13. edycja Plebiscytu eLki rozstrzygnięta!

Wyniki Plebiscytu eLki 2013!

Redakcja - Wiadomość archiwalna

XIII edycja Plebiscytu eLki rozstrzygnięta. Podczas ponad trzytygodniowego głosowania wybraliście najważniejsze osoby, wydarzenia, mecze, oprawę, hasło roku. Postacią Roku został bezapelacynie Bogusław Leśnodorski, a najlepszym meczem w wykonaniu "wojskowych" pojedynek ze Śląskiem (5-0). Autorem najpiękniejszej bramki został Michał Kucharczyk, a Odkryciem Roku Tomasz Brzyski.

Miano najgorszego meczu otrzymało jesienne spotkanie w Bydgoszczy, w którym legioniści przegrali 1-3. Za wydarzenie roku uznaliście wywalczenie mistrzostwa i Pucharu Polski, a późniejsza feta została wybrana najważniejszym wydarzeniem kibicowskim.

Najwięcej głosów w kategorii Oprawa roku otrzymała prezentacja "Habemus Campione". Najlepsze hasło kibicowskie to z kolei "UEFA - Ultra Extreme Fanatical Atmosphere". Najlepszym wyjazdem kibicowskim uznaliście 2100 kibiców Legii w Rzymie, natomiast piosenką roku została bez żadnych wątpliwości "Niepokonane miasto, niepokonany klub". Szmaciankę, czyli tytuł antybohatera roku po raz drugi z rzędu przyznaliście wojewodzie Jackowi Kozłowskiemu. Najlepszym cytatem zostało słynne zdanie wykrzyczane przez jednego z kibiców Podbeskidzia: "Grajcie na Wawrzyniaka, on jest cienki".

Poniżej prezentujemy wyniki we wszystkich 16 kategoriach. W sumie oddaliście 10040 głosów.

4. Najlepszy mecz Legii

7327 - wiosna: Legia Warszawa 5-0 Śląsk Wrocław (Ekstraklasa)
1308 - wiosna: Legia Warszawa 1-0 Lech Poznań (Ekstraklasa)
414 - jesień: Legia Warszawa 5-1 Widzew Łódź (Ekstraklasa)
352 - jesień: Legia Warszawa 2-2 Steaua Bukareszt (Liga Mistrzów)
283 - jesień: Legia Warszawa 4-1 Cracovia Kraków (Ekstraklasa)
191 - jesień: Korona Kielce 3-5 Legia Warszawa (Ekstraklasa)
165 - wiosna: Jagiellonia Białystok 0-3 Legia Warszawa (Ekstraklasa)

5. Najgorszy mecz Legii

2964 - jesień: Zawisza Bydgoszcz 3-1 Legia Warszawa (Ekstraklasa)
1787 - jesień: Legia Warszawa 0-1 Apollon Limassol (Liga Europy)
1768 - jesień: Górnik Zabrze 3-1 Legia Warszawa (Puchar Polski)
1564 - jesień: Lechia Gdańsk 2-0 Legia Warszawa (Ekstraklasa)
1136 - jesień: Podbeskidzie Bielsko-Biała 1-0 Legia Warszawa (Ekstraklasa)
821 - jesień: Legia Warszawa 0-2 Lazio Rzym (Liga Europy)

6. Najpiękniejszy gol

3123 - jesień: Michał Kucharczyk na 1-1 z Cracovią (liga, 11. minuta - Ojamaa wypuszcza prostopadle Kucharczyka, ten wpada w pole karne i z jego narożnika z 20 metrów pakuje piłkę w samo okienko po krótkim rogu)

3025 - jesień: Tomasz Brzyski na 0-2 z Apollonem (Liga Europy, 63. minuta - piękne uderzenie w samo okienko bezpośrednio z rzutu wolnego z 30 metrów) zobacz gola
1221 - jesień: Jakub Rzeźniczak na 2-1 Pogonią (liga, 43. minuta - piękne dośrodkowanie Brzyskiego i strzał Rzeźniczaka z woleja z pierwszej piłki z 5 metrów nie do obrony) zobacz gola
942 - wiosna: Ivica Vrdoljak na 1-0 z Lechem (liga, 86. minuta - rzut karny, który niemalże przypieczętował mistrzostwo Legii) zobacz gola
490 - jesien: Helio Pinto na 1-2 z Górnikiem (Puchar Polski, 71. minuta - bezpośrednie udrzenie z rzutu wolnego po długim rogu) zobacz gola
462 - jesień: Jakub Kosecki na 3-1 z The New Saints (Liga Mistrzów, 74. minuta - indywidualna akcja i strzał z 16 metrów prosto pod poprzeczkę) zobacz gola
356 - jesień: Helio Pinto na 1-1 z Zawiszą (liga, 24. minuta - bezpośrednie udrzeenie z rzutu wolnego tuż przy słupku) zobacz gola
238 - jesień: Marek Saganowski na 1-0 z Podbeskidziem (liga, 41. minuta - szybka akcja Legii lewą stroną zakończona idealnym dośrodkowaniem Wawrzyniaka i uprzedzeniem głową obrońcy przez Saganowskiego) zobacz gola
183 - jesień: Tomasz Jodłowiec na 0-1 z Apollonem (Liga Europy, 8. minuta - dośrodkowanie Brzyskiego z rzutu rożnego i idealne wejście w pole karne i wyskok Jodłowca) zobacz gola

