Zmiany właścicielskie w sekcjach. Koszykówka i futsal pod bezpośrednim nadzorem Dariusza Mioduskiego

Dariusz Mioduski | fot. Mishka / Legionisci.com
W cieniu rywalizacji sportowej w ostatnich miesiącach doszło do przesunięć w strukturach właścicielskich dwóch czołowych sekcji Legii Warszawa. Choć koszykówka i futsal przez lata budowały swoją pozycję jako projekty autonomiczne, formalnie stały się podmiotami zależnymi od spółek kontrolowanych przez Dariusza Mioduskiego.
REKLAMA

Od wielu lat wielosekcyjność Legii opiera się na modelu luźnej federacji. Odrębne stowarzyszenia i spółki korzystają z marki "Legia", należącej do spółki piłkarskiej, ale operacyjnie i finansowo działają na własny rachunek. Ostatnie zmiany w rejestrach pokazują tendencję do centralizacji władzy w rękach właściciela piłkarskiej Legii.

O jakie sekcje chodzi? Pierwsza to aktualny mistrz Polski – Legia Warszawa Sekcja Koszykówki SA. Od lat akcjonariuszami prężnie działającej i będącej w stabilnej kondycji finansowej spółki była piłkarska Legia, Jarosław Jankowski oraz Stowarzyszenie „Zieloni Kanonierzy”, które 15 lat temu było inicjatorem odbudowy sekcji ze zgliszcz.

 

Do niedawna Legia Warszawa SA posiadała 49% akcji. Jesienią ubiegłego roku Stowarzyszenie „Zieloni Kanonierzy” zbyło część swoich udziałów na rzecz piłkarskiej Legii, która tym samym przekroczyła próg 51% głosów. 40% należy do Jarosława Jankowskiego, zarządzającego sekcją na co dzień, a pozostałe 9% zachowało stowarzyszenie. Jarosław Jankowski wciąż zarządza operacyjnie spółką. Od czerwca do rady nadzorczej spółki wszedł Marcin Herra. Prezesem zarządu niezmiennie pozostaje Robert Chabelski.

Aktualnie koszykarska drużyna Legii rozpoczęła decydującą walkę o medale w sezonie 2025/26. Po sezonie zasadniczym legioniści zajmowali 1. miejsce w tabeli PLK.

Jeszcze bardziej bezpośredni charakter ma zmiana w sekcji futsalu. Projekt, który w sześć lat przeszedł drogę od II ligi do czołówki Futsal Ekstraklasy pod wodzą Emila Krysińskiego i Stowarzyszenia „Win Win”, przestał być jednostką niezależną. W lipcu 2025 roku większościowym wspólnikiem sekcji została Wawa Group SA – spółka holdingowa Dariusza Mioduskiego. Oznacza to, że futsal został włączony bezpośrednio do portfela właścicielskiego prezesa Legii.

Sekcja futsalu Legii istnieje od 2019 roku, ale już od 2013 roku Stowarzyszenie „Win Win” Warszawa wraz ze Stowarzyszeniem Kibiców Legii Warszawa i klubem realizowało program pomocy młodzieży z domów dziecka. Z czasem przerodziło się to w pomysł stworzenia profesjonalnej drużyny. Po zaledwie jednym sezonie w II lidze zespół awansował wyżej, a od sezonu 2021/2022 rywalizuje w najwyższej klasie rozgrywkowej. W niedawno zakończonym sezonie legioniści wywalczyli 6. miejsce w fazie zasadniczej i awansowali do fazy play-off, w której musieli uznać wyższość Constractu Lubawa. Był to najlepszy wynik w historii sekcji.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (59)

+dodaj komentarz
🙂 😊 😃 😁 😂 🤣 😇 😉 😜 😎 😍 🤩 😤 🤨 😐 🤔 🧐 🥳 😟 ☹️ 😢 😭 😡 🤬 🤯 👍 👎 💪 👏 🤝 🖐 🙏 🎉 👀 🤡 💩 ☠️ ❤️ 🤍 💚 🖤 🔥 💥 🚀 🔴 ⚪️ 🟢 ⚫️ ⭐️ ⚽️ 🏀 🏉 🏐 🥇 🥈 🥉 🏅 🏆 🍺 🍻 🕯

Made in Poland really - 14.05.2026 / 21:05, *.co.uk

Jak zionišci jak AxelS…. zionista wladciciel Polskich medii

odpowiedz
(L)eve(L)64 - 14.05.2026 / 12:44, *.cyfrowypolsat.pl

Czyżby na sekjcję piłkarską dostał bana odnośnie zaciągania porzyczek? Teraz kolej na porzyczki pod inne sekcje?
Najlepszy biznes? Zaciąganie porzyczek od własnych spółek "córek" na lichwiarski procent.

odpowiedz
GARGAMEL1982 - 14.05.2026 / 10:45, *.orange.pl

Uuuuu no to po sekcjach☹️

odpowiedz
Waldemar - 14.05.2026 / 10:21, *.203.5

Za dobrze szło...
Mioduski dla Legii jest tym czym tusk dla Polski - zniszczyć, zdegradować, rozpier****ć.

Na końcu będzie mógł zaśpiewać:
"Przepier***iłem kupę siana,
przepier***iłem cały świat,
chciałbym Cię dziś przeprosić mama,
Świat taki piękny jest zza krat".

odpowiedz
Egon - 14.05.2026 / 10:07, *.waw.pl

Pole negocjacji oraz wartość finansowo-marketingowo-sportowa klubu przy ewentualnej sprzedaży Legii mogą być dla sprzedającego większe.
Zawsze to lepiej mieć wszystkie srebra rodowe w swoim reku, niż ich nie mieć.
Oby tylko jegomość nie wkroczył ze swoimi wizjami do zarządzania koszykówka, bo nasza wartość zamiast wzrosnąć poleci w przepaść, jak w piłce, za to zadłużenie poszybuje w kosmos.

odpowiedz
Gregor - 14.05.2026 / 08:51, *.vodafone-ip.de

No to ch...j, już po sukcesach..

odpowiedz
Jakub - 14.05.2026 / 06:52, *.play-internet.pl

Wszystko zniszczy ten dziad. Herra na piłce się nie zna, teraz będzie się też „uczył” koszykówki i mówił ludziom którzy zbudowali tą sekcje co mają robić? Czyli szukają jak by tu tym którym idzie lepiej od nich podstawić nogę i zabrać pieniądze bo przepalili za dużo w piłce to trzeba pogrążyć klub bardziej. Kiedy to się skończy?

odpowiedz
Arek - 14.05.2026 / 00:22, *.tpnet.pl

Ku...wa! On z piłką słabo ciągnie, a do tego za kolejne sekcje się bierze. O co tu się rozchodzi?

odpowiedz
xxL - 19.05.2026 / 09:24, *.com.pl

@Arek: jak nie wiadomo o co chodzi, zawsze chodzi o to samo...
i pamietaj o jednym: zysk jest mioduskiego, dług Legii - tak to działa!

odpowiedz
Piotr - 13.05.2026 / 19:42, *.orange.pl

Miodus odkupił udziały od Zielonych Kanonierów - czyli od kibiców. Czy dobrze rozumiem ? Czyli kibice wyrazili zgodę na przejęcie przez szkodnika sekcji koszykówki. Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie.

odpowiedz
Wojtek Królik - 14.05.2026 / 16:34, *.centertel.pl

@Piotr: dobrze. Kibic na B. Od lat znany i angażujący się tu i tam. Wystarczy wpisać kto jest właścicielem.

