fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Liczby Legii 2013

Fumen, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Ile zarabia Wladimer Dwalisziwli? Ile trwała seria Legii bez strzelonej bramki w europejskich pucharach? Ile Legia otrzymała od UEFA za start w Lidze Europy? Za ile zostali sprzedani Artur Jędrzejczyk oraz Rafał Wolski? Ile oferowali Chińczycy za Ivicę Vrdoljaka? Jaki jest rekord zbiórki kibiców na oprawy? Ile spotkań rozegranych w Legii miał na koncie Tomasz Kiełbowicz kończąc karierę? Odpowiedź na te pytania oraz wiele więcej znajdziecie w naszym tradycyjnym podsumowaniu, czyli - Liczby Legii.

1 - piłkarze Legii zakończyli na pierwszym miejscu sezon 2012/2013 i również na czele tabeli zakończyli miniony rok. Obecnie legioniści mają pięć punktów przewagi nad drugą drużyną i tym samym dobrą pozycję wyjściową przed rundą wiosenną.

2 - w minionym roku dwa mecze przy Łazienkowskiej odbyły się bez udziału publiczności. Najpierw stadion został zamknięty na wniosek UEFA na spotkanie Legia – Apollon, natomiast pod koniec rundy wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wydał decyzję o niewpuszczenie fanów na mecz Legia – Ruch.

3 - "Za kilka dni lecimy do Fluminense, mistrza Brazylii i dostaniemy od nich zajebistych młodych zawodników" - mówił podekscytowany prezes Bogusław Leśnodorski. I do Legii trafiło trzech - Raphael Augusto, Alan Fialho oraz Peu. Dwaj ostatni poznali smak III-ligowych zmagań, natomiast Augusto zwiedzał Polskę, jeżdżąc z pierwszym zespołem na mecze, ale bardzo rzadko w nich występując.

4 - przez sześć lat rozgrywek Młodej Ekstraklasy legioniści aż czterokrotnie plasowali się na podium. W sezonach 2009/2010 i 2010/2011 dwukrotnie zajmowali drugie miejsca za plecami Zagłębia Lubin, jednak później dwa razy zdobywali mistrzostwo ME.

5 - Michał Kocięba odszedł po pięciu latach pracy przy Łazienkowskiej. Przez ten czas był rzecznikiem prasowym. Teraz pełni miano kierownika ds. komunikacji i PR kanałów sportowych nc+.

6 - zwycięstwo 5-0 ze Śląskiem Wrocław na zakończenie minionego sezonu było w wykonaniu Legii najwyższym od 6 lat! Wówczas hattrickiem popisał się Marek Saganowski, a po jednym trafieniu dołożyli Michał Kucharczyk i Miroslav Radović. Legioniści byli bliscy powtórzenia takiej wygranej już w pierwszej kolejce obecnych rozgrywek. Ostatecznie zawodnicy z Warszawy rozbili 5-1 Widzew Łódź.

7 - Łukasz Broź po siedmiu latach występów w Widzewie Łódź zdecydował się na przeniesienie do Warszawy. 28-letni piłkarz był sprowadzany do Legii jako alternatywa dla Bartosza Bereszyńskiego i Jakuba Rzeźniczaka. Do tej pory wystąpił 18 razy.

8 - zaledwie ośmiu punktów zabrakło koszykarzom Legii do awansu do I ligi. Podopieczni Piotra Bakuna przegrali 66-73 w decydującym spotkaniu z MCKiS Jaworzno.

10 - na dwie kolejki przed końcem ligowych rozgrywek Legia Warszawa zdobyła dziesiąte swojej historii mistrzostwo Polski. Wówczas podopieczni Jana Urbana mieli 6 punktów przewagi nad Lechem Poznań oraz lepszy bilans spotkań bezpośrednich z "Kolejorzem".

15 - wydatek 15 złotych czeka wszystkich kibiców, którzy jeszcze nie posiadają Karty Kibica. Na nowej, mistrzowskiej KK istnieje możliwość zakodowania także biletów okresowych ZTM. Fani, którzy mają już wyrobioną kartę będą musieli ją wymienić.

16 - aż 16 lat czekaliśmy na ligowe zwycięstwo Legii z Wisłą w Krakowie. Ta sztuka się udała 13 kwietnia, kiedy to legioniści wygrali 2-1. Nie obyło się bez kontrowersji, gdyż arbitrzy pomylili się ewidentnie w akcji, po której stołeczny zespół zdobył gola. Po tym meczu PZPN zrezygnował z sędziów bramkowych.

18 - tyle lat czekaliśmy na dublet Legii, czyli na mistrzostwo oraz Puchar Polski.

20 - zgoda pomiędzy Legią Warszawa a Pogonią Szczecin trwała 20 lat. Jesienią podjęto decyzję o zakończeniu przyjaźni.

22 - Legia Warszawa 22 razy grała w finale Pucharu Polski i pokonując w dwumeczu Śląsk Wrocław sięgnęła po to trofeum już 16 raz! Jednocześnie drugi mecz z zespołem Stanislava Levego zakończył passę 22 spotkań bez porażki w rozgrywkach PP. Wówczas górą był Śląsk, który wygrał 1-0 po samobójczym trafieniu Michała Żewłakowa.

32 - to wiek testowanego latem Raula Bravo. Były gracz m.in. Realu Madryt nie przekonał do siebie włodarzy oraz sztabu szkoleniowego Legii i po czterech występach w spotkaniach towarzyskich wyjechał z Warszawy.

56 - w 2013 roku piłkarze Legii rozegrali łącznie 56 spotkań, z czego 36 w ekstraklasie. Pozostałe to 8 w Pucharze Polski, a 12 meczów w europejskich pucharach. Bilans to 32 zwycięstwa, 10 remisów oraz 14 porażek.

59 - w lutym Bogusław Leśnodorski przyznał Lucjanowi Brychczemu funkcję honorowego prezesa Legii. "Kici" związany jest z Legią od 59 lat!

67 - 13 marca w wieku 67 lat zmarł niespodziewanie Władysław Stachurski. W Legii występował w latach 1964-1973 i w tym czasie rozegrał 169 meczów, w których zdobył 21 bramek. Dwukrotny zdobywca mistrza Polski oraz Pucharów Polski. Jako szkoleniowiec prowadził legionistów w latach 1990-1991, a także 1996-1997.

67 - to również liczba punktów zdobytych przez legionistów w mistrzowskim sezonie. Tym samym stołeczny zespół poprawił o punkt dorobek z sezonu 2005/2006, kiedy to ostatni raz fetowano w Warszawie mistrza kraju.

69 - Michał Żewłakow debiutował w Legii w spotkaniu z Gaziantepsporem i od tego czasu jego licznik spotkań jako legionisty dobił do 69. "Żewłak" postanowił, że sezon 2012/2013 będzie jego ostatnim i zawiesił buty na kołku. 102-krotny reprezentant Polski przyjął propozycję prezesa Leśnodorskiego i teraz pełni funkcję dyrektora sportowego w Legii.

78 - Danijel Ljuboja rozegrał w Legii 78 spotkań, w których zdobył 30 bramek (liga 56/23). W czerwcu nie przedłużono z Serbem umowy. Ostatnie tygodnie "Ljubo" w Warszawie stały pod znakiem jego słynnej wizyty w Enklawie, w której spotkał prezesa Bogusława Leśnodorskiego.

150 - tylu zawodników oraz 11 trenerów Legii sięgało dotychczas po mistrzostwo Polski. Wszyscy zostali uhonorowani na ścianie mistrzów. Znajduje się ona w pomieszczeniu, z którego drużyny wychodzą na murawę.

200 - tyle paczek po 21 kilogramów każda powędrowało na tereny dzisiejszej Litwy i Białorusi w ramach akcji "Paczka na Kresy", której adresatami są Polacy mieszkający na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej. To już czwarta tego typu akcja przeprowadzona przez kibiców Legii.

204 - rekord wśród trenerów Legii. Jan Urban prowadził stołeczny zespół w 204. meczach. Urban pracował przy Łazienkowskiej w latach 2007-2010 (124 spotkania), żeby ponownie przejąć stołeczny zespół przed sezonem 2012/2013. Bilans Urbana w Legii to 121 zwycięstw, 42 remisy i 41 porażek.

