Mattias Johansson 6
Lindsay Rose 29
Artur Jędrzejczyk 55
Filip Mladenović 25
87' Ihor Charatin 14
Paweł Wszołek 13
Josue 27
71' Bartosz Kapustka 67
87' Makana Baku 28
78' Ernest Muci 20
Cezary Miszta 31
Yuri Ribeiro 5
78' Rafał Augustyniak 8
87' Robert Pich 11
Patryk Sokołowski 18
Joel Abu Hanna 23
71' Maciej Rosołek 39
Igor Strzałek 86
87' Bartosz Slisz 99

Klasyk na plus!

Legia Warszawa zwyciężyła 2-1 w szlagierowym meczu z Widzewem Łódź. W pierwszej połowie piłkarze Legii zagrali bardzo dobrze, ale w drugiej części wyglądało to już gorzej. Do siatki trafiali dla Legii: Mattias Johansson oraz Bartosz Kapustka, a dla Widzewa: Patryk Lipski. Tym samym legioniści po 5. kolejkach zajmują drugą pozycję z 10 punktami na koncie.

Po pięciu zmianach w wyjściowym składzie na mecz z Piastem Gliwice, trener Legii Kosta Runjaić zdecydował, iż zwycięskiego składu się nie zmienia. Posłał w bój na boisko tą samą jedenastkę. Legia zaczęła mecz ofensywnie. Już dziesięć sekund po pierwszym gwizdku sędziego Marciniaka minimalnie niecelnym strzałem z przed pola karnego popisał się Makana Baku. Początkowe minuty to obraz walki o piłkę i badania się nawzajem. W 8. minucie świetne podanie do wbiegającego w pole karne Josue posłał, aktywny od początku Baku, jednak w odpowiednim momencie interweniował jeden z obrońców Widzewa. Po tym odbiorze widzewiacy wyszli z kontratakiem, który nieprzepisowo przerwał Lindsay Rose i otrzymał żółtą kartkę. Następne kilkanaście minut było spokojne i ostrożne. Legia dominowała w posiadaniu piłki. Legioniści próbowali akcji głównie lewym skrzydłem, jednak nie wynikła z tego żadna ofensywna sytuacja. W 30. minucie Legia przerzuciła grę na prawe skrzydło i opłaciło się to. Świetne podanie, tzw. no look pasem, za linię obrony od Josue dostał Paweł Wszołek. Posłał piłkę na jedenasty metr do Ernesta Muciego, który wycofał ją przed pole karne do Mattiasa Johanssona. Szwed oddał idealny, techniczny strzał przy lewym słupku i otworzył wynik spotkania. Widzew od razu rzucił się do odrabiania strat, jednak ze starań nic nie wyszło. W 42. minucie Legia prowadziła już 2-0. Była to kolejna kombinacyjna akcja prawą stroną między Josue a Pawłem Wszołkiem. Ten drugi podał futbolówkę w pole karne do Ernesta Muciego, który dośrodkował ją do Bartka Kapustki i zanotował drugą asystę. Sytuacja była jeszcze weryfikowana w wozie VAR, ale sędziowie nie dopatrzyli się błędu Josue w przyjęciu piłki. W ostatniej akcji pierwszej połowy widzewiacy postraszyli defensywę Legii dobrym dośrodkowanie z rzutu wolnego, z którego jednak nie oddali strzału.

Legia rozpoczęła drugą połowę bez zmian personalnych. Pierwsze minuty to widoczny impuls w drużynie trenera Janusza Niedźwiedzia. Widzew grał zdecydowanie ofensywniej i próbował szybko nawiązać kontakt. W 54. minucie Kacper Tobiasz popełnił fatalny błąd nabijając napastnika Widzewa przy wybiciu piłki. Futbolówka długo szybowała w powietrzu, jednak ostatecznie legionista naprawił swoją pomyłkę, piąstkując poza pole karne. Wojskowi próbowali uspokoić grę i odzyskać posiadanie piłki, lecz przeciwnicy dobrze naciskali pressingiem. W 58. minucie w ostatnim momencie dośrodkowanie w pole karne Legii przeciął Makana Baku i zneutralizował dobrą okazję widzewiaków. Dziesięć minut później Ernest Terpiłowski oddał 10. strzał dla Widzewa w tym meczu, ale dalej żaden z nich nie był celny. W 75. minucie upór Widzewa zaowocował. Dośrodkowanie Patryka Lipskiego z prawej strony na gola zamienił Patryk Stępiński. Jednak bramka po długiej wideoweryfikacji VAR została anulowana (sędziowie dopatrzyli się spalonego) i Legia dalej prowadziła 2-0. Podczas przerwy na weryfikację, na boisku w warszawskiej Legii pojawił się Rafał Augustyniak, zastępując Ernesta Muciego. Został przywitany potężnymi gwizdami przez miejscowych. W 80. minucie mecz został chwilowo przerwany z powodu wrzucanych przedmiotów przez kibiców Widzewa. Po trzech minutach spotkanie kontynuowano. W 86. minucie widzewiacy oddali pierwszy zaliczony celny strzał, po dośrodkowaniu aktywnego od momentu wejścia na boisko, Patryka Lipskiego. W 89. minucie pierwszą dogodną sytuację stworzyła sobie Legia. Josue podał do Pawła Wszołka wychodzącego sam na sam, ale fantastyczną interwencją popisał się Henrich Ravas. Przez sytuację, które wydarzyły się podczas drugiej połowy została przedłużona aż o 10 minut. W ostatniej minucie spotkania Widzewowi udało się zdobyć honorową bramkę, a jej strzelcem został Patryk Lipski.

