REKLAMA

Rosną długi Legii wobec ITI

Tomek Janus - Wiadomość archiwalna

Informowaliśmy już, że Legia uplasowała się na trzecim miejscu w klubowym rankingu biznesowym. Przygotowująca zestawienie firma Ernst&Young opublikowała szczegółowy raport, z którego dowiadujemy się, że "wojskowi" nie triumfowali w żadnej z trzech składowych kategorii, a długi KP Legia wobec ITI przewyższają majątek klubu ponad trzyipółkrotnie.

Na ogólny ranking składały się miejsca zajmowane w trzech kategoriach: z perspektywy finansowej, z perspektywy siły medialnej i z perspektywy efektywności. Na te składało się zaś odpowiednio osiem, dziewięć i trzynaście kryteriów. Za zwycięstwo w każdej kategorii przyznawano 18 punktów. Zespół z drugiego miejsca otrzymywał 17 punktów, trzeci – 16 i tak aż do miejsca osiemnastego, za które otrzymywało się jeden punkt.

W rankingu finansowym Legia zajęła szóste miejsce. Wyżej zostali ocenieni kolejno Lech Poznań, Cracovia Kraków, GKS Bełchatów, Wisła Kraków i Zagłębie Lubin. Eksperci uznali, że "wojskowi" mogą pochwalić się najlepszym wskaźnikiem płynności bieżącej spośród klubów ekstraklasy. Drugie miejsce Legia zajęła zaś pod względem dywersyfikacji przychodów, czyli zachowania zbliżonego poziomu dochodów z różnych źródeł. Trzecią pozycję stołeczny klub zajął w kategorii aktywów trwałych, na które składa się wartość księgowa praw do kart zawodniczych oraz własna infrastruktura sportowa.

Eksperci zwracają uwagę, że Legia jest bardzo poważnie zadłużona wobec swojego właściciela. Z tego powodu "wojskowi" zajęli ostatnie miejsce w kategoriach dotyczących struktur finansowania i rentowności netto. Zadłużenie Legii wobec ITI przewyższa majątek klubu ponad trzyipółkrotnie, a klub wykazuje ujemny kapitał własny.

Czołówka rankingu finansowego*
1. Lech Poznań – 15,35 pkt.
2. Cracovia Kraków – 12,75 pkt.
3. GKS Bełchatów – 12,65 pkt.
4. Wisła Kraków – 11,55 pkt.
5. Zagłębie Lubin – 11,50 pkt.
6. Legia Warszawa – 11,25 pkt.

W rankingu z perspektywy medialności Legia zajęła czwarte miejsce, za Wisłą Kraków, Lechem Poznań oraz Górnikiem Zabrze. Tu "wojskowi" mogą pochwalić się największą liczbą transmisji meczów w telewizji otwartej. Na zajęcie miejsca poza pierwszą trójka miała jednak wpływ niska frekwencja na własnym stadionie. "Rozpoczęta jesienią przebudowa stadionu ograniczyła pojemność stadionu na Łazienkowskiej do niecałych 6 tys., co przyczyniło się do zajęcia przez Legię dopiero jedenastego miejsca w tej kategorii. Na pozycję Legii miał też wpływ brak danych dotyczących liczby kibiców zrzeszonych w oficjalnym klubie kibica, co najprawdopodobniej zdecydowało o porażce z Górnikiem Zabrze" – czytamy w raporcie Ernst&Young.

Eksperci zwracają również uwagę, że Legia przegrywa z najlepszymi zespołami w kryteriach dotyczących popularności internetowej, a zwłaszcza w kryterium dotyczącym wejść na oficjalną stronę klubu. Jak wyjaśniono w raporcie "wynika to z faktu, iż od lat kibice "wojskowych" rozwijali sieć nieoficjalnych, lecz niezwykle popularnych serwisów internetowych o Legii".

Czołówka rankingu medialnego*
1. Wisła Kraków – 16,75 pkt.
2. Lech Poznań – 16,70 pkt.
3. Górnik Zabrze – 14,45 pkt.
4. Legia Warszawa – 13,75 pkt.
5. Arka Gdynia – 10,80 pkt.
6. Polonia Warszawa – 10,35 pkt.

W rankingu z perspektywy efektywności Legia zajęła trzecie miejsce, choć nie wygrała żadnego kryterium. "Wysoka wartość pierwszej jedenastki oraz wysokie miejsca w klasyfikacji dotyczącej liczby reprezentantów w niewielkim stopniu przełożyły się na miejsce w kryterium dotyczącym relacji wpływów z transferów do wydatków transferowych, gdzie Legia zajęła miejsce jedenaste. Legia nie zdołała w znaczący sposób odrobić punktów do Lecha i Wisły wskaźnikiem dotyczącym relacji kosztów operacyjnych do liczby zdobytych punktów" – oceniają eksperci, dodając, że koszt zdobytego przez Legię punktu w 2008 r. wyniósł 507 tys. zł.

Czołówka rankingu efektywności*
1. Wisła Kraków – 12,85 pkt.
2. Lech Poznań – 11,55 pkt.
3. Legia Warszawa – 11,50 pkt.
4. Śląsk Wrocław – 10,05 pkt.
5. Polonia Warszawa – 9,90 pkt.
6. Lechia Gdańsk – 9,70 pkt.

W ogólnym rankingu klubów Legia musiała uznać wyższość Lecha i Wisły. W raporcie zauważono, że legioniści w żadnym z cząstkowych rankingów nie pokonali ani "Kolejorza", ani "Białej Gwiazdy". Eksperci oceniają, że Legia "ustępowała nieco prowadzącej dwójce".

W raporcie zwrócono uwagę na zmniejszającą się frekwencję na stadionie przy Łazienkowskiej. Z jednej strony przypominano o ograniczeniu liczby miejsc ze względu na rozpoczętą budowę. Przywołany jednak został również konflikt między kibicami a władzami klubu. "Jak widać tego typu sytuacja dość mocno może odbijać się na możliwości wykorzystania przez klub własnego potencjału medialnego. Władze klubu powinny o tym pamiętać, gdyż odpowiednie wykorzystanie siły medialnej jaką dysponuje klub mogłoby przynieść Legii znaczne większe niż obecnie profity" – oceniają eksperci.

Uznano również, że polityka transferowa klubu wydaje się ostatnio nie do końca efektywna. "Głośne transfery do klubu, które również sporo kosztowały warszawską drużynę w zbyt wielu przypadkach okazały się niewypałami, a takie transferowe hity jak sprzedaż Artura Boruca, Łukasza Fabiańskiego czy Dawida Janczyka to już przeszłość" – czytamy w raporcie, który zwraca także uwagę, że na uznanie zasługuje praca Legii z młodzieżą. "Klub posiada bardzo liczne i silne młodzieżowe piłkarskie zaplecze, o czym świadczą także odkrycia trenera Urbana, który nie boi się powierzać młodym utalentowanym zawodnikom gry na boiskach Ekstraklasy."

Czołówka rankingu klubów Ekstraklasy*
1. Lech Poznań – 17,33 pkt.
2. Wisła Kraków – 17,00 pkt.
3. Legia Warszawa – 14,67 pkt.
4. Śląsk Wrocław – 13,00 pkt.
5. Cracovia Kraków – 11,00 pkt.
6. Polonia Warszawa – 11,00 pkt.

Ranking klubów w 2007 roku
Ranking klubów w 2008 roku

* - wszystkie dane za Ernst&Young - "Ekstraklasa piłkarskiego biznesu"


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.