Miroslav Radović 32
Michał Kopczyński 15
Tomasz Jodłowiec 3
Vadis Odjidja-Ofoe 8
76' Waleri Kazaiszwili 9
89' Tomas Necid 24
Radosław Cierzniak 33
Jakub Czerwiński 4
76' Guilherme 6
89' Kasper Hamalainen 22

Gościnna Gdynia

Legia udanie zaingaurowała rok 2017 pewnie wygrywając w Gdyni. Przez większość meczu mistrzowie Polski kontrolowali sytuację, choć nie grali na swym najwyższym poziomie. Niemniej zarówno z wyniku, jak i gry możemy być całkiem zadowoleni.

W 3 minucie po skrzydle popędził Marciniak, dośrodkował, ale piłka została zblokowana i wyszła na rzut rożny. Po dobrej wrzutce Barisić groźnie uderzył głową, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. Chwilę potem sędzia przerwał mecz ze względu na dym z rac, który poleciał na boisko.
W 7 minucie to Legia rozegrała swój pierwszy interesujący atak. Ofoe minął rywali, zagrał na skrzydło do Radovicia, ale nieco za mocno i futbolówka wyszła za linię końcową.

W pierwszym kwadransie Legia wypracowała sobie optyczną przewagę, przede wszystkim dzięki opanowaniu środka pola. Problemem było jednak stwarzanie sytuacji strzeleckich. Arka swoich szans szukała w kontratakach. Okazja nadarzyła się w 15 min. po niedokładnym zagraniu Jodłowca w środkowej strefie. Skrzydłem pomknął Da Silva, ale mistrzowie Polski zdążyli zorganizować się w obronie i zablokować dośrodkowanie. Strzał kończący atak był już bardzo niedokładny.

W 18 minucie znów gospodarze mieli swoją okazję. Dąbrowski podał futbolówkę na 25 metr prosto pod nogi Da Silvy, ten przyjął, przymierzył się do strzału, ale piłka odskoczyła na nierówności i poleciała daleko od bramki Malarza.

Chwilę potem bliscy powodzenia byli legioniści. Necid otrzymał górną piłkę w polu karnym, przyjął na klatkę piersiową, obrócił się z obrońcą na plecach i uderzył, ale i jemu nie pomogła murawa i skończyło się słabym strzałem.

W 26 minucie legioniści szybko rozegrali atak, wymieniając kilka podań i z boku pola karnego faulowany był Jędrzejczyk. Ofoe dośrodkował z wolnego, a Dąbrowski uderzył głową. Pomylił się o metr i piłka przeleciała nad poprzeczką.

Po pół godzinie sytuacja na boisku nie zmieniła się. Legia prowadziła grę, miała wysoką przewagę w posiadaniu piłki, ale nie stworzyła sobie żadnej sytuacji strzeleckiej. Gdynianie zaś grali swoje, przyczajeni głównie na własnej połowie i mądrze ustawieni. Warto przy tym dodać, że "Wojskowi" grali jednak za wolno, brakowało zmiany tempa.

Wreszcie w 39 minucie legioniści trafili do siatki. Radović rozegrał piłkę z Vako, ten odegrał do Ofoe, który w polu karnym wypatrzył Necida. Czech był nieco z prawej strony "szesnastki" i zdecydował się wstrzelić futbolówkę. Minęła ona wszystkich obrońców, a akcję zamknął Jodłowiec i zrobiło się 0-1.

Legia dobrze zakończyła też I połowę. Po szybkim rozegraniu i pięknym podaniu Vako, Necid był bliski przejęcia piłki w polu karnym. Niestety ubiegł go Jałocha.

Druga połowa rozpoczęła się od czterech dynamicznych ataków Legii, ale żaden z nich nie zakończył się powodzenieiem. Za każdym razem brakowało wykończenia.

Podopieczni Magiery nie ustawali jednak w staraniach i osiągnęli sporą przewagę. Arka nie potrafiła wyjść z własnej połowy. Mecz toczył się pod dyktando mistrzów Polski.

Gospodarze pierwszy atak po zmianie stron wyprowadzili w 54 minucie, ale obrona "Wojskowych" spokojnie sobie z nim poradziła. Po chwili jednak arkowcy zwietrzyli swoją szansę i spróbowali ponownie. W efekcie czego wywalczyli rzut rożny, który zakończył się ... kontratakiem Legii.
Z tej przewagi niewiele jednak wynikało. Dopiero w 64 minucie po kolejnej koronkowej akcji Vako uderzył zza pola karnego, ale piłka minęła prawy słupek. Był to jeden z wielu ataków mistrzów Polski. Często brakowało w nich zdecydowania lub dokładności.

