Jesień legionistów w statystyce

Woytek - Wiadomość archiwalna

Od połowy lipca Legia rozegrała 24 spotkania, w których strzeliła aż 52 gole, co dało średnią 2,16 trafienia na mecz. Podopieczni Jana Urbana 14 razy wygrali, 6 razy zremisowali i doznali 4 porażek. Na półmetku rozgrywek Legia jest na czele tabeli, z przewagą 4 punktów nad grupą pościgową. Zespołowi nie udało się natomiast awansować do fazy grupowej Ligi Europy. Zapraszamy do lektury statystycznego podsumowania ostatnich 6 miesięcy.

Najmocniejsi w lidze
W ligowych spotkaniach Legia aż 10 razy okazywała się lepsza od rywali, a tylko dwa razy schodziła z murawy pokonana. W 3 przypadkach legioniści dzielili się punktami z przeciwnikiem. Legioniści strzelili 32 gole - najwięcej ze wszystkich zespołów - i stracili 14. Mniej straciły tylko drużyny Górnika Zabrze (11) i Polonii Warszawa (14).

Najskuteczniejszym zawodnikiem w lidze został Danijel Ljuboja z 10 trafieniami. Ponadto strzelali:

"Ljubo" rządzi, "Kosa" goni, "Sagan" musiał przystopować
Serb nie tylko prowadzi w stawce ligowych strzelców, ale jest najskuteczniejszy, wliczając mecze w Lidze Europy i Pucharze Polski. W sumie pokonywał bramkarza rywali 14 razy w 21 spotkaniach, co daje średnią 2/3 gola na mecz. Dotrzymać kroku mógł mu w tej klasyfikacji jedynie Marek Saganowski, ale problemy z sercem spowodowały, że ten od października nie może trenować. Do tego czasu "Sagan" zdołał strzelić aż 9 goli. Jego rolę na szczęście przejął Jakub Kosecki, który od października strzelił 7 goli, a w sumie ma ich na swoim koncie tyle samo co Saganowski.

+
1 - samobójczy gol Pavola Stano (Legia 4-0 Korona)

Autorem najszybciej strzelonych bramek jest Marek Saganowski. W 4. minucie spotkań pokonywał bramkarzy Metalurgsa Lipawa i Górnika Zabrze. Z kolei najpóźniej legioniści zdobyli gola w 93. minucie. Było to w meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała, a Richarda Zajaca pokonał Miroslav Radović.

3-0? mało!
Jesienią legioniści aż trzech rywali odprawili z czterobramkową różnicą. W lipcu 5 goli zaaplikowali drużynie Metalurgsa Lipawa (5-1), potem nie dali szans Okocimskiemu Brzesko (4-0), a na inaugurację ligi taki sam łomot spuścili Koronie Kielce (4-0). Inne wysokie wygrane to:
3-0 z Pogonią w Szczecinie i 3-0 z Ruchem w Warszawie.

Najwyższej porażki w zasadzie nie było. Legia 3 razy przegrała w stosunku 1-2, a raz 0-1.

Liczba strzelonych goli w 1. połowie meczu to 24. W drugiej części gry legioniści trafiali 28 razy.
Jedynym meczem, w którym nie mogliśmy cieszyć się ze zdobytej bramki było ostatnie spotkanie ligowe, w którym Legia przegrała 0-1 ze Śląskiem we Wrocławiu.

Żółty "Jędza"
Liderem w zespole pod względem otrzymanych żółtych kartek jest Artur Jędrzejczyk, którego sędziowie upominali aż 11 razy w 21 spotkaniach, co daje 0,52 kartki na mecz. 8 żółtych kartek i jedną czerwoną (konsekwencja dwóch żółtych) obejrzał Inaki Astiz. Ponadto kartki otrzymywali: