Jakub Błaszczykowski trafia z karnego - fot. Kamil Marciniak / Legionisci.com

Polska 8-1 Gibraltar

Reprezentacja Polski pokonała 8-1 Gibraltar w poniedziałkowym meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy. Po tym spotkaniu podopieczni Adama Nawałki utrzymali pozycję wiceliderów tabeli. Tego dnia gole dla "biało-czerwonych" zdobyli Jakub Błaszczykowski, Bartosz Kapustka oraz po dwie Kamil Grosicki, Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik. Tomasz Jodłowiec spędził całe spotkanie na ławce rezerwowych.

Fotoreportaż z meczu - 38 zdjęć Kamila Marciniaka

Reprezentacja Polski na prowadzenie mogła wyjść już w 1. minucie spotkania. Wówczas po dośrodkowaniu Kamila Grosickiego główkował Łukasz Szukała, ale z bliska trafił wprost w bramkarza rywali. Za kilkadziesiąt sekund przed doskonałą szansą stanął Arkadiusz Milik. Napastnik Ajaxu Amsterdam, będąc w polu karnym, dostał podanie od Jakuba Błaszczykowskiego i z kilku metrów posłał piłkę obok słupka. W 8. minucie Polacy wyszli na prowadzenie. Wówczas na skrzydle z dobrej strony pokazał się Robert Lewandowski, który poradził sobie z dwójką obrońców, dośrodkował w pole karne do Kamila Grosickiego, a ten głową dał gospodarzom prowadzenie. Podopieczni Adama Nawałki nie zwalniali tempa i kwadrans po rozpoczęciu gry ponownie o sobie dał znać Grosicki. Pomocnik Stade Rennais przejął futbolówkę w środku pola, na kilku metrach wyprzedził obrońców Gibraltaru, a w sytuacji sam na sam pewnie pokonał Jordana Pereza. Tego dnia każda obecność „biało-czerwonych” pod szesnastką przeciwnika kończyła się zagrożeniem. W 20. minucie swoje trafienie zdobył Robert Lewandowski, który celnie przymierzył zza pola karnego. Snajper Bayernu Monachium za kilka minut mógł znów zaskoczyć golkipera z Gibraltaru, lecz tym razem Perez wygrał z nim pojedynek. Snajper reprezentacji był skuteczniejszy dwa kwadranse po pierwszym gwizdku arbitra, kiedy na gole zamienił wrzutkę z prawego skrzydła od Arkadiusza Milika. W 34. minucie Milik miał dwie szanse na pokonanie Pereza. Najpierw próbował zza pola karnego, a za chwilę z bliska został nastrzelony futbolówkę przez bramkarza. Do końca pierwszej połowy przeważali Polacy, lecz nie potrafili stworzyć sobie już żadnej stuprocentowej sytuacji.

Kilka sekund po zmianie stron trzeciego gola powinien zdobyć Robert Lewandowski, ale nie potrafił wykorzystać błędu obrony i pokonać bramkarza strzałem w krótki róg. W 56. minucie ataki Polaków środkiem pola przyniosły efekt. Wówczas do podania Lewandowskiego doskonale wyszedł Arkadiusz Milik i pewnym uderzenie zdobył swojego gola. Za chwilę prowadzenie podwyższył Jakub Błaszczykowski. Pomocnik Fiorentiny pewnie egzekwował rzut karny, który został podyktowany za faul na Robercie Lewandowskim. W 69. minucie zaatakowali przyjezdni. Roy Chipolina pobiegł lewą flanką, ale jego mocny strzał na raty zdołał odbić Łukasz Fabiański. Trzy minuty później wrzutkę ze skrzydła znakomicie wykończył Arkadiusz Milik, a za moment to samo uczynił Bartosz Kapustka, który tego dnia zadebiutował w pierwszej reprezentacji. Kwadrans przed końcem honorowe trafienie powinien zdobyć Chipolina, ale jego próbę z siedmiu metrów w świetnym stylu odbił Łukasz Fabiański. W 87. minucie reprezentant Gibraltaru... strzelili gola. Jake Gosling z łatwością minął obronę rywali i w sytuacji sam na sam pewnie pokonał Łukasza Fabiańskiego.

1-0 Grosicki 8
2-0 Grosicki 15
3-0 Lewandowski 18
4-0 Lewandowski 29