Josip Juranović 2
Bartosz Slisz 99
Bartosz Kapustka 67
Filip Mladenović 25
46' Kacper Skibicki 71
Rafael Lopes 21
60' Mateusz Cholewiak 17
Radosław Cierzniak 33
Jakub Kisiel 63
Paweł Wszołek 22
Joel Valencia 11
46' Luquinhas 82
Kacper Kostorz 30
60' Tomas Pekhart 9

Awans w niesprzyjających okolicznościach

Legia Warszawa wygrała w ramach 1/8 finału Pucharu Polski z ŁKS-em Łódź 3-2. Podobnie jak w miniony weekend, tak i ten mecz rozgrywany był w bardzo niskiej temperaturze, ale mimo wcześniejszych silnych opadów śniegu, boisko zostało przygotowane dobrze.

ŁKS zaczął wtorkowe spotkanie bez kompleksów. Gospodarze starali się atakować swoich przeciwników wysokim pressingiem, co wkrótce poskutkowało pierwszą groźną sytuacją pod bramką mistrzów Polski. W 6. minucie piłkę przed polem karnym otrzymał Piotr Janczukowicz, ale z jego płaskim uderzeniem zdołał sobie poradzić Cezary Miszta. Z biegiem czasu do głosu zaczęli dochodzić faworyzowani piłkarze ze stolicy. Niebawem pierwszy celny strzał głową oddał Rafael Lopes i pewnie na linii zachował się Arkadiusz Malarz. Legioniści po raz kolejny mieli dużo swobody w rozgrywaniu akcji, dzięki grze w ustawieniu z trzema obrońcami. Starali się również wysoko atakować rywali, co przynoisło pożądany efekt kilkanaście minut po pierwszym gwizdku arbitra. Wtedy błąd w wyprowadzeniu piłki popełnili defensorzy ŁKS-u. Jednego z nich przytomnie zaatakował Lopes, który od razu odegrał do Bartosza Slisza, a ten doskonale wiedział co zrobić z podaniem, które otrzymał. Środkowy pomocnik oddał mocny strzał, a odbita piłka od przeciwnika zmyliła Malarza na tyle, że ten nie zdołał nawet zainterweniować.

Legia po objęciu prowadzenia nieco spuściła z tonu. Oczywiście, nadal dyktowała warunki, ale brakowało klarownych sytuacji strzeleckich. Dopiero w 36. minucie prowadzenie podwyższyć powinien Kacper Skibicki. Młody piłkarz dostał podanie na piąty metr od Mateusza Cholewiaka i chyba trochę niepotrzebnie chciał wpakować futbolówkę do siatki piętą, co ostatecznie skończyło się tak, że w ogóle w nią nie trafił. Niedługo przed przerwą ponownie do interwencji zmuszony został Malarz. Tym razem były bramkarz Legii spokojnie wyłapał próbę Lopesa. Wydawało się, że mistrzom Polski w tym meczu nic nie grozi, a jednak tuż przed zejściem piłkarzy do szatni... zobaczyliśmy gola wyrównującego. Jego autorem był Jan Sobociński, który po dokładnej centrze pokonał Cezarego Misztę. Dla młodego bramkarza był to pierwszy stracony gol w barwach stołecznego klubu.

Na drugą połowę trener Michniewicz dokonał jednej zmiany. Skibickiego zastąpił Luquinhas, który już kilka minut po wejściu na boisko mógł cieszyć się ze zdobytego gola. Brazylijczyk przedarł się w pole karne i precyzyjnym strzałem umieścił futbolówkę w siatce. ŁKS nie zamierzał się jednak poddawać. W 54. minucie z rzutu wolnego Misztę chciał zaskoczyć Janczukowicz, ale ten był czujny nie dał się pokonać. Za moment ten sam zawodnik był już bardziej precyzyjny. Tym razem wykorzystał on błąd Miszty, który niepewnie interweniował po strzale Pirulo i uprzedzając Jędrzejczyka doprowadził do remisu. Po nieco ponad godzinie gry odpowiedzieli legioniści. Tym razem do dośrodkowania ze skrzydła doszedł Lopes, ale jego główka przeleciała ponad poprzeczką. Legia starała się z całych sił ponownie wyjść na prowadzenie, jednak defensywa łodzian nie zamierzała dać się zaskoczyć po raz trzeci.

W 74. minucie ŁKS stanął przed szansą na zdobycie prowadzenia, ale Cezary Miszta był na posterunku. W 82. minucie zwycięską bramkę po świetnym podaniu Luquinhasa zdobył głową Tomas Pekhart. Chwilę później strzelec gola został ukarany czerwoną kartką za celowe kopnięcie rywala bez piłki. Jeszcze przed zakończeniem spotkania drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Pirulo. Po analizie VAR sędzia zmienił swoją decyzję i pokazał zawodnikowi bezpośrednią kartkę czerwoną. Arbiter doliczył jeszcze 4 minuty, ale wynik nie uległ już zmianie. W marcu legioniści zagrają w 1/4 finału PP.

19:16 - Dobry wieczór! Pierwsze ligowe zmagania w tym roku już za nami. Na razie mamy mieszane uczucia. Po wtopie z Podbeskidziem, przyszło zatarcie złych wrażeń po wygranej z Rakowem. Teraz czas na kolejne powody do zadowolenia. Aby tak się stało musimy po prostu wygrać z ŁKS-em w Pucharze Polski. Finał? Nie może nas tam zabraknąć. Jednak najpierw zróbmy krok do ćwierćfinału.
19:18 - Czesław Michniewicz pogodził ligę z pucharem pod kątem składu. Jest kilka rotacji. Do składu wskakują m.in. Czarek Miszta, Mateusz Cholewiak, Kacper Skibicki z Rafaelem Lopesem. To dobra okazja dla nich, żeby dać trenerowi argumenty na przyszłość.
19:28 - Co możemy powiedzieć o formie łodzian? W zasadzie niewiele. Gospodarze wznawiają rozgrywki I-ligowe dopiero pod koniec lutego. To może być pewien handicap dla legionistów, którzy co jak co, ale są w rytmie meczowym.
19:30 - No cóż! Widzicie, klimat był raczej zawsze przeciwko nam, no ale to jeszcze nie powód, aby przekładać mecze, prawda? Łodzianie stanęli na wysokości zadania i należycie przygotowali murawę.
19:39 - Dziś Piotr Janczukowicz zadebiutuje w barwach ŁKS-u. Jednak Wojciech Stawowy postawił również na bardziej doświadczonych graczy od wspomnianego 21-latka. Fanom Legii nie trzeba przypominać takich nazwisk jak Maciej Dąbrowski czy Arkadiusz Malarz. Od początku zagra również Jakub Tosik oraz Adam Marciniak.
19:40 - ŁKS to obecny wicelider I ligi. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. grze Antonio Domingueza oraz Pirulo. Wspomniany duet zdobył łącznie 15 bramek na zapleczu ekstraklasy.
19:58 - Dla Cezarego Miszty to będzie czwarty mecz w barwach Legii. 19-latek ma za sobą dwa występy w lidze oraz jeden w Pucharze Polski przeciwko Widzewowi. Co ciekawe, nie puścił do tej pory ani jednej bramki. Nie mamy nic przeciwko temu, żeby dziś podtrzymał tę passę.
20:25 - Jeszcze pięć minut dzieli nas od pierwszego gwizdka Tomasza Wajdy.
20:29 - Wychodzą. Najpierw na murawę wyszli piłkarze Legii, a za nimi Arkadiusz Malarz i reszta graczy ŁKS-u.
20:30 - Gospodarze w biało-czerwonych strojach. Natomiast goście w zielono-czarnych kompletach.

2' - Gramy! Rozpoczęli legioniści.
3' - Wolski przy piłce. Zagranie przez środek, ale gospodarze szybko tracą piłkę. Legioniści nie cieszą się z posiadania zbyt długo. Ponownie piłeczka po stronie łodzian.
4' - Hołownia, Wieteska do Jędrzejczyka na prawą stronę. Wieteska przy piłce, ale traci piłkę! Podał prosto pod nogi Pirulo. Futbolówka trafiła do Trąbki, który pokusił się o strzał. Broni Miszta!
5' - Piłka adresowana do Lopesa, ale ten uprzedzony przez Dąbrowskiego. Zawodnik Legii musiał uciekać się do przewinienia.
5' - Rzut wolny. Zagranie do Wolskiego, który obsługuje Pirulo. Strzał z dystansu, ale trafia w zawodnika Legii.
6' - Tymczasem Juranović do Lopesa. Oddanie piłki, ale gospodarze stopują szarżę legionistów tuż przed polem karnym. Goście sygnalizowali faul, ale sędzia nie chciał o tym słyszeć.
7' - Kolejny raz łodzianie przesiadują na połowie legionistów. Jednak do celu daleko.
7' - Tymczasem Janczukowicz. Debiutant pokusił się o próbę zaskoczenia Miszty. Nic z tego... Bramkarz Legii był na posterunku.
8' - Hołownia po ziemi, ale... prosto pod nogi rywala. Niby tylko na środku boiska, ale futbolówka momentalnie powędrowała do Pirulo. Szczęście, że zawodnik Wojciecha Stawowego zawahał się w decydującym momencie. Stołeczny zespół odzyskał piłkę momentalnie.
9' - I znowu Pirulo. Tymczasem odgrywa do boku, gdzie włączył się Wolski. Próba zagrania w pole karne zakończyła się wywalczeniem rzutu rożnego.
9' - Trąbka z narożnika... Lekkie zamieszanie w polu karnym, ale goście oddalają zagrożenie od własnej bramki.
10' - Wieteska, Hołownia do Miszty... Ten zmuszony do dalekiego wybicia w kierunku Juranovicia.
11' - Kapustka ładnie wypatrzył Slisza. Jeszcze Juranović w pole karne do Lopesa, który nie zaskoczył lekkim strzałem Malarza.
12' - Hołownia do lewej strony, ale Mladenović był wypychany przez rywala. Tylko aut.
12' - Juranović z prawej strony, ale... prosto pod nogi na 16. metr. Jednak jeszcze nie koniec. Kolejna próba w pole karne, ale Wolski wybija bezpiecznie poza boisko. Rzut rożny dla Legii.
13' - Pekhart na ławce, ale to nie znaczy, że nie możemy zagrozić Malarzowi...
13' - Juranović... Zagranie na bliższy słupek, gęsto w szesnastce, podbita piłka, ale przelatuje nad poprzeczką.
14' - Tymczasem Skibicki faulowany przez Dąbrowskiego. Arbiter tylko upomina słownie byłego defensora Legii.
15' - Legia z rzutu wolnego... Krótkie zagranie po ziemi, co błyskawicznie wykorzystali rywale. Strata.
15' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
15' - Strzelec gola: Bartosz Slisz (Legia)!
17' - GOL! Ależ sytuacja! Wolski zagrał niedokładnie do środka, co wykorzystali legioniści. Lopes zastawił się i Slisz dopadł do piłki. Pomocnik Legii podciągnął kilka metrów i uderzył zza pola karnego. Arkadiusz Malarz niemal stał jak wryty. Pełne zaskoczenie! ŁKS 0. Legia 1!
18' - Wydawało się, że to Pirulo i spółka wykorzystają błąd Wieteski lub Hołowni. Mogli to zrobić, były ku temu okazje. Jednak jak przyszło co do czego, to Legia zachowała zimną krew i bezlitośnie wyszła na prowadzenie.
20' - Żółta kartka: Maciej Dąbrowski (ŁKS)
20' - Tym razem sędzia nie był pobłażliwy. Zdecydowany faul na Cholewiaku i to jest żółta kartka dla Dąbrowskiego.
21' - Pirulo szedł środkiem, ale Kapustka był czujny. Odebrana piłka w centralnej części boiska.
22' - Mladenović do Slisza, który rozciągnął do Juranovicia. Zagranie w pole karne, podbija jeszcze Wolski. Ostatecznie futbolówka w rękach Malarza.
22' - Hołownia zagrywa po ziemi, ale piłka pada łupem gospodarzy.
23' - Zagranie do Skibickiego, ale Dąbrowski czysto wyłuskał piłkę.
24' - Wolski z Mladenoviciem... Obrońca ŁKS-u pada na murawę i zagrywa ręką. To jest rzut wolny dla Legii.
25' - Juranović z lewej flanki w pole karne. Bezpośrednie zagranie, ale choć gęsto w szesnastce, to nikomu nie udało się zamknąć akcji strzałem. Malarz.
26' - Po pierwszych minutach dominacji łodzian, to legioniści dyktują warunki.
27' - Tymczasem Trąbka i spółka. Akcja lewą stroną... Legia nie ułatwia ataku gospodarzom. Efekt? Odzyskana piłka.
27' - Kapustka przez Jędrzejczyka do Juranovicia. Legia zdobywa kolejne metry boiska.
28' - Rozciągnięcie do Mladenovicia. Zagranie w pole karne... ŁKS odpiera ataki.
29' - Kapustka poszedł z piłką... Ładnie minął rywala, wypatrzył Cholewiaka. Chciał zagrać do niego piłkę, ale to było zbyt czytelne.
30' - Tosik, Rygaard... Akcja przeniesiona do lewej strony, ale obok Trąbki był Jędrzejczyk. Doświadczony zawodnik wiedział jak się zachować w tej sytuacji.
31' - Rygaard szedł przebojem, środkiem, ale zapędy Duńczyk zgasił Wieteska.
32' - Tymczasem piłka dla Legii po faulu na Lopesie. Już Mladenović, Kapustka..
33' - Próba wymiany kilku podań na prawej flance. Niestety, zawiodła precyzja w szeregach legionistów.
34' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
34' - Sobociński.. Pod nogi zawodnika Legii. Tymczasem Cholewiak. Próbował zaskoczyć strzałem z lewej nogi, ale Malarz wybronił uderzenie po ziemi.
35' - Sporo niedokładności wśród gospodarzy. Legia stara się to wykorzystać kreując akcję ofensywną.
36' - Slisz wszedł ładnie, przebojem od lewej strony w pole karne, ale koniec końców zatrzymał się na Tosiku. Czysto.
37' - Cholewiak do środka na 5. metr i... zamiast zamknięcia akcji strzałem, to przepuszczona piłka przez zawodnika Skibickiego. Nieudolna próba młodego legionisty.
38' - Mladenović z narożnika... Mocno bita piłka, tuż za pierwszy słupek. Gospodarze oddalają zagrożenie, ale to Legia kreuje grę.
38' - Znowu stołeczny zespół w grze. Cholewiak podbija futbolówkę, która zmierzała do Lopesa, ale Dąbrowski uprzedził go.
40' - Dominguez faulowany przez Wieteskę w kole.
40' - Pirulo, Pirulo... Wyjechał z piłką poza plac gry.
42' - Legia ponownie dobrze w odbiorze. Slisz w kierunku Lopesa, który uderza głową. Futbolówka zmierzała w światło bramki, ale Malarz obronił na spokojnie.
43' - Miszta! Świetnie interweniował 19-latek. Pirulo uderzył z dystansu, ale Miszta przeniósł piłkę nad poprzeczką.
43' - GOL! ŁKS Łódź
43' - Strzelec gola: Jan Sobociński (ŁKS)!
43' - Dominowaliśmy, ale nie potrafiliśmy udokumentować tego drugim golem. Efekt? Dośrodkowanie z narożnika boiska i Sobociński pakuje piłkę do siatki z bliskiej odległości. Remis.
45' - To pierwszy gol stracony przez Cezarego Misztę w barwach Legii.
46' - Koniec pierwszej połowy

