Michał Pazdan 2
Adam Hlousek 14
Vadis Odjidja-Ofoe 8
Michał Kopczyński 15
56' Thibault Moulin 75
77' Guilherme 6
42' Michał Kucharczyk 18
Nemanja Nikolić 11
Radosław Majecki 30
Maciej Dąbrowski 5
77' Łukasz Broź 28
56' Tomasz Jodłowiec 3
42' Steeven Langil 7

Powrót króla

Legia Warszawa wygrała w niedzielę na wyjeździe z Ruchem Chorzów, dzięki czemu przesunęła się w górę ligowej tabeli. Obydwie bramki dla mistrzów Polski wypracował Nemanja Nikolić, który wpisał się na listę strzelców w pierwszej i a w drugiej po jego strzale rykoszet zaliczył Rafał Grodzicki. Było to dla niego pierwsze trafienie w tym sezonie ekstraklasy. Trzeba przyznać, że tego dnia legioniści prezentowali się dużo lepiej od swoich przeciwników i w pełni zasłużenie sięgnęli po trzy punkty.

Przez pierwsze minuty spotkania nieco lepiej prezentowali się piłkarze Legii, którzy kilkukrotnie przedostali się pod pole karne przeciwników. W 10. minucie po raz pierwszy groźnie było w szesnastce warszawskiej drużyny, kiedy Rafał Grodzicki zamykał dośrodkowanie z rzutu wolnego od Patryka Lipskiego. Chwilę potem podopieczni Besnika Hasiego powinni objąć prowadzenie. Nemanja Nikolić po błędzie obrońcy znalazł się w sytuacji sam na sam z Kamilem Lechem, ale posłał piłkę obok słupka. Za moment po wrzutce od Michała Kucharczyka z woleja huknął Vadis Odjidja-Ofoe i niestety futbolówka nieznacznie przeleciała obok celu.
W 21. minucie Thibault Moulin dalekim zagraniem uruchomił "Kuchego", ten złamał akcję do środka i z jego próbą bez problemów poradził sobie bramkarz Ruchu. Cztery minuty później Odjidja-Ofoe znalazł sobie sporo miejsca przed polem karnym, wykorzystał to mocno uderzając w kierunki bramki, jednak niestety trafił w słupek. Potem gra mistrzów Polski wyglądała nieco gorzej. Wkrótce błąd w narożniku boiska popełnił Adam Hlousek, który łatwo dał się ograć Kamilowi Mazkowi. Pomocnik gospodarzy wbiegł w szesnastkę Legii, gdzie został powstrzymany przez Michała Pazdana. Pięć minut przed przerwą wynik spotkania wreszcie otworzył Nemanja Nikolić. Napastnik Legii wybiegł do podania od Thibaulta Moulina i tym razem nie dał już najmniejszych szans Kamilowi Lechowi. Pierwsze 45 minut upłynęło pod znakiem przewagi graczy Besnika Hasiego, którzy wprawdzie nie zdominowali swojego rywala, ale w pełni kontrolowała boiskowe wydarzenia.

W 54. minucie z szybką kontrą ruszyła Legia. Bartosz Bereszyński popędził prawym skrzydłem, wypuścił Steevena Langila, którego strzał sparował do boku Kamil Lech. Z biegiem czasu widowisko straciło na atrakcyjności. Dużo więcej działo się na trybunach, gdzie kibice gospodarzy chcieli sforsować płot i dostać się w okolice sektora legionistów. W 73. minucie z półwoleja mocno strzelił jeden z gospodarzy. Piłka poszybowała jedna wysoko ponad bramką. Niebawem Nemanja Nikolić po raz drugi stanął przed szansą pokonania bramkarza Ruchu. Reprezentant Węgier doszedł do podania od Tomasza Jodłowca i przy drobnej pomocy Rafała Grodzickiego (rykoszet) piłka wpadła do bramki. Od tego momentu przyjezdni starali się spokojnie rozgrywać akcje i dowieźć korzystny wynik do końcowego gwizdka.

Autor: Wiśnia

16:45 -Witamy ze stadionu w Chorzowie! Do rozpoczęcia meczu jeszcze godzina i 15 minut. Legioniści właśnie sprawdzili stan murawy

17:21 - W sektorze gości już większość legionistów. Piłkarze właśnie wybiegli na rozgrzewkę

17:54 - Na stadionie około 7 tysięcy widzów. Sektor gości wypełniony. Czekamy na rozpoczęcie meczu

17:57 - Piłkarze wychodzą na boisko. Legia na biało. Ruch na niebiesko
Rozpoczną gospodarze

