Kibice Legii na obchodach 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - fot. Piotr Galas
REKLAMA

Kibice Legii pamiętają o poległych

Hugollek - Wiadomość archiwalna

Każda rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stanowi w sercu warszawiaka jedno z najważniejszych świąt w roku, bowiem 66 lat temu, późnym popołudniem 1 sierpnia, mężna i waleczna ludność stolicy sprzeciwiła się agresji hitlerowskiego najeźdźcy i podjęła próbę wyzwolenia swego ukochanego miasta, dając tym samym świadectwo siły i nadziei na wolność Ojczyzny wszystkim Polakom.

Godzina "W" na Powązkach Wojskowych - 38 zdjęć GeoSa
Obchody wybuchu PW na Kopcu Powstania Warszawskiego - 29 zdjęć Geosa
Obchody 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - 66 zdjęć Hugollka

Bohaterowie dzielnie zmagali się z wrogimi wojskami przez 63 dni. Cześć ich pamięci!

Tego, że Warszawa nie zapomniała o swoich herosach, dowodzi ogromna liczba jej mieszkańców podczas wielu uroczystości organizowanych w związku z pierwszosierpniowymi wydarzeniami. Tłumy zbierają się w przeddzień rocznicy na placu Krasińskich, by wziąć udział w mszy świętej za pomordowanych w walkach oraz oddać im cześć na Apelu Poległych. W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy skupiają się nie tylko na uczestniczeniu w głównych ceremoniach powstańczych, lecz także odwiedzają wiele miejsc pamięci w całym mieście, często bardzo symbolicznych.

Kibice Legii włączają się niezwykle aktywnie w obchody, za co zawsze otrzymują gromkie brawa od zgromadzonych w czasie uroczystości osób.
Członkowie jednej z legijnych grup, Old Fashion Man Club, rokrocznie przygotowują znicze w kształcie herbu warszawskiego klubu oraz flagi z symbolem Polski Walczącej, które następnie rozdawane są wszystkim chętnym do pomocy kibicom. Ci z kolei mają za zadanie odpalić i umieścić je w wybranym z listy miejscu pamięci. OFMC dystrybuuje również koszulki "PamiętaMY!", z których dochód przeznaczony jest m.in. na zakup wieńców składanych w wielu miejscach w Warszawie.
W tym roku przedstawicieli kibiców Legii nie zabrakło na wielu oficjalnych ceremoniach.

Na główne obchody na godzinę 17, tzn. na Godzinę "W" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wybrało się co najmniej kilkuset fanów. Krążąc po wielu alejkach militarnej nekropolii stolicy, co chwilę dało się dostrzec legionistów przyodzianych w charakterystyczne czarne lub białe koszulki powstańcze. Niestety, w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie istniała możliwość oficjalnego złożenia wieńca pod pomnikiem Gloria Victis. Uczyniono to chwilę po zakończeniu uroczystości. Warto dodać, że tak samo jak w 2009 roku swoją wiązankę złożyli fani zaprzyjaźnionej Pogoni Szczecin.

Jedynym smutnym akcentem ceremonii było wygwizdanie przez część publiczności przedstawicieli Platformy Obywatelskiej – Bronisława Komorowskiego oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz z równoczesnymi owacjami dla członków Prawa i Sprawiedliwości – Jarosława Kaczyńskiego oraz Antoniego Macierewicza. Wydaje się bowiem, że w chwilach takich jak ta ludzie powinni się jednoczyć, a nie dzielić, zaś ich przekonania polityczne powinny zejść na trzeci plan.

O godzinie 19 przy pomniku Polegli-Niepokonani na Woli odprawiona została msza ekumeniczna. Religijni przedstawiciele kościołów: katolickiego, prawosławnego oraz judaistycznego wspólnie modlili się o pokój dla dusz tragicznie pomordowanych powstańców. Odczytano również wiersz Jana Romockiego pt. "Modlitwa Bonawentury":

Od wojny, nędzy i od głodu
Sponiewieranej krwi narodu
Od łez wylanych obłąkanie
Uchroń nas Panie!

Od nieprawości każdej nocy
Od rozpaczliwej rąk niemocy
Od lęku przed tym, co nastanie
Uchroń nas Panie!

Od bomb, granatów i pożogi
I gorszej jeszcze w sercu trwogi
Od trwogi strasznej jak konanie
Uchroń nas Panie!

Od rezygnacji w dobie klęski
Lecz i od pychy w dzień zwycięski
Od krzywd, lecz i od zemsty za nie
Uchroń nas Panie!

Uchroń od zła i nienawiści
Niechaj się odwet nasz nie ziści
Na przebaczenie im przeczyste
Wlej w nas moc, Chryste!

Fani Legii oficjalnie złożyli wieniec pod pomnikiem.
Kilka minut po godzinie 20, po raz pierwszy w historii, spod Torwaru na Kopiec Czerniakowski przy ulicy Bartyckiej wyruszył pochód legionistów z wieńcem w kształcie herbu naszego klubu, który następnie został oficjalnie złożony pod pomnikiem Polski Walczącej. Podobnie jak na Powązkach, tak i tu hołd poległym oddali również portowcy.

Przemarsz to nie jedyna innowacja stołecznych kibiców. Po zakończeniu uroczystości odpalili oni race ku chwale powstańców, jednocześnie odśpiewując nasz hymn narodowy, "Mazurka Dąbrowskiego". Przedstawiciele fanów podziękowali wszystkim za przybycie, za aktywne włączenie się w obchody wydarzeń z 1 sierpnia 1944 roku i dodali, iż mają nadzieję, że to symboliczne racowisko stanie się początkiem nowej, pięknej tradycji. Jak podkreślił bowiem obecny na Kopcu Czerniakowskim generał Zbigniew Ścibor-Rylski, to my – Polacy, warszawiacy – musimy zadbać o to, by pamięć o Powstaniu Warszawskim trwała po wsze czasy.

Godzina "W" na Powązkach Wojskowych - 38 zdjęć GeoSa
Obchody wybuchu PW na Kopcu Powstania Warszawskiego - 29 zdjęć Geosa
Obchody 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - 66 zdjęć Hugollka




fot. Fumen

przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.