19:53 - Witamy z Łodzi! Za nieco ponad pół godziny Legia zmierzy się z Widzewem Łódź w ramach 5. kolejki Ekstraklasy. Trwa rozgrzewka obu drużyn.
19:53 - Kibice Legii już w komplecie zajęli miejsca w sektorze gości.
"Jesteśmy zawsze tam, gdzie nasza Legia gra!" - niesie się po stadionie, a miejscowi gremialnie gwiżdżą i buczą.
Piłkarze wychodzą na boisko.
Rozpoczną legioniści

2' - Legia na biało-czarno, Widzew na czerwono.
6' - Długa piłka Johanssona do Wszołka... nie dał rady pomocnik Legii jej dobrze opanować.
6' - Pierwsza groźna akcja gospodarzy, ale Letnowski na szczęście nie sięgnął piłki w polu karnym.
10' - Josue znalazł się w znakomitej sytuacji ale w ostatniej chwili obrońca wybił mu piłkę spod nóg!
10' - Żółta kartka: Lindsay Rose (Legia)
11' - Kontra Widzewa nieprzepisowo zatrzymana przez Lidsaya Rose faulem taktycznym.
12' - fot. Woytek / Legionisci.com
13' - Akcja Legii, Baku do Muciego... ten przekłada sobie na 16 metrze uderza... strzał zablokowany.
15' - fot. Woytek / Legionisci.com
17' - Legioniści prowadzą atak pozycyjny na połowie Widzewa. Gospodarze chyba liczą na kontry.
21' - Kosta Runjaić cały czas nakazuje piłkarzom by przesuwali się wyżej. Widzew pozostawia dużo miejsca, oby wkrótce udało się to wykorzystać i uniknąć błędów indywidualnych
23' - Rzut rożny dla Widzewa. W młynie gospodarze race podświetliły czarną oprawę.
24' - Lindsay Rose wybija piłkę głową po dośrodkowaniu w pole karne.
25' - Daleki wykop Kacpra Tobiasza. Legioniści utrzymali się przy piłce. Teraz Josue przerzucił na lewą stronę do Mladenovicia, który wygrał pojedynek z rywalem, ale przy okazji zagrał ręką, co dostrzegł arbiter spotkania.
26' - Próba ataku Kuna, ale dobrze przerwana przez Rose.
26' - Faul przy linii bocznej na Wszołku.
27' - Ajjj... Baku wpada w pole karne oddaje do Wszołka, ale bardzo zła piłka i strzał głową nie wyszedł legioniście. Futbolówka trafiła do Muciego, którego uderzenie zostało zablokowana. A najpewniej i tak gol nie zostałby uznany, bo sędzia odgwizdał chwile później spalonego.
28' - Wycofanie do Kacpra Tobiasza, a ten wykopnął piłkę na aut.
30' - Mladenović w pole karne... Johansson uderza prosto w nogę obrońcy! Jeszcze strzał Makany Baku ale niecelny.
31' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
31' - Strzelec gola: Mattias Johansson (Legia)!
31' - GOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL!!!!!!!!!!!
32' - Wszołek z prawej strony podał w pole karne do Muciego, a ten wycofał do Johanssona, który precyzyjnym strzałem przy słupku jak rasowy snookerzysta wpakował piłkę po ziemi tuż przy słupku!
32' - W odpowiedzi akcja Widzewa - rożny dla gospodarzy.
33' - I jeszcze jeden korner po tym jak piłka odbiła się od Mladenovicia.
34' - Tym razem nieudany stały fragment gry i od bramki zacznie Tobiasz.
35' - Długa piłka do Wszołka w pole karne, ale miał obrońcę na plecach i nie zdołał jej dobrze opanować.
37' - Kun faulował Wszołka pod polem karnym Legii.
38' - Josue dośrodkował z prawej strony lewą nogą dochodzącą piłkę, ale niestety za mocno. Od bramki Widzew.
40' - Faul na Kapustce w środku pola.
41' - Na spalonym Wszołek
42' - Shehu wpadł w pole karne i uderzył wysoko, wysoko nad bramką Tobiasza.
43' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
43' - Strzelec gola: Bartosz Kapustka (Legia)!
43' - Tak!!! Trójkowa akcja legii. Josue podał do Muciego, który zagrał do środka do Kapustki, a ten sprytnie wpakował piłkę do siatki!!!
44' - Jeszcze chyba trwa analiza VAR
45' - Czekamy...
45' - Zaliczony! Pięknie!
48' - Faul Johanssona Letniowskim przy lewym narożniku pola karnego.
48' - Dośrodkowanie w pole karne - za mocno. Od bramki Tobiasz.
49' - Jeszcze jakieś zamieszanie w polu karnym, Szymon Marciniak nakazuje szybsze wznowienie gry.
49' - Żółta kartka: Artur Jędrzejczyk (Legia)
50' - Koniec pierwszej połowy