7. Najważniejsze wydarzenie kibicowskie z udziałem fanów Legii

3644 - feta mistrzowska w Warszawie
2804 - zakończenie zgody między Legią Warszawa i Pogonią Szczecin
1949 - wiosenne wietrzenie magazynu z flagami Jagiellonii
1643 - Żyleta na trybunie rodzinnej podczas meczu ze Steauą Bukareszt

8. Najlepsza oprawa

3258 - wiosna: Warszawa, Legia - Śląsk (Habemus Campione: flagi, balony, sektorówka, transparent + race) zobacz 1. zdjęcie + zobacz 2. zdjęcie
2757 - jesień: Warszawa, Legia - Steaua (kartoniada U.E.F.A. - Ultra Extreme Fanatical Atmosphere + race) zobacz 1. zdjęcie + zobacz 2. zdjęcie
1553 - wiosna: Kraków, Wisła - Legia (trzystronna kartoniada z herbem i hasło "Coraz bliżej mistrza" + race) zobacz zdjęcie
760 - wiosna: Warszawa, Legia - Śląsk (PP, kartoniada na 3 trybuny z napisem 2013 i datami zdobycia Pucharów Polski) zobacz zdjęcie
722 - jesień: Warszawa, Legia -Pogoń (kartoniada Deyna, transparent Równajcie do NajlepSzych + race) zobacz zdjęcie
570 - jesień: Warszawa, Legia - Śląsk (sektorówki i transparent WAR SAW The City that survived its own death) zobacz zdjęcie
368 - wiosna: Warszawa, Legia - Śląsk (PP, witraż Niepokonane miasto, niepokonany klub) zobacz zdjęcie
52 - jesień: Rzym, Lazio - Legia (folie w barwach i race) zobacz zdjęcie

9. Najlepszy wyjazd kibicowski

4126 - 2100 kibiców w Rzymie (jesień, Liga Europy)
3343 - 2000 kibiców w Krakowie na Wiśle (wiosna, Ekstraklasa)
1847 - 2040 kibiców w Poznaniu (jesień, Ekstraklasa)
448 - 2000 kibiców we Wrocławiu (wiosna, Puchar Polski)
276 - 700 kibiców w Bukareszcie (jesień, Liga Mistrzów)

10. Piosenka roku

8227 - Niepokonane miasto, niepokonany klub, tysiące fanów Twych zwycięstwa pragną dziś, więc zaśpiewajmy znów...
1813 - Od kołyski aż po grób jedno miasto, jeden klub, za te barwy, za naszą stolicę pójdą w bój wierni Legii kibice

11. Hasło roku

3325 - UEFA - Ultra Extreme Fanatical Atmosphere
2910 - Habemus Campione
1862 - WAR SAW - The City that survived its own death (Miasto, które przeżyło własną śmierć)
1005 - Dziękujemy za przyjęcie polskiego rządu w 1939 roku. Prosimy pilnie o powtórkę

2272 - koniec zgody z Pogonią Szczecin
2029 - odejście Danijela Ljuboji oraz brak wystarczających wzmocnień przed walką o Ligę Mistrzów
1215 - wyniki fazie grupowej Ligi Europy i brak awansu do kolejnej rundy
950 - brak awansu do Ligi Mistrzów
595 - odpadnięcie z Pucharu Polski
313 - zwolnienie Jana Urbana
108 - słaba forma Wladimera Dwaliszwiliego i Wojciecha Skaby

15. Cytat roku

3178 - "Grajcie na Wawrzyniaka, on jest cienki" - kibic Podbeskidzia podczas meczu z Legią
1761 - "My jako klub nie możemy nikogo karać. Możemy kogoś edukować lub nie wpuścić na stadion... i powiem z przekąsem, nie wiem czy pan wojewoda nie jest taką osobą" - Bogusław Leśnodorski w OrangeSport do siedzącego obok wojewody
1549 - "Obawiam się, że UEFA znów może nas ukarać, bo Łukasz Broź ma na czole ranę w kształcie litery S" - Jan Urban po meczu z Lechem
1146 - "LE też ogląda mnóstwo kibiców. Lepiej grać niż oglądać puchary w domu. Jak Lech Poznań" - Dossa Junior na początku września.
777 - "Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana" - Bogusław Leśnodorski po fecie mistrzowskiej na Starówce
671 - "Daliśmy się nabrać, że jak Widzew reklamuje Braveran, to będą grać na stojąco" - Jan Urban po ligowym zwycięstwie z Widzewem
460 - "Na wiosnę się widzimy...albo nie" - Jan Urban na konferencji po przegranym meczu Pucharu Polski w Zabrzu
256 - "Mój sezon? Dupa, dupa, kompletna dupa" - Jakub Kosecki o rundzie jesiennej
242 - "Chciałbym też podziękować kibicom. Zagrałem w barwach Legii tylko kilka razy, jednak czułem wówczas z ich strony wsparcie. To dużo dla mnie znaczy, czułem się jak piłkarz Legii. Grałem na wielu stadionach i w wielu drużynach, widziałem wielu kibiców i kibice Legii na pewno znajdują się wśród najlepszych" - Marko Suler na pożegnanie z Legią