Plebiscyt eLki 2012

Wyniki Plebiscytu eLki 2012

Redakcja - Wiadomość archiwalna

XII edycja Plebiscytu eLki rozstrzygnięta. Podczas ponad dwutygodniowego głosowania wybraliście najważniejsze osoby, wydarzenia, mecze, oprawę, hasło roku. Postacią Roku został Danijel Ljuboja, a najlepszym meczem w wykonaniu "wojskowych" pojedynek z Lechem w Poznaniu. Autorem najpiękniejszej bramki został Danijel Ljuboja, a Odkryciem Roku Jakub Kosecki.

Miano najgorszego meczu otrzymało wiosenne spotkanie w Gdańsku, w którym legioniści zaprzepaścili szansę na zdobycie mistrzostwa Polski, a to właśnie uznaliście za wydarzenie roku.

Zdecydowanie najwięcej głosów w kategorii Oprawa Roku otrzymała prezentacja "pRacoholicy", a najważniejszym wydarzeniem kibicowskim było uroczyste odsłonięcie pomnika i pogrzeb Kazimierza Deyny na Powązkach.

Najlepszy wyjazd kibicowski to 2 tysiące kibiców Legii w Lizbonie, natomiast piosenką roku została... "Ona tańczy dla mnie. Szmaciankę, czyli tytuł antybohatera roku przyznaliście wojewodzie Jackowi Kozłowskiemu. Najlepszym cytatem zostało słynne zdanie wypowiedziane przez Joannę Muchę: "Kto wybrał drużyny do tego meczu?".

Poniżej prezentujemy wyniki we wszystkich 15 kategoriach. W sumie oddaliście 10033 głosy.

3. Najlepszy mecz Legii:

5962 - jesień: Lech Poznań 1-3 Legia Warszawa (liga)
3192 - wiosna: Śląsk Wrocław 0-4 Legia Warszawa (liga)
691 - wiosna: Legia Warszawa 3-0 Ruch Chorzów (Puchar Polski)
188 - jesień: Legia Warszawa 4-0 Korona Kielce (liga)

4. Najgorszy mecz Legii:

7205 - wiosna: Lechia Gdańsk 1-0 Legia Warszawa (liga)
2168 - jesień: Legia Warszawa 1-2 Jagiellonia Białystok (liga)
660 - wiosna: Legia Warszawa 0-1 Lech Poznań (liga)

5. Najpiękniejszy gol:

3058 - jesień: Danijel Ljuboja na 1-2 z Piastem (liga, 44. minuta - Kucharczyk zagrywa piłkę z prawej strony w pole karne, a Ljuboja piętką z 7. metrów posyła piłkę do siatki tuż przy słupku)

2016 - jesień: Dominik Furman na 2-1 z Górnikiem (liga, 84. minuta - Furman z lewej strony boiska przyjmuje piłkę po rozegraniu autu, spogląda na bramkarza i fantastycznie lobuje go z ok. 35 metrów) zobacz gola
1917 - wiosna: Danijel Ljuboja na 3-0 ze Śląskiem (liga, 35. minuta - rzut wolny z 27 metrów z lewej strony boiska. Ljuboja lewą nogą posyła piłkę idealnie w samo okienko bramki Kelemena) zobacz gola
1805 - jesień: Jakub Kosecki na 1-0 z Widzewem (liga, 47. minuta - Kosecki otrzumuje piłkę od Rzeźniczaka przy linii bocznej, mija rywala, schodzi do środka boiska i mija kolejnych dwóch zawodników Widzewa, a następnie z ostrego kąta posyła piłkę między noggami bramkarza) zobacz gola
806 - wiosna: Rafał Wolski na 1-0 z Podbeskidziem (liga, 45. minuta - długie podanie na środek boiska do Wolskiego, który urywa się Mierzejewskiemu, uprzedza bramkarza, ogrywa Dancika i będąc tyłem do bramki posyła piłkę lobem prosto do siatki) zobacz gola
290 - wiosna: Rafał Wolski na 1-0 z Koroną (liga, 64. minuta - rzut wolny z 17 metrów z lewej strony boiska. Wolski prawą nogą nad murem trafia prosto w okienko) zobacz gola
141 - jesień: Danijel Ljuboja na 3-0 z Koroną (liga, 50. minuta - Łukasik podaje z lewej strony do Saganowskiego, a ten na 20. metrze odgrywa do niepilnowanego Ljuboji, który z 18 metrów z pierwszej piłki strzela po długim słupku nie do obrony) zobacz gola

