fot. Legionisci.com
REKLAMA

Analiza: FC Midtjylland

Michał Bednarczyk, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Już dzisiaj na MCH Arenie w ramach Ligi Europy zespół Legii Warszawa zagra z aktualnym mistrzem Danii – FC Midtjylland. Jak wyglądały w ostatnich latach ich występy w europejskich pucharach, na których graczy warto zwrócić uwagę, jakie były ich najciekawsze wzmocnienia w letnim okienku transferowym, oraz jakiego ustawienia możemy spodziewać się w czwartkowym meczu? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przybliżyć wam naszego najbliższego rywala. Zapraszamy do lektury.


Ostatnie 5 lat w Europie


Sezon 2011/12

Po zajęciu czwartego miejsca w sezonie 2010/11 drużyna z Herning stoczyła nieudaną batalię o Ligę Europy. Ich przygoda zaczęła się od 2. rundy kwalifikacyjnej. Pierwszym rywalem Midtjylland było dobrze nam znane walijskie The New Saints. Drużyna z Danii łatwo dała sobie radę ze "świętymi", wygrywając w dwumeczu 8-3. Później los skojarzył ich z portugalską Vitorią Guimaraes, na którym to zespole przygoda Duńczyków z pucharami się zakończyła. Po bezbramkowym meczu u siebie, przegrali 1-2 w Portugalii.

Po nieudanej historii w pucharach Midtjylland mogło skupić się tylko i wyłącznie na lidze.
Rozgrywki ligowe skończyły się dla graczy z Jutlandii lepiej niż w poprzednim sezonie, aczkolwiek strata do dwóch czołowych drużyn - Kobenhavn i Nodrsjaelland - była dość wyraźna i liczyła kolejno 8 i 10 punktów.

Sezon 2012/13

Duńczycy zaczęli i skończyli na pierwszej rundzie eliminacyjnej. Brak szczęścia... Tylko tak można określić wylosowanie już w pierwszej rundzie takiego rywala, jakim jest szwajcarski zespół BSC Young Boys Berno. Midtjylland przegrał pierwszy mecz u siebie aż 0-3, ale w rewanżu dali z siebie wszystko i podjęli walkę, aby z powrotem wrócić do rywalizacji... skończyło się jednak na wyniku 0-2 w Bernie.
Drużyna z Danii bolesną porażkę poniosła także w lidze - zajęła dopiero 6. miejsce w tabeli, choć do 4. miejsca zabrakło im tylko 2 bramek.

Sezon 2013/14

Brak europejskich pucharów.

Zespół "Wilków" zakończył rozgrywki na 3. miejscu. Drużyna z Jutlandii spisywała się w lidze przyzwoicie, a szanse na tytuł straciła dopiero w ostatnich spotkaniach.

Sezon 2014/15

Powrót do kwalifikacji Ligi Europy i tym razem znów szczęście nie dopisuje. Duńczycy trafiają na grecki Panathinaikos Ateny. Powszechnie znane były problemy w greckiej piłce, a zespół z Aten stracił swoją reputację na arenie międzynarodowej. Tak czy inaczej, na Midtjylland to wystarczyło. Dwumecz zakończył się wynikiem 6-2 dla Greków (dwie porażki - 1-4, 1-2).

Jeśli chodzi o ligę, to świetny sezon drużyny z Herning zakończył się zdobyciem Mistrzostwa Danii. Akademia, scouting, analizy komputerowe, treningi stałych fragmentów gry - to wszystko zaowocowało zdobyciem tytułu. Na rzuty wolne i rzuty rożne zwrócono w Midtjylland największą uwagę. Zdarzały się mecze, gdzie potrafili strzelić cztery bramki tylko i wyłącznie po stałych fragmentach. Jako że stałe fragmenty gry są najbardziej losową częścią meczu, Duńczycy postanowili wypracować bardzo dużą liczbę wariantów rozegrania i zwiększyć swoje szanse. O ich sile stanowi fakt, że więcej bramek ze stałych fragmentów ze wszystkich klubów Starego Kontynentu zdobyło tylko Atletico Madryt. Mówi to samo za siebie...

