Reprezentacja Polski przed meczem ze Szkocją - fot. Woytek / Legionisci.com

Polska 0-1 Szkocja

W towarzyskim meczu rozegranym w środę na Stadionie Narodowym w Warszawie Szkoci pokonali Polskę 1-0. Jedynego gola zdobył w 77. minucie Scott Brown, który po błędzie defensywny rywali mocnym uderzeniem zaskoczył bezradnego Wojciecha Szczęsnego. Tuż przed końcem spotkania z boiska zszedł Tomasz Brzyski, a Tomasz Jodłowiec wszedł na murawę chwilę wcześniej.

Fotoreportaż z meczu - 39 zdjęć Woytka

Fotoreportaż z meczu - 21 zdjęć Kamila Marciniaka

Początkowe momenty spotkania były spokojne. Żadna z drużyn nie osiągnęła znaczącej przewagi, ale częściej przy piłce utrzymywali się przyjezdni. W 12. minucie gry po raz pierwszy do większego wysiłku został zmuszony David Marshall. Bramkarz reprezentacji Szkocji z najwyższym trudem wybił piłkę na rzut rożny po technicznym strzale Ludovica Obraniaka. Z biegiem czasu atrakcyjność pojedynku znacząco spadła. Na placu gry nie działo się nic ciekawego. Co więcej, piłkarsko nieco lepiej prezentowali się reprezentanci Szkocji.
Podopieczni Adama Nawałki przebudzili się dopiero w 28. minucie. Na zaskakujący strzał zza pola karnego zdecydował się Arkadiusz Milik i dużym wysiłkiem futbolówkę na rzut rożny odbił golkiper gości. W ostatnich chwilach pierwszej odsłony na prowadzenie mogli wyjść Szkoci. Prawą stroną boiska przedarł się Alan Hutton, po czym zdecydował się na uderzenie z ostrego kąta. Na posterunku był jednak Wojciech Szczęsny, który popisał się dobrą interwencją.

Niedługo po zmianie stron w dobrej sytuacji znalazł się Łukasz Piszczek. Prawy defensor Borussii Dortmund doszedł do podania od Ludovica Obraniaka, ale strzelając z półwoleja mocno się pomylił. W 52. minucie kolejne niecelne uderzenie na konto Polaków zapisał Obraniak, którego próba zza pola karnego minęła lewy słupek bramki Marshalla. Pięć minut potem najlepszej dotąd okazji do objęcia prowadzenia nie wykorzystał Kamil Glik. Środkowy obrońca reprezentacji Polski główkował po wrzutce od Ludovica Obraniaka, lecz będąc niepilnowanym fatalnie się pomylił.
W 67. minucie po ładnej akcji w środku pola do prostopadle zagranej piłki miał szansę dojść Arkadiusz Milik. Napastnika Augsburga uprzedzili jednak defensorzy ze Szkocji. Kwadrans przed końcem meczu po podaniu z prawej flanki bez przyjęcia uderzył Mateusz Klich. Kopnięta przez niego piłka w dosyć dużej odległości minęła Davida Marshalla. W 77. minucie ambitnie grający przyjezdni wyszli na prowadzenie. Po zamieszaniu w szesnastce Polaków bez zastanowienia strzelił Scott Brown, który kompletnie zaskoczył Wojciecha Szczęsnego i zmusił go do kapitulacji. W doliczonym czasie gry z dystansu mocno przymierzył Michał Masłowski i kolejny raz na posterunku był David Marshall.

0-1 Brown 77

Polska: 12. Wojciech Szczęsny - 26. Łukasz Piszczek, 15. Kamil Glik, 4. Łukasz Szukała, 2. Tomasz Brzyski (90, 24. Marcin Komorowski) - 5. Waldemar Sobota (89, 18. Michał Masłowski), 8. Grzegorz Krychowiak (88, 6. Tomasz Jodłowiec), 10. Ludovic Obraniak (74, 20. Marcin Robak), 11. Mateusz Klich (82, 14. Łukasz Teodorczyk) 17. Sławomir Peszko (74, 7. Eugen Polanski) - 21. Arkadiusz Milik.

Szkocja: 1. David Marshall - 2. Alan Hutton (67, 17. Phil Bardsley), 5. Gordon Greer, 4. Russell Martin, 3. Charlie Mulgrew - 11. Ikechi Anya (90, 22. Chris Burke), 6. Barry Bannan (67, 13. Andrew Robertson), 8. Scott Brown, 7. James Morrison (46, 19. Darren Fletcher) - 9. Steven Fletcher (46, 14. Steven Naismith), 10. Ross McCormack (76, 16. Charlie Adam).

żółte kartki: Peszko - Brown, Hutton, Naismith.

sędziował: Alain Bieri (Szwajcaria).

widzów: 41 652.