Statystyki po rundzie zasadniczej

Fumen - Wiadomość archiwalna

Koszykarze Legii bez najmniejszych problemów przebrnęli przez rundę zasadniczą. W dwunastu spotkaniach odnieśli komplet przekonujących zwycięstw. Jako jedyni w grupie przekroczyli barierę 1000 punktów i nie pozwolili rzucić rywalom więcej niż 700 "oczek". Do tak okazałego osiągnięcia poprowadził zawodników Robert Chabelski.
Legioniści najlepiej czuli się we własnej hali. Najboleśniej przekonali się o tym gracze Mazowsza Grójec, którzy zdobyli zaledwie 47 punktów przy aż 105 (!) gospodarzy. Granicy 50 "oczek" nie zdołali osiągnąć także zawodnicy z Kozienic. Natomiast najlepiej przy Obrońców Tobruku zaprezentowali się koszykarze MKS Ochota, którzy najbardziej ze wszystkich zespołów sforsowali defensywę Legii, rzucając 80 punktów. Ekipa Roberta Chabelskiego na własnym parkiecie wygrywała średnio 89-60. Kluczem do takiego rezultatu była pierwsza połowa, która pozwalała wypracować średnio 17 punktów przewagi. Natomiast "odjechanie" rywalom następowało w trzeciej odsłonie, kiedy to gracze z "eLką" na piersi rzucali dwukrotnie więcej punktów (22-11). Szczytem możliwości okazał się wspominany pojedynek z Mazowszem. Otóż trzecią kwartę legioniści wygrali 27-5! Przy takiej przewadze, na ostatnie 10 minut wchodzili rezerwowi, co pozwalało na rywalom na szersze zaprezentowanie swych umiejętności.

W meczach wyjazdowych przewaga stołecznej ekipy była niewiele mniej wyraźna. Średnia zdobywanych punktów przez Legię wynosiła niespełna 80, przy prawie 56 w wykonaniu rywali. Piotr Nawrot i spółka potrafili gromić gospodarzy niemal 35-punktami, ale nie brakowało ekip, które stawiały większy opór. Pierwszym zespołem okazała się Ochota, gdzie zawodnicy Chabelskiego wygrali zaledwie 60-46. Natomiast różnicą "tylko" 12 punktów legioniści wygrali na parkiecie AZS-u UW Warszawa. O ile w meczach u siebie kluczem do sukcesu była trzecia kwarta, o tyle na boiskach przeciwników "wojskowi" osiągali wyraźną przewagę w drugiej kwarcie, którą wygrywali średnio 22-11. Natomiast rywale najlepiej prezentowali się zaraz po rozpoczęciu meczu (śr. 3,5 pkt. straty) i po zmianie stron (śr. 2,5 pkt. straty).

Biorąc pod uwagę wszystkie spotkania, legioniści zdobyli 1014 punktów przy 696 przeciwników, co daje średnią 84,5 – 58,0. Na tak okazały wynik składała się dobra postawa w pierwszych 20 minutach. Do przerwy koszykarze Legii schodzili do szatni ze średnio 15-punktowym prowadzeniem. Pozostałe dwie kwarty stały pod znakiem sukcesywnego uciekania rywalom.

Przekonujące zwycięstwa nie zostałyby osiągnięte bez pracy wspomnianego Roberta Chabelskiego, a także tria graczy. Ponad połowę punktów drużyny (527 pkt.) zdobyli Tomasz Jaremkiewicz (217 pkt.), Paweł Podobas (167 pkt.) oraz Piotr Nawrot (143 pkt.). Szczególne słowa uznania należą się pierwszemu z nich, który jako jedyny wystąpił we wszystkich dwunastu spotkaniach. 11 spotkań zaliczyli "Pepe" oraz Marcin Chojecki (95 pkt.). Natomiast 10-krotnie na parkiet wybiegali Piotr Nawrot, Michał Kowalik (69 pkt.), Maciej Michalak (16 pkt.) oraz Piotr Stokłuska (44 pkt.). Trzeba przyznać, iż sporo dobrego w szeregi Legii wniósł Tomasz Rudko, który dołączył do drużyny w trakcie rozgrywek. W pięciu spotkaniach rzucał średnio 14,2 pkt.

Teraz koszykarzy Legii czeka seria sześciu spotkań w fazie strefowej. Rywale bez wątpienia będą bardziej wymagający i o okazałe zwycięstwa może być trudniej. Pierwszy sprawdzian już w sobotę, kiedy to podopieczni Roberta Chabelskiego zmierzą się na wyjeździe z Biatransem Białystok.