Artur Jędrzejczyk 55
Mateusz Wieteska 4
Mateusz Hołownia 3
Josip Juranović 2
57' Bartosz Kapustka 67
Bartosz Slisz 99
57' Walerian Gwilia 8
Filip Mladenović 25
82' Rafael Lopes 21
Tomas Pekhart 9
Cezary Miszta 35
Marko Vesović 29
Jakub Kisiel 63
57' Andre Martins 24
Mateusz Cholewiak 17
82' Kacper Kostorz 30
Kacper Skibicki 71
Ernest Muci 20
57' Luquinhas 82

Przerwana strzelecka niemoc

Legia przełamała serię niewygranych meczów z Piastem Gliwice, pokonując go w środowy wieczór na jego stadionie 1-0. Jedynego gola dla mistrzów Polski zdobył Rafael Lopes. Dla stołecznego klubu to niezwykle ważne trzy punkty w kontekście walki o krajowy tytuł.

Chwilę po rozpoczęciu spotkania przed szansą na zdobycie gola stanął Walerian Gwilia. Gruzin główkował po wrzutce z prawej strony, ale posłał piłkę ponad poprzeczką. Przez pierwszy kwadrans spotkania lepiej na boisku prezentowali się goście, chociaż klarownych sytuacji brakowało zarówno pod jedną jak i drugą bramką. Dopiero w 21. minucie świetną szansę na wyjście na prowadzenie mieli gracze Piasta. Alves przejął podanie od Jakuba Świerczoka i z impetem ruszył w kierunku pola karnego Legii. Tam próbował poradzić sobie z interweniującym Mateuszem Wieteską i finalnie lewą nogą posłał futbolówkę obok celu. Kilka minut potem odpowiedzieli piłkarze prowadzeni tego dnia przez Przemysława Małeckiego. Josip Juranović spróbował strzału zza pola karnego i pewnie interweniował w tej sytuacji Plach. Dwa kwadranse po pierwszym gwizdku sędziego Filip Mladenović w swoim stylu huknął lewą nogą i na posterunku był golkiper Piasta, który udanie sparował jego strzał. W 39. minucie po wrzutce z rzutu rożnego bliski otworzenia wyniki był Artur Jędrzejczyk. Środkowy obrońca najwyżej wyskoczył w polu karnym z wygrał pojedynek główkowy, lecz zabrakło mu precyzji.

Niedługo po zmianie stron legioniści dwukrotnie sprawdzili czujność Placha. Najpierw do sytuacji doszedł Tomas Pekhart, który niedokładnie główkował po wrzutce z prawej strony. Za moment z dystansu szczęścia spróbował Walerian Gwilia, ale i on nie potrafił chociażby wcelować w światło bramki. Po godzinie gry gliwiczanie zmarnowali dotychczas najlepszą sytuację. Świerczok podał wzdłuż bramki do Alvesa, a ten w kluczowym momencie nieczysto trafił w piłkę, czym zaprzepaścił szansę na gola.

Wkrótce z dobrej strony pokazał się wprowadzony na boisku Luquinhas. Brazylijczyk przymierzył zza pola karnego i niewiele zabrakło mu, aby cieszyć się ze strzelonego gola. Za moment stuprocentową szansę zmarnował z kolei Pekhart. Czech z dwóch metrów, mając przed sobą tylko bramkarza, trafił wprost w niego... Napastnik miał tylko jedno miejsce, w które nie powinien trafić i niestety to właśnie uczynił. Na szczęście ta niewykorzystana okazja nie zemściła się na legionistach. W 75. minucie na prowadzenie swoją drużynę wyprowadził Rafael Lopes! Portugalczyk w świetnym stylu wykończył podanie od Juranovicia i głową zmusił Placha do kapitulacji.

Siedem minut przed końcem regulaminowego czasu gry stuprocentową szansę na podwyższenie wyniku miał wprowadzony chwilę wcześniej Kacper Kostorz. Młody napastnik znalazł się sam na sam z bramkarzem rywala, lecz niestety przegrał ten pojedynek.