1' - Za mocne podanie na skrzydło i z autu rozpocznie Broź
2' - Pazdan przerywa akcję gospodarzy, wybijając piłkę na aut
3' - Dziś na pozycji defensywnego pomocnika gra Michał Kopczyński. Przed nim występują Odjidja-Ofoe i Moulin
4' - Niezła akcja Legii. Kucharczyk wypuścił skrzydłem Nikolicia, ten rozegrał piłkę z Hlouskiem, ale dośrodkowanie tego ostatniego padło łupem obrońców
4' - Lewczuk wykopuje piłkę daleko od własnego pola karnego
5' - Nikolić zastosował pressing na bramkarzu, ale ten kopnął futbolówkę minimalnie obok głowy napastnika Legii
6' - Faulowany Kopczyński
6' - Nieudane wyprowadzenie piłki przez Odjidję
6' - Na spalonym Piotr Ćwielong
7' - Szybka kontra Legii zainicjowana przez Odjidję. Guilherme zwolnił atak i wycofał piłkę. Z prawej strony dośrodkował Bereszyński, ale za mocno i przejął ją w drugim narożniku Kucharczyk
8' - Faulowany Guilherme
9' - Moulin nie pobiegł do piłki zagranej w pole karne przez Guilherme
10' - Faul Lewczuka na Araku
11' - Lipski dośrodkował z wolnego w pole karne do niekrytego Grodzickiego, ale na szczęście potem Lewczuk wybił na rzut rożny
13' - Rzut rożny dla Ruchu po tym jak Pazdan zablokował dośrodkowanie Lipskiego
13' - Hlousek głową daleko wybił piłkę
14' - Znakomita okazja dla Legii... piłka odbiła się od zawodnika Ruchu i wróciła do Nikolicia. Ten był sam na sam z Lechem, ale strzelił obok słupka!
15' - Dośrodkowanie Kucharczyka... piłka spadła na 16 metr do Odjidji, który huknął ale obok słupka!
17' - Faul Kopczyńskiego w ataku
19' - Aut dla Legii na wysokości pola karnego
19' - Faul Lewczuka
21' - Strzał Kucharczyka z narożnika pola karnego - spokojnie broni Lech
23' - Za mocne podanie Kucharczyka do Hlouska
24' - Żół‚ta kartka: Bartosz Bereszyński (Legia)
25' - Szybka akcja Legii zainicjowana przez Pazdana, Moulin podaje prostopadle do Niko, ale niedokładnie i piłka padła łupem Lecha
26' - Słupek ratuje Ruch!
26' - Odjidja-Ofoe zdecydował się na mocne uderzenie z 20 metrów, ale piłka po rykoszecie trafiła w słupek
28' - W odpowiedzi akcja Ruchu. Dośrodkowanie na głowę Araka, który przedłużył do Ćwielonga. Ten uderzył z pierwszej piłki ale bardzo niecelnie
29' - Faul Odjidji-Ofoe około 35 metrów przed bramką Malarza
31' - Dośrodkowanie Lipskiego przeleciało nad głowami atakujących
31' - Przerwa na uzupełnienie płynów. Dziś w Chorzowie jest około 27 stopni i świeci słońce
36' - Hlousek stracił piłkę w narożniku i Pazdan musiał naprawiać jego błąg
38' - Akcja Odjidji-Ofoe... wpadł w pole karne i sprytnie odegrał dośrodka, ale nie połapali sie w tym koledzy
38' - Długa piłka z prawej strony od Guilherme do Kucharczyka... ale za lekko i przejął ją obrońca
39' - GOL! Nemanja Nikolić! (Legia)
40' - GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLL!!!! Przejęcie piłki przez Kucharczyka, Moulin szybko wypuścił Nikolicia, który wpadł w pole karne i strzelił wysoko tuż przy słupku po krótkim rogu! 1-0!
41' - Langil wejdzie na boisko
42' - Kucharczyk utykając opuszcza boisko.
42' - Zmiana Legia:

Michał Kucharczyk -
Steeven Langil
46' - Moulin na skrzydło do Bereszyńskiego... a ten traci piłkę
46' - Sędzia doliczył 3 minuty
47' - Dośrodkowanie Mazka zdecydowanie za mocne. Od bramki Malarz
48' - Dośrodkowanie Mazka zdecydowanie za mocne. Od bramki Malarz
49' - Dośrodkowanie Guilherme za mocne
49' - Koniec pierwszej połowy

Do przerwy legioniści prowadzą 1-0 po trafieniu Nikolicia.
Zawodnicy wrócili na murawę