Piłkarze Legii wrócili już na murawę - zmian nie będzie.
W Widzewie dwie zmiany.

45' - Zmiana Widzew: Juljan Shehu Jordi Sanchez
45' - Zmiana Widzew: Juliusz Letniowski Patryk Lipski
48' - Bardzo niecelny strzał Kuna
49' - Nunes wpada w pole karne, uderza... bardzo niecelnie.
50' - Początek drugiej części dla gospodarzy, którzy są zmuszeni do ataku. Legia spokojnie czeka
52' - Kolejny raz groźnie pod bramką Legii. Kun znalazł się w dogodnej pozycji, strzelił ale dobrze zablokował Johansson!
54' - Znów widzewiacy w polu karnym Legii - tym razem jeden z nich się poślizgnął
54' - Tobiasz przy wybiciu nabił widzewiaka, piłka poleciała wysoko do góry i bramkarz Legii musiał wysoko skoczyć i wypiąstkować ją znad głowy rywala!
55' - Niestety coraz groźniej. Pora by opanować tę sytuację...
55' - Akcja legii. Mladenović dośrodkował, ale za mocno - od bramki Ravas.
59' - Dośrodkowanie w pole karne Legii a piąty metr, ale dobrze piłkę głową wybił Makana Baku. Rożny dla Widzewa.
64' - Żółta kartka: Bartłomiej Pawłowski (Widzew)
64' - Brzydki faul Pawłowskiego na Jędrzejczyku i słuszna kartka.
65' - Sytuacja na boisku się uspokoiła.
67' - Mladenović w środku pola źle podał do Charatina.
68' - fot. Mishka / Legionisci.com fot. Mishka / Legionisci.com
69' - Mecz z trybun ogląda 17701 kibiców. Gospodarze skandują "Zdanowska za mały stadion!"
69' - Terpiłowski uderzył z dystansu - obok słupka
72' - Na boisko wejdzie Maciej Rosołek
72' - Zmiana Legia: Bartosz Kapustka Maciej Rosołek
73' - Rzut wolny.. .zagranie prostopadłe po ziemi w pole karne Legii i jeden z widzewiaków się przewraca - domagają się karnego, ale chyba potknął się o nogi kolegi z drużyny.
74' - Kibice Legii zdjęli koszulki i prowadzą bezustanny doping.
74' - Mladenović dobrze blokuje uderzenie Terpiłowskiego!
75' - Korner dla łodzian
76' - GOL! Widzew Łódź
76' - i niestety bramka kontaktowa z główki.
76' - Strzelec gola: Patryk Stępiński (Widzew)!
77' - Trwa jeszcze analiza VAR
78' - Zmiana Legia: Ernest Muci Rafał Augustyniak
79' - Cały czas gra nie wznowiona... gol anulowany!!
79' - GOL ANULOWANY!
80' - Jest decyzja, że był spalony
81' - Żółta kartka: Jordi Sanchez (Widzew)
81' - Z trybun cały czas lecą przedmioty w kierunku piłkarzy Legii. Hurtowy ostrzał
82' - Przerwa w grze, piłkarze Legii wyszli z pola karnego, Josue daleko wykopnął piłkę.
84' - Komunikat spikera o tym, żeby przestać rzucać inaczej mecz nie będzie zakończony.
84' - Gramy!
86' - Tobiasz broni uderzenie jednego z rywali!
88' - Zmiana Legia: Ihor Charatin Bartosz Slisz
88' - Zmiana Legia: Makana Baku Robert Pich
88' - Rzut rożny dla Legii, bodajże pierwszy w tym spotkaniu.
88' - Josue ustawił piłkę w narożniku... dośrodkowuje...
89' - ... zdecydowanie za mocno, bo futbolówka przeleciała aż na aut po drugiej stronie boiska.
89' - Zmiana Widzew: Dominik Kun Kristoffer Hansen
89' - Zmiana Widzew: Bartłomiej Pawłowski Serafin Szota
90' - Wszołek w polu karnym... uderza po rykoszecie piłka trafiła w poprzeczkę!
90' - Żółta kartka: Bożidar Czorbadżijski (Widzew)
90' - Josue bardzo powoli zmierza do narożnika boiska. Gwizdy na trybunach
90' - "Gdybym jeszcze raz miał urodzić się" słychać na stadionie
90' - Tym razem dośrodkowanie na bliższy słupek, ale wybili obrońcy.
91' - Sędzia dolicza 10 minut
94' - Rzut wolny dla Legii przy linii bocznej pola karnego blisko linii końcowej boiska.
96' - Legioniści dobrze przerwali akcję gospodarzy. Augustyniak środkiem, wycofuje do Johanssona.
96' - Zablokowany strzał Augustyniaka.
98' - Josue przytrzymuje dobrze piłkę i jest faulowany.
99' - Dośrodkowanie w pole karne Legii - piłkę łapie Tobiasz!
100' - GOL! Widzew Łódź
101' - Tym razem raczej nie będzie wątpliwości. Z najbliższej odległości głową piłkę do siatki wpakował Patryk Lipski.
101' - Strzelec gola: Patryk Lipski (Widzew)!
101' - Koniec meczu!