W 67 minucie na strzał z 20 metrów zdecydował się wprowadzony parę minut wcześniej Formella. Uderzył za lekko i mimo rykoszetu piłka wylądowała w rękach Malarza. Gospodarze byli bliscy powodzenia w 71 minucie, gdy po rzucie rożnym Da Silva zgrał piłkę głową do Formelli i on również głową posłał futbolówkę tuż obok prawego słupka bramki.

W ostatnich 20 minutach Arka wreszcie się przebudziła, wykorzystując niemrawość gości w środku pola i odważniej ruszyła do ataków. W 73 minucie po dośrodkowaniu Formelli Szwoch lekko uderzył głową i Malarz nie miał problemów z obroną.

Po chwili Legia opanowała jednak sytuację i ponownie uzyskała przewagę w środku pola, co wyniknęło również z tego, że trener gospodarzy zastąpił napastnikiem jednego z pomocników. Na boisku działo się niewiele. Dopiero w 82 minucie ładnie z dystansu uderzył Ofoe.

W doliczonym czasie swoją szansę mieli jeszcze arkowcy, gdy po sprytnym rozegraniu rzutu wolnego Marciniak dobrze główkował. Malarz był jednak na posterunku i zbił piłkę na rzut rożny. Chwilę potem arbiter zakończył mecz.

Witamy z Gdyni! Żeby móc napisać to zdanie czekaliśmy prawie 5 lat - ostatnio Gdynię odwiedziliśmy w 2012 roku, gdy wygraliśmy 2-1 w Pucharze Polski. Pojedynki z Arką w ogóle wyglądają dla nas bardzo korzystnie - w całej historii tych starć przegraliśmy jedynie 2 razy. Ostatnią porażkę pamiętamy doskonale i miejmy nadzieję, że dzisiejszym meczem legioniści zrewanżują się gdynianom z nawiązką. Innego rezultatu niż zwycięstwo nikt sobie chyba nie wyobraża i nie chce wyobrażać. Do pierwszego miejsca w tabeli nadrobiliśmy już 8 punktów, zostały jeszcze 4, więc tylko zwycięstwo będzie dla nas kolejnym schodkiem na drodze do nieba. Wspólnie postawmy więc jeszcze jeden krok! Po 3 punkty, po zwycięstwo, po rewanż, po to, by w czerwcu móc wznieść w górę upragnione trofeum: Do boju, Legio, marsz!!!
Piłkarze obydwu drużyn sumiennie przygotowują się do spotkania. Do pierwszego gwizdka niecałe pół godziny!
No dobra, zespół, który wyszedł z grupy w Lidze Mistrzów, ma obowiązek pokonać beniaminka. Na dworze -15, ale nam jest gorąco - liczy się tylko wygrana.
Ostatnio przegraliśmy z Arką w Gdyni w...1978 roku. Nie wypada psuć takiej passy, prawda? ;)
Prezentacja składów obydwu zespołów.
Ruszyli! Legio, tylko zwycięstwo!!!

