Młodzież: Legia 5-1 Polonia, Legia 1-2 Polonia (akt.)

W drugim meczu makroregionalnej ligi juniorów starszych Legia Warszawa pokonała Polonię Warszawa 5-1. Hat-trickiem popisał się Kuba Arak, a dwa pozostałe trafienia dołożyli Sylwester Szymański i Michał Bojek. Dużo słabiej poszło juniorom młodszym, którzy osłabieni brakiem 8 powołanych na kadrę bądź kontuzjowanych zawodników, zagrali przeciętnie i ulegli Polonii 1-2. Młode Wilki zakończyły turniej na Majorce bez porażki w regulaminowym czasie gry (3 wygrane i 3 remisy).

Niestety, nasi gracze po wygraniu swojej grupy eliminacyjnej, słabiej wykonywali rzuty karne w pojedynkach z UD Arenal i Sant Gabriel, stąd legioniści nie zdołali zająć czołowej lokaty.

Juniorzy starsi: Legia Warszawa 5-1 (2-1) Polonia Warszawa
1-0 - 7' Jakub Arak (as. Jan Grzesik)
1-1 - 20' Michał Jaczewski (as. Michał Kropiewnicki)
2-1 - 35' Jakub Arak (as. Jan Grzesik)
3-1 - 77' Michał Bojek (as. Sylwester Szymański)
4-1 - 81' Sylwester Szymański (as. Łukasz Turzyniecki)
5-1 - 89' Jakub Arak (as. Jan Grzesik)

strzały: 18-4 (11 celnych - 1 celny)

Legia: Haluch - Grzesik, Piórkowski, Fabiszewski (72' Janusiewicz), Ciepielewski (46' Szymański [96]) - Turzyniecki, Kalinkowski, Antas (46' Kochański [96]), Śmigielski, Rosiński (67' Bojek) - Arak oraz ng: Tobjasz

W jesiennym spotkaniu tych drużyn padł wynik 3-3. Tym razem oba zespoły wystąpiły w składach mocno odchodzonych odejściami do Młodej Ekstraklasy (choć Legia mogła teoretycznie skorzystać z kilku zawodników znajdujących się w szerokiej kadrze ME, z czego w dość ograniczonym stopniu skorzystała).

Do przerwy legioniści nie zachwycali może grą, ale mieli zauważalną przewagę i prowadzili 2-1. Pierwszą bramkę w 7. minucie po dośrodkowaniu Jana Grzesika z rzutu rożnego zdobył głową Jakub Arak. W 20. minucie Michał Jaczewski doprowadził do wyrównania, ale jeszcze przed przerwą Arak wykończył podanie Grzesika z wolnego. Poloniści mogli uzyskać trafienie po strzale Mateusza Ruty, który nie pilnowany uderzył mocno, ale obok słupka.

W drugiej części gry strzelali już tylko piłkarze z eLką na piersi. Wprawdzie pierwsi kilka dość groźnie wyglądających akcji ofensywnych wykonali poloniści (strzał Kacpra Raka minął o pół metra słupek bramki bronionej przez Artura Halucha), ale po kwadransie obraz gry wrócił do stanu znanego z pierwszej połowy. W 61. minucie w słupek trafił Arak, a jego dobitka trafiła w boczną siatkę. W jednej z kolejnych akcji w polu karnym padł Mateusz Ruta ale arbiter uznał, że zawodnik Polonii upadł już zanim nastąpił późniejszy kontakt z graczem Legii. W 77. minucie Michał Bojek podwyższył na 3-1 po podaniu Sylwestra Szymańskiego, a cztery minuty później ten drugi sam strzelił bramkę. Wynik w 89. minucie ustalił pięknym strzałem w samo okienko Jakub Arak - ponownie podawał mu Grzesik. W doliczonym czasie gry wynik mógł podwyższyć Szymański, ale ani on, ani dobijający z linii pola karnego Mateusz Janusiewicz nie zdołali wykorzystać dogodnej sytuacji. Wynik osiągnięty z Polonią jest bardzo korzystny (choć ponownie losy meczu rozstrzygnęły się dopiero w ostatnim kwadransie i samo spotkanie nie było bynajmniej tak łatwe, jak to wynik mógłby sugerować), ale do gry legionistów można mieć jeszcze pewne zastrzeżenia.