19:00 - Środa wieczór, witamy serdecznie! Ligowy finisz nabiera rumieńców. Legia zanotowała dwa remisy, co pozwoliło grupie pościgowej zmniejszyć stratę do lidera. I teoretycznie wypracowana przewaga może być szybko roztrowoniona, bo przed stołecznym zespołem dwa wyjazdy. Dziś mierzymy się z Piastem, a w niedzielę z Lechią. To nie będą łatwe przeprawy, ale jeśli myśli się o mistrzostwie, to takie pojedynki jak dziś też trzeba wygrywać.
19:05 - Mamy kilka zmian w porównaniu do spotkania z Cracovią. Nie ma Pawła Wszołka, więc na wahadło wraca Josip Juranović. Tym samym do Artura Jędrzejczyka i Mateusza Wieteski dołączy Mateusz Hołownia. Mocno pokiereszowany Luquinhas odpocznie na ławce kosztem Rafaela Lopesa. Z kolei Andre Martins będzie przyglądać się jak radzi sobie Walerian Gwilia.
19:10 - Czesław Michniewicz obejrzy z innej perspektywy dzisiejsze zawody. Komisja Ligi podtrzymała decyzję o dwumeczowej. Rolę pierwszego szkoleniowca będzie pełnić drugi trener Przemysław Małecki.
19:24 - Zespół Waldemara Fornalika może nie gra zbyt widowiskowo, ale na tyle skutecznie, że plasuje się na 4. miejscu w tabeli. Jednocześnie gliwicka arena nie jest twierdzą do zdobycia. Piast wygrał tylko 5 spotkań na 12 rozegranych u siebie. Jak dodamy do tego, że Legia potrafi grać na wyjazdach i do tej pory straciła 5 bramek, to... Typuję 2-0 dla nas.
19:25 - W zespole gospodarzy nie brakuje dobrze znanych nazwisk. Jakub Czerwiński to filar defensywy. Tomasz Jodłowiec potrafi wnieść doświadczenie. Natomiast Michał Żyro wchodzi zazwyczaj na końcówki spotkań, choć na bramkę czeka od dwunastu meczów.
19:40 - Mateusz Wieteska rozegra swój setny mecz w barwach Legii. Natomiast Marko Vesović może powrócić na boiska ekstraklasy po trwającej równo 10 miesięcy przerwie.
20:08 - Jakub Świerczok czy Tomas Pekhart? Obaj napastnicy są najlepszymi snajperami swoich drużyn. Gracz Piasta zdobył 10 bramek w ligowych spotkaniach. Zdecydowanie lepszym dorobkiem może pochwalić się Czech. Lider klasyfikacji strzelców 21 razy pokonywał bramkarzy.
20:18 - Ostatnie szlify, ostatnie próby. Rozgrzewka obu ekip już za nami. Już minuty dzielą nas od pierwszego gwizdka Damiana Kosa.
20:26 - Piast Gliwice w niebieskich strojach. Legia Warszawa zagra cała na biało.
20:27 - Jakub Czerwiński wyprowadza swój zespół na boisko. Za chwilę wyjdzie Artur Jędrzejczyk i spółka.

