Wyniki turnieju Legia Cup 2006

Raffi, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

Jagiellonia Białystok zwyciężyła w tegorocznej edycji Turnieju Legia Cup im. Kazimierza Deyny, pokonując w finale - po rzutach karnych - Raków Częstochowa. W turnieju uczestniczyły dwie drużyny Legii: Legia I to chłopcy z rocznika 1994, Legia II - rocznik 1995.

W fazie grupowej wyraźnie nie szło podopiecznym Roberta Lewandowskiego, którzy nie mogli poradzić sobie z presją związaną z rolą jednego z faworytów. Legia I wygrała jedynie z Pogonią Siedlce, zajmując trzecie miejsce w grupie, które eliminowało naszych zawodników z walki o podium. Znacznie lepiej zaczęli za to o rok młodsi o pozostałych drużyn piłkarze Młodych Wilków'95 trenowani przez Dariusza Banasika.
Łatwo wygrali z GKSem Bełchatów i Polonią, a ulegli dopiero w trzecim spotkaniu - z rozpędzającym się z meczu na mecz Rakowem Częstochowa - choć przez długi czas nawet prowadzili. Drugie miejsce w grupie dało im jednak awans do półfinałów.

W fazie półfinałowej w dolnej drabince GKS Bełchatów nie bez trudu rozprawił się z Pogonią Siedlce różnicą jednej bramki, zaś przeciwnikiem Legii I była Polonia Warszawa. Nasi gracze dopingowani przez rodziców i młodszych kolegów pokazali wyższość techniczną i taktyczną nad lokalnymi rywalami, przez większą część spotkania nie schodząc w ich połowy boiska. Początkowo jednak brakowało skuteczności (m.in. słupek i poprzeczka), zaś pierwsze gole - po rykoszecie od obrońcy - zdobyły "Czarne Koszule". To jednak zmotywowało naszych zawodników do walki i już po minucie wyrównał Daniel Grzyb, a następne gole padały jeden po
drugim. Polonia odpowiedziała jedynie celnym uderzeniem z rzutu wolnego. Wynik 5-2 dla Legii to najniższy wymiar kary.

W górnej połówce drabinki Widzew został rozgromiony przez niższych, ale dużo lepszych technicznie zawodników Rakowa aż 0-6! W drugim meczu zmierzyły się Legia II i Jagiellonia. Od razu rzuciła się w oczy ogromna dysproporcja w warunkach fizycznych - zawodnicy z Białegostoku byli o głowę, a niekiedy... o dwie, wyżsi od naszych graczy. Szczególne wrażenie robił golkiper "Jagi", Mateusz Taudul, który wzrostem nie ustępował swojemu trenerowi (!). To determinowało taktykę legionistów, którzy starali się gros akcji rozgrywać dołem, gdyż wszystkie górne piłki padały łupem Białostocczan. To oni zdobyli pierwszą bramkę w tym meczu. Nasi zawodnicy szybko jednak odpowiedzieli golem i starali się kontrolować sytuację na boisku. Wtedy jednak stała się tragedia - w niegroźnej sytuacji, na skutek niezrozumienia nasz obrońca skierował piłkę do własnej siatki! To zupełnie załamało naszych graczy, którzy niedługo potem stracili kolejnego gola, a próby odrobienia straty prostszymi niż dotąd środkami, nie przyniosły rezultatu. Przegrana 1-3 po całkiem dobrej grze nie przynosi jednak ujmy.

W meczu o 7. miejsce zmierzyły się Pogoń Siedlce i Polonia Warszawa. Przez większość spotkania prowadzili siedlczanie, ale na 2 minuty przed końcem poloniści doprowadzili do wyrównania. W serii rzutów karnych byli już lepsi, mimo ofiarnej postawy bramkarza Pogoni, który obronił dwa strzały.

W kolejnym spotkaniu Legia I podejmowała GKS Bełchatów. Wyraźnie rozeźleni dotychczasowymi niepowodzeniami legioniści szybko strzelili 3 gole. Potem jednak osiedli nieco na laurach i pozwolili rywalom niebezpiecznie się zbliżyć. W ostatnich minutach czwarty gol dla Legii uspokoił grę naszej drużyny, a ostateczny wynik meczu to 5-2 dla Legii I, która zajęła tym samym 5. miejsce.

Stawką kolejnego spotkania było miejsce na najniższym stopniu podium dzisiejszego turnieju. Nasi młodzi zawodnicy przystąpili do niego niestety jakby nieco podłamani, podmęczeni i rozkojarzeni niedawną porażką. Po trzech minutach na tablicy wyników widniał rezultat 2-0 (oba gole po uderzeniach z dystansu) dla przyjezdnych, a gra podopiecznych trenera Banasika nie zapowiadała odrobienia strat. W końcówce meczu Młode Wilki z rocznika '95 zabrały się jednak do bardziej zmasowanych ataków i zaowocowało to dwoma golami! Niestety rezultat 2-2 niedługo uległ zmianie na naszą niekorzyść, gdy po kolejnym pięknym uderzeniu z dystansu piłkę z siatki musiał wyciągać bramkarz Legii. Minuta nie starczyła naszym zawodnikom na odrobienie strat i musieli się zadowolić czwartą lokatą.

W finale zmierzyły się drużyny Rakowa i Jagiellonii. Częstochowianie imponowali bardzo dobrą techniką, za to gracze "Jagi" górowali wzrostem, zgraniem i boiskowym sprytem. Mecz miał zatem bardzo zacięty przebieg. Choć prowadzenie objęła Jagiellonia, gracze Rakowa nie poddawali się i zdołali doprowadzić do rzutów karnych, w których jednak ich bramkarz miał dużo mniejsze szanse w porównaniu z reprezentującym zupełnie inną kategorię wagową golkipera z Białegostoku. Taudul obronił pierwszy strzał, za drugim razem obawiający się jego zasięgu ramion piłkarz Rakowa przestrzelił i gracze Jagiellonii mogli świętować ostateczny triumf!

Najlepszy bramkarz turnieju: Mateusz Taudul (Jagiellonia)
Najlepszy piłkarz turnieju: Mateusz Janusiewicz (Pogoń Siedlce)
Najlepszy strzelec turnieju: Dawid Świerk (Raków)