fot. Piotr Galas
REKLAMA

Statystyczne podsumowanie europucharów

Wiśnia, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W tym sezonie europejska przygoda Legii Warszawa trwała dokładnie 225 dni. Mistrzowie Polski zaczęli ją w lipcu zeszłego roku meczem z Saint Patrick's Athletic w I rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów, a zakończyli nieco ponad miesiąc temu starciem z Ajaxem Amsterdam. Zapraszamy na krótkie statystyczne podsumowanie występów legionistów na europejskich boiskach w obecnych rozgrywkach.

Łącznie gracze Henninga Berga rozegrali w tym sezonie w ramach europejskich pucharów 14 meczów. Większość z nich, bo aż 10, zakończyła się ich zwycięstwem. W ramach eliminacji do Ligi Mistrzów Legia wygrała trzy z czterech spotkań, natomiast w Lidze Europejskiej aż siedem z dziesięciu. Jest to wynik na pewno godny uwagi i nie powinny go zamazywać nawet dwie końcowe porażki z Ajaxem Amsterdam. Wystarczy przecież przypomnieć, że oprócz nie najlepszego dwumeczu z Holendrami, "Wojskowi" w pozostałych dwunastu starciach tylko raz musieli schodzić z boiska pokonani. Miało to miejsce 27 listopada zeszłego roku, gdy w Belgii miejscowe Lokeren pokonało Legię 1-0 w ramach 5. kolejki fazy grupowej LE. Oczywiście uwzględniamy w tym momencie rezultatu z rewanżowego pojedynku z Celtikiem, ponieważ analizujemy jedynie wyniki boiskowe.

Podczas swojej niedawnej przygody w europejskich pucharach Legia nie uchodziła za drużynę wybitnie skuteczną. Piłkarze z Łazienkowskiej w 14 meczach zdobyli 27 bramek, co daje średnio nieco ponad jednego trafienia na spotkanie. Taki bilans jest głównie wynikiem rywalizacji w Lidze Europejskiej. Tam gracze Henninga Berga strzelili 10 bramek w 10 pojedynkach. W Lidze Mistrzów statystyki były już dużo lepsze - mianowicie 12 trafień w 4 starciach. Nie bez przyczyny w najpopularniejszym wynikiem Legii w LE była skromna wygrana 1-0, która padła w aż 40% pojedynków.

Najskuteczniejszym piłkarzem "Wojskowych" podczas meczów o Ligę Mistrzów był Miroslav Radović. Były już legionista zdobył łącznie w spotkaniach eliminacyjnych pięć goli - trzykrotnie zaskoczył bramkarza Saint Patrick's oraz dwa razy golkipera Celticu Glasgow. Tak dobrej skuteczności najlepszy strzelec Legii nie pokazał już jednak w Lidze Europejskiej. Tam rozegrał łącznie cztery spotkania - co daje 359 minut - i zanotował tylko jedno trafienie. Było to we wrześniu 2014 roku, kiedy po jego strzale mistrzowie Polski ograli na własnym stadionie KSC Lokeren. Podobnie co z Radoviciem ma się sprawa z Michałem Żyrą. Pomocnik legionistów trzykrotnie wpisał się na listę strzelców w meczach o awans do Ligi Mistrzów, ale w Lidze Europejskiej nie udało mu się już ani razu trafić do siatki. Jedyne, czym wyróżnił się w tych rozgrywkach, była czerwona kartka, którą ujrzał przy okazji pierwszego meczu z Trabzonsporem Kulubu. Była to jedyna sytuacja na arenie międzynarodowej w tym sezonie, kiedy legionista został wyrzucony z boiska przez arbitra. Najskuteczniejszym graczem w Legii w LE był natomiast Ondrej Duda. Słowak łącznie trzy razy trafił do siatki przeciwników - dwukrotnie pokonał bramkarza Metalista Charków i raz FK Aktobe.

fot. Wiśnia / Legionisci.comGole strzelone i stracone przez Legię w europejskich pucharach w sezonie 2014/15 w przedziale minutowym