210 - przez 10 lat Dickson Choto rozegrał w Legii 210 spotkań, w których zdobył 5 bramek. W czerwcu wygasła umowa 33-letniego piłkarza z Legią.

296 - Miroslav Radović to jeden z najbardziej doświadczonych zawodników Legii, mogący się pochwalić liczbą 296 występów w koszulce z "eLką" na piersi. W obecnej kadrze jedynie Jakub Rzeźniczak przekroczył 200 meczów i ma ich na koncie okrągłe 250. Następni w kolejce są Inaki Astiz (187), Jakub Wawrzyniak (183) oraz Marek Saganowski (138).

341 - liczba spotkań rozegranych przez Tomasza Kiełbowicza w barwach Legii. Na początku lutego "Kiełbik" ogłosił zakończenie kariery. Na Łazienkowską trafił w grudniu 2000 roku. Od tego czasu zdobył trzykrotnie tytuły mistrzowskie i tyle samo Pucharów Polski, a także po jednym Pucharze Ligi oraz Superpucharze.

458 - tyle minut trwała strzelecka niemoc legionistów w europejskich pucharach. Od meczu ze Steauą Bukareszt podopieczni Jana Urbana nie potrafili zdobyć choćby bramki w pięciu kolejnych meczach Ligi Europy. Dopiero w szóstym spotkaniu Tomasz Jodłowiec w ósmej minucie trafił do bramki Apollonu Limassol, kończąc niechlubną serię. Jednocześnie Legia wygrywając na Cyprze uniknęła zakończenia europejskiej przygody z zerowym dorobkiem punktowym.

1 180 - cena najdroższego karnetu na obecny sezon dla nowego kibica, który chciałby oglądać mecze w sektorach 113, 114 lub 213. Dla porównania, karnetowicz z poprzednich rozgrywek mógł liczyć na rabat w wysokości 150 złotych.

1 560 - taką grzywnę otrzymał Rafał, zawodnik Ostrowi Ostrów Mazowiecka, który pokazał "eLkę" kibicom Polonii przy okazji spotkania obu ekip w IV-lidze. Zawodnik został zatrzymany po meczu na 24 godziny, pod zarzutem naruszenia artykułu 61. Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych: "kto w miejscu i czasie trwania masowej imprezy sportowej prowokuje kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu tej imprezy, podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych albo karze ograniczenia wolności". Dzień później sąd podjął już decyzję o ukaraniu gracza.

2 000 - w takiej liczbie kibice Legii stawili się na pierwszym meczu finału Pucharu Polski we Wrocławiu. Fani z Warszawy wykorzystali całą pulę biletów, choć pierwotnie mieli ich otrzymać o 1000 więcej. Zwycięstwo legionistów ze Śląskiem obejrzało łącznie 38 tys. kibiców. Dla porównania, wrocławianie przyjechali na rewanż w liczbie 600 fanów.

3 000 - grupy kibicowskie Legii Warszawa przekazały zimą 3 tys. złotych na rzecz sekcji zapaśniczej, która boryka się z problemami finansowymi. Co gorsza, sytuacji nie ułatwiała Agencja Mienia Wojskowego, ustalając miesięczny czynsz w wysokości 5000 zł.

3 329 - tyle biletów sprzedano na mecz Legia - Apollon Limassol w ramach rozgrywek Ligi Europy. Spotkanie odbyło się bez udziału publiczności. Niemniej jednak z inicjatywy fanów oraz klubu, podjęto decyzję o dystrybucji pamiątkowych wejściówek, których koszt wynosił 20 zł. Miała być to forma wsparcia dla klubu, na który nałożono wysokie kary ze strony UEFA.

3 845 - tyle zeszytów 96-kartkowych w twardej oprawie, a także m.in. 2398 długopisów, 1953 ołówki, 400 bloków rysunków i wiele innych artykułów papierniczych zakupili i zebrali prowadzący akcję 1916 Uśmiechów - "Akcja Wyprawka". Całość została przekazana warszawskim domom dziecka nr 1 i 9.

