Piotr Hader z brązowym medalem na PP w zapasach - fot. Hugollek

Zapasy: Brązowy medal Piotra Hadra

Hugollek, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

Wczoraj w hali sportowej Wyższej Szkoły Menedżerskiej przy ulicy Kawęczyńskiej 36 w Warszawie odbył się II turniej o Puchar Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym im. Bolesława Dubickiego. Wzięli w nich udział reprezentanci 20 klubów, w tym Legii, łącznie 67 zawodników. Drużynowo nasz klub uplasował się na 12. pozycji. Indywidualnie jeden z czterech naszych startujących zapaśników stanął na podium. Piotr Hader w kategorii do 96 kilogramów zdobył brązowy medal. Marcin Brzeziński w kat. do 84 kg był 9., Mateusz Partyczny (66 kg) dziesiąty, a Tadeusz Bartkiewicz (74 kg) dwunasty. Tylko u nas wyniki, zdjęcia i film z walki legionisty o brąz.

Na początek przypomnijmy pokrótce sylwetkę Ś.P. Bolesława Dubickiego.
Urodził się 16 września 1934 roku w Warszawie. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia ośmiokrotnie stawał na najwyższym podium rodzimego zapaśniczego współzawodnictwa. Był m.in. reprezentantem Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku oraz w Tokio w 1964 roku. Niestety, nigdy nie udało mu się zdobyć medalu na arenie międzynarodowej. Po zakończeniu kariery sportowej zajął się trenowaniem legijnych atletów. Zmarł 14 lutego 2004 roku.
Honorowy patronat nad zawodami, w przededniu których zapaśnicy przechodzili badania lekarskie i niezbędne ważenie, objęła prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Do rywalizacji przystąpiło dwadzieścia klubów: Agros Żary, AKS Piotrków Trybunalski, AZS-AWF Warszawa, Cartusia Kartuzy, Cement-Gryf Chełm, Grunwald Poznań, Heros Czarny Bór, Koło Warszawa, Legia Warszawa, MOSiR Grajewo, Olimpijczyk Radom, Podlasie Białystok, Pogoń Ruda Śląska, PTC Pabianice, RTZ Radom, Sobieski Poznań, Sokół Lubawa, Śląsk Wrocław, Unia Racibórz oraz Wisłoka Dębica, które skupiły łącznie 67 zawodników.

W gronie Legii znalazło się czterech zapaśników: Tadeusz Bartkiewicz (kat. do 74 kg), Marcin Brzeziński (kat. do 84kg), Piotr Hader (kat. do 96 kg) i Mateusz Partyczny (kat. do 66 kg).

Puchar został podzielony na dwie fazy – w pierwszej, która trwała w godzinach 9-14, przeprowadzono walki eliminacyjne. W drugiej, która rozpoczęła się o 16:30 i trwała do niespełna 19, sportowcy współzawodniczyli z sobą w walkach o pierwsze trzy miejsca na podium. W przerwie po eliminacjach zapaśnicy udali się na grób Bolesława Dubickiego, by oddać hołd zmarłemu zawodnikowi. Po powrocie na Kawęczyńską, o godzinie 16, miało miejsce wręczenie nagród dla zasłużonych działaczy związanych z tą dyscypliną sportu, po czym odbyła się część artystyczna zawodów. Na matach wystąpił kwartet muzyczny, zespół "Kapela Warszawska", serwując zgromadzonej na trybunach widowni dawkę piosenek o tematyce stricte warszawskiej, m.in. "Warszawa da się lubić", czy "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka".

Spośród legionistów do walk finałowych udało się przejść jedynie Piotrowi Haderowi. W boju o trzecie miejsce, pokonał on młodszego o trzy lata Szymona Wartałowicza z AZS-AWF Warszawa, a tym samym zdobył brązowy medal. Pozostali "wojskowi" zapaśnicy zajmowali następujące miejsca w swych kategoriach: Mateusz Partyczny był dziesiąty, Tadeusz Bartkiewicz dwunasty, zaś Marcin Brzeziński dziewiąty.

W poszczególnych kategoriach wagowych zwyciężali: Mateusz Bierzanowski (Cement-Gryf Chełm, kat. do 55 kg), Edward Barsegian (Cartusia Kartuzy, kat. do 60 kg), Sylwester Charzewski (Cement-Gryf Chełm, kat. do 66 kg), Łukasz Fafiński (Olimpijczyk Radom, kat. do 74 kg), Michał Jaworski (AKS Piotrków Trybunalski, kat. do 84 kg), Marcin Olejniczak (Sobieski Poznań, kat. do 96 kg) oraz Damian Fedorowicz (Agros Żary, kat. do 120 kg).

W klasyfikacji klubowej zwyciężyła drużyna AKS-u Piotrków Trybunalski ze 169 punktami. Legia z kolei uplasowała się na miejscu dwunastym z 24 punktami.

Po zakończeniu rywalizacji wszyscy zapaśnicy, trenerzy i działacze zebrali się wspólnie na matach, by pozować do pamiątkowego zdjęcia.

Walka Piotra Hadra:

Piotr Hader z Legii zdobył brązowy medal w zawodach PP w zapasach w stylu klasycznym - fot. Hugollek