2' - Zaczęła Legia, na nich!
2' - Akcja środkiem pola, Kazaiszwili na skrzydło, tam Arka wybija futbolówkę.
3' - Ależ strata Kopczyńskiego, w ostatniej chwili naprawił ten błąd Hlousek, wygrał walkę z rywalem, nabił go i od bramki Malarz.
4' - Niezłe racowisko w sektorze Arki - i dobrze, będzie cieplej ;)
4' - Próba zagrania do przodu środkiem pola, ale przejmują gospodarze, kontra i na róg nasza obrona.
5' - Ojojojojoj! Ależ groźny strzał Barisicia przechodzi tuż nad poprzeczką!
5' - Sędzia przerywa mecz - za dużo dymu na boisku.
7' - Wracamy do gry.
7' - Sprytne podanie Odjidji do Necida zewnętrzną częścią stopy, ale poradzili z nim sobie obrońcy.
7' - Rzut wolny dla Arki na środku boiska.
8' - Szwoch kopie prosto w nogi obrońców - zacznie grę Arek Malarz.
8' - Odjidja niedokładnie do przodu.
9' - Ależ piękna akcja Odjidji! Belg kapitalnie przeszedł 4 obrońców, ale finalne podanie do Radovicia okazało się odrobinę za mocne!
9' - Dobry pressing Vako, mamy aut.
10' - Vadis zatrzymany w polu karnym Jałochy, od bramki wypożyczony legionista.
11' - Bożok fauluje Radovicia, tylko słowne upomnienie.
11' - Dobry pressing Necida - Czech poszedł do końca i choć sfaulował, to mógł podobać się jego ciąg na piłkę.
12' - Dobra interwencja Pazdana - gospodarze od linii bocznej.
13' - Łukasiewicz kopie w kierunku naszej bramki, a toczącą się piłkę łapie Malarz.
13' -
13' - I aut dla Legii.
14' - Legioniści naciskają w ataku, ale nie mogą oddać strzału - szczelnie jest póki co zamknięta gdyńska defensywa.
14' - Marciniak brzydko fauluje Radovicia w środku pola.
15' - Jędrzejczyk świetnie zatrzymuje Szwocha.
16' - Fatalne podanie Jodłowca! Groźna kontra Arki zakończona niecelnym strzałem Hofbauera!
17' - Hlousek nie za ładnie potraktował jednego z rywali - wolny dla gospodarzy.
18' - Hlousek wrzuca ze skrzydła, ale nie było w tym ani siły, ani precyzji. Od bramki golkiper miejscowych.
18' - Kapitalnie zaczął akcję Necid, ale atak zwolnił tempo.
19' - Radović uciekał skrzydłem, ale zagrał piłkę ręką.
20' - Dąbrowski, co też on uczynił! Fatalna strata, ale strzał Da Silvy bardzo słaby, ufff...
21' - Konta Legii, podanie do Necida, Czech bierze na plecy obrońców, obraca się z piłką i... praktycznie podaje bramkarzowi.
21' - Dośrodkowanie w naszą szesnastkę, rykoszet i rzut rożny dla Arki.
22' - Żół‚ta kartka: Michał Marcjanik (Arka)
23' - Odjidja uciekał z futbolówką i Marcjanik chamsko złapał go za koszulkę.
23' - "Dzidzia" w pole karne... Necid tylko musnął piłkę, która wyszła na aut bramkowy.
24' - Podanie do czeskiego napastnika trafia w rękawice Jałochy.
24' - Aut dla "Wojskowych."
25' - Piękny wślizg Jodłowca!
25' - Odjidja niedokładnie w pole karne, ale utrzymujemy się przy piłce.
25' - Faul Jędrzejczyka na Bożoku.
26' - Przejęcie Hlouska, ale zatrzymany nasz obrońca - mamy jednak jeszcze jeden aut.
27' - Bożok odpłaca się "Jędzy" tym samym, ale robi to przy własnym polu karnym. Świetna szansa na dośrodkowanie.
28' - Dąbrowski! Strzał obrońcy przechodzi tuż nad poprzeczką!
28' - Wolny dla Arki na środku pola.
30' - Dobry odbiór Vako, piłka zagrana do przodu, ale przejmują rywale.
30' - Świetnie Kazaiszwili! Podszedł do końca, wygarnął piłkę praktycznie spoza boiska i wywalczył róg!
30' -
31' - Pazdan niepotrzebnie wybija poza boisko.
31' - I znów z linii bocznej miejscowi.
32' - Strzał Odjidji po świetnym rajdzie Hlouska zablokowany.
32' -
33' -
33' - Dąbrowski... przewraca się, kontra Arki, blokuje ją Pazdan i mamy korner.
35' - Ajajaj! Piękny rajd Vadisa, Kazaiszwili podaje do Necida, ten chce się urwać sam na sam, ale w ostatniej chwili blokuje to wślizg obrońcy!
36' -
36' - Michał Pazdan! Ależ klasa naszego stopera, przepięknie zatrzymał rywala, nabijając go i spokojnie wznowi grę Arek Malarz.
37' - Necid... wybitnie nie wyszło mu przyjęcie i szansa na kontrę zmarnowana.
37' - Aut dla gospodarzy blisko naszej szesnastki.
38' - Ech, nie najlepiej to wygląda. Legioniści ciągle o jedno tempo za wolni, teraz nie popisał się Kopczyński i tracimy futbolówkę.
39' - Świetna interwencja Jędrzejczyka w obronie.
40' - Dąbrowski... podaje do wymyślonego przyjaciela poza linią końcową.
40' - GOL! Tomasz Jodłowiec! (Legia)
42' - GOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Kapitalne podanie Kazaiszwilego na skrzydło, tam Necid płasko podaje wzdłuż bramki i z najbliższej odległości piłkę do siatki pakuje Jodłowiec! Tomku, oby to był początek Twojego wielkiego powrotu! Legio, jedziemy z nimi!!!
42' - Co ten Vadis zrobił, fatalna strata!
43' - Blok Jędrzejczyka, aut.
44' - Arka wciąż przy piłce, ale nie ma pomysłu jak zagrozić warszawskiej bramce.
45' - Groźnie! Strzał Hofbauera mógł zaskoczyć, ale Malarz na posterunku!
46' - Ajajaja! Kapitalna piłka Kazaiszwilego do Necida, ale świetne wyjście z bramki Jałochy zażegnało niebiezpieczeństwo!
47' - Kontratak Legii!
47' - Kontratak Legii, ale kończy go niedokładne podanie.
48' - Bardzo mądra gra Odjidji - dał się sfaulować i mieliśmy rzut wolny.
48' - Jeszcze atak Arki...
49' - JEZUS MARIA! Dwa strzały, dwa bloki obrońców!
49' - Koniec pierwszej połowy