8 000 - z tygodnika "Piłka Nożna" dowiedzieliśmy się, iż w umowie Danijela Ljuboji widniał zapis, iż otrzyma on 8000 euro za każdą strzeloną bramkę.

10 000 - Komisja Dyscyplinarna PZPN ukarała Legię Warszawa kwotą w wysokości 10 tys. zł za zachowanie kibiców podczas finałowych spotkań Pucharu Polski.

30 787 - kibiców zasiadło na stadionie Wojska Polskiego podczas meczu ze Śląskiem, który jednocześnie wieńczył mistrzowski sezon. To najwyższa frekwencja w 2013 roku w Warszawie.

50 000 - w lutym Jakub Kosecki przedłużył umowę do czerwca 2017 roku. Wedle nowych zapisów, może liczyć co miesiąc na ok. 50 tys. złotych brutto. Tyle samo, co praca sztabu medycznego Legii - dwóch lekarzy, dietetyka oraz fizjoterapeutów.

56 100,73 - rekordową kwotę 56 100,73 złotych udało się zebrać grupie "Nieznani Sprawcy" na oprawy. Zbiórkę przeprowadzono podczas spotkania z Lechem Poznań w rundzie wiosennej.

100 000 - wicemistrz Chin, Jiangsu Sainty FC oferował zimą 100 tys. euro odstępnego za Ivicę Vrdoljaka. Dla klubu z Łazienkowskiej to była kwota nie do przyjęcia. Mówiło się, że działacze Legii żądali nawet trzy razy więcej.

200 000 - w połowie lutego dowiedzieliśmy się, że Wladimer Dwaliszwili zasili szeregi Legii. Gruzin rozwiązując umowę z Polonią Warszawa musiał zrzec się części pieniędzy. Jednak napastnik nie powinien narzekać, gdyż przy Łazienkowskiej może liczyć na 200 tys. euro rocznie.

200 000 - można stwierdzić, iż zwycięstwo Legii z Apollonem w ostatnim meczu fazy grupowej Ligi Europy akurat pokryłoby roczne apanaże Gruzina. Właśnie na 200 tys. euro UEFA wyceniała zwycięstwo na tym etapie rozgrywek. Za remis płacono połowę mniej.

210 000 - Inigo Lopez miał w czerwcu zostać piłkarzem Legii i zarabiać 210 tys. euro. Gdy wydawało się, że obie strony porozumiały się w sprawie kontraktu, to ostatecznie Hiszpan nie złożył podpisu pod dwuletnim kontraktem i zdecydował się na przeprowadzkę do PAOK-u Saloniki.

300 000 - złotych to kwota, jaką Legia przelała Lechowi Poznań jako ekwiwalent za wyszkolenie Bartosza Bereszyńskiego, który zimą trafił do Warszawy.

300 000 - w europejskiej walucie otrzymała Legia za Janusza Gola, który latem przeniósł się do rosyjskiego Amkaru Perm, gdzie występuje z powodzeniem. Gol zagrał 87 meczów w koszulce z "eLką" na piersi i cieszył się ze zdobycia 8 bramek.

300 000 - ale liczone w funtach brytyjskich, powędrowało na konto szkockiego Motherwell za Henrika Ojamę. Estończyka chcieli również w Poznaniu, ale ostatecznie skrzydłowy zdecydował się przeprowadzić do Warszawy.

400 000 - zimą Legia negocjowała przeprowadzkę Marcina Wasilewskiego. "Wasyl" domagał się 400 tys. euro za sam podpis pod umową. Ponadto reprezentant Polski chciał miesięcznych apanaży na poziomie 100 tys. złotych. Ostatecznie zrezygnowano z usług 32-letniego obrońcy, angażując w jego miejsce Tomasza Jodłowca.

500 000 - pół miliona złotych otrzymała Legia za wygranie Pucharu Polski.

800 000 - tyle miałby kosztować Legię Jorge Salinas, gdyby zdecydowano się podpisać z nim kolejną umowę. To efekt tego, że zawodnik trafił na Łazienkowską za darmo. Ostatecznie zamiast prolongaty, rozwiązano umowę z Paragwajczykiem.