odpowiedz
Bronek 49 - 13.05.2026 / 17:25, *.vectranet.pl

gołodupiec nie ma kasy na utrzymanie sekcji piłkarskich a bierze się za dwie następne

odpowiedz
Darek - 13.05.2026 / 17:22, *.play.pl

Jak jakaś sekcja upada hokej czy siatkówka to pomocy z nikąd. Jak jakaś sekcja zaczyna osiągać sukcesy to od razu podpina się pod nią oszust z silvera.

odpowiedz
Remino - 13.05.2026 / 16:57, *.orange.pl

No to Schluss☹️

odpowiedz
(L)eve(L)64 - 13.05.2026 / 16:13, *.plus.pl

Ostrzeżenie dla innych sekcji.
Jeżeli zaczniecie odnosić znaczące sukcesy kudłaty przejmie schedę i po zawodach.

odpowiedz
Legia Futsal - 13.05.2026 / 16:03, *.75.22

Jako Legia Futsal chcielibyśmy podkreślić, że opisane zmiany właścicielskie miały miejsce już w połowie ubiegłego roku. Dzięki nim udało się ustabilizować kwestie budżetowe i organizacyjne, co bezpośrednio przełożyło się na najlepszy sezon w historii naszej sekcji.

W zakończonych rozgrywkach wywalczyliśmy awans do fazy play-off FOGO Futsal Ekstraklasy, dotarliśmy do półfinału Pucharu Polski, a także zbudowaliśmy kadrę, która była w stanie sportowo rywalizować z najlepszymi zespołami w kraju. Potwierdzają to m.in. zwycięstwo z Eurobusem Przemyśl, remis z Piastem Gliwice czy wygrana w Bielsku-Białej.

Wprowadzone zmiany nie dotyczą wyłącznie aspektu sportowego. Równolegle pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami i udogodnieniami, które mają pozwolić naszej sekcji rozwijać się nie tylko na poziomie sportowym, ale również organizacyjnym i wizerunkowym. Naszym celem jest dalsze budowanie stabilnego projektu, który będzie stale podnosił poziom Legii Futsal w każdym obszarze działalności.

odpowiedz
Jarząbek, trener II klasy - 13.05.2026 / 16:20, *.centertel.pl

@Legia Futsal:

Łubu dubu, łubu dubu niech zyje je nam, prezes naszego klubu, niech zyje nam🥳

odpowiedz
777 - 13.05.2026 / 16:37, *.play-internet.pl

@Legia Futsal: przykaz od Darka przyszedł żeby coś takiego napisać?

odpowiedz
Abcd - 13.05.2026 / 18:04, *.play.pl

@Legia Futsal: nie wierzę co tu się wydarzyło 😃 oczywiście czekam również na podobny komentarz od „sekcja koszykówki”.

odpowiedz
Aerjot - 13.05.2026 / 15:52, *.centertel.pl

No i koniec sukcesów koszykówki.

odpowiedz
Legia - 13.05.2026 / 15:21, *.31.17

Na to wygląda że Mioduski zadomowił się na stałe.....by po jakimś niedawiadomo jakim czasie sprzedać wszystko..... kto wie, jakie ma plany

odpowiedz
Paco - 13.05.2026 / 15:15, *.190.43

Zaraz a wczoraj czytałam że nie ma pieniędzy na transfery do piłki nożnej, znowu pożyczka na konto klubu? Szkoda koszykówki i halówki będą kłopoty

odpowiedz
kraszak - 13.05.2026 / 14:37, *.play-internet.pl

Ooo nieee!

odpowiedz
Dareeeekcioteczkaaaa - 13.05.2026 / 14:13, *.play-internet.pl

Darek kosza jeszcze nie zepsuł... Nasz architekt sukcesu ze swoimi waflami na pewno obróci sekcje w zgliszcza tak jak klub pilkarski

odpowiedz
Greener - 13.05.2026 / 14:08, *.play.pl

dobra można się zwijać

odpowiedz
Forever Young - 13.05.2026 / 13:10, *.sisq.pl

Najważniejsze aby nie było zmian osób zarządzających w tych sekcjach bo pokazały ze mają swój plan i wizję na rozwój . Aby tylko dali im czas na spokojna pracę

odpowiedz
Koneser polskiej piłki klubowej - 13.05.2026 / 13:01, *.plus.pl

Dariusz w piżamie

odpowiedz
Tomek - 13.05.2026 / 12:45, *.centertel.pl

Ten się dorwał do tych sekcji, to za 2-3 sezony sekcja koszykówki będzie zwykłym średniakiem, a o obecnych wynikach pozostanątylko wspomnienia...

