750 zatrzymanych przed meczem Polonia - Legia - fot. turi
REKLAMA

Konferencja o ograniczaniu wolności podczas imprez sportowych

Redakcja - Wiadomość archiwalna

We wtorek 14 października o godzinie 18 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa (ul. Marszałkowska 7, wejście od ul. E. Zoli) odbędzie się konferencja na którą organizatorzy zaprosili m.in. obecnego Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Komendanta Stołecznej Policji Adama Mularza, Mirosława Wróblewskiego z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Dyskusja panelowa będzie przede wszystkim dotyczyła zatrzymania 750 osób 2 września przed meczem Legii z Polonią Warszawa oraz prace nad projektem nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
"Powodowani tymi faktami postanowiliśmy rozpocząć debatę publiczną nad granicami ustawowego ograniczania wolności obywatelskich, nad stosowaniem przymusu bezpośredniego przez służby porządkowe, wychowaniem do pracy publicznej policjantów i pracowników agencji ochrony, nad praworządnością, nad prawami obywatela i kibica, nad projektem nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych" - informują organizatorzy. Partnerem konferencji jest Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa.

Program i zaproszeni uczestnicy:
1. Panel wprowadzający 18.15-19.3
Powitanie i otwarcie Konferencji – Mirosław Chojecki - Działacz opozycji demokratycznej w czasach PRLu, Prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa
Moderator: Krzysztof Oksiuta – Działacz Solidarności Podziemnej, Poseł III i IV Kadencji Sejmu RP.

Paneliści:
- Maciej Płażyński – Marszałek Sejmu III Kadencji, Poseł Niezależny – "Konstytucyjne zasady godności człowieka i wolności obywatelskiej jako fundament demokratycznego państwa - granice ograniczeń ustawowych",
- Mirosław Chojecki – "Wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich – bariery prawno-organizacyjne",
- Wojciech Wiśniewski - Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa – "Przestrzeganie godności człowieka, wolności obywatelskiej, praw kibica przez policję i organa porządku publicznego na imprezach sportowych, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z 02.09.2008r.",
- Zbigniew Ćwiąkalski – Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny - Informacja o ilości wszczętych postępowań, umorzeń, zasadności zatrzymań i przestrzeganiu zasad praworządności w związku z wydarzeniami związanymi z meczem Polonia-Legia Warszawa - 02.09.2008r i innymi meczami piłki nożnej w Polsce 2008r.
- Adam Mularz - Komendant Stołecznej Policji – Powody masowych aresztowań w trakcie zajść przed meczem Polonia – Legia Warszawa 02.09. 2008r., zachowanie policjantów w trakcie przesłuchań, ocena zdarzenia,
- Mirosław Wróblewski - Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich – Dyrektor Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego– stanowisko w sprawie wydarzeń związanych z meczem Polonia-Legia Warszawa 02.09.2008r.

2. Relacje uczestników wydarzeń 02.09.2008r i nie tylko – dyskusja

3. Przyjęcie stanowiska końcowego organizatorów konferencji, zakończenie konferencji.

Tel. kontaktowy w sprawach organizacyjnych 602 400 800


Intencje konferencji
"Zgodnie z art.30 Konstytucji RP godność człowieka jest źródłem wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. Konstytucja zapewnia też wolność zgromadzeń i uczestniczenia w nich (art.57) oraz wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej (art52). Po atakach terrorystycznych 11.09.2001 roku w Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia z ustawowym i praktycznym ograniczaniem wolności i praw obywatelskich. Wydarzenia te państwo wykorzystało do poszerzenia swych uprawnień względem obywateli. O ile w kwestii podniesienia poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego można zaakceptować ograniczenia wolności obywatelskiej na np. lotniskach, o tyle trudno za zasadne uznać w tym zakresie używanie przemocy i stosowanie zbiorowej odpowiedzialności względem obywateli udających się na mecze, czy nękanie uczestników pokojowych protestów. Niepokoi skala tego zjawiska. Nawet w największych, warszawskich demonstracjach stanu wojennego, dużo większe oddziały ZOMO i milicji nie aresztowały 750 osób jednego dnia!
Z relacji uczestników wydarzeń wynika ,że w trakcie zatrzymań naruszano godność osób zupełnie niewinnych, co jest niedopuszczalne w świetle cytowanej Konstytucji." - informują organizatorzy.

Trybunał Konstytucyjny: Chuliganów nie wolno automatycznie aresztować (źródło: Policyjni.pl)

Przepis o obligatoryjnym stosowaniu aresztu dla chuliganów, tym kiboli jest niekonstytucyjny uznał kilka dni temu Trybunał Konstytucyjny. Zasada stosowania aresztu w takich sprawach jest kłóci się z innymi przepisami Kodeksu Postępowania Karnego. KPK określa kiedy sąd nie może zastosować aresztu. Jeżeli przestępstwo jest zagrożone karą poniżej roku więzienia, chyba że sprawcę ujęto na gorącym uczynku. Tymczasem przepis o obligatoryjnym stosowaniu aresztu wyklucza stosowanie tych zasad. Trybunał podkreślił, że postępowanie przyspieszone nie jest specjalnym trybem postępowania karnego i trzeba w nim stosować zasady gwarantujące prawa oskarżonego. "W każdej sprawie sąd może stosować środek zapobiegawczy tylko wtedy, jeżeli jest to konieczne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania karnego" - podkreślił Trybunał Konstytucyjny. Trybunał zajął się sprawą obligatoryjnych aresztów dla chuliganów by odpowiedzieć na pytanie prawne Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.