10 Erik Grendel 81'
11 David Ledecky 62'
21 Sandi Arcon
24 Meik Karwot
46' Arkadiusz Malarz 1
61' Łukasz Broź 28
Maciej Dąbrowski 5
Artur Jędrzejczyk 55
Adam Hlousek 14
Guilherme 6
46' Michał Kopczyński 15
Thibault Moulin 75
Mateusz Szwoch 20
Dominik Nagy 21
Kasper Hamalainen 22
46' Radosław Cierzniak 33
Łukasz Moneta 13
Rafał Makowski 19
Sebastian Szymański 53
61' Krzysztof Mączyński 31
Konrad Michalak 17
46' Armando Sadiku 99

Falstart

Legia Warszawa przegrała aż 1-3 na inaugurację ligowego sezonu z beniaminkiem Górnikiem Zabrze. Gospodarze prowadzili już nawet różnicą trzech trafień po golach Hiszpanów - Igora Angulo (dwóch) oraz Daniego Suareza. W końcówce rozmiary porażki zmniejszył Armando Sadiku, który strzelił bramkę w swoim debiucie dla mistrzów Polski. Podopieczni Jacka Magiery zaprezentowali się bardzo słabo i ich porażka była niestety zasłużona.

Przez pierwsze kilkanaście minut lepsze wrażenie sprawiał Górnik, który nie przestraszył się rywalizacji z mistrzami Polski. Gospodarze atakowali rywali wysokim pressingiem i nie pozwalali im w ofensywie na zbyt wiele. W 8. minucie na uderzenie z dystansu zdecydował się Thibault Moulin, ale piłka przeleciała obok lewego słupka. Niebawem zabrzanie dopięli swego i wyszli na prowadzenie. Dani Suarez odnalazł się w zamieszaniu w polu karnym i mocnym strzałem pokonał Arkadiusza Malarza. Z biegiem czasu gra Legii wcale się nie poprawiała. Górnik bardzo dobrze bronił i sytuacji bramkowych dla przyjezdnych było jak na lekarstwo. W 37. minucie wreszcie coś się ruszyło, kiedy Guilherme wpadł w szesnastkę Górnika, gdzie został powstrzymany przez Tomasza Loskę. Cztery minuty przed przerwą z rzutu wolnego huknął Maciej Dąbrowski i instynktownie zachował się golkiper z Zabrza, ratując swój zespół.
W 43. minucie... drugi gol dla Górnika. Igor Angulo popędził z piłką przez pół boiska z łatwością uciekając Arturowi Jędrzejczykowi. W sytuacji sam na sam spokojnie pokonał bramkarza Legii strzałem po ziemi, a co najgorsze przypadkowo uderzył legionistę kolanem w głowę. Malarz musiał zostać natychmiast odwieziony do szpitala, a jego miejsce między słupkami zajął Radosław Cierzniak. Do końca pierwszej połowy nie działo się już nic wartego odnotowania. Legia wyglądała słabo i co najgorsze niewiele wskazywało na to, aby ten stan rzeczy miał się po przerwie zmienić.

Na drugą połowę Legia wyszła nastawiona dużo bardziej ofensywnie. Na murawie pojawił się debiutujący Armando Sadiku, który zastąpił Michała Kopczyńskiego. W 53. minucie kontaktowego gola mógł zdobyć Kasper Hamalainen, który minimalnie chybił główkując po wrzutce ze skrzydła. Niebawem zagroził Górnik. Z dystansu szczęścia spróbował jeden z gospodarzy, ale bardzo pewnie na linii zachował się Radosław Cierzniak. Po godzinie gry swojego drugie trafienie zdobył Igor Angulo. Napastnik Górnika wykorzystał błąd obrony i w sytuacji sam na sam nie dał szans golkiperowi z Warszawy. Niebawem znów szansa dla gospodarzy, ale uratował swoich kolegów Cierzniak. W odpowiedzi Nagy do Hamalainena, ten sam na sam, lecz górą Loska. Pomimo zmian w składzie oczy dalej bolały, kiedy patrzyło się na dyspozycję "Wojskowych". Nie wychodziło im kompletnie nic - od wyprowadzenia piłki, przez podania, aż po strzały. Kwadrans przed końcem z dystansu mocno kopnął Armando Sadiku, ale bramkarz Górnika nie miał żadnych problemów z dobrą interwencją. Dziesięć minut przed końcem Albańczyk dostał podanie od Dominika Nagy'a i huknął z półwoleja nie dając szans bramkarzowi! Obudziło to jeszcze nadzieję w szeregach legionistów, która trwała do ostatnich minut. Niestety, nic się już nie zmieniło i Legia przegrała z beniaminkiem na otwarcie sezonu.