2' - Gramy! Rozpoczęli legioniści, którzy już rozpoczynają atak pozycyjny.
3' - Szybko przyszły pierwsze efekty! Rozciągniecie gry na prawą stronę. Juranović dostał podanie i posłał piłkę w pole karne. Walerian Gwilia znalazł się w dobrej sytuacji, uderzył głową, ale futbolówka poszybowała nad poprzeczką!
4' - Slisz, Mladenović, ponownie Slisz... Jędrzejczyk przerzuca do Juranovicia. Piłka szybko adresowana w kierunku Pekharta, ale Czechowi nie złożyło się złożyć do strzału.
5' - W odpowiedzi gospodarze... Holubek, lewa strona, ale teraz to Alves przedziera się środkiem. Pomocnik Piasta próbował wejść w pole karne, ale czysto Jędrzejczyk. Nie było faulu.
6' - Legioniści prawą stroną... Pekhart cofnął się, pokazał, dostał piłkę, ale pozbył się jej błyskawicznie mając dwóch rywali na plecach.
6' - Kolejna próba Alves, który schodził do środka na 17. metrze, ale Juranović i koledzy udaremnili atak rywala.
7' - Gospodarze w posiadaniu, bez pośpiechu. Czerwiński, Alves, ale piłka wraca do bloku defensywnego.
8' - Slisz do Pekharta. Piłka wraca. Jeszcze raz Pekhart. Tym razem dostał piłkę z lewej strony. Trochę zaplątał się, ale utrzymał futbolówkę. Złożył się do uderzenia lewą nogą, ale został zablokowany.
9' - Gliwiczanie mocno zepchnięci do obrony. Legia szuka sposobu. Próbuje rozerwać szyki... Gwilia zza pola karnego. Próbował strzału i niewiele zabrakło, żeby jego kolega z zespołu zmylił Placha. Nie tym razem. Piłka wylądowała poza placem gry.
10' - Gwilia pięknie obsłużony przez Kapustkę. Pokazał się jeszcze Lopes, ale gospodarze zdołali zdusić ten atak.
11' - Gwilia do Mladenovicia... Serb mocno, wysoko. Bardzo źle ze skrzydła.
13' - Interwencja Kapustki, na którego nadepnął Holubek. Przypadkowe zagranie zawodnika Piasta. Na szczęście zawodnik Legii nie potrzebował nawet pomocy sztabu medycznego.
13' - I już Kapustka w pole karne, ale zabrakło precyzji w zagraniu pomocnika Legii.
14' - Kapustka znów w akcji. Próbował zabrać się z piłką, ale szybko nadział się na Czerwińskiego.
15' - Świerczok na środku boiska. Szukał partnerów. Próba podania, ale to Jędrzejczyk przerwał zagranie głową.
15' - Piast... Zagranie z głębi pola. Juranović odczytał idealnie zamysł rywala. Głową zgrał do Boruca. Na spokojnie.
16' - Hołownia, Gwilia... Legioniści lewą flanką, z wykorzystaniem Mladenovicia. Próba podania po ziemi, ale Lopes był szczelnie kryty.
17' - Slisz, Wieteska i do Hołowni. Piast schowany na własnej połowie. To Legia cieszy się z posiadania.
18' - Najpierw Juranović piętką, a po chwili Świerczok. Obaj próbowali sprytnych zagrań i w obu przypadkach skończyło się to... stratą.
18' - Tymczasem Gwilia do Pekharta w pole karne. Czech na spalonym.
19' - Gospodarze próbowali przedrzeć się prawą stroną, ale widząc, że nic z tego nie wyjdzie, wycofali piłkę na własną połowę. Tymczasem goście.
21' - Mladenović próbował rozciągnąć na prawą stronę. Nic z tego. Holubek już czekał na przechwyt.
22' - Alves ruszył na bramkę. Wieteska próbował zwodzić rywala. Asekurował do samego końca, ale podopieczny Fornalika zdołał oddać strzał. Jednak posłał futbolówkę w trybuny z dość bliskiej odległości.
22' - Juranović w pole karne. Malarczyk głową wybija na aut.
