39 Maciej Rosołek
Dominik Livaković 40
Stefan Ristovski 13
Kévin Théophile-Catherine 28
25' Rasmus Lauritsen 6
Bartol Franjić 38
Josip Mišić 27
77' Lovro Majer 10
46' Kristijan Jakić 97
64' Luka Ivanušec 7
Bruno Petković 21
Mislav Oršić 99
Danijel Zagorac 1
Sadegh Moharrami 25
Arijan Ademi 5
77' Amer Gojak 8
Mario Gavranović 11
Lirim Kastrati 20
46' Francois Moubandje 29
Marko Bulat 31
25' Dino Perić 55
64' Luka Menalo 70

Zabrakło niewiele...

Niestety. Było blisko, ale tego dnia lepszą skuteczność i więcej szczęścia mieli piłkarze Dinama Zagrzeb, którzy w rewanżowym spotkaniu 3. rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów ograli na Łazienkowskiej Legię 1-0. Mistrzowie Polski stworzyli sobie kilka dogodnych okazji strzeleckich, jednak żadnej nie udało im się wykorzystać. W tym roku Ligi Mistrzów w Warszawie nie będzie, więc pozostaje nam walka o Ligę Europy.

W 7. minucie spotkania Dinamo oddało pierwszy, ale bardzo niecelny strzał na bramkę Artura Boruca. Bramkarz stołecznej drużyny spokojnie mógł odprowadzić piłkę wzrokiem. Podobnie jak w pierwszym spotkaniu przewagę w posiadaniu piłki mieli Chorwaci, jednak można był się tego spodziewać. Mistrzowie Polski liczyli tego dnia na kontry i po jednej z nich nieco niedokładnie zza pola karnego uderzył Luquinhas. Był to jednak pierwszy ofensywny sygnał ze strony gospodarzy. Niestety, w 20. minucie piłkarze Dinama wyszli na prowadzenie. Świetna akcja w środku pola Luki Ivanušeca, który zupełnie nieatakowany przebiegł kilkanaście metrów, podał do wychodzącego na czystą pozycję Bartola Franjicia, a ten w sytuacji sam na sam pewnie pokonał bezradnego Boruca. Trzeba przyznać, że samo podanie gracza w niebieskiej koszulce było perfekcyjne, ale ustawienie linii obrony Legii pozostawiło wiele do życzenia.

Gracze Czesława Michniewicza ruszyli do odrabiania strat. W 27. minucie bliscy byli doprowadzenia do remisu, jednak rywali uratowała poprzeczka. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego główkował jeden z niższych na boisku - Luquinhas i tym razem piłkarzom z Zagrzebia dopisało sporo szczęścia. Gospodarzom wprawdzie udało się oddalić grę od własnej bramki, jednak mieli problemy ze stworzeniem zagrożenia pod drugą. Wkrótce przed drugą szansą na gola stanął aktywny dzisiejszego wieczoru Luquinhas. Pomocnik bez zastanowienia uderzył tuż sprzed pola karnego, lecz piłka nieznacznie przeleciała ponad poprzeczką. Jeszcze chwilę przed przerwą do sytuacji strzeleckiej doszedł Mahir Emreli. Azer był tego wieczoru wyjątkowo dobrze pilnowany przez obrońców, więc i miejsca przy oddawaniu uderzenia miał niewiele. Udało mu się wywalczyć jedynie rzut rożny.

Zaraz po zmianie stron mogło dojść do wyrównania. Dośrodkowanie z lewej strony od jednego z legionistów i zabrakło centymetrów, aby Emreli zamknął podanie i głową wpakował piłkę do siatki. 51. minuta to kolejne zagrożenie pod polem karnym Dinama. Rafael Lopes podał po ziemi do wprowadzonego Josue, jednak próba pomocnika przeleciała ponad poprzeczką. Chwilę potem wreszcie do interwencji został zmuszony Dominik Livaković, który na raty złapał piłkę kopniętą przez Luquinhasa. Po godzinie gry pomocnik znowu pokazał się z dobrej strony. Wywalczył futbolówkę na skrzydle i nieco zbyt głęboko dośrodkował w szesnastkę, gdzie spokojnie zachował się bramkarz gości.