Jeśli chodzi o przedziały minutowe, w których Legia trafiała do siatki, to piłkarze ze stolicy najlepiej radzili sobie w ostatnim kwadransie meczów. W tym okresie zdobyli aż 7 z 22 goli, nie tracąc przy tym ani jednego. Równie dobrze "Wojskowi" radzili sobie w przedziale 15-30. Wówczas aż pięciokrotnie trafili do siatki w Lidze Europejskiej. Jeżeli spojrzymy na wykres, to od razu widać, iż największym mankamentem Legii jest gra w pierwszych piętnastu minutach. Mistrzowie Polski w tym czasie dali sobie wbić aż cztery gole, z czego trzy w rozgrywkach LE. Na uwagę zasługuje fakt, że w tym sezonie golkiper Legii ani razu nie wyciągał piłki z siatki po przerwie. Potwierdza to tezę, że legioniści wyjątkowo ospale wchodzą w spotkania, rozkręcają się z biegiem czasu, co przekłada się na dużą ilość bramek pod koniec meczu.

fot. Liga Mistrzów

Bilans: 3-1-0
Bramki: 12-2 (+10)

Saint Patrick's Athletic (1-1, 5-0)
Celtic Glasgow (4-1, 2-0)

Gole:

5 - M. Radović (Saint Patrick's 3, Celtic 2)
3 - M. Żyro (Saint Patrick's, Celtic 2)
1 - J. Kosecki (Celtic)
1 - M. Kucharczyk (Celtic)
1 - B. Clarke (sam.) (St. Patrick's)
1 - C. Byrne (sam.) (St. Patrick's)

Kartki:

2 - O. Duda (Saint Patrick's 2)
1 - I. Astiz (Celtic)
1 - J. Kosecki (Celtic)
1 - M. Radović (Celtic)


fot. Liga Europejska

Bilans: 7-0-3
Bramki: 10-6 (+4)

FK Aktobe (1-0, 2-0)
KSC Lokeren (1-0, 0-1)
Trabzonspor (1-0, 2-0)
Metalist Charków (1-0, 2-1)
Ajax Amsterdam (0-1, 0-3)

Gole:

3 - O. Duda (Aktobe, Metalist 2)
2 - M. Kucharczyk (Aktobe, Trabzonspor)
1 - M. Radović (Lokeren)
1 - O. Sa (Trabzonspor)
1 - M. Saganowski (Metalist)
1 - I. Vrdoljak (Aktobe)
1 - F. Ozturk (sam.) (Trabzonspor)

Kartki:

4 - J. Rzeźniczak (Lokeren, Metalist 2, Ajax)
3 - M. Żyro (Lokeren 2 żk/1 cz, Ajax)
3 - I. Vrdoljak (Aktobe, Trabzonspor, Ajax)
2 - Guilherme (Metalist, Ajax)
2 - T. Jodłowiec (Metalist, Trabzonspor)
2 - M. Kucharczyk (Trabzonspor, Metalist)
2 - O. Sa (Metalist, Ajax)
2 - O. Duda (Trabzonspor, Metalist)
1 - D. Junior (Trabzonspor)
1 - T. Brzyski (Trabzonspor)
1 - Ł. Broź (Lokeren)
1 - D. Kuciak (Aktobe)
1 - J. Kosecki (Aktobe)


Podsumowanie


Bilans ogółem: 10-1-3
Bramki: 22-8 (+14)

Najlepszy strzelec: Miroslav Radović (6)
Najwięcej kartek: Jakub Rzeźniczak (4 żółte)

Średnio bramek: 1,2
Łącznie żółtych kartek: 30 (średnio: 2,14 na mecz)

Najefektywniejszy okres gry: Ostatni kwadrans meczu (strzelone 7 z 22 bramek)
Najgorszy okres gry: Pierwszy kwadrans meczu (stracone 4 z 8 bramek)

Skuteczność z 11 metrów: 25%
Strzelonych: 1 (Vrdoljak 1), niestrzelonych: 3 (Vrdoljak 3)

Częstotliwość wyników:
1-0 / 4
2-0 / 3
0-1 / 2
1-1 / 1
5-0 / 1
4-1 / 1
2-1 / 1
0-3 / 1

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.