Ivan Peko 4
Tomislav Tomić 7
Mario Barić 9
Danijel Stojanović 20
78' Ognjen Todorović 17
Jasmin Mesanović 21
Oliver Petrak 25
Slobodan Jakovljević 27
49' Matija Katanec 32
75' Nemanja Bilbija 99
Nikola Vasilj 1
49' Anto Radeljić 6
75' Milos Zeravica 10
Benjamin Colić 15
78' Milos Filipović 55

Cel wykonany

Legia Warszawa wygrała 2-0 w rewanżowym spotkaniu 2. rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów ze Zrinjskim Mostar. Obydwa gole dla mistrzów Polski zdobył Nemanja Nikolić, który dał się we znaki mistrzom Bośni i Hercegowiny również przed tygodniem. Podopieczni Besnika Hasiego nie zagrali wielkiego meczu, ale cel został osiągnięty. Legioniści już mogą przygotowywać się do spotkania w kolejnej rundzie.

Od początku meczu do śmiałych ataków ruszyli goście. Zrinjski do awansu potrzebował strzelenia bramki, więc nie mając nic do stracenia zaczął odważnie grać w ofensywie. Pierwsze akcje legionistów nie kończyły się oddanie chociażby strzału na bramkę strzeżoną przez Dalibora Kozicia. Dopiero w 23. minucie na uderzenie zdecydował się Thibault Moulin. Francuz huknął z dystansu, jednak piłka poszybowała daleko obok celu. Chwilę potem do interwencji został zmuszony Arkadiusz Malarz, który złapał odważną próbę jednego z rywali. Niebawem "Wojskowi" wyszli na prowadzenie. Sędzia podyktował rzut karny za zagranie piłki ręką we własnym polu karnym jednego z Bośniaków. Do wykonania jedenastki podszedł Nemanja Nikolić i pewnym strzałem nie dał szans bramkarzowi rywali. Po objęciu prowadzenia przez Legię niestety obraz gry nie zmienił się. Zrinjski nadal był stroną bardziej aktywną, a podopieczni Besnika Hasiego nadal szukali sposobu na rozerwanie defensywy mistrza Bośni i Hercegowiny. Wkrótce "Niko" chciał zaskoczyć Kozicia uderzeniem z dystansu, ale ten nie miał kłopotów z obroną.

Na drugie 45 minut przyjezdni wyszli z jeszcze ambitniejszym nastawieniem. Zrinjski bardzo ładnie grał w piłkę i momentami prezentował się o wiele lepiej od swojego przeciwnika. Po godzinie gry swój zespół od utraty gola uratował Arkadiusz Malarz. Bramkarz mistrzów Polski w świetnym stylu obronił strzał z półwoleja jednego z piłkarzy Zrinjskiego. Ta niewykorzystana okazja zemściła się na przyjezdnych za chwilę. Kasper Hamalainen poprowadził akcję środkiem pola, podał do najlepszego strzelca gospodarzy, a ten w sytuacji sam na sam nie dał szans Daliborowi Koziciowi. Trzeba przyznać, że reprezentant Węgier prowadził tego dnia legionistów i to właśnie przez niego przechodziło większość akcji. W 71. minucie Thibault Moulin znakomicie podał do wybiegającego Adam Hlouska, ten odegrał do "Niko" i tym razem bramkarz Zrinjskiego wygrał z nim starcie. W 84. minucie Zrinjski był bliski gola kontaktowego. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego główkował Oliver Petrak i po raz kolejny świetnie interweniował Malarz.

Autor: Wiśnia

Witamy z Łazienkowskiej! Wtorkowy wieczór i mecz z rywalem o zerowej rozpoznawalności nie sprzyjają zainteresowaniu tym spotkaniem, więc dziś na stadion Marszałka Piłsudskiego przybędą najwierniejsi z najwierniejszych. Pierwsze flagi zaczynają powiewać na Żylecie, fani małymi grupkami zapełniają puste trybuny. Cel na dzisiejszy mecz jest jeden, bo innego nikt absolutnie nie chce sobie nawet wyobrażać. Zwycięstwo ze Zrinjskim i awans do kolejnej rundy eliminacji, które mają nam przynieść przynajmniej Ligę Europy. Oby piłkarze mimo średnio napiętej atmosfery na stadionie, do meczu podeszli silni i skoncentrowani - wówczas z pewnością będziemy cieszyć się ze zwycięstwa. Zatem napiszmy słowa, które często goszczą w naszych relacjach: po zwycięstwo, po awans, po podtrzymanie marzeń o Europie - do boju, Legio, marsz!
Bramkarze Zrinjskiego ruszają na rozgrzewkę, w sektorze gości zaczyna być słyszalny nieśmiały doping.
Zrinjski rusza na plac gry, z drużyny Legii pojawili się na nim na razie jedynie bramkarze.
Legioniści ruszają na rozgrzewkę, kibice dobitnie uświadamiają im co ci mają zrobić z przeciwnikiem.
Warto zwrócić uwagę na naszą drugą linię - Moulin, Jodłowiec i Guilherme. Środek pola powinniśmy mieć opanowany jak tabliczkę mnożenia.
"Dzisiaj kolejny najważniejszy mecz w historii Legii Warszawa". Lubimy naszego spikera, ale chyba dzisiaj go mocno poniosło ;)
Prezentacja składów obydwu zespołów.
Ruszyli! Po pierwsze zwycięstwo w sezonie!