W 67. minucie znów blisko wyrównania. Świetne dośrodkowanie z rzutu rożnego od Josipa Juranovicia, ale zamykający akcję Mateusz Wieteska nie mógł zdecydować się w jaki sposób dotknąć piłkę i ostatecznie zrobił to na tyle nieporadnie, że Dinamo zaczęło grę od własnej bramki. Czas uciekał, a niestety wynik nie ulegał zmianie. Co prawda legioniści w drugiej połowie zagrali znacznie lepiej niż w pierwszej, jednak brakowało im tego dnia skuteczności i nieco szczęścia. Do końcowego gwizdka Legia walczyła o zmianę rezultatu, ale niestety to nie był dzień piłkarzy Czesława Michniewicza. Ostatecznie do końca drugiej połowy utrzymał się wynik z pierwszej.

19:56 - Witamy z Łazienkowskiej 3, gdzie za godzinę piłkarze Legii wybiegną na murawę, by walczyć o 4. rundę eliminacyjną Ligi Mistrzów!
19:57 - Trener Legii nie zaskoczył i nie dokonał żadnych zmian w wyjściowej jedenastce.
19:58 - Dziś na trybunach szykuje się prawdziwe piekło - komplet publiczności i wsparcie od pierwszej do ostatniej minuty!
20:57 - Piłkarze już na murawie
20:58 - Na żylecie powstańcza prawa z hasłem "Never forgive, never forget"
20:58 - Legia dziś na biało, Dinamo na niebiesko

1' - Rozpoczęli legioniści
2' - Faul Wieteski w środku boiska
4' - Z autu Juranović, ale legioniści szybko stracili piłkę
6' - Na razie bardzo spokojnie, bez akcji podbramkowych z obu stron
7' - Dobra interwencja Martinsa tuż przed polem karnym
7' - Legioniści próbowali wyjść z akcją, ale Lopes stracił piłkę
8' - Bardzo niecelny strzał Orsicia zza pola karnego
9' - Kolejna strata Lopesa, walczył Nawrocki, ale ostatecznie gospodarze odzyskali piłkę
10' - Mladenović przewraca się, ale nie ma mowy o faulu
11' - Wrzutka Slisza w pole karne, ale nikt nie przejął tam piłki
13' - W ataku pozycyjnym goście
15' - Luquinhas przedarł się środkiem, oddał strzał z dystansu, ale piłka minęła słupek
16' - Wrzutka w pole karne, ale Lopes nie zdołał oddać strzału
18' - Dobrze w obronie Juranović
20' - Kolejne niedokładne podanie Martinsa
20' - GOL! Dinamo Zagrzeb
20' - Strzelec gola: Bartol Franjić (Dinamo)!
21' - 0-1. po stracie Martinsa, Juranović nie upilnował Franjicia, który pewnie pokonał Boruca
22' - Teraz niedokładne podanie Jędrzejczyka i znów z kontrą wychodzą goście
24' - Trenerzy przekazują wskazówki Lopesowi
25' - Rzut rożny dla Legii
25' - Zmiana Dinamo: Rasmus Lauritsen Dino Perić
26' - Lauritsen opuścił boisko z powodu urazu
26' - Rzut rożny dla Legii
27' - kolejny korner...
28' - Świetny strzał głową Luquinhasa, bramkarz wyciągnął się jak długi i obronił
29' - Żółta kartka: Mateusz Wieteska (Legia)
29' - Rzut wolny dla Dinama
30' - Żółta kartka: Artur Jędrzejczyk (Legia)
30' - Bezpośredni strzał na bramkę, ale piłka minęła słupek
31' - Rzut rożny dla Legii
32' - Niecelny strzał legionisty
34' - Przerzut Slisza, jednak Mladenović stracił piłkę
34' - fot. Hagi / Legionisci.com
34' - fot. Hagi / Legionisci.com fot. Hagi / Legionisci.com
35' - wrzutka Juranovicia w pole karne, ale nikt nie doszedł do podania
36' - Niezły strzał Luquinhasa zza pola karnego, jednak piłka przeleciała nad poprzeczką
37' - Niecelny strzał z dystansu Majera
38' - Jędrzejczyk zderzył się z rywalem głowami, obydwaj ucierpieli w tym starciu
42' - Juranović leży na murawie, konieczna jest pomoc medyczna
44' - Strzał Emreliego, niestety niecelny. To była bardzo dobra sytuacja
44' - Rzut rożny
45' - Źle głową Emreli i goście rozpoczną od bramki
46' - Na spalonym Orsić
46' - sędzia doliczył 4 minuty
47' - wychodził Luquinhas, jednak stracił piłkę i w ataku goście
48' - Żółta kartka: Dino Perić (Dinamo)
48' - Gracz Dinama ukarany za faul na Emrelim.
49' - Piłka spadła na stopę Wieteski, ale ten nie zdołał oddać skutecznego strzału
50' - Koniec pierwszej połowy