No i byliśmy już w opałach, ale udało nam się dotrwać do przerwy. Nie jest źle, prowadzimy i mamy nadzieję prowadzić również po końcowym gwizdku. Tymczasem przerwa, wracamy za 15 minut!
Piłkarze na boisku.

46' - Zaczyna Arka, ale błyskawicznie przejmują piłkę "Wojskowi".
47' - Niedokładne podanie, od bramki Jałocha.
48' - Necid, ależ to zepsuł! Uciekali legioniści 2 na 1, a Czech podał prosto w obrońcę!
48' - "Dzidzia" prostopadle do Kopczyńskiego, ale 24-latkowi zabrakło centymetrów by opanować piłkę.
48' - Vadis ze skrzydła prosto w ręce Jałochy.
50' -
50' - Piękna akcja Legii! Świetna piłka Dąbrowskiego do Odjidji, ten wrzuca na głowę Necida, ale strzał Czecha z trudem wyłapuje golkiper!
51' - Świetne przecięcie Kopczyńskiego, przy piłce Legia.
51' - Obrońcy Arki na chaos wybijają futbolówkę z własnej szesnastki.
52' - Strata Vadisa, ale zaraz wywalczyliśmy aut.
52' - "Wojskowi" z linii bocznej tuż przy polu karnym.
53' -
53' - Necid dogrywa ze skrzydła, obrońcy wybijają poza boisko.
54' - Od bramki zaczyna Konrad Jałocha, po nieudanej akcji naszego zespołu.
54' - Dąbrowski znów podaje na stratę, Arka przy futbolówce.
55' - Kapitalnie Kazaiszwili! Gruzin znakomicie wyprowadził w pole rywali i został sfaulowany.
55' - Ojojoj, złe wybicie Malarza na aut.
56' - Hlousek bardzo dobrze blokuje, korner dla miejscowych.
57' - Przejęcie Legii, Odjidja wyprowadza akcję, ale osamotniony jest zmuszony do wycofania piłki. Budujemy atak pozycyjny.
58' - Gospodarze przy piłce, ale znakomicie przejął Hlousek, kontra!
59' - Vako zagubił się trochę w dryblingu, stracił piłkę, ale odzyskujemy ją po chwili.
60' - Strata i kontra Arki...
61' - Wyratowaliśmy się, legioniści znów przy piłce.
62' - Kazaiszwili wpadł w sidła 4 stoperów - musiał stracić piłkę mimo świetnego dryblingu.
62' - Zmiana Arka:

Miroslav Bożok -
Dariusz Formella
Antoni Łukasiewicz -
Yannick Kakoko
63' - Piłka trafia do rękawic Arka Malarza.
63' - Spokojne rozegranie w szeregach "Wojskowych".
64' - Vadis... podanie prosto w dwóch stoperów.
65' - ALEŻ GROŹNIE! Radović wpada w pole karne, wycofuje do Odjidji, ten jeszcze do Kazaiszwilego i soczyste uderzenie Gruzina przechodzi obok lewego słupka!
66' - Kopczyński uderza na bramkę, chociaż... wcale tego nie chciał. Pomocnik Legii po prostu został nabity przez rywala.
66' - I kolejna szansa, ale sprzed nóg Necida, w ostatniej chwili futbolówkę wyłuskał jadący na wślizgu obrońca!
67' - Pazdan bardzo mądrze na aut.
67' - Strzał z dystansu ledwo dotoczył się do bramki Malarza - spokojny chwyt naszego golkipera.
68' - Dobre wybicie Dąbrowskiego poza boisko.
68' - Faul na Jodłowcu, odzyskujemy futbolówkę.
69' - Powolnie budują akcję legioniści.
70' - Strata, kontratak miejscowych, ale dobra interwencja naszego obrońcy kończy atak.
70' - Próba zagrożenia gdyńskiej bramce, ale zbyt lekkie było to dośrodkowanie ze skrzydła.
71' - Strata Hlouska i znakomite wybicie Pazdana!
71' - CO TAM SIĘ STAŁO?! Zupełnie niepilnowany Formella uderza z 5 metrów głową i niewiadomym sposobem nie trafia w bramkę!
72' - Faulowany Marciniak w środku pola.
73' - Znakomicie wybija Pazdan, ale znów atak gdynian!
74' - Arkadiusz Malarz! Pewnie chwyta uderzenie głową - oj, Arka nabrała wiatru w żagle, trzeba to skończyć.
74' - Hlousek poza boisko.
74' - Świetne wybicie Dąbrowskiego!
74' - Ufff, nareszcie odzyskujemy futbolówkę - aut dla "Wojskowych".
75' - Faulowany Necid blisko linii środkowej.
76' - Kolejna strata w środku pola...
76' -
76' - Żół‚ta kartka: Dominik Hofbauer (Arka)
77' - Zmiana Arka:
Mateusz Szwoch -
Przemysław Trytko
77' - Zmiana Legia:
Waleri Kazaiszwili -
Costa Marques Guilherme
77' - W Arce komplet zmian, po stronie Legii dopiero pierwsza.
78' - Necid... Mógł wypuścić Odjidję sam na sam, ale kopie prosto w rywala...
79' - Dąbrowski powalony na murawę. Rozegrajmy spokojnie, stwórzmy sobie sytuację i strzelmy gola. Dobry plan, co?
80' - Odjidja wyłuskał futbolówkę, Radović próbował przejść wzdłuż linii końcowej ale nic z tego - zacznie Konrad Jałocha.
81' - Jodłowiec kasuje rywala - na szczęście obeszło się bez kartki.
82' - Arka Gdynia w natarciu, dośrodkowanie i pewny chwyt warszawskiego bramkarza.
82' - Kolejne podanie nie sięga Necida... Jakby odcięli tam z przodu prąd...
83' - Odjidja!!! Ależ huknął Belg z dystansu, zabrakło centymetrów by pokonać Jałochę!
84' - Guilherme dał się sfaulować - rzut wolny blisko boku szesnastki gospodarzy.
84' - Nic z tego - wrzutka prosto w ręce bramkarza.
84' - Aut dla gdynian.
85' - Pazdan po profesorsku kasuje atak.
85' - I robi to po raz kolejny! Arka od linii bocznej.
85' - Tym razem na aut Hlousek.
86' - Radović wdał się w ryzykowny drybling pod własnym polem karnym i na szczęście został sfaulowany.
87' - Ech... idealna sytuacja na sam na sam, ale Necid na spalonym.
87' - Dąbrowski wybija poza boisko.
88' - Radović fatalnie podaje w stronę Necida - przejmują rywale.
89' - Ręka Barisicia, ufff.... Uspokójmy grę, bo robi się niebezpiecznie.
90' - Kontra Legii!
90' - Zmiana Legia:
Tomas Necid -
Kasper Hamalainen
90' - Jałocha zacznie po faulu w ataku jednego z naszych piłkarzy.
90' - Żół‚ta kartka: Costa Marques Guilherme (Legia)
91' - Brzydki faul Guilherme, wolny dla Arki i niebezpieczna szansa...
91' - Ufff... Strzał przechodzi daleko obok bramki.
91' - Doliczone 2 minuty.
92' - Dąbrowski wybija daleko do przodu.
92' - Gospodarze od autu.
93' - Kakokooooo - wysoko ponad poprzeczką.
93' - Aut dla "Wojskowych."
93' - Koniec meczu!

No i mamy to! Ten mecz był jak obrzydliwe lekarstwo - ledwo dało się to przełknąć, ale cholernie pomogło. Legia odnosi cenne, choć wymęczone zwycięstwo i teraz pozostaje jej czekać na wynik meczu Lechii z Jagiellonią - bardzo prosilibyśmy o remisik ;) Dziękujemy za bycie z nami podczas relacji i zapraszamy na pomeczowe materiały na legionisci.com. My tymczasem uciekamy, bo odmarzło nam wszystko, co tylko mogło odmarznąć. Dobranoc!