1' - Zaczęli goście, ale już Legia przy piłce.
2' - Długie podanie Brozia do Moulina nie znajduje celu. Po chwili jednak przy piłce po raz kolejny legioniści.
2' - Dobre nabicie rywala przez Michała Pazdana.
2' - Świetna interwencja w obronie Thibo Moulina.
3' - Aut dla gości przy naszym polu karnym.
3' - Ależ zatańczył z obrońcami jeden z Bośniaków, róg dla Zrinjskiego!
3' - Strzał głową w okolice 4 piętra, wznowi Arek Malarz.
4' - Moulin piętą do Hlouska, ten do Kucharczyka, ale Michał traci piłkę. Zaraz jednak mamy aut obok szesnastki gości.
5' - I po raz kolejny Legia z linii bocznej.
5' - Nikolić bliski wypuszczenia Guilherme, ale zabrakło dokładności.
6' - Rzut wolny dla "Wojskowych" na środku boiska.
7' - Ruszył skrzydłem Broź, jednak został zablokowany przy linii końcowej. Legia jednak wciąż przy piłce.
7' - Hlousek wrzuca na głowę Nikolicia, a ten uderza wysoko ponad poprzeczką. Trzeba jednak dodać, że nie była to najprostsza piłka.
8' - Zrinjski próbuje ataku, ale kończy go na 30 metrze.
9' - Świetny przerzut Moulina na prawo, lecz akcja skrzydłowych kończy się fiaskiem.
9' - Guilherme przewraca rywala na jego własnej połowie.
10' - Groźną akcję gości znakomicie przecina Michał Pazdan.
11' - Guilherme rusza z kontrą, ma przed sobą uciekającego Nikolicia, ale bezpardonowo zostaje ścięty równo z trawą. Potrzebna pomoc medyczna, a mimo to arbiter nie sięga po kartkę.
12' - Moulin wypuszcza Hlouska lewą flanką, ale robi to minimalnie za mocno.
13' - Również lewą stroną boiska atakuje Zrinjski - w tym przypadku wyglądało to jeszcze słabiej.
14' - Hlousek kolejny raz nawinięty przez Peko. Lewczuk wyjaśnia w ostatniej chwili.
14' - Interwencja naszego obrońcy, korner dla przyjezdnych.
15' - Świetny wślizg Lewczuka i mamy kolejny róg dla gości.
15' - Zmiana Legia:

Costa Marques Guilherme -
Kasper Hamalainen
15' - Niestety, uraz jest zbyt poważny. Brazylijczyk musi opuścić boisko, Hamalainen stanie przed swoją szansą.
16' - Ależ zepsuta akcja przez Hlouska! Świetnie poklepali z Kucharczykiem, ale ostatnie podanie Czecha było jakimś nieporozumieniem.
17' - Nieporozumienie wśród atakujących legionistów, piłka w rękawicach Kozicia.
18' - Wolny dla Bośniaków na linii środkowej.
19' - Wrzutka gości w pole karne, nikt jej nie przecina i Legia rusza z atakiem.
20' - Moulin nabija obrońcę, arbiter wskazuje jednak na wznowienie od bramki. Wściekły "Niko" wdał się z nim w dyskusję.
20' - Znakomity odbiór Moulina!
20' - Ale zaraz strata kolegów, ech, ciężko się to ogląda...
22' - Dużo szarpaniny w środku boiska po obu stronach.
23' - Dogranie do Nikolicia w pole karne, tez zgrywa w stronę Kucharczyka, który wykłada piłkę Moulinowi, a Francuz trafia w nią tak, że futbolówka dziwnym lotem poszybowała w górną część Żylety.
24' - Strzał z dystansu na bramkę Malarza, ten na raty, ale łapie piłkę.
25' - Moulin kopie piłkę w porzeczki.
25' -
25' - Peko! Znów zakręcił obrońcami!
26' - Groźnie! Długie podanie o centymetry mija wbiegającego sam na sam z Malarzem napastnika!
27' - Broź dośrodkowuje i na jego szczęście piłka odbija się jeszcze od któregoś z rywali - chociaż aut.
27' - Karny dla Legii po zagraniu ręką!
29' - GOL! Nemanja Nikolić z karnego! (Legia)
30' - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Jeżeli istnieją pięknie strzelone rzuty karne, to "Niko" właśnie takiego wykonał! Węgier strąca pajęczynę z okienka bramki Kozicia!
30' - Nikolić! Pędzi nasz snajper pod linię końcową, gdzie zostaje zablokowany w ostatniej chwili. Róg!
31' - Moulin fatalnie z rzutu rożnego, kontra gości, a tę dobrym wślizgiem kończy Kucharczyk.
31' - Faulowany Hlousek na własnej połowie.
34' - Ucierpiał w walce o piłkę Aleksandrow, Bułgar na moment opuszcza boisko.
35' - Efektowną wymianę podań legionistów kończy mało efektowna strata Hamalainena.
36' - Źle podaje Aleksandrow i szansa na kontrę została zaprzepaszczona.
37' - Nikolić! Najpierw Węgier źle podał, ale obrońcy interweniowali w taki sposób, że ten znowu odzyskał piłkę. "Niko" więc uderzył z dystansu technicznym strzałem, który z problemami wyłapał Kozić.
38' - Niezła klepka Legii, ale finalne podanie do Nikolicia było za mocne. Po chwili Moulain traci piłkę, lecz jego błąd bardzo dobrze naprawia Lewczuk.
39' - "Legia Warszawa to nasza duma i sława" efektownie niesie się po dwóch trybunach.
40' -
40' - Moulain... Co się z nim dzisiaj dzieje, kolejne bardzo słabe podanie.
41' - Nieźle zapowiadała się akcja "Wojskowych" lewą stroną, ale na spalonym został złapany Kucharczyk.
43' - Dośrodkowanie Lewczuka na głowę Hamalainena, uderza Fin, ale dobrze łapie Kozić.
43' - Zablokowane prostopadłe podanie Brozia.
44' - Kontra Zrinjskiego i dobry blok naszej defensywy.
45' - Kontra LEgii...
46' - ...i mamy róg! Popędził Aleksandrow i huknął na bramkę, a w ostatniej chwili zablokował go jeden z obrońców!
47' - Kucharczyk z dystansu i zgadnijcie jak mogło się to skończyć?
47' - Doliczone 4 minuty.
49' - Rzut wolny dla gości jakieś 40 metrów od warszawskiej bramki..
49' - Piąstkuje Arek Malarz, na aut wybija Nikolić.
49' - Zmiana Zrinjski:
Matija Katanec -
Anto Radeljić
50' - Nie tylko my musieliśmy zrobić przymusową zmianę. Tymczasem jeszcze uderzenie przyjezdnych na bramkę, ale bardzo, bardzo niecelne.
50' - Koniec pierwszej połowy

Staniki może nie latają, ale dramatu też nie ma. Legia może nie miażdży Zrinjskiego, ale dość zdecydowanie przeważa. Oby nic głupiego nie przydarzyło się legionistom po przerwie, a spokojnie awansujemy dalej.
Piłkarze już na boisku.