23' - Piłka po ziemi przewędrowała między legionistami. Jest Lopes, ale przy nim Huk. Brakuje konkretów. Jednego-dwóch podań otwierających drogę do bramki, żeby realnie zagrozić Plachowi.
24' - Tymczasem rzut wolny po faulu na Świerczoku. Będzie okazja dla Holubka, żeby precyzyjnie wrzucić na głowy kolegów.
25' - Holubek... Mocno, wysoko i głęboko w pole karne. Aż za bardzo. Aczkolwiek Piast wciąż w posiadaniu. Jeszcze wrzutka z prawej strony, ale był Boruc na posterunku.
26' - Rzut rożny dla Legii. Juranović z narożnika boiska... Hołownia podbija głową, ale piłka szybuje daleko od celu.
27' - Juranović! Pokusił się o strzał z dystansu. Interweniuje Plach. Skutecznie.
27' - Obraz gry nie ulega zmianie. To Legia próbuje, szuka sposobu. Natomiast Piast umiejętnie, wyrachowanie w defensywie.
29' - Czerwiński do Holubka. Alves aktywny dziś, ale Slisz wychodzi spod opresji.
30' - Mladenović dostaje piłkę.. Obok niego Huk. Jednak Filip zdecydował się na strzał! Plach sparował silne uderzenie. Jeszcze nie koniec akcji. Jeszcze krążymy w okolicach szesnastki.
32' - Gwilia do Mladenovicia... Ten miękko w pole karne, ale defensywa Piasta jak na razie nie ustrzegła się bardzo poważnych błędów.
33' - Chrapek środkiem do Świerczoka, ale najlepszy strzelec Piasta nie miał nawet milimetra, żeby obrócić się z piłką i pokusić się o strzał.
34' - Gwilia wypatrzył świetnie Mladenovicia. Po ziemi, daleko w kierunku partnera. Niestety, zabrakło niewiele, a tak Huk przerwał akcję.
35' - Rzut wolny dla Piasta. Alves patrzy jak są ustawieni koledzy... Jednak to Chrapek zagrał w pole karne. Goście udowodnili, że potrafią grać dobrze w defensywie na wyjazdach.
36' - Juranović! Ależ wypatrzył wbiegającego Mladenovicia. Filip wpadł w pole karne, ale z przeciwnikiem bark w bark. Nie miał szans, żeby oddać strzał.
38' - Kapustka, Kapustka! Sam chciał otworzyć wynik spotkania. Poszedł do środka, uderzył z dystansu, ale piłka poszybowała w bandy reklamowe. Szkoda, że zabrakło odrobiny precyzji.
39' - Juranović z Kapustką na boku. "Kapi" próbował zejść do środka, ale Czerwiński przytrzymał zawodnika Legii.
39' - Mladenović mocno w pole karne. Dobre zagranie! Piłka przeturlała się po głowach zawodników i opuściła boisko. To jest rzut rożny dla gości.
40' - Dośrodkowanie z narożnika... Jędrzejczyk przed szansą! Głową obok celu.
40' - Próbował Gwilia, próbował Jędrzejczyk, więc co... Do trzech razy sztuka? Oby!
42' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
42' - Chrapek, Alves... Piast próbuje wyjść z własnej połowy, ale nie jest to prosta sztuka. Ostatecznie... Powiodła się.
43' - Piast podszedł na 16. metr... Najpierw rywale zostali zastopowani, a po chwili złapani na spalonym.
43' - Juranović świetnie, między nogami do Lopesa. Rafa do środka, ale Malarczyk na ryzyku, wślizgiem wybija na róg.
44' - Mladenović... Głębokie zagranie w pole karne. Ładnie zawinął zawodnik Legii, ale Plach wyciągnął się jak struna i ręką strącił poza boisko.
45' - Wrzutka z drugiej strony boiska. Tym razem goście szybko połapali się w zamiarach rywali i wybili piłkę daleko poza szesnastkę.
45' - Juranović do Pekhrta, ale Czerwiński dziubnął na aut.
46' - Slisz czyściutko... Juranović zszedł z prawej strony do środka, pokusił się o strzał, ale tuż obok słupka.
46' - Koniec pierwszej połowy