Autor: Wiśnia

19:00 - Witamy z Zabrza! Pora na pierwszy ligowy mecz w tym sezonie. Ostatnia nasza wizyta na tym stadionie nie była dla nas szczęśliwa. Tym razem nie widzimy innej opcji niż wyjazd z Zabrza z zwycięstwem.
19:02 - Poznaliśmy skład Legii. Jest kilka zmian w porównaniu do ustawieniu z poprzedniego meczu. Na ławce rezerwowych usiadł Krzysztof Mączyński. Na swój debiut poczeka również Armando Sadiku, który także jest na rezerwie
19:16 - Trybuny powoli się zapełniają. Dzisiaj oczekiwany jest komplet publiczności, czyli około 22 708 kibiców.
19:50 - Na stadionie rozbrzmiewa orkiestra. A po obydwu stronach rozgrzewają się już bramkarze obydwu zespołów
19:52 - Są i piłkarze Legii, którzy został przywitani gwizdami kibiców gospodarzy... Mistrza Polski już jakiś czas nie widzieli ;)
20:16 - Piłkarze schodzą już do szatni, co oznacza, że za kilkanaście minut zaczynamy
20:27 - Ruszyli!
20:28 - Losowanie stron i za moment początek meczu. Rozpocznie Legia

2' - Moulin wrzuca z lewej strony do Guilherme, ale Górnik przejmuje piłkę
3' - Pierwsza próba gospodarzy, ale bardzo niecelna i od bramki spokojnie zacznie Arkadiusz Malarz
5' - Górnik nie przestraszył się mistrza Polski i stara się atakować wysokim pressingiem
6' - Żół‚ta kartka: Costa Marques Guilherme (Legia)
6' - I już pierwsza kartka dla Legii... Guilherme zrobił wślizg, ale zamiast w piłkę to trafił w Michała Koja
8' - Z dystansu odważnie uderzył Thibault Moulin! Ale piłka przeleciała obok lewego słupka
11' - Jak na razie dużo walki w środku pola, ale mało okazji strzeleckich
11' - Będzie rzut rożny dla Górnika
12' - Zero zagrożenia ze strony napastników, ale legioniści nie potrafili utrzymać się przy piłce i w ataku znowu rywale
14' - Faulowany Guilherme na połowie Legii
15' - Na spalonym Nagy
17' - GOL! Dani Suarez! (Górnik Z.)
17' - Zza pola karnego Damian Kądzior, który został zablokowany i kolejny rzut rożny
19' - I niestety...
20' - Kolejny raz wracają koszmary stałych fragmentów gry. Wrzutka z prawej strony i po zamieszaniu w szesnastce piłkę do bramki z najbliższej odległości wpakował Dani Suarez...
20' - Pora się obudzić, bo jak na razie Legia nie pokazała dosłownie nic
23' - Rzut rożny dla Legii, ale nic z tego...
24' - Sędzia wskazał na jedenasty metr! Ale.... po chwili refleksji odgwizdał wcześniejszego spalonego... Szkoda!
25' - Z daleka jeden z piłkarzy Górnika i kolejny korner
27' - Faulowany przed polem karnym piłkarz Legii i będzie okazja do wyrównania
28' - Ostro potraktowany przy bocznej chorągiewce Dominik Nagy. Rzut wolny
31' - Na razie kompletnie nie klei się gra Legii. Zero celnych strzałów po stronie mistrza Polski
33' - Kolejne przewinienie Górnika w bocznej strefie boiska
33' - Szwoch na głowę obrońcy z Zabrza i tylko rzut rożny
37' - Dobra szansa Guilherme, który minął prostym zwodem obrońcę, ale zamiast huknąć to... oddał bardzo słaby strzał
37' - Tylko rzut rożny, z którego nic nie wyszło
37' - Można przynajmniej odnotować, że było to pierwsze celne uderzenie Legii w tym spotkaniu
39' - Moulin klepką do Gui, ale znowu górą Tomasz Loska
40' - Szybka odpowiedź Górnika. Strzał z dystansu Ambrosiewicza i pewny chwyt Arkadiusza Malarza
41' - Bardzo mocny strzał Dąbrowskiego z wolnego i przed siebie piłkę odbił bramkarz Górnika. Szkoda, że nie było nikogo na dobitkę
43' - GOL! Igor Angulo! (Górnik Z.)
44' - Także tego... 2-0 dla Górnika po golu Igora Angulo
44' - Poważnej kontuzji nabawił się Arkadiusz Malarz, który został kopnięty przez napastnika Górnika
45' - Na murawie pojawiła się karetka...
45' - Na boisko na pewno wejdzie Radosław Cierzniak
46' - Malarz wstał, ale cały czas są przy nim lekarze
46' -
46' - Malarz zniesiony na noszach do karetki. Wchodzi Cierzniak
47' - Zmiana Legia:

Arkadiusz Malarz -
Radosław Cierzniak
47' - Na rozgrzewkę ruszyli Mączyński i Sadiku
49' - Karetka odjeżdża z pola bramkowego
50' - A sędzia nakazał wznowienie gry
51' - Ta sytuacja przypomniała trochę kontuzję Petra Cecha za czasów jego gry w Chelsea...
52' -
55' - Dramatycznie wygląda gra Legii. Nawet gorzej niż przed rokiem, kiedy Hasi przegrał tutaj 2-3
56' - Rożny dla Górnika
57' - Koniec pierwszej połowy

Koniec pierwszej połowy, która była bardzo słaba w wykonaniu Legii. Górnik prowadzi 2-0 i kontroluje to, co się dzieje na boisku. Na razie nie wiemy jak poważnej kontuzji doznał Arkadiusz Malarz. Cały czas czekamy na wiadomości ze szpitala
Wracamy za kwadrans
Do wejścia szykuje się Armando Sadiku
Na boisko wrócili piłkarze Legii
Sadiku zmieni Kopczyńskiego

46' - Zmiana Legia:
Michał Kopczyński -
Armando Sadiku
48' - Na drugą połowę Legia wyszła zdecydowanie bardziej ofensywnie
49' - Faulowany szarżujący Nagy i rzut kartka dla piłkarza Górnika
49' - Żół‚ta kartka: Adam Wolniewicz (Górnik Z.)
51' - Górnik cały czas stara się atakować
52' - Guilherme powstrzymany na skrzydle, ale Legia utrzymała się przy piłce
52' -
52' - Rzut rożny dla Legii
52' - Spotkanie na żywo obserwuje 22 708 kibiców
53' - Świetna szansa dla Hamalainena!
53' - Fin minimalnie chybił główkując po wrzutce ze skrzydła..
55' - Faulowany Hamalainen w środku pola
56' - Szwoch do niepilnowanego Brozia, którego wrzutka wyszła poza linię bramkową... Dramat
57' - Nagy zablokowany i znów rzut rożny
57' - Broź z dystansu w trybuny
60' - Za moment wejdzie Krzysztof Mączyński
60' - Nagy uderzony łokciem i wolny dla Legii
61' - Zmiana Legia:
Łukasz Broź -
Krzysztof Mączyński
61' - Była to już ostatnia zmiana w drużynie
62' - Zmiana Górnik Z.:
Damian Kądzior -
David Ledecky
63' - Co z tego, że Legia wygląda lepiej w drugiej połowie, skoro nie przekłada się to na żadne sytuacje bramkowe
63' - Mocne uderzenie na bramkę Legii, ale pewnie na linii Radosław Cierzniak
63' - Legia przeszła na grę trójką obrońców
65' - GOL! Igor Angulo! (Górnik Z.)
65' - Kolejny gol dla Górnika
66' - Angulo sam na sam z Cierzniakiem i pewnym strzałem po ziemi zdobywa swojego drugiego gola
66' -
67' - Ofensywny rajd Hlouska i tylko rożny
68' - Naprawdę ciężko nam coś pisać, bo to jest po prostu dramat
69' - Teraz uratował nas Cierzniak
69' - Nagy do Hamalainena, a ten przegrał rywalizację z Loską
