REKLAMA

Dwa zakazy wyjazdowe dla kibiców Legii!

turi, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

Kibice Legii nie mogą jechać na dwa pierwsze mecze wyjazdowe w nowym sezonie - czyli do Grodziska Wielkopolskiego i do Łodzi, na ŁKS. Taką decyzję podjęła Komisja Odwoławcza PZPN. Komisja Odwoławcza PZPN, na posiedzeniach 28.04, 05.06 i 28.06 rozpatrywała odwołanie KP Legia od kar (finansowej i dwóch zakazów), jakie zostały nałożone na nasz klub przez Komisję Ligi Ekstraklasy SA po incydentach jakie wydarzyły się podczas wyjazdu kibiców Legii do Płocka na mecz z Wisłą. Przypomnijmy: pod koniec ubiegłego sezonu KO odłożyła w czasie rozpatrywanie odwołania, udzielając nam tymczasowej zgody na wyjazdy do Kielc i Zabrza. W ten sposób mogliśmy świętować mistrzostwo na wyjeździe, wiedząc jednak, że ponowne rozpatrywanie sprawy nas nie ominie. I niestety nie ominęło.
Piątego lipca KO PZPN wydała orzeczenie, uznając kibiców Legii winnymi chuligańskich zachowań podczas meczu w Płocku. W związku z tym zostaliśmy ukarani finansowo (klub musi zapłacić zaległe 5 tysięcy złotych oraz kaucję w wysokości 2.5 tysiąca złotych za wniesienie odwołania). Najgorsze jednak, że nie pojedziemy do Grodziska i Łodzi. Kara została też nałożona za ostatni mecz sezonu przy Łazienkowskiej - z Wisłą Kraków. Za odpalenie podczas tego spotkania 12 rac i dwukrotnie po 25 sztuk pochodni (takie środki wymieniane są w orzeczeniu), Komisja Ligi wymierzyła Legii karę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

W uzasadnieniu Komisji Odwoławczej czytamy:

"Na podstawie zgromadzonego w danej sprawie materiału (raportu delegata PZPN, kaset video) Komisja Ligi stwierdziła, że kibice Legii Warszawa przed zawodami jak i podczas meczu w dniu 15 kwietnia 2006 r. na stadionie Wisły Płock zachowywali się nagannie, wywołując ekscesy w postaci bójek z interweniującymi policjantami, z użyciem kamieni i kawałkami betonu, doprowadzając do zniszczenia dwóch toalet, 5 krzesełek i ogrodzenia sektorów na trybunie stadionu.
W odwołaniu Kp Legia Warszawa SSA nie odwołano się do powyższych faktów, stwierdzonych przez Komisję Ligi, podnosząc jedynie prowokacyjne zachowania kierownictwa i kibiców Wisły Płock SSA oraz zarzucająć Komisji Ligi naruszanie prawa do obrony, poprzez nieuwzględnienie składanych wniosków dowodowych i niedostępność zgromadzonych materiałów w danej sprawie.
Komisja Odwoławcza PZPN po zapoznaniu się z całością dokumentacji związanej z wydarzeniami przed i w czasie meczu Wisła-Legia, po rozpatrzeniu wniosków zainteresowanych stron stwierdza, że zaistniałe zachowania kibiców Legii Warszawa były niczym nieusprawiedliwione. Należy podkreślić, że naganne zachowania kibiców tej drużyny nie były jednostkowe, wielokrotnie budząc obawy organizatorów zawodów z ich udziałem. Zasadnie Komisja Ligi pragnie położyć kres panoszącemu się na trybunach chamstwu, wulgarności, agresywności i przejawom szowinizmu.
Uwzględniając wnioski KP Legii Warszawa w zakresie dania możliwości wnikliwego przygotowania się do obrony w danej sprawie, Komisja Odwoławcza PZPN na posiedzeniu w dniu 28.04.2006 uchyliła rygor natychmiastowej wykonalności orzeczenia Komisji Ligi z dnia 20.04.2006., ostrzegając jednocześnie, że nie jest to przejaw słabości, lecz wola wnikliwej analizy zachodzących zjawisk chuligańskich w związku z zawodami piłkarskimi (...).
Jednocześnie Komisja Odwoławcza PZPN miała nadzieję, że KP Legia Warszawa SSA podejmie w międzyczasie działania organizacyjne z kibicami, w kierunku uspokojenia ich agresji. Z treści wniesionego odwołania od orzeczenia Komisji Ligi z dnia 20.04. nie wynika, że podjęto jakiekolwiek przedsięwzięcia, by zachowania kibiców klubu ucywilizować. W treści odwołania podjęto próbę usprawiedliwienia chuligańskich zachowań kibiców klubu, co nie mogło znaleźć uznania Komisji Odwoławczej PZPN".

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.