Basen Legii kiedyś był jedynym odkrytym basenem w Warszawie - fot. archiwum PS
REKLAMA

Historia stadionu: Wymiana nawierzchni na kortach i zajmowane przez kadrę baseny

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Przed laty korty Legii tętniły życiem każdego dnia i regularnie organizowano na nich spotkania Pucharu Davisa, czy mecze międzypaństwowe. W maju 1957 roku specjalnie przed zawodami Pucharu Davisa na kortach naszego klubu wymieniono nawierzchnię. "Szary kolor płyty ustąpił miejsca czerwieni: kort na Torwarze gotowy" - pisał Przegląd Sportowy.

Robotami kierował inżynier Simonow z pracowni Miasto-Projekt Specjalistyczne, przy współpracy trenera Jana Korneluka z Sspotu. "Tak więc nie ma przeszkód, aby spotkanie daviscupowe Polska - Chile (17-19 maja) odbyło się na Torwarze. Koszt 'przeróbki' wydaje się wysoki, lecz trzeba wziąć pod uwagę specyficzne trudności, jakie napotkali wykonawcy. Zleceniodawca zażądał, by konstrukcja słupków do siatki nie naruszała płyty betonowej a zarazem była łatwa do demontażu, gdyż kort będzie użytkowany także przez siatkarzy i koszykarzy; nawierzchnię położono wobec tego na całej powierzchni płyty, która mogłaby zmieścić 3 korty; trzeba było rozebrać instalację oświetleniową, sprowadzić specjalną dachówkę (przedwojenną!), którą przerobiono na mączkę itp. Kort jest jeszcze zbyt miękki. Od poniedziałku zaczęło się 'udeptywanie' tzn. na kort weszli tenisiści, którzy będą tam trenować aż do rozpoczęcia meczu, przyczyniając się do należytego osiadania podłoża i przekazując ewentualne uwagi wykonawcy. W razie deszczu kort będzie przykrywany gumowymi matami" - pisał Przegląd Sportowy.

Bardzo ciekawy pojedynek stoczył Skonecki z Ayalą (nr 10 wówczas na świecie). Polak wygrał 3-6, 9-7, 6-4, 8-6. Trybuny wypełniły się wówczas po brzegi. "Publiczność potrafiła ocenić jego wysiłek i zgotowała mu owację, jakiej korty polskie już dawno nie były świadkami" - pisał PS. Polacy ostatecznie wygrali z Chile 3-2 i zakwalifikowali się do 1/4 finału Pucharu Davisa, gdzie zagrali z Włochami. Trybuny każdego dnia (piątek, sobota, niedziela) wypełniały się po brzegi.

Dokładnie miesiąc później, 17 czerwca na Torwarze odbył się mecz tenisowy Polska - Meksyk. Rywale Polaków grali wówczas najlepszymi na świecie rakietami - "Wilson". Goście byli zaskoczeni olbrzymim zainteresowaniem kibiców. Widzów było jednak mniej niż na spotkaniach z Chilijczykami.

Nieistniejące już baseny Legii przed laty były bardzo popularne wśród warszawiaków. Oprócz pływania rekreacyjnego, odbywało się na nich sporo zawodów - zarówno pływackich, jak i w piłkę wodną. W czerwcu 1957 roku na Legii zorganizowano zawody pływackie z okazji 35-lecia PZP, które obejrzało 2500 widzów.

Basen Legii był wówczas jedynym odkrytym obiektem w stolicy i przez to był mocno eksploatowany. "Baseny, baseny, baseny!" - odpowiedział prezes PZP na pytanie dlaczego Polacy powoli rozwijają się w pływaniu. "I to przede wszystkim baseny otwarte (z podgrzewaną wodą), bo kryte pływalnie z biedą, ale jakoś mieszczą w zimie wyczynowców. Natomiast latem nie ma gdzie trenować. Np. w Warszawie jest tylko jeden basen otwarty i to o charakterze kąpieliskowym. Wystarczy, żebyśmy na parę dni zajęli basen dla potrzeb treningowych kadry, a szumu w prasie co niemiara. Gdzież więc mamy trenować?" - mówił Henryk Hubert.

Zawody jeździeckie na bocznym boisku Legii
Zawody łyżwiarskie na jeziorku Kamionkowskim, tenisiści przy Wolskiej
Start i meta kolarskiego wyścigu dookoła Polski na stadionie Legii
Wielka Rewia Asów Sportu (1939)
Zawody bokserskie i lekkoatletyczne na Legii w 1939
Rozbudowa trybun Torwaru
Oficjalne otwarcie Torwaru przy okazji meczu Legii z Dynamem Weisswasser
Jak Łazienkowska zyskała lodowisko kosztem skarpy mokotowskiej
Historia Fortu Bema
Unieważniony przetarg we wrześniu 2006
Miasto odkupuje tereny. Pierwsze projekty
Zadaszenie Torwaru i warsztat samochodowy na Przemysłowej
Niezłe zaplecze szermierzy pół wieku temu
Likwidacja bieżni, remont dachu, obniżanie płotu
Historia stadionu Legii: Legia na Fortach Bema
Historia stadionu Legii: Hala, która została na papierze
Historia stadionu Legii: Odkrywamy historię basenów
Historia stadionu Legii: Zadaszenie basenu oraz likwidacja pływalni i strzelnicy
Historia stadionu Legii: W oczekiwaniu na zegar
Historia stadionu Legii: Wspomnienia Bohdana Tomaszewskiego
Historia stadionu Legii: Wchodzenie na gapę, piwo pod stadionem i przeładowany trolejbus
Historia stadionu Legii: 1965-68
Historia stadionu Legii: 1961-63
Historia stadionu Legii: 1960 cz.V
Historia stadionu Legii: 1960 cz.IV
Historia stadionu Legii: 1960 cz.III
Historia stadionu Legii: 1960 cz.II
Historia stadionu Legii: 1960 cz.I
Historia stadionu Legii: 1950-1959
Historia stadionu Legii: 1948-1949
Historia stadionu Legii: 1946-1947
Historia stadionu Legii: 1937-1945
Historia stadionu Legii: 1933-1936
Historia stadionu Legii: 1930-1932
Historia stadionu Legii: 1928-1929
Historia stadionu Legii: 1926-1927
Historia stadionu Legii: 1924-1925
Historia stadionu Legii: 1917-1922

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.