Sędzia nie doliczył nawet minuty. Zresztą, nie było okazji do przerw w grze. Obie ekipy grają w piłkę, a nie kopią się po kostkach. Mało fauli, sporo podań, ale bramek nadal brak. Pozostańcie z nami na drugą odsłonę.
Wracamy na boisko. Obaj trenerzy wstrzymują się ze zmianami w przerwie.

46' - Drugie 45 minut rozpoczęte przez gospodarzy.
47' - Hołownia, Gwilia.. Ładnie poklepali legioniści. Zagranie do Lopesa, który został zablokowany w decydującym momencie! Ajajajaj, tylko rzut rożny dla gości.
48' - Juranović z narożnika... Piłka wypiąstkowana przez Placha. Jeszcze Gwilia pokusił się o uderzenie zza pola karnego... Zasłona milczenia.
48' - Gwilia do Mladenovicia, ale Konczkowski idealnie odczytał zamiary stołecznej ekipy.
50' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
50' - Akcja Piasta... Sokołowski uderzył z 16. metra, ale prosto w zawodnika w białej koszulce! To mogło być groźne. To mogło podobać się trenerowi Fornalikowi.
51' - Jak odpowie Legia? Kapustka chciał wziąć sprawy w swoje ręce albo nogi... Niech będą nogi. Podszedł sam pod pole karne, uderzył, ale to Plach wznowi grę.
53' - Pekhart!?! On nie zwykł marnować takich szans. Dostał podanie z prawej strony. Czech huknął głową, ale nad poprzeczką! Ajjjj...
54' - Jędrzejczyk z faulem na Alvesu.
55' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
55' - Jeszcze Legia, jeszcze próba z dystansu. Plach rzucił się z interwencją, ale to i tak jest rzut rożny.
56' - I będzie jeszcze jeden korner.
56' - Mladenović... Za mocno, za głęboko z narożnika. To jest aut dla Piasta.
57' - Zmiany, zmiany, zmiany... Wejdzie Andre Martins. Wejdzie Luquinhas. Czas wprowadzić trochę świeżości, kreatywności w szeregi Legii.
57' - Huk głową poza pole karne...
57' - Zmiana Legia: Bartosz Kapustka Luquinhas
58' - Zmiana Legia: Walerian Gwilia Andre Martins
58' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
58' - Luquinhas ledwo pojawił się na murawie, a już leżał na środku murawy. Jednak sędzia puścił grę.
60' - Znowu było blisko. Tym razem Lopes z pierwszej piłki. Luquinhas do Mladenovicia... Lopes był przed Malarczykiem, ale posłał futbolówkę nad poprzeczką!
61' - Legioniści w ataku choć leżał Martins! Zagrożenie pod bramką Placha. Były próby, ale wszystko blokowane!
61' - Żółta kartka: Michał Chrapek (Piast)
61' - Legioniści domagają się rzutu karnego po zagraniu Malarczyka. Sędzia musi zweryfikować tę sytuację.
62' - Nie ma mowy o rzucie karnym. Gramy dalej.
63' - Ależ zmarnowali akcję rywale! Świerczok odegrał do Alvesa. Tiago miał sporo miejsca i 5 metrów do bramki. Uderzył... obok celu! Fuuuuura szczęścia dla legionistów.
66' - Luquinhas! Był przed chwilą przed wyborną szansą. Zdecydował się na strzał, ale otarła się o Huka i skończyło się tylko na rzucie rożnym.
67' - Jędrzejczyk w kierunku Pekharta, ale nieco za mocno. Plach wznowi grę od bramki.
68' - Alves rozciąga do Świerczoka, ale tylko dwóch-trzech graczy Piasta pofatygowało się do przodu. To musiało paść łupem legionistów.
69' - Martins, Slisz, Andre do Luquinhasa. Mało przestrzeni, ale starają się legioniści. Lopes rozciąga do Hołowni. Blisko, coraz bliżej!
69' - PEKHART! No z dwóch metrów, może z metra... Jak krew w Plach!
70' - Juranović zagrał w pole karne, gdzie Pekhart z 4-5 metrów zamykał akcję i trafił prosto w bramkarza Piasta! Cholera jasna, no!
72' - Żółta kartka: Rafael Lopes (Legia)
72' - Lopes z faulem na Świerczoku. I już Boruc musi instruować kolegów, jak mają ustawić się na linii pola karnego.