Juniorzy młodsi: Legia Warszawa 96 1-2 (0-2) Polonia Warszawa
0-1 22' Adam Ryczkowski
0-2 43' Sebastian Szewczyk
1-2 80' Michał Suchanek (karny po faulu na Pawle Radziszewskim)

Strzały (celne): Legia 9 (6) - Polonia 12 (11)

Legia: Leleń - Radziszewski, Makowski (Kpt), Witkowski [97] (65' Kostrzanowski [97]), Baranowski - Świderski [97] (56' Basiuk), Wieteska [97], Babiarz, Karbowy [97] (41' Suchanek), Szczepański (58' Rakowski) - Stasz [97] (41' Więdłocha [97]) (oraz ng: Jędraszczak, Gapczyński [97])

Grający w mocno eksperymentalnym składzie (powołania do kadry, starszego rocznika i kontuzje - w sumie 13 zawodników z obu roczników) legioniści ulegli zasłużenie 1-2 Polonii. Wprawdzie w pierwszej odsłonie gola mogli zdobyć Bartek Świderski i Mateusz Wieteska, ale i poloniści stworzyli sobie sporo okazji, a jedną z nich wykorzystał aktywny Adam Ryczkowski, reprezentant Polski rocznika 1997. Po przerwie legioniści nieco dłużej utrzymywali się przy piłce, ale grali w sposób zbyt przewidywalny i z i ich akcji długo nic nie wynikało. Polonia zaraz po przerwie zdobyła drugą bramkę, wykorzystując opieszałość naszych obrońców w wybiciu piłki z pola karnego i cofnęła się na swoją połowę. Obie strony stworzyły sobie kilka okazji bramkowych, ale gol kontaktowy (po rzucie karnym wykonywanym przez Michała Suchanka) padł za późno, by cokolwiek zmienić. Niezależnie od tego, że większość podstawowych graczy drużyny była dziś nieobecna, zawodnicy którzy wyszli na boisko zagrali zbyt pasywnie, poniżej swoich możliwości.

FocusGoal Cup Mallorca 2013 (rocznik 2000)

Młode Wilki 2000 (wzmocnione przez 3 kolegów ze starszego rocznika) od środy do niedzieli przebywają na hiszpańskiej Majorce, gdzie biorą udział w w niezwykle mocno obsadzonym międzynarodowym turnieju. W stawce 16 drużyn nie brakuje znanych firm, takich jak Real Madryt czy Spartak Moskwa. Legioniści zakończyli fazę grupową bez porażki - w trzech meczach zdobyli 7 punktów.

W pierwszym spotkaniu, które dla większości graczy było jednym z pierwszych meczów rozegranych na pełnym boisku, podopieczni Piotra Kobiereckiego mieli jeszcze pewne problemy z ustawieniem się na boisku czy wyczuciem dystansu, a ewentualne niedostatki w tym względzie starali się rekompensować techniczną grą kombinacyjną. Ostatecznie w meczu z CD La Salle padł wynik 0-0. W drugim spotkaniu, z Platges de Calvià, legioniści prezentowali się już znacznie lepiej, przeciwnik, choć mocny, nie był aż tak bardzo wymagający, i Młode Wilki wygrały aż 3-0. Trzy bramki hiszpańskiej drużynie strzelił Mikołaj Neuman.

