REKLAMA

Kibice Legii uczcili 70. rocznicę upadku Powstania Warszawskiego

źródło: zyleta.info - Wiadomość archiwalna

Tradycyjnie udział kibiców Legii w obchodach tej smutnej rocznicy spinają dwa wydarzenia. W godzinach południowych fundacja Ave Patria w kościele w Ożarowie Mazowieckim zorganizowała patriotyczny koncert chórów polonijnych z przewagą kresowych. Na specjalne zaproszenie organizatorów na tych imprezach od kilku lat pojawia się delegacja legionistów z okolicznościową flagą. Nie inaczej było i w tym roku.

Kulminacyjnym wydarzeniem wszystkich obchodów kolejnych rocznic 63 dni chwały z udziałem kibiców jest złożenie wieńca na Kopcu Powstania Warszawskiego.

W Ożarowie przed liczną widownią wystąpiły chóry i soliści z Litwy, Łotwy, Niemiec oraz liczna reprezentacja Polaków z Białorusi. Znana z Żylety biało-czerwona flaga „Wilno – Lwów”, po ustaleniach z organizatorami, została opuszczona z antresoli w trakcie śpiewania Roty. Repertuar stanowiła mieszanka pieśni patriotycznych i warszawskich. Legioniści, jak zwykle, byli bardzo ciepło przyjęci przez Polaków mieszkających dzisiaj poza granicami Ojczyzny.

fot. JP85.pl
fot. JP85.pl

Wieczorem, jak zwykle 2 października... W celu uniknięcia niepotrzebnych komplikacji wynikających z doświadczeń z poprzednich lat oraz bieżących relacji na linii władza – kibice, legioniści licznie zebrali się pod Kopcem Powstania Warszawskiego w trakcie trwania oficjalnych obchodów. Kiedy przedstawiciele mundurowych delegacji rozpoczęli operację opuszczania Kopca, kibice skierowali się w przeciwnym kierunku. Na ten widok sporo schodzących już osób, zawracało na górę.

Już na szczycie, oczekując na zakończenie ostatniej powstańczej pieśni, legijna delegacja stanowiła atrakcję dla rodzin z dziećmi, które chętnie się fotografowały na tle herbowego wieńca.

Kiedy nastała cisza rozpoczęła się nieoficjalna ceremonia.

W uroczystym przemówieniu oddany został hołd tysiącom ofiar niepodległościowego podziemia, zamordowanym cywilnym mieszkańcom Stolicy oraz zaginionym bez wieści. Podkreślony został fakt, że ludzka determinacja jest najważniejszym czynnikiem w walce, że bezwarunkowe zaangażowanie i męstwo potrafią stawić czoło najcięższej broni, najznakomitszej armii. Padły ważne słowa o bezgranicznej odwadze oraz poczuciu godności i honoru, które determinowały charakter naszego miasta i postawę jego mieszkańców, co powodowało, że Warszawa chciała się bić ze znienawidzonym niemieckim okupantem, nie patrząc na polityczne kalkulacje czy oficjalne rozkazy.

Został przypomniany oczywisty fakt, że po drugiej stronie Wisły czekała wtedy rzekomo sojusznicza rosyjska Armia Czerwona. Nie przyszła ona z pomocą. Realizowała cele sowieckiego imperium ostatecznego zniszczenia polskich elit i eksterminacji kwiatu narodu. Czekała aż Powstanie się wykrwawi i skona. W rzeczywistości była przecież armią drugiego okupanta…

Następnie przy Pomniku Polski Walczącej został złożony herbowy wieniec i zapalone znicze z blankietami legijnej akcji „O Poległych PamiętaMY”. Na koniec kibice Legii odśpiewali Hymn Narodowy. Tradycyjnie już w pełnej wersji. Legionistów żegnały wyrazy wdzięczności i wzruszenia postronnych osób.

To był bez wątpienia kolejny niezapomniany wieczór...

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.