odpowiedz
MichaL - 13.05.2026 / 12:45, *.centertel.pl

No to w przyszłości kolejne sekcje będą walczyły o utrzymanie się w lidze.
Jedni wszystko czego dotkną to zmieniają w zloto, a drudzy w błoto.

odpowiedz
KRAKEN - 13.05.2026 / 12:37, *.61.247

Warszawiacy , obudźmy się, bo nam klub przejmują obcy i brną w unicestwienie

odpowiedz
KAMIL - 13.05.2026 / 12:21, *.com.pl

to zaraz obie sekcje pier...ną bo czego nie dotknie ten szkodnik zamienia w gówno i syf !!🤬🤬🤬

odpowiedz
Fajnie byc takim szkodnikiem - 13.05.2026 / 12:49, *.110.158

@KAMIL: Zanim coś powiesz/ napiszesz to chwilkę przed tym się zastanów, gdyż ... ośmieszasz się 🤡 powtarzając papkę PUDEL VON ☠️ przygotowaną przez innych Ten szkodnik i to gówno oraz syf od momentu gdy się pojawił w Legii to: 7 tytułów Mistrza Polski 🥇, 11 miejsc na podium MP 🥇🥈🥉 , 7 razy Puchar Polski 🏆 - nigdy nie przegrany finał!!!! 2 superpuchary, gra w LM, ćwierćfinał LK - fajne to Twoje gówno myślę że kibice wszystkich polskich klubów i większosci europejskich chcieli by takie gówno w ciągu 14 lat
Ps. Nie wiem czy pamietasz byc moze mnie bo wg tego co napisales to chyba niedawno naczyles sie czytac i pisac bo MYŚLEĆ na pewno NIE przed tym ja przyszeł D. Mioduski - fakt ze za namową B. Leśniodorskiego - kibice mieli inną papkę wtedy znianowidzone było ITI i hasło śpiewane na każdym meczu ITI - WY....LAJ - porównaj sobie osiągnięcia Legii za ITI - za czasów gdy przeszedł DM - okres obecnie bardzo popobny Nara

odpowiedz
Typek - 13.05.2026 / 13:06, *.134.6

@Fajnie byc takim szkodnikiem: Darek to ty? Czy może ten niegdysiejszy Pełnynocnik do spraw kibiców?

odpowiedz
Peter - 13.05.2026 / 13:08, *.play-internet.pl

@Fajnie byc takim szkodnikiem: Mioduski rządzi Legią od 2018 roku. Ile tytułów MP od tego czasu zdobyliśmy i ile razy graliśmy w LM? 🤡 Za to dwa razy walczyliśmy i utrzymanie w lidze.

odpowiedz
1410 - 13.05.2026 / 13:23, *.t-mobile.pl

@Fajnie byc takim szkodnikiem:
Zapomniałeś umieścić info o tym, że post jest sponsorowany 🤡

odpowiedz
Typowy Kacperek - 13.05.2026 / 13:27, *.net.pl

@Fajnie byc takim szkodnikiem: oho to teraz LM i wszystkie sukcesy to Pan Dariusz nam ogarnął ? Niezle tylko ze za czasów BL Pan prezes nie dotykał się do sfer sportowych tylko właścicielskich i finansowych. To teraz wymień od momentu jak zaczął zarządzać nie tylko pionem finansowym ale też sportowym i gdzie jest Legia od kilku lat czy stabilnie funkcjonuje czy jest z roku na rok gorzej…. Nie myslalem ze tutaj pojawia sie pracownicy Pana prezesa 🤡