Mecz z Fortuną Duesseldorf stał na wysokim poziomie, ale też był sporym wyzwaniem dla naszych graczy, gdyż zawodnicy z Niemiec dominowali fizycznie, a do tego grali bardzo ostro. Określenie "mecz walki" jest jednym z najdelikatniejszych, jakich można użyć po tym spotkaniu. Legioniści po niezbyt udanym początku podjęli w drugiej połowie walkę z mocno zdeterminowanymi (po porażce 0-1 z La Salle) Niemcami, ale do ostatnich sekund spotkania utrzymywał się remis 1-1 (gola dla naszego zespołu zdobył Paweł Barzyc, dobijając uderzenie Oskara Wojtysiaka w poprzeczkę po stałym fragmencie gry). Wtedy na uderzenie z rzutu wolnego z 30 metrów zdecydował się Wojtek Janicki; piłka wylądowała w siatce i to nasi gracze zgarnęli pełną pulę punktów.

W opinii trenera Kobiereckiego, po nieco mniej efektownym pierwszym dniu rywalizacji legioniści dziś już w pełni zaaklimatyzowali się do warunków atmosferycznych panujących na Majorce (+25 stopni Celsjusza!); drużyna stopniowo coraz lepiej zaadaptowuje się do gry na pełnym boisku i po 11, wart podkreślenia jest też zdaniem szkoleniowca duch walki oraz pełne mobilizacji podejście naszych zawodników, którzy absolutnie nie przestraszyli się nierzadko mocniejszych fizycznie przeciwników i grali bez kompleksów.

W piątkowym meczu 1/8 finału legioniści po triumfie w grupie C zmierzyli się z najniżej notowaną drużyną z grupy B, hiszpańską UD Arenal z Minorki. Niestety nasi zawodnicy zagrali ciut słabiej i nieskutecznie, remisując 1-1. W serii rzutów karnych lepsi okazali się gracze z Balearów.

Mecze grupowe:

Legia Warszawa 0-0 CD La Salle

Skład wyjściowy: Białoruski - N. Zawistowski, Janicki [99], Gładysz, Cichocki - Wojtysiak [99], Sinior, Zaborowski, Barzyc, M. Zawistowski - Neuman. Grali także: Wróblewski [99], Borychowski, Goljasz, Struzik, Kucharek.

Playas de Calvia 0-3 Legia Warszawa
0-1 Mikołaj Neuman b.a.
0-2 Mikołaj Neuman b.a.
0-3 Mikołaj Neuman (as. Jakub Sinior)

Skład wyjściowy: Białoruski - N. Zawistowski, Gładysz, Borychowski, Cichocki - Wojtysiak, Janicki, Barzyc, Sinior, Goljasz - Neuman. Grali także: Wróblewski, Struzik, Kucharek, Zaborowski, Fischer, M. Zawistowski

Fortuna Düsseldorf 1-2 Legia Warszawa
1-0
1-1 35 min. Paweł Barzyc (dob. strz. Oskara Wojtysiaka)
1-2 50 min. Wojciech Janicki (rzut wolny)

Skład wyjściowy: Wróblewski - N. Zawistowski, Gładysz, Borychowski, Cichocki - Kucharek, Janicki, Barzyc, Sinior, Fischer - Neuman oraz Struzik, M. Zawistowski, Zaborowski, Goljasz, Wojtysiak

- faza play off - 1/8 finału

Legia 1-1 (k. 5:6) UD Arenal (Hiszpania)
1-0 35 min. Mikołaj Neuman (as. Pascal Fischer z rzutu rożnego)
1-1 48 min. (rzut karny)

Rzuty karne - 10 serii, ze strony Legii trafili: Jakub Sinior, Piotr Goljasz, Kacper Kucharek, Pascal Fischer, Mikołaj Neuman

Legia: Białoruski - N. Zawistowski, Gładysz, Zaborowski, Cichocki - Wojtysiak, Janicki, Sinior, Barzyc, Struzik - Neuman oraz Wróblewski, M. Zawistowski, Borychowski, Fischer, Goljasz, Kucharek