70' - Żół‚ta kartka: Dominik Nagy (Legia)
71' - Żół‚ta kartka: Rafał Kurzawa (Górnik Z.)
73' - Zmiana Górnik Z.:
Łukasz Wolsztyński -
Bartłomiej Olszewski
75' - Indywidualna akcja Sadiku, który był chyba zirytowany brakiem podań od kolegów. Ładna próba Albańczyka, ale wprost w Loskę
78' - Ambrosiewicz uciekł obrońcom, ale jego strzał nie trafił w bramkę
79' - Nagy na aut, bo leży jeden z piłkarzy Górnika
80' - GOL! Armando Sadiku! (Legia)
80' - Wreszcie!
81' - Zmiana Górnik Z.:
Michał Koj -
Erik Grendel
81' - Nagy do Sadiku, a ten huknął bez przyjęcia. Gol w debiucie Albańczyka
82' -
85' - Kontra Górnika zatrzymana przez Dąbrowskiego. Będzie rzut rożny
89' - Powoli końca dobiega mecz
90' - Trzeba pogodzić się, że niestety ale obecne rozgrywki zakończył się falstartem. No ale czekamy na wzmocnienia i nadejście wreszcie dobrej formy
91' - Sędzia doliczył cztery minuty
93' - Uderzenie Szymona Żurkowskiego i dobrze zachował się Cierzniak
95' - Koniec meczu!

Fotoreportaż z meczu
Niestety, mało kto spodziewał się takiego obrotu spraw. Legia została zmiażdżona przez beniaminka i przegrała z nim 1-3. Honorowe trafienie dla legionistów zaliczył Armando Sadiku, który wpisał się na listę strzelców w drugiej połowie. To byłoby na tyle dobrego. Samej gry lepiej nie komentować, bo udane zagrania można policzyć na placach jednej ręki.

Jak za dawnych lat

Ci, którzy wspierali Legię na Wyspach Alandzkich, zaraz po powrocie do kraju mogli ruszać na kolejne wyjazdowe spotkanie - tym razem na południe do Zabrza. Górnik co prawda przez rok nie grał w najwyższej klasie rozgrywkowej, a wcześniej długo przez budowę nowego stadionu nie przyjmował kibiców gości, ale nam akurat przed rokiem przyszło jechać do Zabrza na spotkanie Pucharu Polski. Także tym razem wykorzystaliśmy przyznaną nam pulę biletów i w sektorze gości zasiadło 1102 fanów.
Przed rokiem do Zabrza podróżowaliśmy pociągiem specjalnym. Tym razem w stronę Górnego Śląska pojechaliśmy samochodami. Trzy i pół godziny przed rozpoczęciem spotkania cała nasza grupa ruszyła kolumną z Sosnowca w stronę stadionu. Na tyłach starej trybuny krytej Górnika znajduje się obecnie parking dla przyjezdnych, na którym zaparkowanych zostało kilkaset naszych pojazdów. Stadion Górnika cały czas posiada trzy nowe trybuny oraz wspomnianą, starą krytą, która nijak ma się do pozostałych trzech nowoczesnych.