Do przerwy Legia przegrywa z Dinamem Zagrzeb 0-1.

46' - Zmiana Dinamo: Kristijan Jakić Francois Moubandje
46' - Zmiana Legia: Andre Martins Josue
48' - Niedokładne zagranie Mladenovicia w pole karne
49' - Wrzutka przed bramkę, ale Emreli nie zdołał dojść do piłki i wykończyć akcji
50' - Zbyt mocne zagranie Wieteski do Juranovicia i od bramki goście
52' - Dobry strzał Josue z dystansu, niestety minimalnie niecelny
55' - Legia w ataku pozycyjnym
56' - Celny strzał Luquinhasa z dystansu, bramkarz poradził sobie jednak w tej sytuacji
57' - fot. Hagi / Legionisci.com
57' - Zmiana Legia: Mahir Emreli Tomas Pekhart
59' - Dużo szczęścia miała teraz Legia. Juranović nie krył przeciwnika, na szczęście nikt nie wykończył zagranej tuż przed bramkę piłki
59' - Na spalonym Lopes
60' - Luquinhas faulowany
61' - Wrzutka Juranovicia, Mladenović zagrał przed bramkę, Pekhart dołożył nogę, jednak piłka wyszła tylko za linię końcową
64' - Zmiana Dinamo: Luka Ivanušec Luka Menalo
66' - Cofnęli się Chorwaci, nawet Jędrzejczyk bierze udział w akcjach ofensywnych Legii
66' - Luquinhas świetnie odebrał piłkę, kiwnął rywala i oddał strzał z ostrego kąta. Bramkarz obronił
67' - Faul na Josue, daleko od bramki
68' - Wrzutka, Wieteska musnął piłkę kolanem. Nie ma gola
70' - Strata Slisza, mogło być niebezpiecznie
71' - Dobrze Nawrocki w obronie, który wybił piłkę na rzut rożny
72' - Niecelny strzał głową
72' - Zmiana Legia: Rafael Lopes Ernest Muci
73' - Żółta kartka: Josue (Legia)
73' - fot. Hagi / Legionisci.com fot. Hagi / Legionisci.com
73' - Josue ciągnął rywala za koszulkę i jeszcze dyskutował z arbitrem
76' - Rzut rożny dla Legii
76' - Dobrze Luquinhas w defensywie, wyprzedził rywala i odebrał piłkę
76' - Rzut rożny dla Dinama
77' - Żółta kartka: Mislav Oršić (Dinamo)
78' - Muci wychodził na pozycję, ale został sfaulowany
78' - Żółta kartka: Josip Mišić (Dinamo)
78' - Zmiana Dinamo: Lovro Majer Amer Gojak
79' - Faul Jędrzejczyka, który "uwiesił się" na przeciwniku
80' - Rzut rożny dla Dinama
84' - Duży błąd Slisza, na szczęście Menalo nie trafił w bramkę
84' - Po dobrym fragmencie gry legioniści niestety oddali inicjatywę
86' - Rzut rożny dla Dinama
87' - Teraz groźnie pod bramką Dinama i będzie rzut rożny dla Legii
89' - Żółta kartka: Josip Juranović (Legia)
92' - sędzia doliczył 4 minuty
93' - Świetna sytuacja, sędzia uznał, że Pekhart popchnął przeciwnika i od bramki Dinamo
93' - Na spalonym Pekhart
94' - Żółta kartka: Amer Gojak (Dinamo)
95' - Boruc wspiera kolegów w ataku
96' - Wieteska nie zdołał oddać strzału
96' - Koniec meczu!

