Spotkanie historyczne w szkole organizowane przez Grochów Fanatyczny - fot. Grochów Fanatyczny
REKLAMA

Grochów Fanatyczny zorganizował spotkanie historyczne dla uczniów

Redakcja, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W ostatni czwartek Grochów Fanatyczny i SKLW postanowili urozmaicić szkolne zajęcia uczniów szkół podstawowych. Po kilku akcjach dotyczących promocji sportowych aspektów wychowawczych, przyszła kolej na teoretyczne zajęcia edukacyjne. Do pomocy zaproszono Towarzystwo Przyjaciół Pragi i wspólnie zorganizowano cykl wykładów dla wszystkich klas V i VI dotyczący historii prawej strony miasta.

Jak łatwo się domyślić, zamiana lekcji WF-u na cokolwiek innego nie mogła spotkać się z aprobatą uczniów. Poprzeczka została więc postawiona wysoko. Tuż po wejściu pierwszej grupy uczniów i oznajmieniu, że lekcja nie będzie trwała więcej niż 30 minut a także, że nie będzie składała się tylko z przekazania suchych faktów i dat, nastroje zaczęły się poprawiać. Dodatkowo informacja o konkursie z nagrodami momentalnie zaprowadziła ciszę i skupienie w sali.

"Zaczęliśmy od przedstawienia podziału administracyjnego Warszawy. Okazało się, że uczniowie nieźle orientowali się, jakie dzielnice wchodzą w skład ukochanej Stolicy i gdzie leżą. Następnie płynnie przeszliśmy na prawą stronę miasta. Po krótkim rysie historycznym Pragi skupiliśmy się na terenach objętych obszarem Pragi Południe. Tutaj zaskoczyła nas znajomość uczniów terenów i nazw historycznych dzielnicy, to jest: Kamionka, Olszynki Grochowskiej, Gocławia, Gocławka i oczywiście Grochowa. Patrzymy na zegarek, mija 20 minut, a uczniowie z przyjemnością słuchają w spokoju i ciszy. Zaskoczeni, kontynuujemy wykład przekazując im kolejne informacje na temat fanatycznej części dzielnicy. Opowiadamy już nie tylko o Grochowie, ale o innych wydarzeniach, które zapisały się na kartach historii. Mówimy o pierwszej wolnej elekcji, trzydniowej bitwie ze Szwedami, obronie oddziału 21. Warszawskiego Pułku Piechoty Dzieci Warszawy, który w rejonie ulic Międzyborskiej, Grenadierów i Jerzego Waszyngtona utworzył redutę, której Niemcy nie zdołali zdobyć aż do dnia kapitulacji Warszawy i oczywiście o Bitwie o Olszynkę Grochowską. Po 30 minutach nikt się nie zrywa i nie marudzi. Pokazujemy slajdy z zabytkami, które dotrwały do naszych czasów. Opowiadamy o Instytucie Weterynarii, Rogatkach Grochowskich, najstarszej zachowanej nekropolii i... niestety musimy kończyć, bo zbliża się 45. minuta lekcji. Na koniec robimy konkurs wiedzy. Uczniowie świetnie łączą datę włączenia Grochowa do Warszawy i powstania ukochanego K(L)ubu. Bez zająknięcia podają wydarzenia historyczne, które miały miejsce na tych terenach oraz opowiadają o dogorywających w większości zabytkach. Na koniec rozdajemy nagrody i wręczamy upominki związane z Grochowem Fanatycznym.

Druga grupa, pomimo liczniejszej obsady, chyba dostała 'cynk' od pierwszej, co i jak, bo od początku nie tylko słuchała w skupieniu, ale i coraz śmielej włączała się w dyskusje. Należy podkreślić, że kilka osób zdecydowanie wybijało się ponad poziom wiedzy 5- czy 6-klasistów. Kolejne 45 minut mija szybko. Za szybko. Konkurs robimy już podczas trwania przerwy, ale nikt nie wyrywał się do wyjścia. Na koniec odpowiadamy na kilka pytań, w tym kiedy zostaną przeprowadzone kolejne tego typu lekcje. Składamy podziękowania pedagogom, dyrekcji szkoły i obiecujemy wrócić na kolejne spotkania.

Cieszy nas bardzo zainteresowanie uczniów już w tak młodym wieku nie tylko historią miasta, ale i tą zapomnianą 'małą ojczyzną', jaką jest obszar, na którym się urodziliśmy, mieszkamy, pracujemy, czy po prostu przebywamy. Mamy nadzieję, że pozyskaną wiedzą uczniowie zgodnie z obietnicą 'pozaginają swoich rodziców'. Tak trzymać!" - relacjonują spotkanie organizatorzy z Grochowa Fanatycznego.









fot. Grochów Fanatyczny
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.