73' - Wrzutka w pole karne... Wybijają legioniści, ale jeszcze Holubek obok celu.
73' - Zmiana Piast: Patryk Sokołowski Tomasz Jodłowiec
73' - Zmiana Piast: Dominik Steczyk Arkadiusz Pyrka
73' - Trener Waldemar widzi co się święci. Musiał zareagować.
75' - Co za kiks Świerczoka... Piast naciska, Piast próbuje. Świerczok na 15. metrze, ale nie trafił czysto w piłkę.
75' - Boruc uwolnił do Pekharta. Czech głową do Luquinhasa...
75' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
75' - Strzelec gola: Rafael Lopes (Legia)!
75' - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL !!!
76' - RAFAEL LOPES !!! Wykorzystał dośrodkowanie z prawej strony. Juranović ze skrzydła. Lopes przechytrzył Huka i głową huknął do siatki! Piast 0. Legia 1!
76' - Zmiana Piast: Jakub Świerczok Michał Żyro
76' - Zmiana Piast: Tiago Alves Gerard Badia
79' - Pozostał kwadrans. Gospodarze nie mają już najlepszego snajpera na murawie. Poszukają swojej szansy? Otworzą się?
81' - Huk na prawej stronie. Podszedł Konczkowski. Piłka w pole karne. Huk do kolegów, ale to Boruc przejmuje piłkę.
82' - Chrapek, Jodłowiec... Piast szuka miejsca, próbuje lewą stroną, ale musi zmienić plany. Futbolówka już po przeciwnej stronie.
82' - Zmiana Piast: Michał Chrapek Sebastian Milewski
82' - fot. Woytek / Legionisci.com
83' - Zmiana Legia: Rafael Lopes Kacper Kostorz
84' - Ależ szansa Kostorza! Legioniści rozegrali krótkie piłki. Martins, Luquinhas, Pekhart i Kostorz! Młodzieżowiec miał przed sobą tylko Placha, ale było relatywnie mało miejsca i czasu, żeby zdążyć przelobować, przechytrzyć rywala.
85' - Tymczasem Badia z wolnego w pole karne. Pekhart wybija przytomnie daleko od bramki.
86' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
86' - Jodłowiec z faulem na Jędrzejczyku. Obyło się bez żółtej kartki.
87' - Luquinhas ładnie do Mladenović. "Mlade" z lewej strony w pole karne... Nabiegał Kostorz i uderzył głową, ale piłka najpierw odbiła się od murawy i powędrowała nad poprzeczką!
88' - Legia napiera, bombarduje, wyprowadza kolejne ciosy, tylko ta skuteczność... Nadal jest niebezpieczne 1-0 dla nas.
89' - Krótko Martins... Tymczasem Mladenović z lewej strony. Miał hektary przed sobą. Uderzył z całej siły, ale Konczkowski wybił na róg.
91' - Huk, Milewski... Ponownie Huk. Tymczasem Badia podaje w pole karne szukając kolegów, ale żaden z nich nie sięgnął piłki. Był Jodłowic, był Holubek. Nic z tego. Boruc od bramki.
91' - Sędzia dolicza jeszcze 3 minuty.
92' - Slisz wypychany i on dotknął ostatni piłki. To oznacza rzut rożny dla Piasta. Pierwszy w tym meczu. Lepiej późno niż wcale?
93' - Badia z narożnika. Walka w powietrzu, ale stołeczny zespół oddala zagrożenie. Na moment.
93' - fot. Woytek / Legionisci.com
93' - Luquinhas! Wydawało się, że sam ruszy z kontrą i minie Milewskiego. Zawodnik Piasta był czujny do samego końca.
94' - Żółta kartka: Sebastian Milewski (Piast)
94' - Jeszcze raz Milewski, ale tym razem z faulem na skrzydle na Kostorzu.
94' - Legia krótko. Czas umyka.
94' - Koniec meczu!

Koniec! Legia wygrywa ważne spotkanie w kontekście obrony mistrzowskiego zespołu. Nie było łatwo. Zawodziła skuteczność i skończyło się tylko na skromnym 1-0. Tak czy inaczej, komplet punktów jedzie do Warszawy. A Legia? Legia jedzie teraz do Gdańska na kolejne ligowe starcie. Mistrzostwo coraz bliżej.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na więcej z meczu na Legionisci.com