Przerwa. Na tablicy wyników remis, a powinno być po prostu wyższe prowadzenie Legii, która przez większą część dominowała na boisku. Zabrakło precyzji w niektórych poczynania czy po prostu zimnej krwi pod bramką Arkadiusza Malarza.
Zawodnicy powrócili na boisko.

45' - Zmiana Legia: Kacper Skibicki Luquinhas
47' - Drugie 45. minut rozpoczęte. Kacper Skibicki mógł cieszyć się choćby z jednej bramki. Zamiast tego, poprzygląda się poczynaniom kolegów.
48' - Legia już przenosi ciężar gry w stronę ofensywy. Juranović z prawej strony w pole karne, ale bez powodzenia. Zbyt lekko zagrana piłka.
49' - Tymczasem Marciniak z lewej strony do środka. Jest Dąbrowski, pokazał się Tosik. Były gracz "Jagi" nieprzepisowo powstrzymany przez Cholewiaka.
49' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
49' - Strzelec gola: Luquinhas (Legia)!
51' - TAK JEST! Zaczęło się od festiwalu niedokładności po obu stronach aż w końcu Luquinhas wziął sprawy w swoje nogi. Popieścił piłkę na lewej stronie, zwiódł rywala. Wszedł w pole karne i z ostrego kąta uderzył w kierunku dalszego słupka. Futbolówka minęła Dąbrowskiego, minęła Malarza i zatrzepotała w siatce!
53' - Jak nie strzelał w tym sezonie, tak nie strzelał aż do... soboty, kiedy to pierwszy raz trafił do siatki. Teraz dał prowadzenie w pucharowym meczu. Brawo "Luqui".
54' - Rzut wolny dla gospodarzy. Piłka na 18. metr, ale wybijają legioniści. To jeszcze nie koniec. Janczukowicz chciał zdobyć bramkę w debiucie, strzelił z dystansu, ale Miszta był czujny między słupkami.
55' - Pirulo, ale był przy nim Hołownia, do którego dołączył z zespołu. Zawodnik gospodarzy unieszkodliwiony.
57' - Dominguez błyskawicznie do Trąbki, który pokusił się o strzał z lewej strony pola karnego. Miszta miał czas, żeby się dobrze ustawić i bez trudu wyłapać strzał.
57' - GOL! ŁKS Łódź
57' - Strzelec gola: Piotr Janczukowicz (ŁKS)!
58' - Pirulo zdołał oddać strzał, choć Hołownia był u boku. Miszta popełnia błąd nie łapiąc piłki. Futbolówka odbija się, a Janczukowicz dopada jako pierwszy, uprzedza Jędrzejczyka i daje nadzieje swojej drużynie. ŁKS 2. Legia 2.
60' - Rygaard.. Przy nim Juranović, ale zawodnik ŁKS-u wychodzi z opresji. Gospodarze ruszają na połowę Legii.
60' - Tym razem to Janczukowicz chciał zaliczyć asystę, ale jego zgranie było... do nikogo. Kompletnie.
61' - Zmiana Legia: Mateusz Cholewiak Tomas Pekhart
62' - Wszedł Luquinhas i zdobył gola. Wszedł Pekhart i... też zdobędzie gola? Ma na to co najmniej pół godziny, bo dogrywka wisi w powietrzu.
63' - Pekhart rozkłada ręce po zagranej piłce do niego. Czech ma pretensje, bo uważa, że był faulowany przez Sobocińskiego.
65' - Tosik przy piłce, ale Pekhart z faulem na pomocniku gospodarzy.
66' - Żółta kartka: Pirulo (ŁKS)
67' - Rzut wolny dla Legii. Do celu za daleko, żeby strzelać. Będzie dogranie w okolice 16. metra.
67' - Wrzutka z wolnego w pole karne. Piłka adresowana na głowę Jędrzejczyka. Obrońca Legii podbija futbolówkę, ale ta spokojnie zmierza w ręce Malarza.
68' - Mladenović z lewej strony. Rafael Lopes miał nieco miejsca. Przed nim Sobociński. Lopes uderza głową, ale nad poprzeczką.
69' - Legia zamyka łodzian na ich połowie, ale jak na razie niewiele z tego wynika.
70' - Jeszcze "Jędza" z faulem na Pirulo.
71' - Pirulo w polu karnym... Slisz blisko rywala. Do samego końca. Od bramki Miszta.
