Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.    Rozumiem, ZAMKNIJ
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Dominik Nagy - fot. Woytek / Legionisci.com
Dominik Nagy - fot. Woytek / Legionisci.com
Piątek, 1 grudnia 2017 r. godz. 12:08

Jozak o Nagyu: Brakuje mu motywacji, musi dorosnąć

Woytek, źródło: Legionisci.com

Wygląda na to, że Dominik Nagy całkowicie stracił zaufanie trenera Romeo Jozaka. Chorwacki szkoleniowiec zdradził, że klub zimą będzie chciał wypożyczyć Węgra do innego klubu. - Nagy jest dobrym zawodnikiem. Podziwiam jego umiejętności, ale obecnie brakuje mu motywacji, a wszyscy w szatni muszą być zmotywowani w stu procentach. W tej konkretnej sytuacji uważam, że będzie to najlepsze rozwiązanie dla niego - powiedział Jozak.

- Obecnie rozmawiamy z jego agentami, ponieważ oni także uważają, że Nagy powinien odejść, by grać i dorosnąć, abyśmy w przyszłości mogli z niego mieć dużo więcej korzyści. W tej rundzie nie wpasował się do sytuacji, którą mamy w drużynie tak jak tego oczekiwałem - dodał szkoleniowiec.



Komentarze: (38)

ass, 01.12.2017 12:13:34 - *.9.157.192

Skonczy w B klasie wegierskiej jako 96 kilowy niespelniony grajek.

ROMEO, 01.12.2017 12:16:10 - *.dynamic.gprs.plus.pl

Jeszcze trenerze wykorzystaj znajomości na Bałkanach i opchnij komus, chocby za zestaw piłek adidasa + pompka, Chukwu. To nie jest na pewno ten silny, szybki, zawzięty, dynamiczny gosc z Molde. Jakiegos dzikusa ubrali w jego ciuchy. Gosc po wejsciu na boisko wyglada jakby pierwszy raz w pilke mial grac. Nie wiem nawet, w ktora strone ma patrzec, totalny chaos. Juz dawno powinien byc odeslany do Afryki.

GaweL_PL, 01.12.2017 12:27:06 - *.2

ROMEO: Lepiej bym tego nie napisał...

M3, 01.12.2017 12:28:17 - *.dokumenty.warszawa2.zus.pl

Jak chłopak się nie ogarnie to wróci na Węgry i słuch o nim zaginie w tłumie pierwszoligowców. On chyba myślał że będzie z nim jak z Niko, ale tamtemu się chciało.

SZACUNEK DLA TRENERA MAGIERY, 01.12.2017 12:41:31 - *.tvp.pl

To mi się podoba w trenerze Jozaku. Nie patyczkuje się z "gwiazdorkami" tylko siup do rezerw lub na wypożyczenie. Żaden zawodnik nie może być ponad klubem.

A odnośnie wyników i gry, które teraz są podobno takie rewelacyjne, to przypominam tylko że trener Magiera miał 3 serię po 5 zwycięstw (Jozak na razie jedna taka seria), a ponadto notowaliśmy takie wyniki jak:

Legia Warszawa 3-0 Lechia Gdańsk
Korona Kielce 2-4 Legia Warszawa
Jagiellonia Białystok 1-4 Legia Warszawa
Śląsk Wrocław 0-4 Legia Warszawa
Piast Gliwice 1-5 Legia Warszawa
Legia Warszawa 5-0 Górnik Łęczna
Legia Warszawa 6-0 Bruk-Bet Termalica Nieciecza

także ostrożnie bym podchodził do peanów na cześć trenera Jozaka. Oczywiście życzę mu jak najlepiej bo najważniejsza i tak jest LEGIA!

Javan, 01.12.2017 13:09:30 - *.dynamic.chello.pl

Zorya Luhańsk - proszę go wypożyczyć na Ukrainę do klubu który z przyczyn politycznych nie ma swojej siedziby na miejscu, którego piłkarze wszystkie mecze rozgrywają na wyjeździe nocując w podrzędnych hotelach bo klub nie może znaleźć strategicznego sponsora nie ma pieniędzy na nic, na mecze Zoryi przychopdzi garstka kibiców. Może stamtąd po półrocznym wypożyczeniu doceni co ma w Legii i zacznie grać bo papiery ma na grę

@rek, 01.12.2017 13:12:53 - *.dynamic.chello.pl

Sytuacja dość męcząca, nieomal patowa... Bo z jednej strony nie można tego "króla agencji" ot tak zwolnić, bo (L)egia zapłaciłaby duże kary za zerwanie kontraktu... Z drugiej zaś strony można go nadal "czołgać" po boiskach III ligi w rezerwach, ale tam z kolei nikt z poważnych skautów go nie wypatrzy i nie kupi... Pozostaje DM jedyna słuszna koncepcja: "Dear Friends...":))) Pozdro (L)

trybcio86, 01.12.2017 13:14:31 - *.96

Jozak jak Czerczesov karci ojcowska reka :)

M, 01.12.2017 13:15:09 - *.36

Faktycznie, bardzo OSTRO! :-)

robochłop, 01.12.2017 13:16:49 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

szkoda chłopaka , ma talent , ale nie może się zdecydować czy chce być piłkarzem czy celebrytą...na razie wygrywają imprezy ,dupeczki i gorzala...obecnie wystarcza mu stan konta, aby się zgadzało...

Doru, 01.12.2017 13:25:33 - *.dynamic.gprs.plus.pl

@szacunek do trenera magiery, dobry żarty, nie porównuj pseudo trenera jakim był magiera do trenera Jozaka, magiera miał Vadisa oraz Radovicia którzy ciągneli ten wózek, Józak nie ma nikogo kto by pociągną ten wózek a mimo to ma lepsze wyniki niz magiera jak nie było tych dwoch piłkarzy

bubu, 01.12.2017 13:28:04 - *.dynamic-ww-10.vectranet.pl

A ja uważam, że jezeli chłopak bedzie chcial to trzeba mu pomoc .Tylko musi chcieć .

@rek do Doru, 01.12.2017 13:35:27 - *.dynamic.chello.pl

100% poparcia... i tyle w temacie... Pozdro (L)

Siwy, 01.12.2017 14:08:46 - *.54.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

niech sie ogrywa w rezerwach.Przyjdzie moment że zmądrzeje i przestanie stawiać fochy.

wrt, 01.12.2017 14:41:54 - *.play-internet.pl

do Niecieczy najlepiej , tylko spokój , ciekawe czy zmarnuje karierę czy jednak nie

SZACUNEK DLA TRENERA MAGIERY, 01.12.2017 15:03:58 - *.tvp.pl

Jozak świetnie ciągnie ten wózek, no rewelacja normalnie. Zwłaszcza w Poznaniu, Białymstoku i teraz w Kielcach. Przypominam, że w momencie zwolnienia Magiery mieliśmy 2 pkt straty do lidera, teraz mamy punkt. Normalnie kolosalna różnica. A grajkowie jakby ci sami... No ale to Jozak, światowiec, zna angielski. Nic że wcześniej nikogo nie trenował, nic że stał na parkingu i patrzył jak mu leją piłkarzy. Obcokrajowiec zawsze będzie lepszym trenerem od Polaka!

RafaL, 01.12.2017 15:27:37 - *.internetdsl.tpnet.pl

Nagy jest zawsze w wyjściowym składzie... na miasto hahahhahahaha

(L), 01.12.2017 15:40:09 - *.dynamic.chello.pl

Mozna sie zgodzic z trenerem albo i nie.

Widac, ze chlopak widzi jak wygladaja umiejetnosci druzyny i cos mi sie wydaje, ze chce zeby go sprzedac, bo raczej sie tu nie rozwinie.

Jakby DM kupil jednego wartopsciowego grajka pokrokju Odidja lub lepszego, kazdy by lepiej gral, bo ten najlepszy by ich ciagnal do gory - jak Odidja.

A tak... Jest jak jest. Kazdy moze nam wkopac. Nikt nie ma pelnych gaci ze strachu. Graja jak rowny z rownym.