46' - Od autu goście.
47' - Podanie z lewego skrzydła przejęte przez Bośniaków.
47' - Wolny dla Zrinjskiego w środku boiska.
48' - Rożny pod warszawską bramką.
48' - Wybicie i aut dla gości.
50' - Kucharczyk uruchamia Hlouska lewą stroną, Czech próbuje wrzucić piłkę w szesnastkę, ale zostaje zablokowany.
51' - Jodłowiec sfaulowany przy linii środkowej.
52' - Groźnie! Płaskie i mocne dogranie na 5 metr, gdzie wślizgiem na róg wybija je Pazdan!
52' - Futbolówka ląduje w rękach Malarza.
53' - Trochę komedia - wrzut Brozia z autu powtarzamy 3 razy, bo za każdym z nich na boisku były 2 piłki ;)
54' -
54' - PAZDAN!!! Ależ nam Michał teraz uratował tyłek znakomitym przecięciem!
55' - Znów świetnie blokuje Pazdan urywającego się Mesanovicia.
57' - A mogło być 2:0! Broź urywa się sam na sam i pakuje piłkę do siatki, ale wcześniej arbiter unosi chorągiewkę.
58' - Aut dla gości blisko pola karnego Legii.
59' - Obrońcy przejmują piłkę, wychodzą z kontrą legioniści, ale tę znów kończy spalony. Po chwili kolejny atak legionistów, tym razem zablokowany urywający się Nikolić.
59' - Róg dla Legii.
60' - Znów rożny, tyle że po drugiej stronie boiska.
61' - MALARZ!!! Kapitalna, instynktowna interwencja naszego golkipera! Róg!
61' - Broź daje się sfaulować i niebezpieczeństwo zostaje zażegnane.
62' - Błąd Pazdana w wybiciu, tym razem znakomitym wślizgiem naprawia go Moulain!
62' - GOL! Nemanja Nikolić! (Legia)
64' - NIGOOOOOOOOOOOOOOOOOLIĆ PO RAZ DRUGI!!! Wyszli z kontrą legioniści, dostrzegli urywającego się Nikolicia, ten otrzymawszy piłkę popędził sam na sam i płaskim strzałem po długim słupku nie dał szans bramkarzowi!
64' - Tym razem do wysiłku zmuszony Arek Malarz, ale pewnie chwyta piłkę.
65' - Rzut wolny dla "Wojskowych" na własnej połowie.
66' - Leży na murawie jeden z Bośniaków, potrzebna pomoc.
68' - Od autu goście.
69' - Długi przerzut do przodu, Mesanović przyjmuje piłkę w polu karnym, ale wcześniej zdążył spalić.
70' -
70' - Aleksandrow dośrodkowuje z prawej flanki w pole karne i mamy rzut rożny dla legionistów.
70' - Żół‚ta kartka: Igor Lewczuk (Legia)
70' - Żół‚ta kartka: Nemanja Bilbija (Zrinjski)
71' - Moulin wrzuca ze skrzydła zupełnie do nikogo.
72' - Ależ mogło być pięknie! Świetne wypuszczenie Moulina skrzydłem, ten wpada w pole karne, wykłada futbolówkę Nikoliciowi, ale ten musi jeszcze poczekać na hat-tricka, bo uderza prosto w bramkarza!
73' - Znów przed szansą "Niko"! Po raz kolejny urwał się sam na sam, lecz w ostatniej chwili dopadli do niego obrońcy!
74' - Dał się przepchnąć Hlousek i musiał faulować, dobrze, że skończyło się tylko na reprymendzie.
75' - Wolny bardzo blisko boku pola karnego, krótkie rozegranie, wycofanie i uderzenie wysoko ponad poprzeczką.
75' - Zmiana Zrinjski:
Nemanja Bilbija -
Milos Zeravica
76' - Zmiana Legia:
Nemanja Nikolić -
Michał Kopczyński
76' - Zmiana ta oznacza, że na pozycji wysuniętego napastnika zamelduje się Kasper Hamalainen.
77' - Przejęcie Kucharczyka i kolejna okazja do kontry, ale gwiżdże francuski arbiter, dopatrując się faulu.
78' - Kucharczyk próbował urwać się skrzydłem, było blisko.
79' - Zmiana Zrinjski:
Ognjen Todorović -
Milos Filipović
80' - Jodłowiec próbował przedrzeć się środkiem boiska, ale został zablokowany przez 3 rywali.
81' - Piro w sektorze gości.
83' - Strzał z dystansu na bramkę Malarza przechodzi obok słupka.
83' - Groźnie pod naszą bramką, Lewczuk wybija na aut.
84' - Aleksandrow fauluje przy linii bocznej na wysokości pola karnego, przed Zrinjskim szansa na dośrodkowanie.
84' - MALAAAAAAAAARZ!!! GENIALNA INTERWENCJA PO STRZALE GŁOWĄ!!! Róg!
85' - Zmiana Legia:
Michał Kucharczyk -
Tomasz Brzyski
86' - Na trybunach hymn państwowy, legioniści spokojnie rozgrywają piłkę.
88' - Ucierpiał Aleksandrow, piłka wybita poza boisko.
88' -
89' - Aleksandrow już na boisku, legioniści wznowią z rzutu wolnego na własnej połowie.
90' - Broź fauluje Filipovicia.
91' - Zrinjski podchodzi coraz bliżej, ale nasza obrona nieustannie wybija piłkę.
91' - Doliczone 3 minuty.
92' - Brzyski nieco za mocno do Kucharczyka, który wbiegał prawą stroną.
92' - Mały pinball w polu karnym Legii, ale sytuacja opanowana.
93' - Niedokładne dogranie "Brzytwy", aut dla gości.
94' - Koniec meczu!

