(46' Ognjanovic) Radoniec
Brnovic
Sędzia główny Jacek Granat (Warszawa)

Drago dziękujemo!

Drago rozdawał wszytkim autografy! - fot. Woytek Dzisiejsze spotkanie towarzyskie między Legią a Partizanem Belgrad było doskonałą okazją, by oficjalnie pożegnać byłego szkoleniowca “Wojskowych”, Dragomira Okukę. Mimo że pogoda była nienajlepsza i fakt, iż mecz został wcześnie rozegrany, bo o 17:00, na trybunach stadionu zebrało się ok. 5000 osób. Zanim rozpoczęło się spotkanie, Drago otrzymał masę pamiątek. Od prezesa Legii dostał przepiękną srebrną paterę, od Andrzeja Piórkowskiego reprezentującego Stowarzyszenie Kibiców wiązankę kwiatów (zamówiona na tę okazję kryształowa piłka z przyczyn losowych nie dotarła na czas, ale jak zapewnił prezes, zostanie dostarczona kurierem do Belgradu), od Wiesława Gilera (NL) złoty sygnet z herbem Legii oraz, ku zaskoczeniu większości zebranych na Łazienkowskiej, od Eugeniusza Kolatora pamiątkowy proporzec. Po wręczeniu upominków Jacek Granat dał znak do rozpoczęcia zawodów. W składzie Legii zabrakło Marka Saganowskiego, który został powołany do reprezentacji oraz Wojciecha Szali, który dochodzi do siebie po kontuzji. Natomiast goście wystąpili bez kilku piłkarzy powołanych do kadry na mecz z Włochami.
Spotkanie rozpoczął Partizan. Przez pierwsze minuty spotkania dominowali goście i po chwili byli bliscy zdobycia bramki. Płaskim strzałem po ziemi Bojan Brnovic chciał zaskoczyć Artura Boruca i... udało mu się, bo futbolówka minęła naszego golkipera, lecz uderzyła w słupek. To było pierwsze i, jak się później okazało, nie ostatnie ostrzeżenie dla piłkarzy, że powinni bardziej uważać w obronie. Później gra się wyrównała i toczyła głównie w środkowej części boiska. Coraz to pomocnicy Legii próbowali uruchomić podaniem, zarówno Svitlicę, jak i Garcię, jednak to nie przyniosło spodziewanego efektu. Goście zaś początkowo mieli problemy z opanowaniem piłki. Powodem była mokra murawa, którą zrosił deszcz. Legioniści w pierwszej połowie wykonywali kilka razy rzuty rożne, jednak wykończenie akcji nie było najlepsze. Na przeszkodzie stawał bramkarz Partizanu, Ivica Krajl, który bronił bardzo pewnie. Pod koniec pierwszej połowy mogło zrobić się 1-0 dla gości, ale ponownie Brnovic trafił w słupek. Na 4 minuty przed końcem pierwszej odsłony następiła zmiana w szeregach Legii. Kontuzjowanego Manuela Garcię zmienił Tomasz Sokołowski II. Chwilę później sędzia zakończył pierwszą połowę spotkania. Na tablicy widniał wynik bezbramkowy. W przerwie zebranych na trybunach rozgrzewały cheerleaderki z zespołu Hasao.