Sezon 2015/16

Drogę do Ligi Mistrzów Midtjylland zaczął od meczu 2. rundy eliminacyjnej z zespołem Lincoln Red Imps FC (Irlandia Północna). Łatwo, szybko i przyjemnie – 3-0 w dwumeczu i spokojne przygotowania do meczu z kolejnym rywalem. Następnym przeciwnikiem w batalii o Ligę Mistrzów był APOEL Nikozja. Jutlandczycy przegrali pierwszy mecz u siebie wynikiem 1-2, a w rewanżu wygrali 1-0. O awansie zadecydowało znaczenie bramek na wyjeździe. Duńczykom brakowało naprawdę niewiele, aby znaleźć się w 4. rundzie kwalifikacyjnej LM. Nastroje były dosyć ponure – w Herning wszyscy wiedzieli, że ich współczynnik pucharowy jest na tyle niski, że nie mają szans na rozstawienie w losowaniu. Pozostało czekać tylko na łut szczęścia, którego dotychczas brakowało. Duńczycy trafili na FC Southampton. Jak się jednak okazało, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Pierwszy mecz na wyjeździe i remis 1-1. Dobry wynik przywieziony z Anglii dał nadzieję graczom z Jutlandii na awans. Tak też się stało. Świetny mecz "wilków", bezbłędna gra defensywy i mecz zakończył się wynikiem 1-0.

fot. fcmfoto.dk


Kluczowe postacie


Sukcesu Midtjylland nie byłoby bez świetnych zawodników, na których z całą pewnością warto zwrócić uwagę.

Johan Dahlin - 29-letni duński bramkarz. Reprezentant kraju (4 mecze). Co by nie mówić, dobry bramkarz o wysokiej sportowej klasie. Gracz m.in.: Lyn, Malmoe, Genclerbirligi. Wartość: 1,2 mln. euro. Z Legią nie zagra z powodu kontuzji.

Erik Sviatchenko - 23-letni duński środkowy obrońca, posiadający także ukraińskie obywatelstwo. Reprezentant kraju (3 mecze, debiutował w marcu tego roku). Wychowanek Viborga został bardzo wcześnie wychwycony przez scouting Midtjylland. Jeden z najbardziej wartościowych zawodników Mistrza Danii, stanowi o sile bloku defensywnego. W marcu tego roku zadebiutował w reprezentacji Danii, w której rozegrał 3 mecze. Wartość: 1,5 mln. euro.

Kian Hansen – 26-letni duński środkowy obrońca. W poprzednim sezonie regularnie grał w Ligue 1 w barwach Nantes. Po udanym sezonie w lidze francuskiej włodarze klubu z Herning postanowili wykupić go za kwotę rzędu 1,5 mln. euro. Transfer jak na realia nasze, jak i również klubów z ligi duńskiej, całkiem imponujący. Jak dotąd można stwierdzić, że był to bardzo udany zakup. Dotychczas zagrał we wszystkich meczach ligi duńskiej oraz odegrał bardzo ważną rolę w odpieraniu ataków Southampton. Wartość: 1,5 mln euro.

Kristian Bach Bak – 32-letni duński prawy obrońca, posiadający także polskie obywatelstwo. Kapitan zespołu. 3 lata gry na poziomie Eredivisie w barwach Heerenveen. Od 5 lat gracz klubu z Herning. Wartość: 400 tys. euro.

Pione Sisto - 20-letni prawoskrzydłowy. Jeden z największych talentów szkółki Midtjylland, która posiada swoje filie także w Afryce. Skrzydłowy, mający zaledwie 171 cm wzrostu. Jego największym aututem jest niezwykła szybkość i niekonwencjonalność. Pracowity, wnoszący wiele do zespołu talent afrykańskiej piłki. Wiele mówiło się o rzekomym odejściu tego piłkarza, jednak on sam postanowił zostać i powalczyć z "wilkami" o europejskie puchary. Wartość: 2 mln. euro.

Daniel Royer - 25-letni austriacki lewoskrzydłowy. Sześciokrotnie wystąpił w narodowej kadrze. Mający 177 cm wzrostu, bazujący głównie na szybkości. Gracz m.in. Sturmu Graz, SV Pasching, SV Ried, Hannoveru 96, Koeln i Austrii Wiedeń. Nowy nabytek zespołu z Jutlandii, dotychczas w lidze duńskiej zagrał 6 meczów i strzelił jedną bramkę. Wartość: 1 mln euro.

Jakob Poulsen - 32-letni duński środkowy pomocnik. Reprezentant kraju (34 mecze, 2 bramki). Wychowanek Esbjergu, gracz: Heerenveen, AGF i Monaco. Niezwykle doświadczony zawodnik środka pola, który stanowi o sile zespołu z Herning. Wnosi do gry wiele spokoju, potrafi cierpliwie i dokładnie rozprowadzić akcje. W duńskiej lidze rozegrał 152 spotkania, strzelając 25 bramek i 11 razy asystując. Wartość: 600 tys. euro.

