Pierwsza połowa sezonu w statystykach

Wiśnia - Wiadomość archiwalna

Po przegranym 0-2 pojedynku z izraelskim Hapoelem Tel Awiw legionistów czeka zasłużony, dwumiesięczny odpoczynek od meczów o stawkę. Do poważnego grania podopieczni Macieja Skorży wrócą dopiero 11 lutego, kiedy w Superpucharze Polski, na Stadionie Narodowym w Warszawie, podejmą Wisłę Kraków.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy Legia miała chwile zarówno gorsze, jak i lepsze, jednak można śmiało powiedzieć, że tych drugich było zdecydowanie więcej.

Szczególnie okazale stołeczni piłkarze zaprezentowali się na arenie międzynarodowej, dzięki czemu ich poczynania w Lidze Europy będziemy mogli śledzić również w przyszłym roku.
Poniżej prezentujemy statyczne podsumowanie pierwszej części sezonu, które obejmuje okres od 22 lipca do 15 grudnia.

* - znak (M) oznacza zdobycie przez Legię mistrzostwa Polski w danym sezonie

Legioniści od 11. kolejki zajmują drugie miejsce w ligowym notowaniu - wciąż ustępują miejsca liderującemu Śląskowi Wrocław. Co ciekawe, warszawski zespół wiceliderem tabeli po 17. kolejkach w ostatnich jedenastu sezonach był aż ośmiokrotnie, jednakże nigdy nie dostąpił zaszczytu zakończenia rundy jesiennej na najwyższym stopniu podium.

Bezpośrednio po rzutach wolnych - 1
Zdobyte po stałych fragmentach - 3 (rożny), 2 (wolny)
Zdobyte po golach samobójczych - 0

Bramki strzelone w przedziale minutowym:

0 - 15'4(Radović, Manu, Ljuboja, Vrdoljak)
16 - 30'8(Rybus 2, Ljuboja, Ohayon, Radović, Kucharczyk, Manu, Gol)
31 - 45'6(Vrdoljak 2, Wawrzyniak, Ljuboja, Rybus 2)
46 - 60'6(Wolski, Manu, Radović 3, Vrdoljak)
61 - 75'11(Wolski, Żyro, Gol, Ljuboja, Komorowski, Radović 5, Komorowski)
76 - 90'14(Borysiuk, Kucharczyk, Wolski 2, Wawrzyniak, Radović 3, Gol, Ljuboja 5)

Strzelone w I połowie - 18
Strzelone w II połowie - 31

Legia najwięcej goli zdobywa w ostatnich kwadransach meczów, kiedy łącznie do siatki rywala trafiła 14 razy. Zdecydowanie najmniej bramkowym okresem dla stołecznego klubu jest pierwsze 15 minut, kiedy w rozegranych jak na razie 29 meczach bramkarza rywali pokonali zaledwie czterokrotnie.
Najczęściej "wojskowi" mogą się cieszyć z trafień po strzałach nogą (41), znacznie mniej po uderzeniach głową (8). Tylko raz warszawscy piłkarze zainkasowali gola bezpośrednio po rzucie wolnym - było to w Pucharze Polski przeciwko Widzewowi Łódź, kiedy ze stałego fragmentu gry na listę strzelców wpisał się Jakub Wawrzyniak. Trzeba niestety również zaznaczyć, że podopieczni Macieja Skorży nie mogą poszczycić się stuprocentową skutecznością w wykonywaniu rzutów karnych. Jak na razie na cztery wykonywane jedenastki nie trafili jednej, a było to w krajowym pucharze przeciwko Rozwojowi II Katowice, kiedy spudłował Ivica Vrdoljak.

Skuteczność bramkarza: 0%

Stracone po stałych fragmentach - 2 (wolny)

Statystyki bramkarzy:
Wojciech Skaba (11 puszczonych bramek w 10 spotkaniach) (śr. 1,1 na mecz)
Dušan Kuciak (13 w 20) (śr. 0,65 na mecz)

Najwięcej bramek bramkarze z Łazienkowskiej puszczają w ostatnim kwadransie pierwszej połowy (6) oraz w połowie drugiej części gry (5). Najmniej natomiast w pierwszych minutach spotkań, przez pierwsze 15 minut po zmianie stron oraz w końcowych fragmentach (po 3). Częściej rywale Legii cieszyli się z trafień do siatki po uderzeniach nogą (17), niż głową (7). Nasi przeciwnicy egzekwowali jak dotąd dwa rzuty karne (mecze ze Spartakiem Moskwa i PSV Eindhoven) i oba zakończyły się skapitulowaniem bramkarza polskiej ekipy. Jedynego gola bezpośrednio po rzucie wolnym "wojskowi" stracili w meczu Ligi Europy przeciwko Hapoelowi Tel Awiw, natomiast samotnym defensorem, który ma na swoim koncie samobója jest Michał Żewłakow (spotkanie z PSV).
Statystycznie lepiej w legijnej bramce prezentuje się Dušan Kuciak (średnio 0,65 puszczonych bramek na mecz).

SPOTKANIA

Wszystkich spotkań: 29 (17 ekstraklasa + 10 LE + 2 PP)

Mecze u siebie: 14 (8-3-3, bramki: 26-13)
Mecze na wyjeździe: 15 (9-2-4, bramki: 23-11)

* - średnio na mecz

W rundzie jesiennej Legia rozegrała 29 meczów, z czego 17 w lidze polskiej, 10 w europejskich pucharach i 2 w Pucharze Polski. Nieco lepiej gracze z Warszawy grają na wyjazdach, aniżeli na własnym obiekcie. Aktualnie stołeczny klub zwycięstwo na swoje konto mógł dopisać 17 razy, pięciokrotnie podzielił się z oponentami punktami, a siedem razy zmuszony był uznać wyższość przeciwnika.
Legioniści zdobywają ponad półtora gola na mecz, oddają średnio 12 strzałów, z czego jednak mniej niż połowa zmusza bramkarza przeciwnika do interwencji. Niepokoić może duża liczba fauli, przez co Legia często prokuruje niebezpieczne sytuacje pod własną bramką.

SPARINGI

Rozegranych sparingów: 14 (11-1-2)
Bilans bramkowy: 40-10
Najlepszy strzelec w sparingach: Michał Żyro (9)

Sparingi rozegrane z drużynami z poszczególnych krajów:

Polska8Tęczna Płońsk, ŁKS Łódź, Mazowsze Grójec, Wisła Płock, Znicz Pruszków, Pilica Białobrzegi, Jagiellonia Białystok, Błękitni Raciąż