Na drugie 45 minut meczu zawodnicy Legii wyszli w lekko zmienionym składzie. Za Artura Boruca wszedł Andrzej Krzyształowicz. Natomiast w szeregach gości Taribo Westa zmienił Marinković, a za grającego z numerem 6 Radoniecia wszedł Ognjanović. Początkowe minuty drugiej odsłony to obustronne ataki na bramkę rywala. W 58. minucie było bardzo groźnie w polu karnym Legii, ale swymi umiejętnościami bramkarskimi popisał się Krzyształowicz. Chwilę później z kontrą wyszli piłkarze Legii, jednak piątka zawodników “Wojskowych” nic nie zdziałała. Jednak co się odwlecze to nie uciecze i kilkadziesiąt sekund później kibice warszawskiej drużyny cieszyli się z gola zdobytego przez Stanko Svitlicę. W 61. minucie gry boisko opuścili Jacek Zieliński oraz Łukasz Surma, a w ich miejsce weszli Marek Jóźwiak i Jacek Magiera. Niedługo potem obaj dali znać o sobie. “Beret” sfaulował rywala na tyle mocno, że ten musiał opuścić murawę na noszach. Natomiast Magik był bliski zdobycia bramki w 68. minucie spotkania, ale piłka wyszła na róg. Kilka sekund później za faul ukarany został Dickson Choto. Jednak wykonianie rzutu wolnego przez gości pozostawiło wiele do życzenia. Piłka odbiła się od muru legionistów i wyszła na rzut rożny. Zaraz potem Legia wyprowadziła szybką kontrę, jednak będąc sam na sam z bramkarzem Jacek Magiera fatalnie spudłował! Chwilę później Lothar Mattheaus dokonał dwóch zmian. Za Savicia oraz Tomka Rząsę desygnował do gry Milovicia i Jeremicia. Na prawie kwadrans przed końcowym gwizdkiem sędziego doszło do ostrego starcia między Tomaszem Jarzębowskim a Ognjanoviciem. W efekcie zawodnik Partizanu został ukarany żółtym kartonikiem. Zaraz potem goście wykonali rzut rożny, ale na posterunku był bramkarz Legii, który złapał futbolówkę na raty. W przeciągu trzech minut dokonano trzech zmian. Dwie w zespole gospodarzy (Gmitrzuk zmienił Choto, a Njumculevic Svitlicę) oraz jedną w szeregach gości (Radakovic za Zavisicia). Pozostawało coraz mniej minut do końca gry i legioniści przeprowadzili groźną akcję, ale Partizana od utraty bramki uchronił słupek. W międzyczasie owacjami na stojąco został nagrodzony Aleksandar Vuković, bo w jego miejsce wszedł Rosłoń. Druga odsłona została przedłużona o 2 minuty i w ciągu tych 120 sekund goście mogli doprowadzić do remisu, ale ponownie Andrzej Krzyształowicz popisał się wspaniałą paradą. Mimo prowadzenia, zawodnicy Legii chcieli zdobyć kolejną bramkę, ale akcję przerwał Jeremić. Zrobił to na tyle brutalnie, że Jacek Granat ukarał go żółtą kartką. Kilka sekund po tym zdarzeniu sędzia z Warszawy zakończył spotkanie.
Piłkarze Legii podziękowali kibicom za nieustanny doping, a ci podziękowali... ponownie Dragomirowi Okuce za okres, który spędził na Łazienkowskiej. Warszawianie nie grali może zachwycająco, ale mimo to udało im się strzelić gola dającego zwycięstwo nad ekipą, która będzie grała w tej edycji Ligi Mistrzów.

