Legijne rezerwy nie powtórzą sukcesu z 1952 roku

Rezerwy Legii nie powtórzą sukcesu z poprzedniego sezonu. Młoda Legia odpadła już w pierwszej rundzie Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim, przegrywając 1-2 z Okęciem Warszawa. Sezon wcześniej nasze rezerwy w Pucharze radziły sobie doskonale i doszły do finału Mazowieckiego PP. W nim co prawda legioniści musieli uznać wyższość bielańskiego Hutnika, ale i tak wywalczyli awans do rozgrywek PP na szczeblu centralnym. Rezerwy Legii prowadzone przez duet Piotr Strejlau - Dariusz Banasik wyeliminowały Naprzód Jędrzejów i musiały uznać wyższość I-ligowego Motoru. Ten wynik legijnych rezerw, choć o wiele lepszy niż tegoroczna przygoda z pucharem, jest i tak daleki od historycznego już występu Legii II w pucharze Polski.

W sezonie 1951/52 Legia II awansowała do finału tych rozgrywek! Na szczeblu centralnym oczywiście.

To był historyczny dla Legii sezon. Pierwsza drużyna Legii odpadła z rozgrywek Pucharu Polski w 1/8 finału, przegrywając 0-3 z Lechią Gdańsk (wcześniej eliminując tylko Lotnika Warszawa). Tymczasem legijne rezerwy szły jak burza przez te rozgrywki. Rozpoczęły od 1/64 finału PP i w pierwszym kroku pokonały rezerwy Lechii Zielona Góra. Prowadzeni na tym etapie przez Kazimierza Górskiego (który był grającym trenerem rezerw) legioniści pokonywali w kolejnych rundach Naprzód Lipiny, Łódzki KS i Górnika Zabrze. Po awansie do ćwierćfinału, drużynę rezerw w meczach pucharowych przejął pierwszy trener Legii, Wacław Kuchar. To pod jego wodzą legioniści wyeliminowali chorzowski Ruch. W półfinale PP z Wisłą, rozgrywanym na stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, padł bezbramkowy remis. Rozstrzygnięcia nie przyniosła również dogrywka (rozgrywana systemem 2 x 30 minut!) i po 150 minutach gry nadal było 0-0. Półfinał powtórzono tydzień później. Tym razem po golu Józefa Wieczorka w 107 minucie, Legia II awansowała do finału.

Ten rozegrano przy Łazienkowskiej w obecności kilkunastu tysięcy widzów. Zdegradowana do drugiej ligi Polonia zupełnie niespodziewanie pokonała legijne rezerwy (wzmocnione graczami pierwszej drużyny). Mecz rozegrano trzy dni przed Wigilią na pokrytym śniegiem boisku, a zwycięską bramkę dla "Czarnych Koszul" zdobył Zdzisław Wesołowski.

Czy jeszcze kiedyś nasze rezerwy powtórzą wynik z 1952 roku? Kolejna szansa nadarzy się dopiero za rok.

04.06.2008, Finał, Legia II 0-1 Hutnik Warszawa
13.08.2008, runda wstępna (szczebel centralny), Naprzód Jędrzejów 1-1, k.4-5 Legia II
27.08.2008, I runda, Legia II 0-3 Motor Lublin