Tomasz Jodłowiec podczas meczu z Serbią - fot. Piotr Kucza / FotoPyK

Polska 1-0 Serbia

Reprezentacja Polski skromnie 1-0 pokonała w Poznaniu Serbów w towarzyskim meczu rozegranym przed zbliżającym się Euro. Jedynego gola dla "biało-czerwonych" zdobył w 28. minucie Jakub Błaszczykowski, któremu skorzystał z dośrodkowania Roberta Lewandowskiego. W drugiej połowie na boisku pojawiło się trzech legionistów. Na murawie zameldowali się Tomasz Jodłowiec, Ariel Borysiuk i Michał Pazdan.

Przez pierwsze minuty spotkania żadna z drużyn nie potrafiła przedostać się pod pole karne przeciwnika. Niebawem do wysiłku został jednak zmuszony Łukasz Fabiański. Z rzutu wolnego przymierzył Adam Ljajić, a golkiper Swansea odbił piłkę wprost do Branislava Ivanovicia. Zawodnik Chelsea z kilku metrów fatalnie jednak przestrzelił. Chwilę potem ponownie szczęścia spróbował Ljajić, który uderzając z daleka nieznacznie chybił. Dopiero kwadrans po rozpoczęciu gry z dobrej strony pokazał się Robert Lewandowski, lecz napastnik Bayernu pogubił się w szesnastce rywala i nie zdołał oddać uderzenia. Z biegiem czasu "biało-czerwoni" zaczęli osiągać przewagę, która została udokumentowana w 28. minucie. Wówczas gospodarzy na prowadzenie wyprowadził Jakub Błaszczykowski. Pomocnik wykorzystał dośrodkowanie Roberta Lewandowskiego i uderzeniem z powietrza zaskoczył Vladimira Stojkovicia. W 33. minucie indywidualnym rajdem skrzydłem popisał się Kamil Grosicki. Piłkarz francuskiego Rennes chciał z ostrego kąta zaskoczyć bramkarza rywali, lecz trafił zaledwie w boczną siatkę. Tuż przed końcem pierwszej połowy ponownie o sobie dał znać Jakub Błaszczykowski, którego strzał z dużym trudem złapał Stojković.

Michał Pazdan - fot. Piotr Kucza / FotoPyK

Sześć minut po zmianie stron Polacy powinni wyjść na dwubramkowe prowadzenie. Arkadiusz Milik poradził sobie z obrońcami, przymierzył w dalszy róg serbskiej bramki, ale tym razem gości uratował słupek. Potem lepiej na boisku prezentowali się Serbowie. Przyjezdni zamknęli Polaków na ich połowie, nie pozwalając na swobodne konstruowanie akcji. Po godzinie gry sprężyć na linii musiał się Wojciech Szczęsny. Bramkarz reprezentacji Polski złapał uderzenie z dystansu Adema Ljajicia. Chwilę później bramkarz AS Romy spisał się jeszcze lepiej, kiedy odbił do boku piłkę po mocnej próbie jednego z rywali. Przez ostatnie 20 minut gra już się wyrównała. Kwadrans przed końcem pojedynku strzału zza pola karnego spróbował Grzegorz Krychowiak, lecz Stojković nie musiał nawet interweniować. W samej końcówce wspaniałą obroną znów popisał się Wojciech Szczęsny, który instynktownie obronił główkę Slobodana Rajkovicia.

Polska 1-0 (1-0) Serbia
1-0 Błaszczykowski 28

Polska: 22. Łukasz Fabiański (46, 1. Wojciech Szczęsny) - 20. Łukasz Piszczek, 24. Bartosz Salamon (87, 2. Michał Pazdan), 15. Kamil Glik, 13. Maciej Rybus - 16. Jakub Błaszczykowski, 19. Piotr Zieliński (83, 5. Ariel Borysiuk), 10. Grzegorz Krychowiak (76, 6. Tomasz Jodłowiec), 7. Arkadiusz Milik, 11. Kamil Grosicki (75, 17. Bartosz Kapustka) - 9. Robert Lewandowski (73, 21. Łukasz Teodorczyk).

Serbia: 1. Vladimir Stojković - 6. Branislav Ivanović, 4. Nikola Maksimović (90, 15. Uroš Spajić), 5. Slobodan Rajković, 11. Aleksandar Kolarov - 7. Zoran Tošić (66, 8. Miralem Sulejmani), 16. Luka Milivojević (73, 13. Nemanja Maksimović), 21. Nemanja Matić (85, 20. Darko Brašanac), 22. Adem Ljajić, 17. Filip Kostić (78, 19. Filip Mladenović) - 14. Nikola Stojiljković (56, 10. Filip Đuričić).

sędziował: Alexander Harkam (Austria).
widzów: 38 271.