Wejście na stadion przebiegało sprawnie - cała nasza grupa z odpowiednim zapasem czasowym zajęła miejsca na trybunie w jednym z narożników. Zdecydowanie gorzej wyglądała organizacja cateringu. Na 1100 osób otwarte było tylko jedno okienko i nawet serwowane 3,5-procentowe piwo nie było w stanie poprawić humorów.

Zabrzanie byli wspierani przez swoje zgody, w tym Wisłokę (150). Na meczu zadebiutowała nowa zabrzańsko-dębicka flaga "Przyjaźń". Fani KSG wywiesili również transparent z gratulacjami dla Wisłoki za awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Oprócz niego na górnej kondygnacji młyna KSG wisiał m.in. transparent "Pozdrawiamy nieobecnych Gieksiarzy". Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania hanysy śpiewały pieśń na melodię legijnej pieśni "Nie poddawaj się" - "Nienawidzę cię...". Zresztą tego dnia z obu stron uprzejmości było całkiem sporo. Z naszej strony najczęściej zarzucane było - w nawiązaniu do zabrzańskiej pieśni "Zagraj, zagraj, jak za dawnych lat" - "Jeb...ć Górnik jak za dawnych lat". Kilka razy skandowaliśmy również "Górnik, GieKSa dwa pedały".

W sektorze gości wywiesiliśmy 7 flag, w tym płótna Olimpii i Zagłębia ("Łowcy Hanysów"). Fani ZKS-u do Zabrza przyjechali (27 osób) lekko spóźnieni, po tym jak ich zespół przegrał po karnych spotkanie Pucharu Polski w niedalekich Zdzieszowicach. Zagłębie wspierało nas tego dnia w 87 osób.

Nasz doping stał na przyzwoitym poziomie. Było kilka lepszych momentów, szczególnie po krótkich chwilach "wyciszania" pieśni, po których ruszaliśmy ze zdwojoną mocą. Niestety już po kilkunastu minutach to miejscowi mieli powody do radości i automatycznie poziom decybeli na sektorach gospodarzy znacznie wzrósł. Nie dawaliśmy jednak za wygraną i całkiem głośno śpiewaliśmy "Ole ole", czy "Hej Legia gol". Po straconej w drugiej połowie trzeciej bramce, przez dłuższy czas śpiewaliśmy "Nie poddawaj się, ukochana ma...". Pomogło o tyle, że legioniści strzelili bramkę, ale zabrakło czasu, by wywalczyli choćby punkt.

Gospodarze tymczasem świętowali niewątpliwy sukces, jakim było pokonanie przez beniaminka mistrzów Polski, co zresztą na każdym kroku podkreślał spiker. Gracze Legii po meczu podeszli pod nasz sektor. Jako, że czego jak czego, ale chęci do gry i zaangażowania tego dnia odmówić im nie można, zaśpiewaliśmy jedynie "Walczyć, trenować, Warszawa musi panować". Liczymy na to, że po przegranym Superpucharze, była to już ostatnia wpadka na dłuższy czas.

Po meczu przyszło nam czekać około 45 minut na wyjście ze stadionu, a następnie kolejne pół godziny na wyjazd z parkingu. W Warszawie zameldowaliśmy się około 4 rano w niedzielę. Tymczasem w środę czeka nas rewanżowe spotkanie 2. rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów z IFK Mariehamn, które po wygranej 3-0 na wyjeździe będzie tylko formalnością, ale nie zwalnia nas z obowiązku wspierania z całych sił ukochanego klubu. Niech kibice z Wysp Alandzkich wybierający się na Ł3, zapamiętają stworzoną przez nas piekielną atmosferę do końca życia!

Frekwencja: 22708