6. Najważniejsze wydarzenie kibicowskie z udziałem fanów Legii:

3140 - uroczyste odsłonięcie pomnika i pogrzeb Kazimierza Deyny na Powązkach
2567 - awantura na Żylecie podczas meczu z Polonią i rozpoczęcie bojkotu przez Żyletę
1816 - mecz zgodowy z Pogonią Szczecin
1191 - nielegalny wyjazd do Poznania
922 - radość ze zdobycia Pucharu Polski w Kielcach
397 - manifestacja 3 tys. osób z okazji odwołania Superpucharu

7. Najlepsza oprawa:

4416 - wiosna: Warszawa, Legia - Polonia (pasy materiału tworzące obraz kibiców w garniturach z racami w rękach i napis "pRACOHOLICY pełna kultura") zobacz zdjęcie
2773 - jesień: Warszawa, Legia - Rosenborg (napis 1916 z małych flag i folie) zobacz zdjęcie
1245 - wiosna: Kraków, Wisła - Legia (sektorówki z eLką w kółeczku i herbem + transparent "Klub Nad Wisłą") zobacz zdjęcie
577 - jesień: Warszawa, Legia - SV Ried (sektorówka z ręką z szalikiem i medalem + podświetlony transparent "mistrzowska atmosfera" oraz małe flagi na kijach) zobacz zdjęcie
570 - jesień: Ried, SV Ried - Legia (biało-czerwone flagi na kijach i biało-czerwony transparent z hasłem: "We wanted to be free and owe this feedom to nobody") zobacz zdjęcie
452 - wiosna: Warszawa, Legia - Jagiellonia (sektorówka w kształcie pucharu z napisem "Bandycki Puchar Polski", serpentyny, małe flagi i folie barwach) zobacz zdjęcie

8. Najlepszy wyjazd kibicowski:

4305 - 2500 kibiców w Lizbonie (wiosna, Liga Europy)
2106 - 3500 kibiców w Kielcach na finale PP (wiosna, Puchar Polski)
2043 - 2000 kibiców w Szczecinie (jesień, liga)
1202 - 1000 kibiców w Poznaniu (jesień, liga)
280 - 1650 kibiców w Krakowie na Wiśle (wiosna, liga)
97 - 1200 kibiców w Lipawie (jesień, Liga Europy)

9. Piosenka roku:

5442 - "Ona tańczy dla mnie..."
2653 - "Jedno miasto i jeden klub, Legia Warszawa, Legia aż po grób"
1050 - "Bo Pogoń i Legia to jedna rodzina, starszy czy młodszy, piknik czy chuligan"
888 - "Legia gra, a my śpiewamy, race wciąż odpalamy, głośny śpiew unosi nas, na mistrzostwo nadszedł czas! Jesteśmy wciąż niepokonani, dumni i Legii oddani, zabawa trwa, wpadamy w szał, przyłącz się, nie zamulaj"

10. Hasło roku:

4001 - "Nie ma Legii bez Żylety"
2162 - "Legia - Klub Nad Wisłą"
1225 - "Żadne prawa i ustawy nie zabiorą nam zabawy"
864 - "Niesiemy światło tym, co ciągle widzą ciemność"
803 - "Lecim na Szczecin"
500 - "We wanted to be free and owe this feedom to nobody"