1 000 000 - według "Przeglądu Sportowego" Marijan Antolović chciał otrzymać od Legii okrągły milion złotych za rozwiązanie kontraktu. Miroslav Radović może natomiast liczyć właśnie na takie zarobki po przedłużeniu umowy.

1 000 000 - również okrągłą "bańkę" wydała Legia na leczenie kontuzji swoich zawodników tylko w obecnym sezonie. Przez 4,5 miesiąca legioniści doznali 40 urazów. Jedynie Wojciech Skaba oraz Dominik Furman nie musieli pauzować z powodów kontuzji.

1 800 000 - wiosną niespełna tylu widzów przyciągnął przed telewizory mecz Legia – Lech. Podopieczni Jana Urbana byli najchętniej oglądanym zespołem w sezonie 2012/2013, ze średnią oglądalnością na poziomie 350 tys. widzów.

2 000 000 - Bartosz Bereszyński miał trafić do Benfiki Lizbona za 2 miliony euro. I choć wydawało się, że po długich rozmowach zainteresowane strony doszły do porozumienia, to finalnie z transferu nic nie wyszło.

2 200 000 - kwota liczona w euro, którą FK Krasnodar zapłacił Legii za Artura Jędrzejczyka. "Jędza" podpisał z rosyjskim klubem umowę na 3 lata, która wg "Weszło" dawała mu podwyżkę o... 600 procent w porównaniu do zarobków przy Łazienkowskiej. 26-letni piłkarz rozegrał 108 spotkań w barwach stołecznego klubu.

2 200 000 - euro. Wg "Przeglądu Sportowego" tyle Legii miała zapłacić Fiorentina za transfer Rafała Wolskiego. Dodatkowo księgowy z Łazienkowskiej może się spodziewać kolejnych 10% z kolejnego transferu zawodnika. "Wolak" opuścił stołeczny klub w przerwie zimowej, wedle różnych źródeł, za 2,2-2,8 mln euro.

3 000 000 - już pod koniec listopada pojawiła się informacja, iż Dominik Furman może odejść z Legii za 3 mln euro. W gronie zainteresowanych znalazło się angielskie WBA oraz francuska Tuluza. Co ciekawe, temat powrócił w ostatnich dniach i ponownie mówi się o zainteresowaniu przedstawicieli Ligue 1.

4 000 000 - spotkanie Legia – Steaua w IV rundzie el. LM okazało się telewizyjnym hitem, przyciągając przed odbiorniki 4 mln widzów. Dla porównania mecz towarzyski Polska – Dania oglądało 3,48 mln osób.

5 200 000 - złotych, a dokładniej 1,3 mln euro, otrzymała Legia za awans do fazy grupowej Ligi Europy. To nieporównywalnie mniejsze pieniądze niż gdyby udało się pokonać Steauę Bukareszt i trafić do elity Champions League, o czym poniżej.

6 000 000 - złotych, na taką kwotę opiewa umowa sponsorska z firmą bukmacherską Fortuna. Co prawda obowiązuje ona od 1 stycznia, ale już w listopadzie odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono następcę firmy ActiveJet.

10 000 000 - w myśl aneksowanej w listopadzie umowy, Legia Warszawa może liczyć na 10 milionów złotych od Adidasa. Niemiecka firma do czerwca 2017 pozostanie sponsorem i partnerem technicznym klubu. Co ważne, współpraca została rozszerzona o Akademię Piłkarską.

35 000 000 - złotych, czyli 8,6 mln euro wpłynęłoby na konto Legii w przypadku awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Jednak na przeszkodzie stanęła Steaua Bukareszt. W dwóch meczach odnotowano remisy, ale to Rumuni cieszyli się z awansu po wyniku 2-2 w Warszawie.

16 000 000 - policzmy - II i III runda el. LM po 130 tys. euro, IV runda – 2,1 mln euro, awans do fazy grupowej Ligi Europy to 1,3 mln i jedno zwycięstwo z Apollonem to 200 tys. euro, czyli razem 3,86 mln euro otrzymała Legia z UEFA za start w europejskich pucharach. Reasumując, kwota ta ociera się o mniej więcej 16 milionów złotych!

106 000 000 - takim budżetem na sezon 2013/2014 może pochwalić się Legia Warszawa.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.