odpowiedz
Tymon - 13.05.2026 / 15:23, *.t-mobile.pl

@Fajnie byc takim szkodnikiem: uuuuu strasznie naciągane są te twoje wypociny. Zapomniałeś nadmienić, że Legia dareczka dawa razy walczyła o utrzymanie no i została zadłużona na ponad 200 baniek 💩

odpowiedz
ZenekL3 - 13.05.2026 / 12:18, *.play.pl

Dopóki prezesem jest Chabelski (pamietam go jeszcze jak grał w Legii) chyba jest bezpiecznie. Jesli zastąpi go Herra lub inny korpoludek można już się żegnać z obecnym poziomem.

odpowiedz
Kacza - 13.05.2026 / 15:21, *.play-internet.pl

@ZenekL3: a co Chabelski może?
Z nim Legia szwendała się po trzecich poziomach rozgrywkowych- ani z niego trener ani dyrektor.
Wszystko zależy od Jankowskiego i teraz sportowo Aarona Cela.

odpowiedz
ws - 13.05.2026 / 12:00, *.play.pl

Rozwój sekcji, perspektywa nowej hali skusiła do inwestycji? Oby nie wyszło to bokiem. Czy rozwój drużyny koszykarskiej aby doprowadzić do Euroligi/ Eurocupu wymaga tak dużych nakładów ?
Mam nadzieję,ze drużyna futsalu w przyszłym roku będzie walczyć o tytuł i na stałe będzie czołową drużyną ligi
A może teraz siatkówka i hokej? Te sekcje też należy odbudować.

odpowiedz
Tomek - 13.05.2026 / 12:50, *.centertel.pl

@ws: Do inwestycji skusiła go wizja zarobienia pieniędzy. Tak samo było z piłkarską Legią, wspadł na pomysł po co ma się dzielić ze wspólnikami premiami i pieniędzmi z europejskich pucharów więc sobie wymyślił, że sam będzie to ogarniał. No i ogarnia tak, że dwa razy broniliśmy się przed spadkiem, fazy grupowe pucharów są raz na jakiś czas (za Leśnodorskiego były w każdym sezonie). To samo czeka sekcje koszykówki, gdy się za to zabrał niejaki Mioduski. Gość, który nie ma pojęcia jak prowadzić klub sportowy.

odpowiedz
Johny - 13.05.2026 / 13:01, *.153.224

@ws:

Z hokejem już raz była próba ale to się finansowo zupełnie nie spina - za duże wydatki za mało kibiców.

Ale siatkówka to ciekawa propozycja. Warszawa ma tu sporo do nadrobienia względem reszty kraju, a fajnie byłoby zobaczyć Legię w eurolidze.

odpowiedz
ws - 13.05.2026 / 13:23, *.play.pl

@Johny: Hokej to rzeczywiście kosztowna "zabawa" . Do tego potrzebny byłby duży Torwaru i 3 tysiące widzów na meczu.

odpowiedz
ws - 13.05.2026 / 15:54, *.play.pl

@Johny: Jęśli chodzi o siatkówkę to akurat Warszawa jest mocna bo ten "projekt" dawny AZS PW regularnie zdobywa medale i gra w siatkarskiej LM a na meczach na Torwarze są komplety i nie dlatego ,że bilety są po 15 PLN jak było na koszykarską LM . Nie wiem czy PLS chciałby marki "Legia" bo to inne środowisko kibicowskie ale mimo wszystko odbudowa Legii siatkarskiej byłaby ciekawym wyzwaniem. Było już blisko kilka lat temu kiedy Legia grała na drugim poziomie i nawet była w play off ale w następnym sezonie zaliczyła upadek. Historycznie to utytułowana sekcja nawet zespół żeński był kiedyś mistrzem a na niższym poziomie grają lub grały jeszcze niedawno MUKS Wojskowe.