No i koniec, mamy to, choć inaczej przecież być nie mogło. Spotkanie zdecydowanie nie należało do pięknych czy nawet ładnych, ale najważniejsze jest zwycięstwo. Drabinkę mamy tak ustawioną, że 4 runda eliminacji, dająca nam grę w Lidze Europy, powinna być formalnością. Dziękujemy za śledzenie relacji, pracującym życzymy wyspania się przed jutrzejszą pracą, a wczasowiczom udanego wypoczynku. Dobranoc!
Fotoreportaż z meczu

To nie koniec europejskiej przygody

Cel wykonany - Legia wywalczyła awans do kolejnej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów. Frekwencja po raz trzeci z rzędu nie należała do najlepszych, nie przekroczyła nawet 13 tysięcy. Miejmy nadzieję, że z kolejnymi meczami, wróci również nasza forma z końcówki sezonu i skończą się wymówki związane z obecnością na trybunach. Na Łazienkowską przyjechali kibice z Mostaru i pokazali się z bardzo dobrej strony.
Dla Chorwatów zamieszkujących 100-tysięczne miasto na południu Bośni i Hercegowiny, wyjazd do Warszawy nie należał do zbyt tanich. Jednak w Warszawie stawili się w dobrej jak na swoje możliwości liczbie - ok. 150 osób i mieli ze sobą 14 niewielkich flag. Ponadto przyjezdni mieli ze sobą kilkadziesiąt chorągiewek w barwach klubowych i pojedyncze większe sztycówki. Przez całą pierwszą połowę machali wszystkimi flagami i zdzierali gardła - ponoć naprawdę przyzwoicie, choć na Żylecie nie dało się ich usłyszeć. W drugiej połowie ekipa Ultras Zrinjski odpaliła kilka stroboskopów i w bardzo przyzwoitym stylu pożegnali się z europejskimi pucharami. Na pewno pozostawili po sobie dobre wrażenie, zarówno po meczu w Mostarze, jak i na naszym stadionie.

Sprzedaż biletów na wtorkowe spotkanie wyglądała podobnie jak na ostatnie mecze o Superpuchar, czy z Jagiellonią. Powoli. Kolejny raz dzikie tłumy ustawiły się do kas biletowych tuż przed rozpoczęciem spotkania. To prawdziwy fenomen, że w dobie Internetu, komuś chce się stać w kolejce przez godzinę.

Na Żylecie od samego początku panowała mobilizacja - wszak od wyniku tego meczu zależała dalsza gra naszego klubu w europejskich pucharach. "Jazda z k..., hej Legio jazda z k..." - rozpoczęli legioniści. Od samego początku. Dopingowaliśmy głośno, ale wydaje się, że na Jagiellonii było trochę lepiej. Na pewno było kilka niezłych momentów oraz sporo wspólnych śpiewów z pozostałymi trybunami. Tak śpiewaliśmy m.in. "Warszawę", czy "Kto wygra mecz", po czym następowała zmiana i stroną pytającą była wschodnia. Trzeba im oddać, że tego dnia dawali radę i momentami wydzierali się konkretnie.

Mecz na pewno nie był z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych - przyjezdni robili wszystko, by strzelić bramkę. Mieliśmy trochę szczęścia, że sędzia podyktował w 30. minucie rzut karny dla Legii, który na bramkę zamienił Nikolić. W drugiej połowie "Niko" dorzucił drugiego gola, który zapewnił nam awans do trzeciej rundy eliminacyjnej. Żyleta do samego końca dopingowała na wysokich obrotach, zaś 5 minut przed końcem cały stadion odśpiewał hymn narodowy.

Po meczu podziękowaliśmy piłkarzom za awans i pozostaje nam czekać do środowego wieczora na mecz AS Trencin z Olimpiją Lublana. Od wyniku tego meczu zależy, czy czekać nas będzie wyjazd do Żyliny, czy do stolicy Słowenii. Tak, czy inaczej już dziś warto pomyśleć o urlopie, bowiem wyjazdowe spotkanie rozegramy w przyszłym tygodniu, na razie wciąż nie wiadomo, czy we wtorek, czy w środę.

Wcześniej jednak, bo już w najbliższą sobotę, przy Łazienkowskiej kolejny mecz ligowy, ze Śląskiem Wrocław. Początek o 20:30. Kibiców gości tym razem nie będzie, bowiem na wrocławianach ciąży zakaz wyjazdowy za spotkanie z Górnikiem z poprzedniego sezonu.

Frekwencja: 12 784