Legia przegrała z Dinamem Zagrzeb 0-1. Teraz przed nią walka o Ligę Europy.

Never forgive, never forget

Olbrzymie zainteresowanie wzbudziło rewanżowe spotkanie z Dinamo Zagrzeb w trzeciej rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów. Bardzo dobry, remisowy wynik z wyjazdowego spotkania, na pewno dodawał nadziei na awans do kolejnej rundy w starciu z wyżej notowanym przeciwnikiem. Już dawno nasz stadion nie wypełnił się do ostatniego miejsca, a tak właśnie stało się we wtorkowy wieczór przy Łazienkowskiej.

Fani Legii nie mogli obejrzeć z pozycji trybun pierwszego spotkania rozegranego w stolicy Chorwacji. Oficjalnie również Bad Blue Boys nie mogli zasiąść na trybunach naszego stadionu. Nie przeszkodziło to oczywiście w podróżach obu ekipom. Jedni jednak pojawili się na miejscu dzień przed meczem, z kolei Chorwaci do Warszawy główną grupą ruszyli tak, by dojechać na styk. Czyli tak, aby pokazać, że ruszyli, ale też, by przypadkiem do niczego nie doszło. Polska policja już długo przed meczem była mocno zmobilizowana i trzy autokary z Chorwatami bez problemu wychwyciła na wysokości Centrum Handlowego w Jankach. Kibice z Zagrzebia dalej już nie pojechali.

Swoją drogą, o ile przy okazji ostatnich meczów obecnego sezonu, kiedy policja w pobliżu naszego stadionu starała się mniej prowokować (rozstawiając policjantki), tym razem pół Warszawy, a okolice stadionu w szczególności, były spowite zastępami uzbrojonych po zęby funkcjonariuszy w mundurach.

Już dzień przed meczem wyprzedane zostały wszystkie wejściówki na wtorkowy mecz. Pogoda tego dnia nie rozpieszczała, ale przecież deszcz nie mógł wystraszyć fanatyków, ani wpłynąć negatywnie na nasz zapał, który kipiał na dobrych kilka godzin przed rozpoczęciem spotkania. Zdecydowana większość kibiców dostosowała się do przedmeczowego apelu NS-ów o to, by przybyć na stadion w białych koszulkach. Stadion wypełnił się ze sporym wyprzedzeniem, dzięki czemu Chorwaci już podczas rozgrzewki zrozumieli, że nie będą mieli przychylności trybun, a to co spotyka ich co roku na derbach z Hajdukiem, to żadna wrogość. Gorzej mieli ci, którzy nie zaplanowali sobie zapasu czasowego, bowiem po raz kolejny przy bramkach wejściowych wiele osób odbijało się, ze względu na problemy z nowym systemem. Może ktoś w klubie oddeleguje w takich sytuacjach kompetentną osobę pod każde wejście, aby nie trzeba było tracić czasu w pieruńsko długich kolejkach do POK-u, gdzie należy wyjaśnić sprawę.

Tym razem zbiórka na oprawy odbywała się już na promenadzie ze względu na warunki pogodowe, przez które całe schody na terenie stadionu spowite były olbrzymimi kałużami. Stadion wręcz kipiał sporo przed rozpoczęciem meczu. Każdy z nas zdawał sobie sprawę z rangi meczu, ciekawego w końcu rywala, a także tego, w jakim celu przychodzimy do naszej świątyni przy Łazienkowskiej. Na wyjście piłkarzy zaprezentowana została wyjątkowa choreografia nawiązująca do 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego...

Na płocie wywieszony został transparent "Never forgive, never forget" (nigdy nie wybaczaj, nigdy nie zapominaj), a z dachu opuszczony został symbol Polski Walczącej, w którym można było dostrzec twarz małego Powstańca w hełmie, gotowego do walki o wolność naszego miasta i kraju. Za tło posłużyły małe szarfy z dalszej perspektywy tworzące biało-czerwoną flagę. Biało-czerwone barwy były również widoczne na łączeniu obu kondygnacji Żylety. Warto dodać, że każda z kilku tysięcy szarf tworzących flagę narodową, zawierała imię i nazwisko jednego z Powstańców, którzy oddali życie za naszą wolność. Prezentację uzupełniło konkretne racowisko - ok. stu rac. Cały stadion podczas oprawy odśpiewał cztery zwrotki hymnu narodowego.