odpowiedz
Johny - 13.05.2026 / 17:07, *.155.13

@ws:

To ile razy "projekt" zdobył mistrza polski? Czy ja coś przegapiłem?

odpowiedz
ws - 14.05.2026 / 07:15, *.matrix-net.pl

@Johny: nie zdobył bo liga zdominowana przez kluby, których właściciele to spółki państwowe. Dopiero teraz Aluron to przełamał ale Projekt jest od lat w czołówce wcześniej jako Onico. Siatkówka jest popularna. Ich mecze na Torwarze to prawie zawsze komplet widzów. Dlatego żałuję,że nie udała się odbudowa sekcji siatkówki w Legii . Może jeszcze nie wszystko stracone. Zobaczymy kto w nowej hali będzie miał większą frekwencję. Koszykówka czy siatkówka.

odpowiedz
Johny - 14.05.2026 / 09:16, *.153.224

@ws:
No właśnie dlatego pisałem że jesteśmy w tyle względem reszty kraju. Warszawa nie ma tytułów :-(

Ostatnie lata to dominacja podmiotów państwowych, ale nie zawsze tak było. I nie zawsze tak będzie. Wierze że siatkarska Legia mogłaby się udać.

A jak blisko od pomysłu do sukcesu pokazują koszykarskie "Dziki". Po prostu czasem potrzeba kogoś z wizją i marzeniami. Wierzę że kiedyś taki ktoś pojawi się w Legii i Miodek pozwoli mu działać.

odpowiedz
ws - 14.05.2026 / 12:25, *.play-internet.pl

@Johny: on sam kiedyś deklarował się jako fan siatkówki. Szkoda że nie uratował drużyny dwa lata temu.

odpowiedz
Johny - 14.05.2026 / 15:12, *.153.224

@ws:
Ale tamta drużyna to był worek bez dna. Niestety bez dodatkowych sponsorów to się nie może udać. Nie może być tak, że drużyna piłki kopanej utrzymuje zbyt wiele innych sekcji.

odpowiedz
ws - 14.05.2026 / 16:28, *.matrix-net.pl

@Johny: drużyna nie ale właściciel jak najbardziej🤣. Chyba nie trudno było znaleźć kilku więcej fanów siatkówki, którzy dołożą kasę. Na przykład jego znajomy Barack Obama🤣

odpowiedz
Haaaaa - 13.05.2026 / 11:56, *.vectranet.pl

O maaatkooo uciekajcie narody !!!!!!!🤨🤨🤨

odpowiedz
1234 - 13.05.2026 / 11:56, *.t-mobile.pl

Jedyny promyczek nadziei to, że mogą to być przygotowania pod sprzedanie Legii przez Mioduskiego…oby…

odpowiedz
Hugon - 13.05.2026 / 11:54, *.tpnet.pl

Ktoś za coś go tam wpuścił

odpowiedz
ws - 13.05.2026 / 12:05, *.play.pl

@Hugon: on tam był od początku tylko niewielu o tym wiedziało.

odpowiedz
max - 13.05.2026 / 11:47, *.warszawa.pl

POCZĄTEK upadku kolejnych 2 sekcji

odpowiedz
Panie Areczku - 13.05.2026 / 11:34, *.pzu.pl

Kolejne dwie sekcje do rozmontowania przez nieudacznika

odpowiedz
Ikis - 13.05.2026 / 11:31, *.plus.pl

Oho... No to po koszykówce jak złotousty Dariusz zacznie mieć głos decydujący

odpowiedz
Zwykły Żu(L) - 13.05.2026 / 11:24, *.akamaitechnologies.com

Darek może ty się zajmiesz hodowlą jedwabników ?

odpowiedz
Hautausmaa - 13.05.2026 / 10:59, *.tpnet.pl

Czyli żegnamy się z tymi sekcjami.

odpowiedz
REKLAMA
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2026 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.