49' - Żół‚ta kartka: Igor Lewczuk (Legia)
49' - Legionista ukarany za faul w środku boiska
51' - Nieporozumienie Moulina z Guilherme
51' - Kopczyński dobrze odebrał piłkę rywalom
51' - Hlousek wybija piłkę na aut
53' - Za mocne podanie na skrzydło do Ćwielonga
54' - Langil ograny we własnym polu karnym, na szczęście strzał zablokowany i tylko rzut rożny
54' - Do wejścia szykuje się Tomek Jodłowiec
55' - Szybka akcja Bereszyńskiego, podanie na skrzydło do Langila, który uderza ale bramkarz wybija
56' - Moulin dostaje piłkę w polu karnym, ale zamiast strzelić to odgrywa prosto w obrońcę
56' - Moulin strzela fatalnie nad poprzeczką
56' - Z rozgrzewki zbiega także Aleksandar Prijović
56' - Zmiana Legia:
Thibault Moulin -
Tomasz Jodłowiec
57' - Żół‚ta kartka: Paweł Oleksy (Ruch)
58' - Guilherme próbował sam wbiec w pole karne, ale mu się to nie udało
60' - Faulowany Kopczyński
62' - Odjidja nie doszedł do podania w ataku
62' - Teraz Malarz zmuszony do interwencji nogami we własnym polu karnym
62' - Zmiana Ruch:
Kamil Mazek -
Miłosz Przybecki
63' - Trwa wymiana słownych uprzejmości między kibicami Legii i Ruchu
63' - Chorzowianie rzucają w sektor Legii
64' - Legioniści ściągają flagi
64' - A gospodarze mocują się z bramą ale już interweniuje ochrona
65' - Przerwa w grze na uzupełnienie płynów
66' - Zmiana Ruch:
Patryk Lipski -
Bartosz Nowak
67' - Odbiór Langila. Nikolić sam środkiem... źle podał do Jodłowca
68' - Dobra interwencja Pazdana w obronie
68' - Na trybunach spokój.
69' - Bereszyński faulowany tuż przed polem karnym rywali
69' - Żół‚ta kartka: Piotr Ćwielong (Ruch)
70' - Dośrodkowanie Guilherme prosto w mur
70' - Kibice gospodarz rzucają w policję, która ustawiła szpaler przy płocie
74' - Zmiana Ruch:
Jakub Arak -
Łukasz Moneta
75' - Faul Jodłowca około 30 metrów do bramki Legii
75' - Fatalnie wykonany stały fragment gry przez chorzowian
76' - GOL samobójczy! Rafał Grodzicki! (Ruch)
76' - GOOOOOOOOOOL!!!! 2-0!
77' - Akcja rozpoczęła się od przypadkowej piłki którą przejął Jodłowiec, podał na bok do Nikolicia, który wpadł w pole karne i pokonał Lecha! Przy strzale był jeszcze rykoszet Grodzickiego i to jemu musi być zapisany ten gol.
77' - Zmiana Legia:
Costa Marques Guilherme -
Łukasz Broź
79' - Broź wybija piłkę na rzut rożny
81' - Malarz wypiąstkował piłkę dośrodkowaną w pole karne Legii
82' - Rzut rożny dla Legii wywalczył Langil
83' - Langil na skrzydle... słabo, ale obrońca wybił na rożny
83' - Krótkie rozegranie Odjidji z Nikoliciem, a potem za mocne dośrodkowanie. Bereszyński przejął w drugim narożniku, minął rywala, ale legioniści wycofali piłkę
84' -
84' - Wydaje się, że legioniści kontrolują przebieg meczu
88' - Kopczyński wybija piłkę dośrodkowaną z rożnego
89' - Broź faulowany przy linii bocznej
89' - Żół‚ta kartka: Łukasz Moneta (Ruch)
90' - Niecelny strzał z główki Jodłowca po dośrodkowaniu w pole karne
91' - Na spalonym Nikolić
91' - Sędzia dolicza 3 minuty
94' - Koniec meczu!

Fotoreportaż z meczu
Legia Warszawa wygrała w niedzielę na wyjeździe z Ruchem Chorzów, dzięki czemu przesunęła się w górę ligowej tabeli. Obydwie bramki dla mistrzów Polski wypracował Nemanja Nikolić.

Chorzowscy kamieniaRze i szabRownicy

Pod koniec minionego tygodnia prawie wszyscy żyli losowaniem fazy grupowej Ligi Mistrzów i ogarnianiem biletów lotniczych do Madrytu i Lizbony, tudzież zapewnieniem sobie miejsca na meczach domowych Champions League. Chyba właśnie zamieszanie europejskimi pucharami sprawiło, że część osób jakby zapomniała o naszym ligowym obowiązku, czyli obecności w Chorzowie, który co prawda nie do końca przypomina Madryt, ale w niedzielny wieczór było tam nie mniej słonecznie.