Autor: Fumen

Pomeczowe wypowiedzi

Lothar Mattheus (trener Partizana): Uważam, że był to bardzo interesujący mecz przyjaźni. Na dobrym poziomie i toczący się w dobrym tempie. Dla mnie było bardzo istotne, że gracze, którzy w ostatnim czasie nie mieli możliwości gry, taką możliwość dostali. Oczywiście każdy chciałby taki mecz wygrać, ale nie udało się. Gratuluję Legii zwycięstwa. Niektórzy moi gracze podjęli walkę i dostaną szansę wejścia do zespołu, ale niektórzy niestety stracili ją i jestem nimi rozczarowany. Mieliśmy wiele okazji do objęcia prowadzenia, niestety bardzo nam w tym przeszkadzał słupek. W grze decydują zdobyte bramki, niestety nie udało nam się żadnej zdobyć i nie mogliśmy wygrać tego meczu. W Legii jest wielu dobrych graczy, świetnie wyszkolonych technicznie, zdyscyplinowanych i to powinno wystarczyć, by Legia odegrała jakąś rolę w Lidze Mistrzów.

Dariusz Kubicki (trener Legii): Chciałbym zacząć od podziękowań dla trenera Mattheusa i Partizana. Zdaję sobie sprawę, jak mocno obecnie ta drużyna przygotowuje się do Ligi Mistrzów, ale jednak znalazła czas, żeby tutaj przyjechać. Jestem również bardzo zadowolony, że mogłem zachować cykl ligowy dzięki możliwości grania z bardzo silnym przeciwnikiem. Cieszę się również, że wszyscy zawodnicy, którzy grali nie przestraszyli się drużyny, która jest w tej chwili wyżej notowana od nas i odnieśli skuteczne zwycięstwo. Na pewno przeżywaliśmy również trudne chwile na boisku, ale szczęście dopisywało moim zawodnikom i w końcówce zeszliśmy z boiska jako zwycięzcy. Oczywiście wynik jest drugorzędną sprawą, ale dobrym przyzwyczajeniem jest wygrywać wszystkie mecze, w których się bierze udział. Z tego co się orientuję, Manuel Garcia ma stłuczony mięsień czworogłowy i to stłuczenie było tak bolesne, że zawodnik ten nie mógł dłużej przebywać na boisku.

Autor: Mishka

Dodatki
Zapowiedź

Towarzysko z Ligą Mistrzów, żegnamy Okukę!

Pożegnamy Drago w meczu z uczestnikiem Ligi Mistrzów - fot. Woytek Od kilku lat polskie drużyny nie potrafią awansować do piłkarskiej Ligi Mistrzów. Jednak już w najbliższy piątek na Łazienkowskiej będziemy gościli uczestnika tegorocznych rozgrywek LM - Partizan Belgrad. Podopieczni Lothara Matthaeusa przylecą do stolicy na towarzyskie spotkanie z Legią. W ten sposób działacze Legii postanowili wypełnić kibicom dwutygodniową przerwę od ligowej piłki. Dodatkową, ale jednocześnie najważniejszą, atrakcją piątkowego wieczoru będzie obecność Dragomira Okuki. Tego Pana chyba nie musimy przedstawiać :-). Popularny "Drago" przyjeżdża do Warszawy, aby oficjalnie pożegnać się z kibicami. Będziemy mieli znakomitą okazję, aby mu jeszcze raz podziękować za zdobyte trofea (Mistrzostwo i Puchar Ligi) i wspaniałe chwile, w których mogliśmy dzięki niemu uczestniczyć.

Na to spotkanie chyba nie trzeba specjalnie zapraszać. Bilety na Żyletę będą o 7 zł tańsze niż na ligowy mecz, na przykład z Łęczną... a przeciwnik pierwsza klasa! Ciężko przewidzieć ostateczny skład Legii, ale możemy zaryzykować, że trener Kubicki wystawi najsilniejszą jedenastkę. W bramce Boruc, na obronie Choto, Zieliński, Szala, Jarzębowski, w pomocy Sokołowski I, Surma, Vuković i Kiełbowicz. W ataku zaś zagra dwóch zawodników z trójki Svitlica, Garcia i Wróblewski. Zabraknie tylko Marka Saganowskiego, który przebywa na zgrupowaniu reprezentacji Polski.

W drużynie Partizana zobaczymy Tomasza Rząsę, który od dwóch miesięcy gra w Belgradzie. Trener Partizana traktuje mecz z Legią jako ostatni sprawdzian przed występami w rozgrywkach Ligi Mistrzów i zamierza wystawić najsilniejszy skład. W poprzednim sezonie Partizan zdobył mistrzostwo Serbii i Czarnogóry. Kolejnym smaczkiem tego meczu będzie postać Aleksandara Vukovića. Popularny "Vuko" jest zapalonym kibicem Partizana, byłym zawodnikiem Partizana i podkreśla z pełną świadomością, że jest to dla niego najważniejszy klub (a zaraz po nim Legia;-)).

Mecz z Partizanem będzie znakomitą okazją do kontynuowania akcji "Pełny Stadion". Zabierzcie dziewczyny, koleżanki, chłopaków i kolegów ;-). Zamiast do kina warto wybrać się na Łazienkowską, gdzie odbędzie się piękny spektakl. Na pewno nie zabraknie również atrakcji na trybunach. Bilety już można nabywać w kasach na Łazienkowskiej od 10 do 17 oraz w salonikach prasowych Kolportera. Zapraszamy!

Autor: Woytek