Legioniści świętują z kibicami, ustawili się nawet do pamiątkowego zdjęcia na tle sektora gości.
"Koniec wesela" śpiewają fani Legii do widzewiaków. Piłkarze udają się do szatni, a my dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na pomeczowe materiały na legionisci.com!

Klasyk po latach

Trzecim ligowym wyjazdem w sezonie 2022/2023 było spotkanie z Widzewem. Rywalizacja z łódzkim klubem od zawsze wśród fanów Legii wzbudzała wielkie emocje, podobnie było tym razem, gdy po raz pierwszy od 8 lat przyszło nam mierzyć się w spotkaniu nazywanym ligowym klasykiem.

Podobnie jak w 2019 roku przy okazji meczu w Pucharze Polski otrzymaliśmy 907 biletów, które zostały błyskawicznie wykorzystane. Chętnych do wyjazdu było oczywiście znacznie więcej. Podobnie sprawa miała się z gospodarzami - do wejścia na stadion uprawnieni byli tylko karneciarze, a kibice, którzy nie zakupili karnetów, mogli liczyć na ewentualne udostępnienie wejściówki przez posiadacza karnetu, który nie mógł pojawić się na meczu. W Łodzi wspominano nawet, iż zainteresowanie meczem sięgało 60 tysięcy kibiców.

Legioniści wyruszyli do Łodzi specjalem po godzinie 16:00 ze stacji Warszawa Gdańska. Podróż minęła bardzo szybko i po około dwóch godzinach dotarliśmy do miejsca docelowego. Ze stacji Łódź Niciarniana na stadion Widzewa jest rzut beretem, dlatego drogę przebyliśmy spacerem. Trwało to dość długo, jak na odległość, z powodu spiętej policji, która postanowiła zatrzymywać nas co kilkadziesiąt metrów. W pewnym momencie również postanowili potraktować część grupy gazem.

Widzew przygotował "aż" dwa kołowrotki, przez co wejście nie należało do najsprawniejszych, ale z uwagi na spory zapas czasowy całej grupie udało się zameldować na obiekcie RTS-u na kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem meczu.