Legionistom nie udało się niestety awansować do czołowej ósemki. Tym razem, po raz pierwszy byli faworytem i choć umiejętnościami technicznymi górowali nad rywalami, to mieli problem z zaskoczeniem rywala i przebiciem się w jego pole karne. Do przerwy, mimo znacznej przewagi było 0-0, ale niedługo po przerwie podopieczni Piotra Kobiereckiego i Karola Sielickiego objęli prowadzenie po stałym fragmencie gry: do dośrodkowania Pascala Fischera dopadł Mikołaj Neuman, a piłka odbijając się jeszcze po drodze od obrońcy wylądowała w siatce. Doskonałe okazje mieli również Paweł Barzyc, Michał Struzik i Mikołaj Zawistowski. Niespodziewanie, kilka minut przed końcem to gospodarze, którzy do tej pory nie oddali nawet jednego strzału na bramkę Legii, doprowadzili do wyrównania. Po zderzeniu w polu karnym arbiter podyktował słuszną jak się wydaje, jedenastkę i zrobiło się 1-1. Na odzyskanie prowadzenia zabrakło czasu.

W serii rzutów karnych oba zespoły spisywał się nieskutecznie. Legioniści mieli po pudłach Hiszpanów aż 3 szanse, by celnym strzałem rozstrzygnąć losy pojedynku - niestety za każdym razem zadrżały nogi. Jutro walka o miejsca 9-16.

Sobota 30.03 - mecze o miejsca 9-16:

Legia 3-1 Platges de Calvia (Hiszpania)
1-0 Wojciech Janicki (as. Pascal Fischer)
2-0 Mikołaj Neuman (as. Oskar Wojtysiak)
2-1 (rzut karny)
3-1 Jakub Sinior (karny po faulu na Kacprze Kucharku

Legia: Wróblewski - N. Zawistowski, Zaborowski, Borychowski, Cichocki - Neuman, Janicki, Struzik, Sinior, Kucharek - Goljasz oraz Białoruski, Fischer, Gładysz, Barzyc, Wojtysiak

Legia 1-1 C.E. Sant Gabriel (Hiszpania)
1-0 Antoni Zaborowski (dob. strz. Pawła Barzyca)
1-1 47 min.

Rzuty karne - 3-4, ze strony Legii trafili: Kacper Kucharek, Oskar Wojtysiak, Daniel Cichocki

Legia: Białoruski - N. Zawistowski, Gładysz, Borychowski, Cichocki - Wojtysiak, Sinior, Kucharek, Barzyc, Fischer - Neuman oraz Wróblewski, Struzik, Zaborowski, Goljasz

Po wygranej nad Calvią, legioniści spodziewali się pojedynku o wejście do "małego" finału B ze Spartakiem Moskwa, Rosjanie zostali jednak pokonani przez kataloński Sant Gabriel. Szybko okazało się, jaka była tego przyczyna. Przeciwnicy okazali się być zespołem dysponującym zawodnikami o doskonałych umiejętnościach technicznych, przewyższających dotychczasowych przeciwników Legii pod tym względem. Nasi zawodnicy grali jednak nieco bardzie uporządkowany i zdyscyplinowany futbol (z czym wcześniej były pewne problemy), co pozwoliło nam na stworzenie 4 doskonałych sytuacji bramkowych, z których jedna została zamieniona na gola. W końcówce Hiszpanie zaatakowali mocniej i zdołali doprowadzić do wyrównania. Także rzuty karne poszły po myśli Sant Gabriel, co oznaczała dla podopiecznych trenerów Kobiereckiego i Sielickiego koniec uczestnictwa w turnieju i 11 miejsce w klasyfikacji.

To nie koniec uczestnictwa w potyczkach międzynarodowych dla Młodych Wilków 2000 w tym roku: w dniach 14-16 czerwca drużyna weźmie udział w turnieju w Berlinie, zaś w sierpniu pojedzie do Irlandii.