Legionista, 01.12.2017 16:25:31 - *.226

@Szacunek Dla Trenera Magiery, 100% Racji! Wciągu roku pracy J.Magiery w Lidze miał bilans: 23:7:5 i zdobył Mistrzostwo Polski, a teraz porównajmy bilans Jozaka w lidze:6:0:3, a nawet roku pracy nie ma i nie będzie miał...
Różnica między Magierą, a Jozakiem jest widoczna: Za Magiery wygrywaliśmy 2:0 z Amiką, a za Jozaka przegrywamy 3:0 z Amiką.... Za Magiery była taktyka i styl, a za Jozaka "kompromitacja"....

Tomek Mokotów , 01.12.2017 16:27:58 - *.dynamic.chello.pl

Darujcie sobie porównania Jozaka do Magiery.
Wyniki Magiery czyli zwycięstwa paroma bramkami a jednorazowe wymęczone zwyciestwa Jozaka nie dają się porównywać. Także skład inny bo Ofoe a przede wszystkim Radovic w formie to było 50% wartości drużyny.
Poza tym ledwie parę meczów za nami, liga jest beznadziejna i chyba tylko dlatego nie mamy większej straty do lidera.
Doświadczenia trenerskie można ew.porownac bo jeden druga liga w Polsce a drugi szkoda gadać. Zobaczymy jak z mistrzostwem Polski i grą w pucharach czyli za 9 miesięcy. I dopiero wtedy będzie co porównywać.

Matt, 01.12.2017 17:12:20 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Było ich 2:
- Kazaishvili - najbardziej utalentowany młody Gruzin,
- Nagy - najbardziej obiecujący młody Węgier

Byłem pewien, że przynajmniej jeden bardzo się u nas rozwinie, wygra nam chociaż jedną rundę i pójdzie za kwotę porównywalną jak Duda.

2 Niewypały.

Legionista, 01.12.2017 18:55:55 - *.226

@Tomek Mokotów, Zgadzam się z tobą i chciałbym żeby Jozak przeprowadził zmiany w zime oraz poprowadził nas po kolejne MP, a także PP! Ja tylko staram się przekazać żeby z Magica nie robić jakiegoś amatora i przede wszystkim nie wolno mu zabierać jego osiągnięć.. Nikt już nie pamięta jak przed Magiery mówiono o VOO (drewno) i Rado (emeryt..) Przecież Magiera miał takich samych piłkarzy co Albańczyk i jakoś Albańczykowi się nie udało... A Magierze się udało... Teraz Jozakowi może się udać i może od lutego zaczniemy grać, ale szansa jest mała - (Podobno budżet na transfery będzie 1.5 mln.euro..) Wszystko w rękach Miodka, ale według mnie: większych zmian nie będzie ponieważ nie ma kasy... A kogo możemy sprzedać na tą chwile (od 3 mln.euro) Szymańskiego i Nagy... Mogę się mylić - Jak każdy człowiek :)
Szacunek Dla Trenera Magiery, bardzo, a to bardzo mądrze powiedział: "Obcokrajowiec zawsze będzie lepszym trenerem od Polaka!" Nie tylko u nas taka zasada działa - może przegrać nawet 3:0 z Amiką, a krytyka spotka piłkarzy (przeszli mecz..), a nie trenera.... Jak będzie Polak i na dodatek Legionista - przegra np: 3:1 z Astaną to już będzie obrażany... Nie ważne, że piłkarze przeszli mecz... Nie ważne, że VOO chwalił Magiere jako trenera... Nie ważne, że większość piłkarzy chwaliła prace z Magierą... Nie ważne, że piłkarze nie wykonywali polecenia taktyczne... Nie ważne, że wcześniej go chwalili... Cała wina jest przez zarząd! Mieli pieniądze z LM i nie zainwestowali więc teraz przez kolejne 20 lat będziemy musieli czekać - na dodatek od nowego sezonu będzie trudniej dostać się do LM i nawet do LE... A na dodatek nasza Liga jest taka słaba, że Legia która przegrała 6 razy (3 razy za Magiery, 3 razy za Jozaka) zajmuje 2 miejsce w Lidze i ma 1 punkt straty...

