fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Program obchodów stulecia Legii Warszawa

Woytek, źródło: legia.com - Wiadomość archiwalna

Legia Warszawa opublikowała plan obchodów stulecia klubu. Ponadto został wystosowany list do kibiców i memorandum. Najbliższa uroczystość będzie miała miejsce już we wtorek, gdy na stadionie zostanie wmurowana tablica honorująca Lucjana Brychczego, a w piątek trybuna południowa otrzyma imię "Kiciego".

LIST DO KIBICÓW

Szanowni Państwo!
Drodzy Przyjaciele!

Sto lat temu rozpoczęła się jedna z najpiękniejszych przygód w historii polskiego sportu. W kwietniu 1916 roku na tyłach frontu wołyńskiego I wojny światowej żołnierze Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego założyli Legię Warszawa.

Jesteśmy przekonani, że obchody stulecia naszego klubu nie tylko staną się okazją do lepszego poznania historii Legii Warszawa oraz losów jej bohaterów, lecz także przyczynią się do zintegrowania społeczności naszych kibiców.

Wierzymy, że centralnym punktem planowanych uroczystości stanie się wspólne świętowanie kolejnego tytułu mistrza Polski, o który na boiskach Ekstraklasy walczą nasi piłkarze.

Zachęcamy do zapoznania się z uroczystym memorandum stulecia oraz ramowym programem obchodów stulecia Legii Warszawa. Ze względu na napięty terminarz rozgrywek w bieżącym i przyszłym sezonie, terminy niektórych wydarzeń mają charakter orientacyjny. Niektóre planowane działania zmuszeni jesteśmy jeszcze przez chwilę utrzymać w tajemnicy. O szczegółach ich dotyczących będziemy informowali na bieżąco.

Z legijnym pozdrowieniem,

Zarząd Legii Warszawa
Prezes Zarządu Bogusław Leśnodorski, Wiceprezes Zarządu Jakub Szumielewicz

MEMORANDUM LEGII WARSZAWA

"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo.
Zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska."
Marszałek Józef Piłsudski

Ponad 100 lat temu szli jako ochotnicy do Legionów Polskich. Na ofiarny stos rzucili straceńczy los swojego życia, które byli gotowi bez wahania oddać za ojczyznę. Nie wiedzieli, że ich czyny staną się wkrótce nie tylko mitem założycielskim niepodległej Polski, ale dadzą także początek najpiękniejszej historii w dziejach polskiego sportu. W 1916 roku, na tyłach frontu wschodniego Wielkiej Wojny, powstała Legia Warszawa.

Legia jest jednak czymś więcej niż tylko klubem sportowym. Jest żywą kartą historii ostatniego stulecia, świadectwem praw i obowiązków, które wobec świata mają ludzie walczący o wolność i honor. Wielu bohaterskich legionistów zapłaciło za to najwyższą cenę - na polach bitew obu wojen światowych, w obozach koncentracyjnych, w szeregach konspiracji czy w ubeckich katowniach. Heroiczną postawą wyrażali sprzeciw wobec tego, co niehonorowe.

Legia przetrwała najcięższe czasy trudnej polskiej historii najnowszej, niejeden raz opierając się próbom przejęcia i zmiany swej tożsamości. Ducha legionów nie da się jednak ani opanować, ani nim zawładnąć. To czerwień krwi przelanej na frontach walki o niepodległość, biel kości tych, którzy z tych frontów nigdy nie wrócili, i zieleń nadziei, która zawsze prowadziła nas do zwycięstwa. Semper Invicta, Semper Heroica: niepokonana, zawsze bohaterska, obdarzona zaufaniem milionów Polaków od Tatr po Bałtyk, wierna Warszawie i pokorna wobec jej historii, na fundamencie uniwersalnych wartości tworzy Legia dzieło, które przekazuje kolejnym pokoleniom. Czyni to, dbając o tych spośród jej społeczności, którym życie nie ułożyło się pomyślnie, a także pamiętając o rywalach, z którymi potyczki pozwalają jej dziś być w miejscu, z którego odważnie spogląda w przyszłość.

Przyszłość, która konsekwentnie jest budowana każdego dnia przez społeczność skupioną wokół wyjątkowego symbolu „eLki”, by dorównywać poprzednikom: dziesiątkom medalistów olimpijskich, setkom reprezentantów Polski oraz tysiącom mistrzów Polski w wielu dyscyplinach. Walczymy o to ramię w ramię z milionami kibiców od stu lat wiernych legijnym barwom. W duchu fair-play ciężko pracujemy nad tym, by sukcesy osiągane na polskich i europejskich arenach sławiły imię klubu wśród wszystkich tych, dla których sport i kultura fizyczna są ważną treścią życia, by Legia była wizytówką naszego kraju.