Petter Andersson – 30-letni szwedzki środkowy pomocnik. Reprezentant kraju (2 mecze). W trakcie swojej kariery grał w Hammarby IF oraz Groningen. Od lipca 2012 jest zawodnikiem klubu z Jutlandii. Wartość: 1 mln euro.

Tim Sparv – 28-letni fiński środkowy, defensywny pomocnik. Kapitan kadry narodowej, w której zaliczył już 49 występów. Solidny piłkarz, który ma za zadanie przerywać akcje jeszcze przed linią obrony. Sparv posiada także dość bogate CV: Southampton, Halmstads, VPS, Groningen oraz Greuther Fuerth. Wartość: 700 tys. euro.

Duncan - doświadczony 30-letni duński napastnik. Reprezentant kraju (10 meczów, 3 bramki). Mierzący 185 cm wzrostu środkowy napastnik, którego głównym atutem jest gra głową. W trakcie swojej kariery grał m.in. w Broendby, Celtiku, FSV Mainz, Aalborgu i Sivassporze. Gracz Midtjylland od sierpnia 2012 roku. Strzelił łącznie 82 bramki, dorzucając 25 asyst w 182 meczach w lidze duńskiej. Wartość: 1 mln euro.

Martin Pusić - 27-letni środkowy napastnik mający obywatelstwo austriackie oraz serbskie. Mierzący 185 cm gracz, który oprócz swojej nominalnej pozycji może grać na lewym skrzydle lub za plecami napastnika. W Danii odnajduje się wyśmienicie - strzelił 24 bramki w 48 ligowych spotkaniach. Były gracz m.in. Austrii Wiedeń, Admiry Wacker, Hull City, Valerengi Oslo, Fredrikstadu, Brannu i Esbjergu. Wartość: 1 mln euro.


Ważniejsze wzmocnienia


Mikkel Andresen – 26-letni duński bramkarz, który został spowadzony z FC Reading. W trakcie swojej kariery odwiedził wiele brytyjskich klubów: Reading, Bristol Rovers, Brighton czy też Portsmouth. W ostatnim sezonie zagrał zaledwie 3 mecze w Championship. Możemy się spodziewać, że będzie numerem 2 w bramce "wilków". Wartość: 250 tys. euro.

Filip Novak - 25-letni czeski lewy obrońca. Sprowadzony z FK Jablonec za nieupublicznioną kwotę. Zbierał świetne recenzje w rodzimej lidze, a będzie teraz rywalizował o miejsce w składzie z Jesperem Lauridsenem. Wartość: 1 mln euro.

Kian Hansen
Daniel Royer

Aver Mabil - 19-letni australijski skrzydłowy posiadający także obywatelstwo Sudanu Południowego. Sprowadzony z Adelaide United. Wartość: 450 tys. euro


Ustawienie taktyczne


Były trener "wilków" Glen Riddersholm był zwolennikiem ustawienia 4-1-4-1. Po nieudanej przygodzie z Panathinaikosem, gdzie zestawił zespół 4-3-2-1, postanowił nie zmieniać taktyki i grać tym samym ustawieniem do końca ligowego sezonu.

Obecny trener Jess Thorup jest kontynuatorem tego ustawienia, używając rotacji składem tylko w meczach ligowych. Do szkoleniowca Midtjylland nie można mieć pretensji, gdyż mimo wszystko w lidze radzą sobie bardzo dobrze i po 8 spotkaniach są na prowadzeniu.

Ustawienie podczas dwumeczu z Southamton:

1-1 na St. Mary's Stadium


1-0 na MCH Arena


Jak widać, obie wyjściowe jedenastki są niemal identyczne. Na bramce Dahlina zastąpi Mikkel Andersen. Obrońcy: Lauridsen, Hansen, Sviatchenko i Bach Bak.

Przed linią obrony pewniakiem do składu jest reprezentant Finlandii Tim Sparv. Dalej doświadczona dwójka zawodników środka pola - Poulsen i Andersson. Skrzydłowi to nowy nabytek "wilków" Royer, oraz 20-letni skrzydłowy Pione Sisto.

W meczach ze "świętymi" jako wysunięty napastnik grał Duncan, lecz tu szkoleniowiec Midtjylland ma duże pole manewru. Na miejsce Duńczyka są również Pusić, Marcos Urena oraz zbierający świetne opinie w duńskiej lidze Nigeryjczyk Onuachu.

Spodziewana jedenastka: Andersen - Lauridsen/Novak, Hansen, Sviatchenko, Bach Bak- Sparv - Royer, Poulsen, Andersson, Sisto, Morten Duncan/Pusić

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.