Od samego początku w powietrzu zdecydowanie można było odczuć nienawiść pomiędzy odwiecznymi wrogami. Stadion wypełnił się szybko i każdy z niecierpliwością oczekiwał na pierwszy gwizdek sędziego. Czas "umilali" nam miejscowi napinacze. Wychodzących na rozgrzewkę piłkarzy zmotywowaliśmy krótkim "jazda z k...", po czym doszło do kilku wymian uprzejmości z Widzewem. Szybko jednak przestaliśmy, ponieważ swoje siły wokalne postanowiliśmy zostawić na mecz. Prowadzący doping długo mobilizował legionistów do wzmożonego wysiłku wokalnego.

W trakcie wyczytywania składu Widzewa każde z nazwisk gospodarzy określane było przez nas po "łódzku". Chwilę później rozpoczęło się "wesele", bowiem fani Widzewa postanowili wyklaskać hymn, doskonale się przy tym bawiąc, co chwilę zmieniając tempo i kołysząc się na boki. Dziwny obyczaj, który wywołał sporo śmiechu i zażenowania z naszej strony.

Na wyjście piłkarzy zaprezentowane zostały oprawy meczowe. W sektorze gości zaprezentowano flagowisko w barwach, które dopełniał pokaz pirotechniczny. Wszystko w akompaniamencie naszego hymnu "Mistrzem Polski jest Legia". Gospodarze natomiast postanowili zaprezentować sektorówkę wykonaną z pasów materiału z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i przerobiony słynny cytat w antylegijne hasło. Widzewiacy bardzo długo mieli rozciągniętą oprawę i po kilkunastu minutach postanowili podświetlić ją jeszcze kilkudziesięcioma racami.

Nasz doping od początku stał na odpowiednim poziomie. Gniazdowy robił co mógł, by nakręcić fanów z Warszawy do głośnego śpiewania. Sprzyjał nam w tym wynik, bowiem już w pierwszej połowie prowadziliśmy 2-0, dzięki czemu szybko mogliśmy zaśpiewać w stronę widzewiaków "coś tak cicho?". Głośno pozdrawialiśmy również nasze zgody, które licznie wspierały nas na wyjeździe. Łodzianom na jakiś czas zgasła energia, zaś my w najlepsze wykonywaliśmy nasze hity, takie jak "Niepokonane miasto", czy "Dziś zgodnym rytmem", tym razem w refrenie "pozdrawiając" Ruch i Widzew. Bluzgi rzecz jasna stanowiły dużą część repertuaru, zarówno u nas, jak i u Widzewa. Były to jedyne pieśni, do których przyłączał się cały stadion.

W drugiej połowie warte odnotowania było nasze wtrącenie się do widzewskich "czterech trybun", każde wykonanie miejscowych zakończone okrzykiem "Widzew" kwitowane było przez nas hasłem "k...". Gospodarze nic sobie z tego nie robili, mimo iż niosło się to wybornie przez kilka minut. Może im się podobało.

W naszym wykonaniu najlepiej wychodziła pieśń "Hej Legia gol", która była doskonale słyszalna na stadionie. Pech chciał, że przy jednym z "wyciszeń", gdy mieliśmy już wjechać z konkretnym pier...ciem, padła bramka dla Widzewa (ostatecznie nieuznana). Trybuny eksplodowały i wtedy ciężko było nam się przebić. Entuzjazm widzewiaków jednak szybko opadł wraz z decyzją sędziego. Gromko skandowaliśmy wówczas "taki ch..!".

Wskutek różnych wydarzeń doliczono aż 10 minut do drugiej połowy, więc musieliśmy jeszcze bardziej zmobilizować się do śpiewu. W 100. minucie padła jeszcze bramka dla Widzewa, jednak nie zdołali wyrównać i po raz kolejny musieli uznać wyższość Legii.

Akurat byliśmy w trakcie wykonania pieśni "Gdybym jeszcze raz", gdy podeszli do nas piłkarze, z którymi przez kilka minut świętowaliśmy wygraną. Nasz tegoroczny hit konkretnie niósł się po szybko opustoszałych trybunach. Każdy z zadowoleniem z dobrze wykonanego zadania oraz wyniku meczu, oczekiwał na możliwość opuszczenia przez nas stadionu, co trwało ponad godzinę. Niestety, drogę na peron pokonywaliśmy w
ulewnym deszczu. Kilka minut po północy wyruszyliśmy w drogę powrotną, do Warszawy wróciliśmy po godzinie drugiej.

Nie zwalniamy tempa, sezon trwa w najlepsze, kolejny mecz już w najbliższy piątek, gdzie na Łazienkowskiej o 20:30 zmierzymy się z Górnikiem Zabrze. Do wtorku można nabyć bilety w niższej cenie.

Frekwencja: 17 045