Wyjazd do Chorzowa zaplanowano na niedzielne południe z dworca Warszawa Zachodnia. Podróż pociągiem specjalnym mijała bez problemów i po postoju w Sosnowcu, gdzie dosiedli się nasi bracia z Zagłębia, ruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku Chorzowa. Po niespełna 4-godzinnej podróży, z dworca Chorzów Batory ruszyliśmy z buta w eskorcie policji w kierunku stadionu, który jak na dzisiejsze realia, jest najbardziej odstającym od standardów obiektem w polskiej ekstraklasie, szczególnie pod względem widoczności. Eskortująca nas policja przy bramkach wejściowych na stadion odpaliła armatkę wodną z dwiema szczyptami gazu, do tego traktowała niepełnosprawnych kibiców Legii w agresywny sposób - zupełnie tak, jakby kule, którymi podpierają się były kijami baseballowymi...

Warto dodać, że chorzowianie odpowiednio przed meczem przygotowali się na nasz przemarsz, jego trasę "upiększając" hasłami skierowanymi w naszą stronę, świadczącymi o swoich kompleksach.
Od momentu pojawienia się na pastwisku, znajdującym się tuż za sektorem dla przyjezdnych, mieliśmy ponad 90 minut do rozpoczęcia meczu. Przy panującym tego dnia upale i braku jakiegokolwiek zadaszenia stadionu, nie było to najmilsze półtorej godziny, ale w końcu doczekaliśmy się rozpoczęcia spotkania.

Ruch pojawił się na tym meczu w dobrej liczbie - na trybunach było łącznie ok. 9 tysięcy kibiców. W młynie wywiesili m.in. płótno "FCK ISIS" oraz transparent skierowany do jednego ze swoich fanów przebywających po drugiej strony muru. Od początku meczu w sektorze znajdującym się bezpośrednio za buforem, zaczęła zbierać się chorzowsko-łódzka brać, która po kilkunastu minutach spotkania, wywiesiła na ogrodzeniu transparent skierowany w stronę naszego sektora - "Legio chcecie zostać naszym fanclubem???". Szybko odpowiedzieliśmy gospodarzom okrzykiem "Żydek, Niemiec i milicjant - to jest wasza koalicja". Oczywiście nie mogło zabraknąć wzajemnych uprzejmości.

W drugiej połowie chorzowianie, wzorem swoich przyjaciół z RTS-u, zaczęli ciskać w nasz sektor kamieniami. Kilka osób ucierpiało, a kamienie przez kilkanaście minut fruwały w końcu w obie strony. "Niebiescy" po pewnym czasie ruszyli na bramkę za swoją trybuną i byli bliscy wyrwania jej. Zanim jednak to nastąpiło, zza stadionu wybiegły "kaski", które ustawiły się wzdłuż ogrodzenia na buforze, uniemożliwiając rozwalenie furtki. W tym momencie chorzowianie całą amunicję zaczęli kierować w policję. Ci odpowiadali gazem oraz petardami rzucanymi w sektory gospodarzy (również z gazem). Z naszego sektora intonowane były odpowiednie okrzyki - "Zawsze i wszędzie..." oraz "Hej k..., zostaw kibica". Po kilkunastu minutach sytuacja uspokoiła się, a chorzowianie opuścili dotychczasowy sektor, przenosząc się bliżej młyna.

Z naszej strony doping tylko momentami stał na niezłym poziomie. Mieliśmy kilka głośniejszych pieśni, poza tym bez szału. Powodów do radości nie brakowało, bowiem nasi gracze wygrali drugi mecz ligowy w tym sezonie i choć widoczność z sektorze gości jest beznadziejna, piłkę w siatce jeszcze jako tako da się zauważyć. Dopingu chorzowian nie ma co oceniać - na tym stadionie akustyka jest prawie taka sama jak widoczność. Ruch odpalił w trakcie meczu... jedną racę. Nie wiemy co miała ona coś symbolizować - może niski stan konta ultras Niebieskich?

Po meczu, gdy miejscowi opuszczali trybuny i rozchodzili się po swoim mieście, nam pozostało spędzenie na trybunie półtorej godziny, a następnie kolejnych 30 minut na chorzowskim pastwisku. W między czasie dowiedzieliśmy się, że gospodarze postanowili zawiązać nową grupę - szabRownicy, która w niektórych wagonach naszego "specjala" pozostawiła niezły syf. Pomeczowy przemarsz na dworzec był szybki i sprawny, podobnie jak podróż powrotna i około 2:30 zameldowaliśmy się w Warszawie.

Przed nami przerwa na mecze reprezentacji, po której na trybuny wrócimy za dwa tygodnie, kiedy czekać nas będzie wyjazdowy mecz z Termaliką, a parę dni później mecz przy Ł3 z Borussią Dortmund.