Mamy świadomość, że przed nami kolejne wyzwania. Z nadzieją patrzymy na tych, którzy dziś, pod okiem doświadczonych opiekunów, ciężko pracują, aby już wkrótce przejąć od nas mistrzowski znicz w sztafecie pokoleń. „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie”; taka też będzie Wielka Legia, o którą walczymy. Legia, w kod DNA wychowanków której wpisane będą: Tradycja, Szacunek, Odwaga, Waleczność, Niezłomność, Jedność oraz Lojalność.

Wiemy, że przywilejem jest być świadkiem historii. Najwyższym zaszczytem jest jednak móc razem codziennie ją tworzyć.

PROGRAM OBCHODÓW STULECIA LEGII WARSZAWA

12 kwietnia 2016 Wmurowanie na stadionie przy Łazienkowskiej 3 tablicy honorującej Pana Lucjana Brychczego

15 kwietnia 2016 Uroczyste nadanie trybunie południowej stadionu Legii Warszawa imienia Pana Lucjana Brychczego

16 kwietnia 2016 Premiera serialu „(L)egenda” na platformie player.pl – cyklu 30 autorskich epizodów dokumentalnych ukazujących historię Legii Warszawa oraz towarzyszące jej emocje

20 kwietnia 2016 Premiera znaczka pocztowego, karty pocztowej oraz koperty okolicznościowej przygotowanych na stulecie Legii Warszawa przez Pocztę Polską

21 kwietnia 2016 Inauguracja wystawy fotograficznej „Stulecie Legii Warszawa” w Muzeum Dom Spotkań z Historią (Krakowskie Przedmieście)

Maj 2016 Premiera stylizowanego zegarka przygotowanego na stulecie Legii Warszawa przez legendarną markę Błonie

Maj 2016 Premiera okolicznościowego numizmatu karnetowego przygotowanego na stulecie Legii Warszawa przez Mennicę Polską

Maj-czerwiec 2016 Wielki spis legionistów na stulecie Legii Warszawa

4 czerwca 2016 Bieg „Stulecie Legii – Biegnij Warszawo Nocą”

Czerwiec 2016 Ogłoszenie wyników Plebiscytu Stulecia Legii Warszawa

Czerwiec 2016 Premiera cyklu „Varsovia Incognita” prezentującego nieznane fakty ze wspólnej historii Legii i Warszawy

Czerwiec 2016 Odsłonięcie wielkoformatowej instalacji na trybunie wschodniej stadionu, poświęconej stuleciu Legii

IV kwartał 2016 Premiera „Księgi Stulecia Legii Warszawa”

IV kwartał 2016 Międzynarodowa konferencja naukowa o historii Legii Warszawa na Uniwersytecie Warszawskim

Marzec 2017 Wystawa fotografii z archiwum Eugeniusza Warmińskiego – wybitnego fotografika, który przez ponad 60 lat dokumentował historię Legii Warszawa, reprezentacji Polski oraz stolicy

Kwiecień 2017 Uroczyste zamknięcie obchodów stulecia Legii Warszawa


DOTYCHCZASOWE AKTYWNOŚCI

Lipiec 2015 Premiera koszulki i piłki meczowej przygotowanych na stulecie Legii Warszawa przez markę adidas

Listopad 2015 Podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy pomiędzy obchodzącym jubileusz 200-lecia Uniwersytetem Warszawskim i świętującą stulecie Legią Warszawa

Listopad 2015 Otwarcie nowego muzeum Legii Warszawa oraz inauguracja wystawy na stulecie

Styczeń 2016 Premiera kolekcji na stulecie Legii Warszawa

Luty 2016 Udekorowanie schodów trybun stadionu zdjęciami historycznymi Legii

Luty 2016 Umieszczenie logotypu stulecia Legii na murawie Stadionu Legii

Marzec 2016 Podpisanie porozumienia z władzami Miasta Stołecznego Warszawa w sprawie wspólnego świętowania stulecia Legii Warszawa

Marzec 2016 Udekorowanie flagami jubileuszowymi ulicy Łazienkowskiej

Marzec 2016 Inauguracja wystawy fotograficznej na temat historii Legii Warszawa w Galerii Przechodniej

Marzec 2016 Udekorowanie w dni meczowe flagami Legii Warszawa taksówek Ele Taxi

Kwiecień 2016 Inauguracja podświetlenia Pałacu Kultury i Nauki w barwy Legii Warszawa podczas weekendów meczowych oraz oflagowania autobusów miejskich kursujących w dni meczowe na stadion przy Łazienkowskiej 3

Kwiecień 2016 Premiera kolekcjonerskiej monety na stulecie Legii Warszawa, przygotowanej przez Narodowy Bank Polski

Kwiecień 2016 Inauguracja wystawy „Stulecie Legii Warszawa” w Muzeum Sportu

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.