Do SZACUNEK DLA TRENERA MAGIERY, 01.12.2017 19:05:16 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

To nie Magiera to VADIS robił wyniki i taka prawda

Do Legionista, 01.12.2017 19:08:48 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Jak Magiera zarobi tyle co Jozak dla Dynama to możesz go porównywać :) Jozak został do Legii sprowadzony właśnie dla tego. 300 baniek mówi ci to coś :)

Legionista, 01.12.2017 19:38:49 - *.226

do do Legionista, Dla Dynama... Ja jestem kibicem Legii i nie mam zamiaru patrzeć: kto co zrobił dla jakiegoś klubu... Jacek Magiera był w Legii przez 18 lat - Był piłkarzem, był trenerem, był asystentem, Trenował Rezerwy,I trenerem zespołu pierwszego, współzałożyciel Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa (z Jackiem Bednarzem,Maciejem Murawskim, Tomaszem Sokołowski i Piotr Strejlau) Vice Prezesem Fundacji Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa (2010-2012), Trener koordynator (Legia II i Legia u-19) Wykształcił wielu piłkarzy dla Legii i dla Polskiego futbolu: Korzym, Szymański, Michalak itp. + 3 miejsce w fazie grupowej LM, Mistrz Polski, mała strata dla Jozaka (2 pkt straty), pozostał w PP i mogę stwierdzić, że Magiera zrobił bardzo, a to bardzo dużo dla Legii... Jozak na tą chwile dla Legii nic nie zrobił i oceniać będę go później - krytykowanie, a ocenianie to coś innego...

eth, 01.12.2017 19:55:58 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Pensję na pół i jeszcze raz na pół, może znajdzie motywację. Szkoda, że Polak, Chorwat czy Węgier pracujący za trzy koła nie może sobie pozwolić na utratę motywacji na pół roku...

Razem z nim opchnąć, najlepiej na dobre a nie wypożyczyć, Chukwu i Berto

Bravo Coach Legia , 01.12.2017 21:11:46 - *.123

Bravo

Marco(L)io, 01.12.2017 23:55:47 - *.A328.priv.bahnhof.se

Do Legionista i Szacunek dla trenera Magiery!
Ludzie!Widze ze szanujecie Magica ale chyba za duzo milosci a za malo trzezwego spojrzenia na sytuacje jaka jest a byla!
Naturalnie ze wielki szacunek dla Jacka za to ze wprowadzil w szatni spokoj i jednosc i druzyna zazebila!!!Bo trzeba jej bylo takiego cieplego wsparcia po poj...ncu i nerwusowi co tylko na nich krzyczal i wyzywal!Zadzialalo ciepelko,dalo efekty,zrobilismy ladny wynik z Realem,wygralismy ze Sportingiem,zdobylismy Mistrzostwo1Tyle tylko ze w skladzie mielismy goscia ktory naprawde ale to NAPRAWDE ciagnal te druzyne i to ON wygral tego Mistrza dla nas!!!
Nowy sezon pokazal jak pod wodza trenera Magiery przygotowana byla druzyna i co pokazala na podworku krajowym i miedzynarodowym!
Zblaznilimy sie jako druzyna ktora rok wczesniej awansowala z trudnej grupy LM!
Mam pelen szacunek dla Jacka Magiery ale...Ludzie!Czas spojrzec trzezwo na sytuacje!!!Wielu narzekalo ze to dlatego ze nie ten sklad,ze brakuje naszej 8-mki.mamy grac tym co mamy i juz!I gralismy!I co?I gowno gralismy!!!I co?
Przychdzi nowy gosc,niby nie trener,ze swoim sztabem szkoleniowym...I co mamy po kilku tygodniach?
Mamy tych samych zawodnikow ale jakby bardziej zapier....cych na boisku,majacych pojecie o grze i przede wszystkim grajacych do przodu,ofensywnie!!!
I co?Mozna zrobic z tych ludzi druzyne?Czy nie?
Z calym szacunkiem dla Jacka Magiery!Ja sam pialem na jego czesc i na stadionie i na Starowce!Ale przychodzi czas kiedy nie idzie i trzeba sie z tego rozliczyc!Ja mysle ze nie mozna bylo dluzej czekac!To pokazal mecz w poznaniu!!!Juz pod wodza nowego trenera ale jeszcze w momencie gdzie pilkarze mieli w glowach Magiere!Wyszlo jak wyszlo,krytyka byla jaka byla!Poszlo to juz wszystko w piz..
Dzis przyznacie druzyna gra zupelnie inaczej,jest ten sam sklad...
Moze jeszcze nie do konca tak jak bysmy chcieli ale...
Wyluzujcie z tym Magicem,dlaczego do tej pory nie pracuje trener,ktory zdobyl Mistrza Polski???