72' - Ajajajaj! Legioniści przed szansą. Pekhart wypuszczony, ale zbyt mocne zagranie do Czecha. Nie doszedł. Aczkolwiek skończył się na rzucie rożnym.
73' - Slisz wrócił do defensywy. Popracował w destrukcji.
74' - Legia rusza z akcją. Mladenović rusza skrzydłem, ale Wolski wybił czysto na aut.
74' - Żółta kartka: Rafael Lopes (Legia)
74' - Nieudany powrót Lopesa. Musiał ratować się ciągnięciem za koszulkę.
75' - Rygaard! Uderzył z dystansu! Miszta zatrzymał piłkę w rękawicach!
77' - Kwadrans do końca. Co gorsza, nie widać, żeby Legia miała wrzucić kolejny bieg i zaskoczyć czymś rywala.
77' - Tymczasem ŁKS chce wykorzystać sytuację i pokusić się o objęcie prowadzenia w samej końcówce.
78' - Stołeczny zespół w ataku. Mladenović z lewej stron, ale piłka przeleciała na prawą stronę. Juranović, Slisz... Wycofanie do Hołowni.
78' - Rafael Lopes próbował zgrać do partnera, ale zrobił to niedokładnie. Zatem budujemy akcję od początku.
78' - Luquinhas z przypadkowym faulem na Pirulo.
80' - Trener Michniewicz upomniany żółtą kartką.
80' - Tymczasem Rygaard z narożnika boiska. Piłka ląduje u stóp Sobocińskiego. Strzał. Piłka odbija się od nogi Mladenovicia i to jest kolejny korner. Na szczęście korner.
81' - Pirulo... Chciał dokładnie obsłużyć Tosika. Podbita piłka. Jeszcze strzał z dystansu. Trafiony zawodnik Legii i to jest znów rzut rożny!
81' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
82' - Dośrodkowanie z narożnika... Zagranie na bliski słupek, ale legioniści wybijają. Rozpędza się Kapustka, ale został wybity z rytmu.
82' - Tymczasem czerwona kartka dla członka sztabu szkoleniowego Wojciecha Stawowego.
82' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
82' - Strzelec gola: Tomas Pekhart (Legia)!
83' - P-E-K-H-A-R-T!
83' - Luquinhas precyzyjnie zagrał na głowę Pekharta, który czaił się między Dąbrowskim a Sobocińskim. Czech wybił się w powietrze i z bliskiej odległości pokonał Malarza. ŁKs 2. Legia 3!
85' - Dąbrowski zwija się z bólu na murawie...
85' - Czerwona kartka: Tomas Pekhart (Legia)
86' - Czech zachował się nieodpowiedzialnie... Po upadku na murawę, kopnął piętą Dąbrowskiego w dolną część pleców.
86' - Zmiana ŁKS: Michał Trąbka Łukasz Sekulski
87' - Tymczasem rzut wolny dla Legii. Będzie bezpośrednie uderzenie na bramkę Malarza.
87' - Groźne uderzenie Slisza! Piłka zmierzała w światło bramki, ale doświadczony bramkarz zbił na róg.
88' - Zaostrza nam się mecz. Pirulo z faulem na Luquinhasie.
88' - Czerwona kartka: Pirulo (ŁKS)
90' - Arbiter zweryfikował sytuację na VAR. Zamiast żółtej kartki, dał bezpośrednio czerwoną. Zatem siły się wyrównały.
90' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
91' - Sędzia doliczył jeszcze 4 minuty.
92' - ŁKS na połowie Legii.
93' - Gospodarze jeszcze szukają bramki. Tosik z lewej strony i wywalczył rzut rożny.
94' - Rygaard w narożniku boiska. Dośrodkowanie w pole karne i... Sobociński uderza głową! Futbolówka odbija się od barku Janczukowicza i opuszcza boisko.
95' - Miszta czeka, żeby wznowić grę, ale sędzia ma zamiar nasłuchiwać VAR. Być może był faul na Dąbrowskim.
95' - Nic nie było. Gramy dalej!
95' - Koniec meczu!

Koniec! Legia wygrywa 3-2 i awansuje do ćwierćfinału Pucharu Polski. Oczywiście zwycięstwo cieszy, ale styl i gra zespołu Czesława Michniewicza była daleka od ideału. Zresztą, to były specyficzne zawody. Niemniej jednak dziękujemy, że byliście z nami.
Zapraszamy na więcej materiałów z meczu na Legionisci.com!