcze rywale na prawej stronie... Saganowski dobrze w destrukcji
90' - Łęczna jeszcze chce zakończyć mecz honorowym trafieniem. Piłka z prawej strony i Świerczok głową... obok!
91' - Dobre zagranie Basty, nieco gorsze wykończenie jego kolegi
91' - Prusak znowu pomaga... Tym razem musi się rozruszać Szmatiuk
92' - Sędzia dolicza jeszcze 3 minuty
93' - Masłowski źle rozciągał grę... Cernych przejął piłkę, zagranie do Świerczoka, ale napastnik Górnika znalazł się na pozycji spalonej
94' - Jak tak dalej pójdzie, to nie będzie większego sensu rozgrywać drugich 45 minut
94' - Zawodnicy już wyczekuję końcowego gwizdka
95' - Koniec meczu!

Koniec! Legia pewnie i spokojnie wygrywa 2-0 w Łęcznej. Sprawę szybko załatwił Nemanja Nikolić, którego kolejne bramki pozwoliły ze spokojem obserwować drugie 45 minut.
Teraz czekamy na wieści z UEFA. Jutro europejska centrala orzecze czy w czwartek zagramy z FK Kukesi. Natomiast następne ligowe spotkanie już w niedzielę. Rywalom będzie zespół krakowskiej Wisły.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo i zapraszamy na więcej na Legionisci.com

Patriotycznie w Łęcznej

Po dwóch wyprawach pucharowych przyszła pora na pierwszy ligowy wyjazd w nowym sezonie. Do Łęcznej wybrało się ponad 300 kibiców ze stolicy. Legioniści podróżowali samochodami i wypełnili niewielki sektor na kameralnym obiekcie Górnika. Przed meczem ze stadionowych głośników słuchaliśmy powstańczej muzyki, za co należą się wielkie brawa dla organizatorów.

Na wyjście piłkarzy fani gospodarzy odśpiewali hymn Polski, a podczas minuty ciszy dołączyli do nich legioniści. Przy gnieździe miejscowych zawisł transparent o treści "63 dni chwały. 01.08.44 r. Pamiętamy!! Narodowa Łęczna". W pierwszej połowie na płocie w sektorze gości prezentowaliśmy flagę "Warszawiacy" oraz reprezentacyjną "Legia", a w górnej części sektora powiewało patriotyczne płótno "Wola 44".

Łęcznianie zgromadzili się na trybunach w ponad 7 tysięcy osób. Być może liczyli na powtórkę z grudnia, kiedy to Legia przegrała 1-3, jednak tym razem nie mieli powodów do radości. Po dwóch szybkich trafieniach Nemanji Nikolicia podopieczni Henninga Berga do końca kontrolowali przebieg meczu.

Po przerwie nastąpiła częściowa zmiana oflagowania. Płótno "Warszawiacy" zostało zastąpione przez flagę "#UWOLNICMACKA" oraz "PamiętaMY". Doping legionistów stał na dobrym poziomie. Przez długi czas śpiewana była melodyjna wersja "Jesteśmy zawsze tam". Co ciekawe obie ekipy tego dnia nie używały żadnych bluzgów. W naszym sektorze nie zabrakło tańczenia "walczyka labada" oraz "Niepokonanego miasta". Pogoda była sprzyjająca, więc końcówce padło hasło "cała Legia bez koszulek" i białe t-shirty zaczęły powiewać nad głowami śpiewających fanów.

Po szóstym zwycięstwie z rzędu zawodnicy podeszli pod sektor podziękowali za wsparcie. Kolejny wyjazd na Lubelszczyznę już za nieco ponad tydzień. W środę 12 sierpnia legioniści zagrają z Górnikiem w Pucharze Polski. Wcześniej czekają nas mecze (lub mecz) przy Łazienkowskiej. Na meczu z Wisłą prowadzona będzie akcja #UwolnicMacka. Szczegóły znajdziecie tutaj.