2501 - powrót i dobra gra Marka Saganowskiego
2229 - dobre wkomponowanie się w drużynę młodzieży (Furman, Kosecki, Łukasik)
1129 - lider w tabeli Ekstraklasy po rundzie jesiennej z przewagą 4 pkt. nad wiceliderem
808 - odejście Piotra Zygo ze stanowiska prezesa

13. Rozczarowanie roku:

6564 - niewywalczenie mistrzostwa Polski
1032 - powrót protestu: brak opraw, zorganizowanego dopingu i kibiców na Żylecie
1022 - postawa zarządu Legii i wojewody w relacjach z kibicami
602 - zamykanie Żylety przez wojewodę mazowieckiego
506 - brak awansu do fazy grupowej Ligi Europy
190 - transfery Marko Sulera, Ismaela Blanco i Nacho Novo
117 - problemy zdrowotne Marka Saganowskiego

14. Cytat roku:

4313 - "Kto wybrał drużyny do tego meczu?" - minister Joanna Mucha przed meczem o Superpuchar
1481 - "Szybciutko... myk myk myk. Co tu masz sprawdzać? Patrz koka ma. Samuraj no!" - Jan Urban do sędziego technicznego opóźniającego wejście Jorge Salinasa na boisko
996 - "Kto cię losował, hej Mucha kto cię losował" - "Staruch" podczas pikiety przed meczem o Superpuchar
965 - "Rozumiemy euforię zawodników z Poznania wywołaną wywalczeniem zaszczytnego czwartego miejsca w lidze, ale sposób w jaki świętowali ten niezwykły sukces jest nie do przyjęcia" - Paweł Kosmala o zachowaniu piłkarzy Lecha obrażających Legię
881 - "Poza Sosnowcem i Szczecinem nigdzie nas nie lubią jako drużyny. Wszędzie gwiżdżą i nie jesteśmy lubiani. Dlatego my sami zróbmy wszystko, żeby trzymać się razem, bo tylko w ten sposób możemy zbudować silną drużynę i klub" - Jan Urban przed meczem ze Śląskiem
424 - "Jeszcze jeden element wzbudza niepokój straży pożarnej. W dolnej części jest stanowisko gniazdowego, przez lata coraz wyższe. Dziś jest to kilkumetrowa zwyżka, przy której niczym winogrona uwieszonych jest kilkudziesięciu kibiców, którzy nie siedzą na swoich miejscach" - wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski o gnieździe na Żylecie
398 - "Ja się cieszę, jak widzę rodziny całe, nie ma tych ohydnych kibiców, którzy przekrzykują się w jakichś ohydnych nazwiskach i nazwach, nie wiem, jak to określić, ale to jest bardzo deprymujące. Natomiast tu mamy zawsze wspaniałą, piknikową widownię" - Bożena Walter przed meczem TVN - Politycy
358 - "Byłem parę razy w sektorze VIP na meczach i tam nie było alkoholu. W każdym razie w tej loży, w której byłem, nie było alkoholu. Być może nie jestem bystrym obserwatorem, bo tak się składa, że jestem osobą w ogóle niepijącą i nie szukam alkoholu" - wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski o trybunie VIP na Legii
217 - "Mamy niedrożne przejścia ewakuacyjne na trybunie północnej, która sprawia wrażenie wyjętej spod prawa" - wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski o Żylecie

15. Szmacianka (antybohater):

4800 - Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki - za działania antykibicowskie i zamykanie trybun
2689 - piłkarze - za niezdobycie mistrzostwa Polski 2012
1286 - władze Legii - za decyzję o wejściu ochrony w czasie meczu Legia - Polonia i zawieszenie współpracy z SKLW
1115 - kibice Legii - za awanturę na Żylecie i narażenie klubu na ogromne kary finansowe
143 - nikt nie zasłużył na to "wyróżnienie"