Bear, 02.12.2017 00:09:57 - *.11.ipv4.supernova.orange.pl

Wypożyczenie Węgra będzie dobrym rozwiązaniem.
Powinien dorosnąć, dojrzeć, grać regularnie i poźniej do nas wrócić, bo talent chłopak ma, ale musi nad nim i nad samym sobą popracować.
Do sprzedania albo nawet do oddania za darmo są Chukwu, Berto,Sadiku,Kopczyński,Cierzniak.
W ich miejsce Romeo może sprowadzi zdolnych Chorwatów.

Legionista, 02.12.2017 02:06:12 - *.226

@Marco(L)io, Przed sezonem oraz po Albańcu to każdy widział w nim drewno ;) "Vadis Odjidja-Ofoe: Byłem w szoku. Mieliśmy dobre relacje. Wiele nam pomógł w zeszłym sezonie. Potrafił dobrze prowadzić zespół, a gdy trzeba było, to i krzyknąć. Gdy dowiedziałem się, że stracił pracę, wysłałem mu wiadomość." Jak taki piłkarz chwali prace z trenerem to nie może być tzw.pseudo trenerem co nie którzy uważają... Mistrzostwo Polski zostało zdobyte ponieważ mamy słaby poziom - Tak samo było dwa lata temu... W jakiej Lidze jakiś klub by odrobił 12 pkt stratę do Lidera? Tylko chyba u nas... Przede wszystkim każdy w drużynie miał jakiś wkład do Mistrzostwa! A mówienie, że VOO sam wygrał to nie sprawiedliwe! Mógł J.Magiera nie wystawiać VOO? Mógł! Mógł nie zmienić pozycji z def.pomocnika na ofensywnego.pomocnika! Mógł ;) Tak samo Kuchy mógł nie odrobić straty do Lechii (2:1) mógł! A także Hamalainen mógł nie strzelić Amice i wtedy byłoby różnie ;) Ważne, że zdobyliśmy i to zalicza się do sukcesów Legii i Magiery! A nie tylko VOO.. VOO miał wielki wkład, ale jak wspomniałem to trener decyduje i jest odpowiedzialny za wynik. Ten sezon zawalił jedynie w LM i LE choć niby te drużyny były słabe, a jakoś dają sobie rade w LE i jeszcze wygrywają - Sherift na pierwszym i chyba już awansują dalej, a Astana na trzecim i jeszcze mają szanse więc nie są takie ogórki jak o nich mówiono oraz na spokojnie mogłyby rywalizować o Mistrza Polski... W Lidze zostawił 2 pkt stratę do Lidera więc nie było aż tak źle jak za Albańca... - Tak samo nie odpadł z PP ;) Może stylowo nie zachwycaliśmy, ale nie mieliśmy wtedy gui, a teraz mamy i nie ciągnął naszej gry jak obecnie ;) Ja daję szanse Jozakowi i dopiero jak będzie w Legii 100 dni to ocenię go, a na tą chwile prezentuje średni poziom.. Na dodatek chce podobno ściągnąć kolejnego antolovicia - Karlo Letica według sport.pl.. "Wyluzujcie z tym Magicem,dlaczego do tej pory nie pracuje trener,ktory zdobyl Mistrza Polski???" W Ekstraklasie nie może pracować do końca ostatniej kolejki tego roku czyli 21 kolejka... Według transferów piłkarskich (Na FB pisali i chyba 27 lub 26 listopada), że podobno do końca roku sytuacja zawodowa się wyjaśni JM i podobno miał propozycje z zagranicy... Ostatnio to też stanowski napisał, że podobno rozmawiał z Bońkiem, a co ciekawe przed sezonem Leśny proponował JM na selekcjonera U-21 i przyszłej kadry na olimpiadę - Jeżeli oczywiście się zakwalifikują...

