REKLAMA

Fabiański trafił do kadry, teraz marzy o mundialu

źródło: Życie Warszawy - Wiadomość archiwalna

W trzech tegorocznych spotkaniach ekstraklasy nie puścił żadnego gola. Trener Paweł Janas powołał go do kadry na mecz z Arabią Saudyjską. Fachowcy twierdzą, że Łukasz Fabiański powinien pojechać na mundial jako trzeci bramkarz.

21-letni Fabiański został uznany odkryciem ubiegłego roku. To on zastąpił w bramce Legii Artura Boruca, który wyjechał do Celticu Glasgow. W czwartek został powołany do kadry przez Pawła Janasa.
– Cieszę się z powołania i mam nadzieję, że swoją postawą na zgrupowaniu zasłużę na to, żeby zagrać w meczu z Arabią Saudyjską. Liczę na to, że może trener da mi zagrać chociaż połowę – mówi Fabiański.

Bramkarz przyszłości

Trener bramkarzy reprezentacji Jacek Kazimierski nie jest jednak za tym, żeby Fabiański pojechał na mundial. – Dostał powołanie do kadry, żeby oswajać się z reprezentacyjną atmosferą, ponieważ w przyszłości może w niej odegrać bardzo ważną rolę – stwierdził szkoleniowiec bramkarzy.

– Będę walczył i dążył do tego, by wyjechać na mundial. Otwiera się szansa i trzeba ją wykorzystać. Muszę spróbować, żeby później niczego nie żałować – uważa młody bramkarz Legii.


Moda na młodych

Niemal regułą stało się zabieranie na mundial przez trenerów dwóch doświadczonych bramkarzy i jednego młodzieńca, aby patrzył na najlepszych i się uczył.

Tak było przed czterema laty w wypadku Niemiec, Anglii i Szwecji. Do Korei i Japonii pojechali Kahn i Lehman (obaj rocznik 1969), a także o pięć lat młodszy Hans-Jorg Butt. Sven Goran Eriksson zabrał Seamana (1963) i Martyna (1966) oraz Davida Jamesa (1975). Z reprezentacją Szwecji na mundial pojechali Hedman (1973), Kihlstedt (1972) i Andreas Isaksson (1981).

– Jestem za takim układem. Ale nie tylko ja zaliczam się do grona młodych polskich bramkarzy. Jest przecież także Tomek Kuszczak – dodaje z uśmiechem wychowanek Polonii Słubice.


Manchester jeszcze nie

Angielski dziennik „Daily Mirror” napisał, że Manchester Utd. prowadzi już rozmowy z Legią w sprawie pozyskania Fabiańskiego. Alex Ferguson chce go ściągnąć do Manchesteru, by w klubie z Old Trafford był rezerwowym 36-letniego Edwina van der Sara.

– O Manchesterze dowiedziałem się dopiero po meczu z Cracovią od dziennikarzy. Byłem na zgrupowaniu przedmeczowym, więc nie miałem kontaktu z prasą czy internetem. Menedżer Dariusz Wdowczyk powiedział, że żadna oferta do Legii nie wpłynęła. Ja też nie zawracam sobie tym głowy. Teraz najważniejsze dla mnie jest mistrzostwo Polski – kończy Fabiański.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.