X Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając w tej witrynie, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji przy użyciu plików cookie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Pierwszy powojenny mecz Legii w parku Paderewskiego z Okęciem
Pierwszy powojenny mecz Legii w parku Paderewskiego z Okęciem
Czwartek, 6 stycznia 2011 r. godz. 16:33

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Historia: Pierwsze spotkania po wyzwoleniu Warszawy - u siebie i "na wyjeździe"

Bodziach

Pierwszy mecz piłkarzy Legii po wyzwolenia Warszawy miał miejsce w kwietniu 1945 roku na boisku w parku Paderewskiego (Park Skaryszewski) z Okęciem Warszawa. Zawodnicy Legii na prawy brzeg przeprawili się łódką. Tak podróżowano z lewego na prawy brzeg (i na odwrót) ze względu na zniszczenia mostów w stolicy (funkcjonował wówczas most pontonowy mniej więcej na wysokości mostu Poniatowskiego). Pierwszy mecz Legii na Łazienkowskiej od czasu wybuchu II Wojny Światowej rozegrano 1 maja tegoż roku.

W kwietniu jeszcze boisko Legii nie nadawało się do gry i dlatego mecz z Okęciem rozegrano w parku Paderewskiego. Było uroczyście - występ piłkarzy poprzedziła orkiestra, a piłkarzom wręczono kwiaty. W zespole Okęcia wystąpili m.in. Wypijewski i Napiórkowski. To właśnie "Lotnicy" wygrali w stosunku 3-1. "Ważniejszy od wyniku był fakt doprowadzenia do tego meczu, świadczącego, że sportowa Warszawa zaczyna budzić się do życia, że poczesną rolę w życiu sportowym stolicy zaczynają odgrywać sportowcy wojskowi" - pisano w księdze wydanej na 50-lecie klubu.

Trenerem drużyny był wówczas podporucznik Julian Neuding. Pierwszy mecz na uporządkowanym już boisku przy Łazienkowskiej Legia rozegrała dokładnie 1 maja z Syreną Warszawa. W jej barwach wystąpił byli gracze naszego klubu, Józef Ciszewski i Henryk Przeździecki. Legia, a dokładniej WKS Warszawa (to oficjalna nazwa klubu w tamtym okresie) wystąpiła wówczas w następującym składzie: Piętka - Dębiński, Grządziel - Kownacki, Dudek, Kowacki - Turkowski, Górski, Szymański, Hawalewicz, Marzec.

"Spotkanie odbyło się w miłej i uroczystej atmosferze. Były kwiaty, orkiestra i spora rzesza kibiców" - pisał klub w historycznej księdze. Na boisku padł remis 3-3.

Poprzednie teksty historyczne znajdziecie w dziale Historia.Na mecz z Okęciem legioniści udali się łodzią, wraz z orkiestrą


Pierwszy powojenny mecz na Łazienkowskiej z Syreną zakończył się wynikiem 3-3Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!