syjon, 02.12.2017 06:26:30 - *.play-internet.pl

nie ma chemii między Węgrem i Jozakiem .... jeśli faktycznie gwiazdorzy to chyba nie ma co na siłę robić z Niego zawodnika Legii ... przede wszystkim kolektyw (L)

grzesiek, 02.12.2017 08:44:52 - *.centertel.pl

Nagy ma kontrakt do 2021. Nie ma to jak dlugie kontrakty.

ja do grzesiek, 02.12.2017 10:35:58 - *.dynamic.chello.pl

Uważasz, że jak sprowadzamy młodego perspektywicznego zawodnika za dużą (jak na nas) kasę to mamy podpisać z nim krótki kontrakt?

Zastanów się.

mietek, 02.12.2017 14:36:12 - *.internetia.net.pl

@SZACUNEK DLA TRENERA MAGIERY: Faktycznie, grajkowie ci sami. Radović, Nikolić, Prijović i przede wszystkim Vadis, Vadis, Vadis. Skoro już chowasz się za domeną tvp.pl, to może wygłoś swoje mądrości publicznie na antenie - niech się pośmieje cała Polska, a nie tylko legijne forum.

@grzesiek: No właśnie, jak to naprawdę jest z tym jego kontraktem? Raz mówią, że do 2021 roku, innym razem, że zostało mu półtora roku.

wawa, 02.12.2017 14:49:08 - *.dynamic-zab-04.vectranet.pl

Romeo to jest KOZAK!
Nagy WON !

@rek do mietek, 02.12.2017 18:23:08 - *.dynamic.chello.pl

Siemka brachu...

100% poparcia w kwestii Twej riposty do tego klakiera spod domeny tvp.pl... Oni obaj razem (wiesz, kogo drugiego mam na myśli...) będą tutaj do usranej śmierci chwalić "osiągnięcia" JM nie widząc, jak wiele wnieśli do tych jego "sukcesów" Niko, Prijo, Bereszyński, Vadis, Radovic i Gui... Teraz do swej dyspozycji bidulek RJ ma tylko Gui, a i tak trener robi co może...

Co do Nagy'a - młodzian swój kontrakt z (L) podpisał latem 2016 roku na 4,5 roku, ale oficjalnie wybiegł na boisko od rundy wiosennej 2017 roku... Tak więc te 4,5 roku jest liczone od lata 2016 roku i wychodzi na to, iż kontrakt kończy się mu na przełomie 2020/2021 roku... Hmmm..., miał być kuźwa udanym i perspektywicznym zakupem, a póki co wyszło jak wyszło... Oby w tej jego młodej łepetynie wreszcie coś drgnęło... Pozdro (L)

mejson80, 03.12.2017 07:00:35 - *.237.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Wypożyczyć go do Pogoni . Adam G smutny i sfochowany to razem będzie im raźniej ...Może odżyją i zaczną grać na miarę swoich umiejętności

Tomek Mokotów , 03.12.2017 07:54:15 - *.centertel.pl

Jak na razie Jozak nie tylko nie zarobił dla Legii tych milionów ale i gry nie poprawił... Taktyki też specjalnie nie widać więc Magierze nie dorasta do pięt. Ba, nawet Czerczesowowi za którego Legia grała najbrzydszy futbol w swojej historii.
Ale na prawdziwe porównania niech będzie czas na początek następnego sezonu, po transferqch Jozaka i jego przygotowaniach w przerwie zimowej. Abyśmy do pucharów awansowali...

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.