To oni zdobyli dla Legii mistrzostwo Polski juniorów w kosza w 1999 roku - fot. archiwum Marcina Grzeszczaka
REKLAMA

Historia: Legia mistrzem Polski juniorów (1999)

Bodziach - Wiadomość archiwalna

W 1999 roku koszykarze Legii po raz ostatni zdobyli tytuł mistrza Polski w kategorii juniorów. Legia przez rozgrywki regionalne przeszła jak burza, przegrywając jedynie ostatnie spotkanie - u siebie z Polonią. W półfinałach i finałach nasz zespół nie miał sobie równych. W finałowym meczu podopieczni Jacka Łączyńskiego pokonali gospodarzy finałów Unię Tarnów 66-42.

Spora część tego zespołu dwa lata wcześniej zdobyła wicemistrzostwo Polski w kategorii kadetów. Wtedy w finale turnieju finałowego w Jarosławiu Legia przegrała po dogrywce z Unią Tarnów różnicą jednego punktu. Tym razem legioniści zrewanżowali się z nawiązką.

Do drużyny kadetów dołączył we wrześniu Michał Polanowski z Konina, a rok wcześniej z Lublina do Legii przyszedł Robert Żuk. "Już na pierwszym treningu w tym sezonie powiedziałem, że interesuje mnie tylko złoto" - mówił w 1999 roku Jacek Łączyński. "Niezmiernie cieszę się z faktu, że udało mi się dopiąć celu. Jako zawodnik i jako trener zawsze stawiałem sobie najwyższe cele" - przekonywał.

Już wtedy kilku przyszłych mistrzów Polski juniorów trenowało głównie z pierwszym zespołem. Tak było w przypadku Macieja Adamskiego i Roberta Trojanowskiego. Robert Żuk tymczasem, podstawowy zawodnik Legii, po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją wrócił do gry dopiero na turniej finałowy w Tarnowie i był tam trzecim strzelcem naszej drużyny.

W Tarnowie Legia wygrała wszystkie trzy spotkania fazy grupowej - różnicą minimum 10 punktów. W półfinale Instal Białystok sprawiał Legii problemy tylko do przerwy (+2), ale ostatecznie przegrał różnią 20 "oczek". W finale Unia nie nawiązała walki ze zdecydowanie najlepszą drużyną w kraju. Legia zwyciężyła 66-42 i udanie zrewanżowała się "Jaskółkom" za porażkę w Jarosławiu. Najlepszym zawodnikiem Legii w turnieju finałowym uznano Michała Polanowskiego. Trener wyróżniał przede wszystkim Marcina Grzeszczaka, jako najlepszego defensora drużyny.

"Wszyscy zawodnicy pierwszej piątki mistrzowskiej drużyny powinni raczej grać już w II-ligowych klubach. Najlepiej byłoby, gdyby była to właśnie Legia. Jeżeli będą siedzieć na ławce, to te talenty zostaną zmarnowane. Myślę, że w tym roku nie grali tyle, ile powinni, choćby w porównaniu z poprzednim sezonem. Nie zawsze jednak była taka możliwość. W kolejnym sezonie myślę, że panowie Jabłoński i Chabelski dadzą im szansę i młodsi będą napierać na starszych, walczyć o miejsce w składzie" - mówił na łamach Naszej Legii Jacek Łączyński.

"Każdy robił to, co do niego należało i to musiało dać wyniki. Trójki Adamskiego [ponad 5 na mecz], asysty Trojanowskiego, atak Polanowskiego, zbiórki Żuka i krycie Grzeszczaka. Ten zespół się uzupełniał i nie było w nim praktycznie słabych punktów. Patrząc z pewnej perspektywy na to, co robili w tych wszystkich meczach, sukces nie powinien dziwić. Mówię tu o pierwszej piątce, ale zmiennicy zagrali też to, czego po nich się spodziewałem. Grali wszyscy i muszę przyznać, że nie bałem się puszczać na boisko nikogo z nich. Nigdy mnie nie zawiedli" - mówił NL popularny "Łączka".

Z tamtej ekipy w pierwszym zespole Legii, w oficjalnych meczach, grali później Trojanowski, Polanowski, Żuk, Błaszczyk i Paprocki.

Mistrzowie Polski juniorów 1999:
Michał Polanowski 18 lat 202 cm wzrostu, 18,4 pkt (średnia z turnieju finałowego)
Maciej Adamski 18 194 14,4 pkt.
Robert Żuk 18 203 10,4 pkt.
Robert Trojanowski 18 179 9,2 pkt.
Marcin Grzeszczak 18 186 5,2 pkt.
Piotr Paprocki 17 182 4,8 pkt.
Marek Bardziński 18 182 3,0 pkt.
Ernest Białecki 17 189 2,6 pkt.
Grzegorz Siwiński 17 190 2,3 pkt.
Bartłomiej Błaszczyk 17 206 1,0 pkt.
Paweł Cegłowski 18 188 0,5 pkt.

Wyniki Legii w turnieju finałowym w Tarnowie:
Legia 71-55 (39-29) MKS Wrocław
Legia 63-53 (30-25) Zastal Zielona Góra
Legia 70-55 (32-28) PKK Warta Szczecin

Półfinały:
Legia 84-64 (36-34) Instal Białystok
Azoty Unia Tarnów 75-66 (33-32) MKS Wrocław

Finał: Legia 66-42 (30-22) Azoty Unia Tarnów

Końcowa kolejność:
1. LEGIA WARSZAWA
2. Azoty Unia Tarnów
3. Instal Białystok
4. MKS Wrocław
5. PKK Warta Szczecin
6. MOSM Tychy
7. Zastal Zielona Góra
8. AZS Toruń

Poprzednie teksty znajdziecie w dziale Historia.





Legia mistrzem Polski juniorów w 1999 roku w Tarnowie - fot. archiwum Marcina Grzeszczaka

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.