Plusy i minusy po meczu ze Śląskiem

kaLasz, źródło: Legioniści.com - Wiadomość archiwalna

Po raz kolejny mistrz pokazał byłemu mistrzowi, że został zasłużenie zdetronizowany. Dzięki szybko straconej bramce zobaczyliśmy ciekawy mecz. Legia musiała od początku odrabiać straty, aby po raz kolejny móc odskoczyć w ligowej tabeli i paradoksalnie, w znacznej mierze udało się to dzięki zawodnikom defensywnym.

fot. Legionisci.comW końcu bardzo dobry mecz zagrał Ivica Vrdoljak. Jako jedyny nominalny defensywny pomocnik znakomicie wyprzedzał graczy Śląska, zaliczył mnóstwo przechwytów i skutecznie inicjował akcje ofensywne Legii. Kilkudziesięciometrowe podanie do Mikity - palce lizać. Takiego Ivicę chcielibyśmy widzieć zdecydowanie częściej, niestety dzięki obejrzanej czwartej żółtej kartce odpocznie w następnym meczu z Wisłą. Dwaj stoperzy, Tomasz Jodłowiec i Jakub Rzeźniczak strzelili po jednej bramce. Obie padły po rzutach rożnych wykonywanych przez innego obrońcę: Tomasza Brzyskiego. "Brzytwa" zapisuje na swoim koncie kolejną asystę (przy bramce Jodłowca), oraz kluczowe podanie, po którym "Jodła" zgrał głową piłkę a "Rzeźnik" pewnie umieścił ją w siatce.

Swój dwusetny mecz w Ekstraklasie rozegrał na dobrym poziomie Miroslav Radović. Spokój w polu karnym iście stoicki, a gdyby akcja z końcówki pierwszej połowy zakończyła się golem byłaby mocnym kandydatem do bramki sezonu. Brakowało mu lepszej współpracy z Helio Pinto, który zaliczył całkiem udany występ. Zdecydowanie więcej biegał, zaliczył więcej odbiorów, po prostu więcej walczył. Potrafi niekonwencjonalnie rozegrać akcję, problem w tym, że za rzadko jeszcze jego zagrania przynoszą wymierny skutek.

Znowu ciężko ocenić Wojtka Skabę. Wiadomo, że jak Skaba... ale z drugiej strony przy bramce Portugalczyka niewiele miał do powiedzenia. Popisał się za to skuteczną interwencją w 13 minucie. Przy stanie 0-2 mogłoby być zdecydowanie ciężej odrobić straty.

Mało efektywnie zagrali boczni pomocnicy. Michał Żyro swój dobry mecz w tym półroczu zagrał przed tygodniem, a Henrik Ojamaa był w sobotę cieniem samego siebie. Brakowało mu zrozumienia z partnerami, do tego przegrywał wiele pojedynków indywidualnych. Został słusznie zmieniony przez Urbana po pierwszej połowie. Zastąpił go Michał Kucharczyk, który jak zwykle raził nieskutecznością. Powinien ten mecz zakończyć z dwoma bramkami i asystą, a skończył z niczym.

Pod nieobecność dwóch podstawowych napastników swoją szansę pokazania się od pierwszej minuty dostał Patryk Mikita. Młokos z Woli meczem z Widzewem wysoko zawiesił sobie poprzeczkę i teraz nie może do niej nawet doskoczyć. Przegrywał prawie wszystkie pojedynki, nie potrafił ani przytrzymać piłki ani zgrać jej dokładnie do któregoś z kolegów. Miał swoją szansę w 69 minucie po prostopadłym zagraniu Radovicia, ale trafił wprost w Kelemena i chyba bardziej powinien skoncentrować się na ciężkim treningu niż machaniu łapkami. Został zmieniony kilka minut później przez Raphaela Augusto. O jego występie można napisać tylko, że się odbył. Przez dwadzieścia minut pobytu na boisku kompletnie niczym się nie wyróżnił.

fot. Legionisci.com Kroku kolegom z obrony niestety nie dotrzymał najsłabszy w tym meczu Łukasz Broź. W piątej minucie nie dość, że krył Paixao od złej strony, to jeszcze tak zagrał piłkę do bramkarza, że zawodnik Śląska zdążył ją przechwycić i pewnie umieścił w siatce. To zdarzenie widocznie pozostało w głowie prawego obrońcy bo do końca meczu grał już dość asekurancko. Podłączał się co prawda czasem do akcji ofensywnych, ale jego dośrodkowania nie docierały do celu. Zupełnie bezproduktywny.

Podsumowując Legioniści zagrali dobry mecz i z każdym kolejnym udowadniają, że obrona mistrzostwa powinna być formalnością.