Mistrzowie Europy rozpoczęli od remisu

Tomek Janus - Wiadomość archiwalna

W pierwszym meczu grupy C Hiszpania zremisowała w Gdańsku z Włochami 1-1. Wszystkie bramki padły w drugiej połowie spotkania. Włosi prowadzili 1-0 po trafieniu Antonio Di Natale z 61. minuty. Do remisu trzy minuty później doprowadził Cesc Fàbregas.

Pierwsza połowa spotkania nie dostarczyła zbyt wielu emocji. Początkowe minuty należały do Hiszpanów, wśród których aktywny był David Silva. W 10. minucie gracz Manchesteru City znalazł się w dogodnej sytuacji w polu karnym, ale zamiast strzelać, niemalże podał piłkę do rąk Gianluigi Buffona. Trzy minuty później kunsztem musiał wykazać się Iker Casillas. Mocno z rzutu wolnego uderzał Andrea Pirlo, ale bramkarz Realu Madryt zdołał odbić piłkę.

W 22. minucie dobrze w polu karnym Hiszpanów zachował się Antonio Cassano. Gracz AC Milan poradził sobie z obrońcą i zdecydował się na strzał z ostrego kąta. Piłka minęła Casillasa, jednak żaden z Włochów nie zamykał akcji. Futbolówka minęła słupek bramki i opuściła boisko. Kolejna groźna akcja reprezentantów Italii miała miejsce w 36. minucie. Zza linii pola karnego strzelał Claudio Marchisio. Casillas nie dał się jednak zaskoczyć.

W 43. minucie przebudzili się Hiszpanie. Po szybkiej wymianie piłki w polu karnym znalazł się Cesc Fàbregas. Jego uderzenie wślizgiem zablokował Leonardo Bonucci i skończyło się tylko na rzucie rożnym. Pod koniec pierwszej połowy na strzał zza pola karnego zdecydował się jeszcze Andrés Iniesta, ale piłka przeleciała nad bramką Buffona. Chwilę później z 5. metra groźnie głową uderzał Cassano. Casillas błysnął jednak refleksem i zdołał odbić piłkę.

Po przerwie żwawiej po boisku zaczęli poruszać się Hiszpanie. Pierwsze efekty widoczne były w 50. minucie. Mocno na bramkę Buffona uderzał wówczas Fàbregas, jednak bramkarz Włochów zdołał sparować piłkę. Chwilę później z ostrego kąta strzelał Iniesta. Piłka po rękach Buffona wyszła na rzut rożny. Przewaga Hiszpanów mogła skończyć się golem dla Włochów. W 53. minucie stratę przy linii bocznej zanotował Sergio Ramos. Piłkę przejął Mario Balotelli, który miał przed sobą tylko Casillasa. Włoski zawodnik do oddania strzału zbierał się tak nonszalancko, że Ramos zdążył go dogonić i wślizgiem wybić mu piłkę.

Po niewykorzystanej okazji Balotelli został zdjęty z boiska. Jego miejsce zajął Antonio Di Natale. Napastnik Udinese potrzebował zaledwie trzech minut, by wykorzystać dobre podanie Andrea Pirlo i strzelić do bramki obok bezradnego Casillasa. Na odpowiedź Hiszpanów czekać trzeba było także trzy minuty. Doskonałym prostopadłym podaniem popisał się Silva, a okazji do wyrównania nie zmarnował Fàbregas.

Po doprowadzeniu do remisu rozochoceni Hiszpanie zaczęli śmielej atakować Włochów. W 73. minucie w dogodnej sytuacji znalazł się Jordi Alba. Piłka po jego uderzeniu z woleja minęła jednak słupek bramki. Kilkadziesiąt sekund później sam przed Buffonem znalazł się Fernando Torres. Włoski golkiper zachował jednak zimną krew i wyszedł obronną ręką z pojedynku z Hiszpanem. Cztery minuty później drugą bramkę dla Italii mógł zdobyć Di Natale. Jednak tym razem gracz Udinese przestrzelił z najbliższej odległości.

W 85.minucie losy meczu mógł rozstrzygnąć Fernando Torres. Napastnik Chelsea Londyn biegł od środka boiska na bramkę Buffona, który wyszedł daleko od linii bramkowej. Torres zdecydował się go lobować, ale przeniósł piłkę nie tylko nad bramkarzem, ale również i nad bramką. Tuż przed końcem spotkania gola na wagę zwycięstwa dla Włochów mógł zdobyć Claudio Marchisio, ale Casillas nie dał się pokonać.

Hiszpania 1-1 (0-0) Włochy
0-1 61. min. Antonio Di Natale
1-1 64. min. Cesc Fàbregas

Hiszpania: 1. Iker Casillas - 17. Álvaro Arbeloa, 3. Gerard Piqué, 15. Sergio Ramos, 18. Jordi Alba - 14. Xabi Alonso, 16. Sergio Busquets, 8. Xavi - 21. David Silva (65' 22. Jesús Navas), 10. Cesc Fàbregas (74' 9. Fernando Torres), 6. Andrés Iniesta

Włochy: 1. Gianluigi Buffon - 3. Giorgio Chiellini, 16. Daniele De Rossi, 19. Leonardo Bonucci - 13. Emanuele Giaccherini, 8. Claudio Marchisio, 21. Andrea Pirlo, 5. Thiago Motta (89' 23. Antonio Nocerino), 2. Christian Maggio - 9. Mario Balotelli (57' 11. Antonio Di Natale), 10. Antonio Cassano (65' 20. Sebastian Giovinco)

żółte kartki: Jordi Alba, Álvaro Arbeloa, Fernando Torres - Mario Balotelli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Christian Maggio
sędziował: Viktor Kassai (Węgry)