Dym unoszący się z odpalonych rac był dość spory, ale unosił się głównie nad naszą trybuną, przez co sędzia nie opóźnił rozpoczęcia spotkania. A doping tego dnia rozpoczęliśmy od pieśni "Do boju Legio marsz, zwycięstwo czeka nas...". Podczas ataków Chorwatów staraliśmy się przeszkadzać przeciągłymi gwizdami. Momentami gwizdy osiągnęły niesamowity poziom - aż świszczało w uszach wszystkich zebranych na trybunach. Widać, a właściwie słychać było, jak wszystkim obecnym na trybunach zależy na pomocy naszym zawodnikom. Niestety po kilkunastu minutach przyjezdni wykorzystali błąd naszej obrony i wyszli na prowadzenie. "Hej Legio, jazda z k...!" - niosło się niemal natychmiast z Żylety, po czym zaintonowaliśmy na maksymalnych obrotach "Nie poddawaj się, ukochana ma...".

Nasi piłkarze stworzyli sobie kilka okazji do zdobycia bramki. Niesamowicie głośno było podczas rzutów rożnych wykonywanych tuż przed naszą trybuną. Wówczas niosło się m.in. głośne "Gola, gola, gola, strzelcie k...m gola!". Piłka nie chciała jednak wpaść do bramki Dinama, ale robiliśmy dalej swoje, wierząc że uda się wyrównać stan rywalizacji. Już przed meczem wiedzieliśmy, że w przypadku wygranej, w czwartej rundzie przyjdzie nam zmierzyć się z Sheriffem Tiraspol, który niespodziewanie wyeliminował Crvenę Zvezdę. To drugi przypadek, kiedy dwumecz z ekipą z Belgradu przechodzi nam koło nosa... Kiedy sędzia gwizdał nie po naszej myśli (a takich decyzji było dość sporo), szybko reagowaliśmy odpowiednią przyśpiewką - "Lalalalala Fuck UEFA".

W drugiej połowie spikerzy przeczytali nazwiska Powstańców Warszawskich, obecnych w lożach na trybunie zachodniej na tym spotkaniu. To sprawiło, że dobrych kilka minut cały stadion oklaskiwał Bohaterów. Po chwili krzyknęliśmy "Cześć i chwała - Bohaterom".

Czas leciał, Dinamo wciąż prowadziło, ale my robiliśmy swoje. Jechaliśmy ogniem piekielnym, zachęcając do pełnego zaangażowania fanów zebranych na pozostałych trybunach. Głośno było przy "Hicie z Wiednia", a w ostatnim kwadransie kapitalnie śpiewaliśmy "Do boju Legio marsz", "Hej Legia gol" oraz "Nie poddawaj się...". Wierzyliśmy do samego końca, do ostatniej sekundy doliczonego czasu, ale niestety - tym razem rywale okazali się skuteczniejsi. Co oznacza walkę już nie o Ligę Mistrzów, a Ligę Europy.

Po ostatnim gwizdku spora część publiczności została dłużej na swoich miejscach, pragnąc podziękować piłkarzom za walkę. Pomimo porażki legioniści otrzymali sporą porcję braw, a następnie skandowaliśmy "My kibice z Łazienkowskiej nie poddamy się, będziemy z Tobą zawsze i na dobre, i na złe!". I choć humory po meczu nie dopisywały nam zbytnio, opuszczaliśmy stadion z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Zdarliśmy gardło na maksa, daliśmy z siebie wszystko, a legijni ultrasi kolejny raz potwierdzili, że są numerem jeden nie tylko w Polsce.

W sobotę czeka nas wyjazd do Grodziska Wielkopolskiego na mecz z Wartą, gdzie nie byliśmy dobrych kilka lat. Z kolei w przyszły czwartek Legia zagra wyjazdowy mecz ze Slavią Praga, bowiem to mistrz Czech będzie naszym rywalem w kolejnej rundzie.

Frekwencja: 26 769
Kibiców gości: 0 (zakaz UEFA)