Legioniści zdobycie Pucharu Ligi w 2002 roku świętowali na stadionie Wisły - fot. Bartosz Jurkowski (wislakrakow.com)

Historia Legii: Puchar Ligi 2002

Dokładnie 7 lat temu piłkarze Legii zdobyli Puchar Ligi. Choć to nie najważniejsze trofeum, którym może poszczycić się klub z Łazienkowskiej, to w 2002 roku sprawił kibicom wiele satysfakcji. Tym bardziej, że Legia po raz kolejny okazała się lepsza w rywalizacji z Wisłą (wcześniej legioniści wyprzedzili "Białą Gwiazdę" w ligowej tabeli). Było to trzecie z rzędu podejście Legii do Pucharu Ligi. W 2000 roku nasz zespół był bardzo bliski trofeum, ale w pamiętnym finale na Łazienkowskiej przegrał z Polonią (ten mecz opiszemy osobno innym razem).
Kilka miesięcy później Legia zakończyła swój udział w kolejnej edycji PL. Tym razem pod wodzą Franciszka Smudy musiała uznać wyższość Wisły, z którą odpadła w 1/4 finału (1-1 w Warszawie i 1-3 w Krakowie). Dopiero przyjście do klubu Dragomira Okuki przyniosło Legii sukces w tych mało prestiżowych rozgrywkach.

W przeciwieństwie do obecnej formuły Pucharu Ekstraklasy, Puchar Ligi rozgrywano systemem pucharowym od samego początku. Legia nie rywalizowała więc tak jak obecnie w czterozespołowej grupie, a od razu grała mecz i rewanż. W 1/8 finału trudnym przeciwnikiem okazał się Górnik. Legia zremisowała przy Łazienkowskiej 1-1, a w rewanżu w Zabrzu po regulaminowym czasie było również 1-1. Legioniści skuteczniej egzekwowali jednak rzuty karne i dzięki temu awansowali do kolejnej rundy, którą rozegrano już na wiosnę 2002 roku.

W pierwszym meczu z Odrą Wodzisław (kolejnym rywalem Legii), podopieczni Dragomira Okuki przegrali po trafieniu Sosina. W rewanżu udało się odrobić straty jeszcze przed przerwą, ale gol zdobyty przez Jakubowskiego postawił Legię w mocno kłopotliwej sytuacji - do awansu potrzebne były jeszcze dwie bramki. Dopiero na dwie minuty przed końcem meczu Aleksandar Vuković zapewnił Legii awans do półfinału.

Tam na Legię czekał RKS Radomsko. Pierwsze spotkanie rozegrano w Radomsku i sezonie 2001/02 był to już trzeci wyjazd legionistów do tego miasta (wcześniej graliśmy tam w lidze i Pucharze Polski). Rozgrywany w środku tygodnia mecz PL nie cieszył się zainteresowaniem ani wśród miejscowych (1300 widzów), ani wśród legionistów (200 osób). Po słabych zawodach lepsza okazała się Legia, a zwycięstwo zapewnił nam bramkarz RKS-u Borkowski, który sam wbił piłkę do własnej bramki. 4 dni później na Łazienkowskiej Legia wygrała 2-0 po trafieniach Gerasimowskiego i Svitlicy.

Pierwsze spotkanie finałowe rozegrano zaledwie trzy dni później, ponownie na Łazienkowskiej. Legia ku uciesze 9 tysięcy kibiców rozbiła Wisłę aż 3-0. Wynik meczu otworzył bardzo ładnym strzałem w 17 minucie Tomasz Sokołowski, czyli popularny "Warrior". W 68 minucie po dograniu Svitlicy, pięknym strzałem z 16 metrów w okienko bramki Sarnata popisał się Radek Wróblewski. Gości z Krakowa dobił Svitlica. Warto dodać, że tego na Żylecie kibice jako pierwsi w kraju odpalili race, które tworzyły nazwę klubu. Przygotowania do tego "przedsięwzięcia" Cyberf@ni rozpoczęli parę tygodni wcześniej, a efekt końcowy był piorunujący!

Wynik 3-0 sprawił, że w Warszawie wszyscy byli pewni swego już przed rewanżem. I... o mało nie przeliczyli się. Na stadionie przy Reymonta Wisła zaczęła odrabiać straty. Najpierw w 30 minucie Frankowski, a w 52 min. Kosowski pokonali Radostina Stanewa i do dogrywki brakowało wiślakom już tylko jednego gola. Na szczęście legioniści wzięli się w garść i kwadrans przed końcem po trafieniu Yahayi byliśmy pewni - ten puchar jest nasz. Zdobycie Pucharu Ligi na żywo świętowało 250 kibiców Legii, bowiem tyle biletów w tamtych latach przyznawano na sektor gości przy Reymonta. Piłkarze z eLką na piersi po odebraniu pucharu, chcieli cieszyć się z nim razem z kibicami. Nie pozwoliła na to ochrona, która stanęła na drodze zawodnikom na wysokości linii końcowej boiska. Trzeba się więc było cieszyć i dziękować sobie nawzajem "na odległość".

Puchar Ligi z 2002 roku zdobyło aż 26 zawodników - tylu wzięło udział w przynajmniej jednym z ośmiu spotkań. Wśród nich było trzech bramkarzy - Wojciech Kowalewski, Artur Boruc i Radostin Stanew.

26.05.2002 finał Wisła Kraków 2-1 Legia

Bramki dla Legii: Sokołowski 3, Svitlica 2, Wróblewski, Kucharski, Piekarski, Vukovic, Gerasimovski, Yahaya, Borkowski (sam.)

Puchar Ligi dla Legii zdobyli: Radostin Stanew, Artur Boruc, Wojciech Kowalewski, Wojciech Szala, Marjan Gierasimovski, Marek Jóźwiak, Sebastian Nowak, Radosław Wróblewski, Aleksandar Vukovic, Tomasz Kiełbowicz, Adam Majewski, Stanko Svitlica, Moussa Yahaya, Mariusz Zganiacz, Łukasz Mierzejewski, Adam Cieśliński, Tomasz Sokołowski, Siergiej Omeljańczuk, Rafał Siadaczka, Sylwester Czereszewski, Maciej Murawski, Jacek Magiera, Mariusz Piekarski, Cezary Kucharski, Tomasz Jarzębowski, Marcin Bojarski.

Radostin Stanew i Marek Jóźwiak z Pucharem Ligi - fot. Bartosz Jurkowski (wislakrakow.com)

Piłkarze chcieli świętować zdobycie PL z kibicami, ale nie pozwoliła na to ochrona - fot. Woytek